Рішення
від 10.11.2015 по справі 924/1464/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" листопада 2015 р.Справа № 924/1464/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

судді Димбовського В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом публічного акціонерного товариства „ФідобанкВ» , м. Київ

до товариства з обмеженою відповідальністю „ЕлітекогрупВ» , м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 99372,80 грн. - простроченої заборгованості за овердрафтом (кредитом), 15466,75 грн. - простроченої заборгованості за відсотками, 23002,40 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 2348,79 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть спору: позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 99372,80 грн. - простроченої заборгованості за овердрафтом (кредитом), 15466,75 грн. - простроченої заборгованості за відсотками, 23002,40 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 2348,79 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів.

В обгрунтування позовних вимог посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про надання овердрафту №1421Ю від 30.01.2014р. стосовно повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитними коштами. Нарахування пені обумовлює наявністю відповідної умови договору щодо її застосування.

У судовому засіданні 28.10.2015р. представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач повноважного представника у судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав. Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді, йому направлено ухвали за адресою, яка згідно витягу з ЄДР є його реєстраційною адресою. Повідомлення ж за вищевказаною адресою, відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму ВГС України від 26 грудня 2011 року №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» , є належним повідомленням про розгляд справи в суді.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України, розглядає справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:

30.01.2014р. між публічним акціонерним товариством „ФідобанкВ» (банк) та ТОВ „ЕлітекогрупВ» (позичальник) укладено договір про надання овердрафту №1421Ю, згідно умов якого банк зобов'язується надати позичальнику за поточним рахунком останнього овердрафт в межах ліміту овердрафту на умовах цього договору, а позичальник зобов'язується сплачувати банку заборгованість за овердрафтом, з врахуванням визначеного цим договором строку безперервного користування овердрафтом та терміну погашення овердрафту, сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії та інші платежі в розмірі та на умовах обумовлених цим договором (п. 2.1).

Згідно розділу 1 вказаного вище договору, ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 100000,00 грн.; строк безперервного користування овердрафтом становить 30 календарних днів; термін погашення овердрафту - до 29 січня 2015 року включно, якщо інша дата (день) не випливатиме з умов цього договору; проценти за користування овердрафтом встановлюються в розмірі 23% річних.

Згідно п. 4.2.1 договору, проценти за користування овердрафтом нараховуються в валюті овердрафту за процентною ставкою, обумовленою цим договором, щоденно на фактичну заборгованість позичальника за овердрафтом на кінець відповідного дня, виходячи із умови, що до розрахунку приймається календарна кількість днів у місяці та календарна кількість днів у році. Нарахування процентів за користування овердрафтом починається з першого дня утворення дебетового залишку на поточному рахунку позичальника і припиняється в день (включно), що передує дню фактичного погашення заборгованості за овердрафтом.

Порядок повернення кредитних коштів та процентів за користування кредитними коштами сторонами обумовлено, зокрема, у п.п. 4.1.1, 4.3.1, 4.7, 4.8, 4.8.2, 4.8.3 вказаного вище договору, а саме:

- позичальник зобов'язаний здійснювати погашення заборгованості за овердрафтом не пізніше останнього дня строку безперервного користування овердрафтом, але в будь-якому випадку не пізніше терміну погашення овердрафту (п. 4.1.1);

- проценти за користування овердрафтом мають сплачуватись позичальником в валюті овердрафту щоденно, наступного операційного дня після дня їх нарахування, в тому числі за рахунок кредитних коштів в межах доступного залишку ліміту овердрафту (п. 4.3.1);

- якщо у позичальника наявна заборгованість за цим договором по сплаті процентів за користування овердрафтом, але не скінчився строк безперервного користування овердрафтом, така заборгованість не переноситься на рахунки простроченої заборгованості та позичальник має право погасити її до закінчення строку безперервного користування овердрафтом (п. 4.7);

- якщо по закінченню строку безперервного користування овердрафтом позичальник не здійснив погашення фактичної заборгованості перед банком за овердрафтом, процентами за користування овердрафтом, то позичальник має право здійснити погашення існуючої заборгованості за овердрафтом, комісією, а також за процентами за користування овердрафтом за фактичний строк користування овердрафтом протягом наступних 15 календарних днів після спливу строку безперервного користування овердрафтом (п.п. 4.8, 4.8.2);

- якщо позичальник не здійснить погашення заборгованості перед банком за овердрафтом, процентами за користування овердрафтом та/або комісією протягом вказаного в п. 4.8.2 цього договору п'ятнадцятиденного строку, останній день такого строку встановлюється сторонами як термін погашення овердрафту та наступного банківського (операційного) дня, що слідує за днем, визначеним як термін погашення овердрафтом за цим пунктом 4.8.3, банк переносить вищевказану заборгованість позичальника на відповідні рахунки для обліку простроченої заборгованості (п. 4.8.3).

За порушення таких зобов'язань позичальника, як погашення заборгованості за овердрафтом та сплата процентів за користування овердрафтом, передбачена відповідальність у вигляді пені (п. 8.2 договору).

Згідно п. 4.5.1 договору, пеня розраховується щоденно, за кожний день прострочення сплати відповідного платежу (включаючи день виникнення простроченої заборгованості та день фактичного погашення простроченої заборгованості), в національній валюті України та має бути сплачена позичальником на відповідний рахунок банку. Пеня розраховується, виходячи з умови тривалості року, що складається з фактичної кількості днів у відповідному році, а також виходячи з фактичної кількості днів у місяці.

Свої зобов'язання за договором позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитні кошти в сумі 99372,80 грн., які 17.10.2014р. винесено на прострочку, про що свідчить банківська виписка по рахунку за період з 01.10.2014р. по 21.11.2014р.

Натомість, відповідач умови договору щодо вчасного повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування коштами не виконав.

Згідно розрахунку позивача прострочена заборгованість за кредитом склала 99372,80 грн., прострочена заборгованість за відсотками - 15466,75 грн.

За несвоєчасне погашення кредиту відповідачу нараховано 23002,40 грн. - пені (за період з 17.10.2014р. по 15.05.2015р.); за несвоєчасне погашення процентів нараховано 2348,79 грн. - пені (за період з 17.10.2014р. по 15.05.2015р.).

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 параграфа 1 глави 71 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Частинами 1, 2 статті 1056-1 Цивільного кодексу України передбачено, що розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів. Встановлений договором розмір процентів не може бути збільшений банком, іншою фінансовою установою в односторонньому порядку.

Приписами статті 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (ч. 1 ст. 625 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про надання овердрафту (кредиту) і кожна із сторін прийняла на себе певні зобов'язання щодо його виконання, зокрема позивач зобов'язався надати кредитні кошти відповідачу, а відповідач зобов'язався їх повернути у строки, передбачені договором, та сплатити відсотки за користування коштами.

Неналежне виконання відповідачем прийнятих на себе зобов'язань за договором стосовно повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем. Отже, він є боржником, що прострочив виконання грошового зобов'язання, і у нього перед позивачем виникла заборгованість, яка підлягає стягненню.

Згідно п. 3 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною другою ст. 551 ЦК України передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.

У відповідності до ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений даним законом, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Тобто, за приписами вказаної норми нарахування санкцій триває протягом шести місяців, проте договором або законом може бути передбачений інший строк.

Сторони передбачили нарахування пені у разі порушення термінів повернення кредиту та відсотків в максимальному розмірі, передбаченому Законом України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» . Крім того, сторони обумовили нарахування пені до дня фактичного погашення простроченої заборгованості. Тобто, у даному випадку при обчисленні суми пені не застосовуються обмеження шестимісячним строком, передбачені ч. 6 ст. 232 ГК України. Отже, нарахування позивачем пені за період більший ніж шість місяців є правомірним.

Пеню нараховано відповідно до умов договору, з дотриманням положень Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» . Суд погоджується з розрахунком позивача та вважає обґрунтованими, правомірними й такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги в частині стягнення пені.

Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними у справі доказами та підлягають задоволенню.

Відповідач доказів, які б спростовували викладені обставини, суду не подав.

Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов публічного акціонерного товариства „ФідобанкВ» , м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю „ЕлітекогрупВ» , м. Кам'янець-Подільський про стягнення 99372,80 грн. - простроченої заборгованості за овердрафтом (кредитом), 15466,75 грн. - простроченої заборгованості за відсотками, 23002,40 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 2348,79 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „ЕлітекогрупВ» (м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 46, кімната 405; код 37180544) на користь публічного акціонерного товариства „ФідобанкВ» (м. Київ, Шевченківський район, вул. Червоноармійська, 10; код 14351016) 99372,80 грн. (дев'яносто дев'ять тисяч триста сімдесят дві гривні 80 коп.) - простроченої заборгованості за овердрафтом (кредитом), 15466,75 грн. (п'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят шість гривень 75 коп.) - простроченої заборгованості за відсотками, 23002,40 грн. (двадцять три тисячі дві гривні 40 коп.) - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 2348,79 грн. (дві тисячі триста сорок вісім гривень 79 коп.) - пені за несвоєчасне погашення процентів, 2803,81 грн. (дві тисячі вісімсот три гривні 81 коп.) - витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Суддя В.В. Димбовський

Віддруковано 4 примірника:

1 - до справи,

2 - позивачу (м. Київ, Шевченківський район, вул. Червоноармійська, 10),

3 - представнику позивача ОСОБА_1 (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 5),

4 - відповідачу (м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 46, кімната 405).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення10.11.2015
Оприлюднено13.11.2015
Номер документу53315992
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1464/15

Ухвала від 09.07.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 01.07.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Рішення від 10.11.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 28.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 15.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 01.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 17.09.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 02.09.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні