ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/5017/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 Василієвни при секретаріОСОБА_2 за участю: представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «Старт» до Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Селянське (фермерське) господарство «Старт» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 в якому просить визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 - протиправною, зобов'язати Голову Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 розглянути заяву Селянського (фермерського) господарства «Старт» (ЄДРПОУ 31853455) від 30.11.2010 року про продовження строку дії Договору оренди земельної ділянки від 01.02.2010 року, підготувати та укласти Договір оренди земельної ділянки, зазначеної в заяві, на новий строк, відповідно до чинного законодавства.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що між позивачем та Софіївською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області укладено договір оренди земельної ділянки від 01.02.2010 року. Згідно цього договору після закінчення його строку дії, позивач має переважне право поновити його на новий строк. Позивач 01.12.2010 року подав заяву з проханням надати дозвіл на продовження терміну дії договору оренди. У передбачений законодавством строк відповідач відповіді не надав та не уклав договір оренди земельної ділянки на новий строк, чим порушив права позивача на переважне право продовження строку оренди земельної ділянки.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Відповідач про час і місце розгляду справи неодноразово повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти адміністративного позову суду не надав.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
01.02.2010 року між Софіївською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_6 та Селянським (фермерським) господарством «Старт» в особі голови ОСОБА_7 укладено Договір оренди земельної ділянки (а.с.6-8).
Відповідно до п.1, п. 2, п. 8 Договору оренди земельної ділянки в оренду передається земельна ділянка загальною площею 78,3 гектари, яка знаходиться на території Першотравенської сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на один рік.
За актом про передачу та прийом земельної ділянки від 01.07.2010 року відповідач передав в натурі, на умовах оренди зазначену земельну ділянку, а позивач прийняв її (а.с.9).
Згідно з п. 8 зазначеного Договору після закінчення строку дії Договору позивач має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі позивач повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово відповідача про намір продовжити його дію.
Виконуючи умови Договору позивач 01.12.2010 року подав заяву та додатки до неї на ім'я Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 з проханням надати дозвіл на продовження терміну дії Договору оренди земельної ділянки (а.с.10).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-ХІV місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до систем органів виконавчої влади.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-ХІV місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Статтею 17 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Стаття 124 Земельного кодексу України регламентує порядок передачі земельних ділянок в оренду. Відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Статтею 4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Згідно статті 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Пунктами 1 та 9 частини 3 статі 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги позивача щодо визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 - протиправною та зобов'язання Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 розглянути заяву Селянського (фермерського) господарства «Старт» (ЄДРПОУ 31853455) від 30.11.2010 року про продовження строку дії Договору оренди земельної ділянки від 01.02.2010 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Позовні вимоги щодо зобов'язання Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 підготувати та укласти Договір оренди земельної ділянки, зазначеної в заяві, на новий строк, відповідно до чинного законодавства, не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно, оскільки є законодавчо врегульована процедура укладення Договору оренди земельної ділянки.
З огляду на вищевикладене, суд доходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства «Старт» до Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Голови Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5.
Зобов'язати Голову Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ОСОБА_5 розглянути заяву Селянського (фермерського) господарства «Старт» (ЄДРПОУ 31853455) від 30.11.2010 року про продовження строку дії Договору оренди земельної ділянки від 01.0.2010 року.
В іншій частині відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 25.07.2011 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2011 |
Оприлюднено | 11.11.2015 |
Номер документу | 53239302 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Боженко Наталія Василівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Боженко Наталія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні