Ухвала
від 03.11.2015 по справі 808/1995/15
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

03 листопада 2015 рокусправа № 808/1995/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка» про стягнення суми коштів у розмірі 104485,93 грн.,-

ВСТАНОВИВ :

07 квітня 2015 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка» в якому просило стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області суму капіталізованих платежів в розмірі 104 485 (сто чотири тисячі чотириста вісімдесят п'ять) грн. 39 коп.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області суму капіталізованих платежів у розмірі 104485,93 грн. (сто чотири тисячі чотириста вісімдесят п'ять гривень 93 коп.).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у відповідача відсутнє право на звернення до суду з метою примусового стягнення капіталізованих платежів. Крім того вказує на те, що Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю передбачено саме стягнення коштів саме з підприємства банкрута та не передбачене право Фонду щодо стягнення коштів саме у судовому порядку з організацій, що ліквідуються не за процедурою банкрутства.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивач просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що Сільськогосподарський виробничий кооператив «Калинівка» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та знаходиться на обліку у відповідача.

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сільськогосподарський виробничий кооператив «Калинівка» перебуває в стані припинення, за рішенням засновників.

Під час роботи на СВК "Калинівка" було травмовано трьох осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 На виконання норм Закону № 1105 Відділенням Фонду ОСОБА_1, ОСОБА_2 призначено страхові виплати у зв'язку з ушкодженням здоров'я на виробництві. ОСОБА_4 призначено страхову виплату у зв'язку з втратою годувальника (батька).

Відповідно до Розрахунку капіталізованих платежів по відповідачу для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 становить 104485,93 грн.

Вищезазначена сума капіталізованих платежів відповідачем не була оскаржена та не була сплачена.

Суд апеляційної інстанції проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

За змістом частини третьої статті 110 цього Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм, організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ».

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» джерелом формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Зазначеною нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю».

Пунктом 1 зазначеного Порядку встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд). Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Таким чином, вказаними нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Цивільного кодексу України законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, зокрема не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством.

Щодо посилання заявника апеляційної скарги на відсутність права у позивача на звернення до суду з метою примусового стягнення капіталізованих платежів, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Фонд та його робочі органи, відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють інші функції передбачені статутом Фонду.

Відповідно до п. 5 ч. 3 Положення про Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області, основними завданнями відділення є збирання капіталізованих платежів, коштів з інших джерел, передбачених законодавством.

Таким чином, звернення до суду з приводу спорів щодо збирання капіталізованих платежів відносяться до компетенції Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Веселівському районі Запорізької області.

Враховуючи те, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, а також те, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Калинівка»- залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 травня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту проголошення, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова

СудДніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.11.2015
Оприлюднено11.11.2015
Номер документу53242164
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —808/1995/15

Ухвала від 29.11.2024

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Татаринов Дмитро Вікторович

Ухвала від 22.11.2024

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Татаринов Дмитро Вікторович

Ухвала від 26.12.2017

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Лазаренко Максим Сергійович

Ухвала від 14.12.2017

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Лазаренко Максим Сергійович

Ухвала від 03.11.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 28.09.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 01.10.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 21.08.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Постанова від 06.05.2015

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Нечипуренко Олександр Михайлович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні