ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" листопада 2015 р. Справа № 911/4508/15
Розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «УкрСиббанк», м.Львів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Авангард», с.Мала Снітинка
про стягнення 66929,94 грн.
Суддя А.Ю.Кошик
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «УкрСиббанк» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Авангард» (далі - відповідач) про стягнення 66929,94 грн.
Провадження у справі №911/4508/15 порушено відповідно до ухвали суду від 06.10.2015 року та призначено справу до розгляду на 20.10.2015 року.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 20.10.2015 року без поважних причин не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав. Розгляд справи відкладався до 03.11.2015 року.
В судовому засіданні 03.11.2015 року позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 03.11.2015 року без поважних причин не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Оскільки відповідач про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, доказів, на які він посилався би, як на підставу для відмови в задоволенні позову, суду не надав, то відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши подані докази, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин та підтверджується матеріалами справи, 15.06.2012 року між Публічним Акціонерним товариством «УкрСиббанк» (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Авангард» (відповідач) укладено Договір-анкету про відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами) № 03390839501 (надалі - Договір-анкета).
Пунктом 1.1. Договору-анкети передбачено, що підписуючи договір позичальник погоджується з викладеною у Правилах (договірних умовах) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання пропозицією Банку надавати відповідачу фінансові послуги, на умовах встановлених в Договорі та Правилах.
В подальшому, 28.02.2014 року між Банком та відповідачем було укладено Індивідуальну угоду №3908395 в рамках Договору-анкети відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами) № 03390839501 від 15.06.2012 року (надалі - Договір овердрафту). Реєстраційний номер в системі обліку Банку № 11467215000.
Відповідно до п.п.1.2., 1.3. Договору овердрафту позивач встановив відповідачу овердрафт з лімітом у розмірі 31 425,00 грн. на поточний рахунок №26004390839500, а відповідач зобов'язався повертати використану суму овердрафту, сплачувати проценти комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку та строки, визначені цією Індивідуальною угодою та Правилами. Строк користування овердрафтом встановлено з 28.02.2014 року до 29.08.2014 року.
Згідно з визначенням термінів Правил, «овердрафт» - короткостроковий кредит, що надається Клієнту понад залишок його коштів на Рахунку в Банку в межах заздалегідь обумовленої суми (ліміт овердрафту) шляхом здійснення платежів з Рахунку Клієнта (дебетування поточного рахунку Клієнта); під терміном «овердрафт» також розуміється будь-яка частина коштів, отримана Клієнтом в рамках Ліміту овердрафту.
Сторони досягли згоди, що за час фактичного користування овердрафтом відповідач сплачує проценти у розмірі: з 28.02.2014 року по 28.03.2014 року у розмірі 0,01 % річних; починаючи з 29.03.2014 року у розмірі 30,00% річних, якщо не встановлена інша ставка згідно з умовами Договору овердрафту та/або Правил (п.1.4.1. Договору овердрафту).
Згідно з п. 3.3.1. Правил, за користування овердрафтом понад встановлений Договором термін встановлюється процентна ставка у подвійному розмірі від ставки, що діє для строкової суми заборгованості на дату виникнення такого прострочення. Такий розмір процентної ставки застосовується до всієї простроченої заборгованості за овердрафтом з дати виникнення прострочення, а саме з наступного дня після дня несплати або не повної сплати платежу, встановленого в Договорі, до моменту повного погашення Клієнтом такої заборгованості.
Проценти на відповідну суму овердрафту нараховуються та сплачуються за час фактичного користування Позичальником грошовими коштами Банку відповідно до умов Договору.
Нарахування процентів здійснюється з моменту проведення платежу(-ів) з Рахунку Позичальника за рахунок грошових коштів Банку, тобто з дня та години фактичного надання грошових коштів Позичальником до дня та години повернення Позичальником їх у власність Банку, якщо інше не визначено умовами Договору.
Базою нарахування процентів є дебетове сальдо Рахунку Позичальника (з урахуванням кількості годин користування овердрафтом), яке відслідковується Банком погодинно (із періодичністю в одну годину), якщо інше не визначено умовами Договору.
При цьому розрахунок процентів здійснюється погодинно кожного дня, із періодичністю в одну годину (із 1 (першої) по 24 (двадцять четверту) годину включно), а кількість днів при нарахуванні процентів визначається за методом «факт/360» (метод «факт/360» передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та 360 днів у році), якщо інше не визначено умовами Договору.
Нарахування процентів здійснюється щомісячно наступним чином: перший раз за період із відповідної години дня надання овердрафту по день та годину, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці; протягом дії Договору із дня попереднього нарахування процентів по день, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці; у разі закінчення строку овердрафту - із дня попереднього нарахування процентів по годину дня остаточного погашення заборгованості, якщо інше не визначено умовами цих Правил чи Договору.
У разі, якщо згідно з умовами та протягом дії Договору заборгованість Позичальника була перенесена на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості), нарахування процентів здійснюється щомісячно, наступним чином: на рахунку обліку заборгованості за овердрафтом - з дня попереднього нарахування процентів по день, що передує здійсненню такого переносу заборгованості; на інших рахунках, після перенесення - із дня перенесення такої заборгованості по останній календарний день поточного місяця або до дня остаточного погашення заборгованості у разі припинення дії Договору про надання овердрафту.
Днем нарахування процентів є останній робочий день місяця. Для розрахунку процентів день перенесення заборгованості Позичальника на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості) та день погашення заборгованості вважається одним днем.
У випадку закінчення строку овердрафту, днем нарахування процентів є останній день місяця, в якому закінчився строк овердрафту, при цьому якщо такий день припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем нарахування процентів вважається робочий день, що передує вихідному, святковому або неробочому дню.
Проценти сплачуються Позичальником на рахунок Банку, зазначений у Договорі про надання овердрафту, протягом 30 календарних днів із дня їх нарахування, а при закінченні строку овердрафту - в день їх нарахування. При цьому у разі наявності на рахунку Позичальника коштів, нараховані проценти погашаються шляхом здійснення Банком договірного списання, визначеного Договором про надання овердрафту та цими Правилами, починаючи з дня нарахування таких процентів.
У разі порушення термінів погашення грошових зобов'язань Позичальника за овердрафтом вся наявна заборгованість Позичальника (прострочена та строкова) переноситься на рахунки з обліку простроченої кредитної заборгованості Позичальника і підлягає погашенню згідно з вимогами Договору (п. п.3.4.-3.6. Правил).
Позивач виконав взяті на себе зобов'язання в повному обсязі. В підтвердження надання відповідачу овердрафту та використання ним овердрафтних коштів надано виписку з поточного рахунку відповідача №26004390839500 за період з 28.02.2014 року (дата укладання договору) до 05.08.2014 року (останній день проведення операцій відповідачем за поточним рахунком) .
Позивач зазначає, що всупереч умов Договору, відповідач порушував зобов'язання зі сплати процентів по овердрафту починаючи з серпня 2014 року, також відповідач не здійснив погашення суми заборгованості по кредиту у встановлений Договором строк та розмірі, чим порушив взяті на себе договірні зобов'язання.
В зв'язку з невиконанням відповідачем умов Договору овердрафту, позивачем на адресу відповідача була направлена вимога про усунення порушень умов Договору, яка залишена без задоволення.
Згідно з п.8.5. Правил за порушення Позичальником термінів погашення будь-яких своїх грошових зобов`язань, передбачених Правилами та/або Договором про надання овердрафту, зокрема, термінів повернення овердрафту (всієї суми або його частини) та/або термінів сплати процентів та/або комісій, Банк має право вимагати від Позичальника додатково сплатити Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу.
Пеня нараховується за кожен день прострочення, включаючи день погашення заборгованості, і розраховується за методом «факт/365» (метод «факт/365» передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці, але умовно в році 365 днів).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується та не спростовано відповідачем заборгованість за Договором в загальній сумі 66 929,94 грн., з яких: 31 366,59 грн. кредитна заборгованість; 21 189,25 грн. заборгованість по процентам; 9 339,51 грн. пеня за прострочення сплати кредиту; 5 034,59 грн. пеня за прострочення сплати процентів;
Згідно з ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч.2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Укладений між сторонами Договір за правовою природою є кредитним договором, за яким, згідно з ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частиною 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Як визначено ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
Відтак, суд дійшов висновку про доведеність факту існування заборгованості Позичальника за Договором в сумі 31 366,59 грн. кредитної заборгованості, 21 189,25 грн. заборгованості по процентам, 9 339,51 грн. пені за прострочення сплати кредиту, 5 034,59 грн. пені за прострочення сплати процентів, а отже вимога про їх стягнення є обґрунтованою, відповідачем не запереченою та не спростованою, і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та обґрунтовані, відповідачем не заперечені та не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем витрати на сплату судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Авангард» (08523 Київська обл., Фастівський р-н, селище ОСОБА_2, вул. Гагаріна ,150; код 38070729) на користь Публічного Акціонерного Товариства «УкрСиббанк» (61001, м. Харків, п-т Московський, 60, код 09807750) 31 366,59 грн. кредитної заборгованості; 21 189,25 грн. заборгованості по процентам; 9 339,51 грн. пені за прострочення сплати кредиту; 5034,59 грн. пені за прострочення сплати процентів; 1218,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя А.Ю. Кошик
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2015 |
Оприлюднено | 17.11.2015 |
Номер документу | 53396186 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Кошик А.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні