Постанова
від 10.11.2015 по справі 813/4804/15
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2015 року Справа № 813/4804/15

15 год. 17 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Кравців О.Р.,

секретар судового засідання Небесна М.В.,

від позивача Тиравська В.А.,

від відповідача Кравець В.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про стягнення заборгованості з Приватного акціонерного товариства «Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект», -

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова (далі - позивач, УПФ України у Франківському районі) з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Укрзахіденергопроект», в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 16146,54 грн. заборгованості по фінансуванню різниці наукових пенсій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» № 1977-12 від 13.12.1991 р. та Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372, в період з грудня 2013 року по квітень 2015 року не здійснював фінансування витрат пов'язаних з виплатою пенсій науковим працівникам і заборгував позивачу 16145,54 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити. Крім цього, уточнено назву відповідача, а саме: Приватне акціонерне товариство «Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект» (далі - ПрАТ ПВНДКТІ «Укрзахіденергопроект»).

Представник відповідача проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у запереченнях /а.с.37, 59/. Зазначив, що, виплати ОСОБА_3 здійснювалися без належних на те підстав, а саме: немає документів підтверджуючих стаж зазначеної особи; попередньо позивача повідомлено про відкликання довідки про наукову і наукову-технічну діяльність, виданої ОСОБА_3, тобто, попередньо видана довідка є нечинною. Таким чином, позивач не маючи достатньої правової підстави нараховував пенсію ОСОБА_3 Звернув увагу на той факт, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 18.04.2015 року у адміністративній справі № 813/486/13-а, в контексті ч. 1 ст. 72 КАС України не є безумовною підставою для встановлення обставин у вказаній справі, оскільки, згідно з позицією ВАС України, викладеної у листі № 2379/12/13-12 від 14.11.2012 року, адміністративний суд вправі самостійно оцінювати встановлені іншими судовими рішеннями обставини, незважаючи на положення ч. 1 ст. 72 КАС України.

Суд заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та -

в с т а н о в и в :

Згідно з Наказу № 502 по Міністерству сільського господарства СРСР від 14.04.1951 року на базі проектного бюро при Львівській конторі «Сільелектро» був створений Західноукраїнський філіал (ЗУФ) інституту «ГИПросельслектро».

Відповідно до Наказу № 200-к від 10.09.1960 р. по Всесоюзному науково-дослідному і проектному інституту по електропостачанню об'єктів сільського господарства і інших споживачів в сільських районах «ВНИПИСЕЛЬСЛЕКТРО», інститут перейменований у Всесоюзний державний проектно-вишукувальний і науково-дослідний інститут «Сельенергопроект».

Наказом № 211 від 18.07.1964 р. Державного виробничого Комітету по енергетиціі електрифікації СРСР передбачено, що Український державний науково-дослідний і проектний інститут електрифікації сільського господарства «УКРНИГИПРОСЕЛЬЗЛЕКТРО» реорганізовано в Українське відділення інституту «ВНИПИСЕЛЬЗЛЕКТРО», а його філіали в містах Львові, Одесі, Полтаві і Запоріжжі - у відділи комплексного проектування (ВКП).

Згідно з Наказом № 188 від 16.09.1969 р. по Українському відділенню, відділи комплексногопроектування в м. Львові, Одесі, Запоріжжі, Полтаві надалі перейменовано у відділи комплексного проектування Українського відділення «ВНИПИСЕЛЬЄНЕРГОПРОЕКТ».

Також, згідно з Наказом «Л» № 303 від 31.11.1090 р. Міністерства енергетики і електрифікації СРСР на базі Львівського відділу комплексного проектування українського відділення інституту «ВНИПИСЕЛЬЗНЕРГОПРОЕКТ» утворено Український західний науково-дослідний, проектно-вишукувальний, конструкторсько-технологічний інститут «УКРЗАПАДСЕЛЬЗНЕРГОПРОЕКТ».

Відповідно до Наказу № 83 від 04.12.1991 р. Міністерства енергетики і електрифікації Української РСР утворено Асоціацію науково-дослідних, Проектно- вишукувальних, технологічних інститутів, яка в подальшому називається «ЕНЕРГОПРОЕКТ».

Згідно з Свідоцтвом № 04526 від 30.12.1992 р., виданим Львівською міською Радою народних депутатів Державний науково-дослідний, проектно-вишукувальний конструкторсько-технологічний інститут «УКРЗАПАДСЕЛЬЕНЕРГОПРОЕКТ» реорганізований в орендне підприємство - інститут «УКРЗАХІДСІЛЬЕНЕРГОПРОЕКТ».

Відповідно до Свідоцтва № 00114073 від 03.08.1994 р. виданого виконкомом Франківської районної Ради народних депутатів м. Львова інститут «УКРЗАХІДСІЛЬЕНЕРГОПРОЕКТ» зареєстроване як Закрите акціонерне товариство - інститут «УКРЗАХІДСІЛЬЕНЕРГОПРОЕКТ».

У 2004 р. Закрите акціонерне товариство Проектно-вишукувальний, науково-дослідний, конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект - колишній ЗАТ інститут «Укрзахідсільенергопроект» створено шляхом перереєстраціїв зв'язку зі зміною назви з ЗАТ інститут «Укрзахідсільенергопроект» на ЗАТ інститут "Укрзахіденергопроект".

ПрАТ ПВНДКТІ «Укрзахіденергопроект» зареєстроване, як юридична особа, 21.04.2004 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з присвоєнням коду ЄДРПОУ 00114073 /а.с.7-9/ та перебуває на обліку в УПФ України в Франківському районі м. Львова як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 5 листопада 1991 р. особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається будь-яка з цих пенсій за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Економічні, соціальні та правові гарантії наукової та науково-технічної діяльності визначено Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13.12.1991 р., різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» науково-дослідна (науково-технічна) установа - юридична особа незалежно від форми власності що створена у встановленому законодавством порядку для якої наукова або науково-технічна діяльність є основною і становить понад 70 відсотків загального річного обсягу виконаних робіт.

Факт приналежності підприємства відповідача до науково-дослідних (науково-технічних) установ сторонами не оспорювався.

Судом з матеріалів справи встановлено, що за період роботи на підприємстві відповідача його науковий працівник, а саме: ОСОБА_3 одержав право на пенсію відповідно до Закону № 1977-ХІІ, на підтвердження чого позивачем до матеріалів справи долучено копії: довідки № 8 від 03.01.2003 року про наявність наукового стажу /а.с.26-27/, розпорядження № 148730 від 09.01.2003 року про призначення пенсії як науковому працівнику /а.с.28/, копію трудової книжки /а.с.54-55/.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року /а.с.32/.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (ч. 1 ст. 71 КАС України).

Представник відповідача наголошує про відкликання довідки про наукову та науково-технічну діяльність, видану ОСОБА_3 на основі рішення правління інституту згідно з протоколом № 4 від 08.04.2013 року, однак судом з матеріалів справи встановлено наступне.

Відповідно до протоколу № 4 від 08.04.2013 року розширеного засідання Правління ПрАТ інститут «Укрзахіденергопроект» /а.с.57/ ухвалено відкликати довідку про наукову і науково-технічну діяльність, видану, зокрема ОСОБА_3

Зазначено, що вказаний працівник не мав статусу наукового працівника, не займався науковою чи науково-технічною діяльністю, не мав наукових праць, розробок, довідка такому працівнику видана попереднім керівником інституту без погодження з Правлінням і трудовим колективом, виплата вказаної різниці є непосильним тягарем для трудового колективу.

З врахуванням викладеного, підприємство відповідача звернулось до УПФ України в Галицькому районі м. Львова з листом вих. № 165 від 16.04.2013 року про відкликання такої довідки /а.с.58, 64/.

Відповідно до листа УПФ України у Галицькому районі м. Львова № 6772/03-20 від 16.05.2013 року ПрАТ ПВНДКТІ «Укрзахіденергопроект» надано відповідь про те, що підстави для відкликання довідки про наукову та науково-технічну діяльність відсутні, а відтак і відсутні підстави для припинення виплати наукової пенсії ОСОБА_3 /а.с.56/

Зазначено, що довідки про підтвердження стажу наукової роботи № 8 від 03.01.2003 року та № 9 від 03.01.2003 року відповідають вимогам законодавства та містять посилання на установчі (статутні) документи.

Вказаний лист одержано підприємством відповідача 21.05.2013 року за вх. № 133 /а.с.65/.

Також варто зазначити, що зі змісту вказаних довідок та розпорядження про призначення вказаного виду пенсії, ОСОБА_3 мав стаж наукового працівника 23 роки 3 місяці та 25 днів /а.с.28/.

Таким чином, на переконання суду, позивачем належно доведено право позивача на призначення пенсії науковому працівнику ОСОБА_3

Слід звернути увагу на те, що довідка про наукову та науково-технічну діяльність видана відповідачем, стала підставою для нарахування позивачем різниці в пенсіях, а можливість відкликання такої довідки законодавством не передбачено.

УПФ України в Франківському районі надіслано відповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1977-XII і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів: на 2014 рік; на 2013 рік; уточнююче за січень-грудень 2014 року; на 2015 рік /а.с.10-19/.

Так, за грудень 2013 року місячна сума до відшкодування становить 1315,75 грн.; за січень-листопад 2014 року місячна сума до відшкодування 1315,75 грн., грудень 2014 року - 4370,74 грн.; січень - квітень 2015 року - 1182,07 грн. Загальна сума заборгованість підприємства відповідача за вказаний період становить 16146,54 грн. (1315,75 грн. + 1315,75 грн. - 4370,74 грн. /а.с.12/ + 1182,07 х 4).

На підтвердження факту понесених позивачем витрат до матеріалів справи долучено довідки про суми виплачених пенсій вказаному науковому працівнику за періоди грудень 2013 року, січень-грудень 2014 року, січень-квітень 2015 року /а.с.29, 30, 31/.

Суд звертає увагу відповідача на те, що факт призначення позивачем пенсій вказаним у повідомленнях особам, як і самі повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, не оскаржувалися, докази протилежного у матеріалах справи відсутні, а відтак суми визначені у відповідних повідомленнях слід вважати узгодженими.

Крім того, до матеріалів справи долучено копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 18.04.2013 року у справі № 813/486/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до Приватного акціонерного товариства «Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект» про стягнення заборгованості /а.с.20-23/. Вказане рішення не оскаржувалось та набрало законної сили.

Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч. 1 ст. 72 КАС України).

Представник відповідача зазначив, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 18.04.2015 року у адміністративній справі № 813/486/13-а, в контексті ч. 1 ст. 72 КАС України не є безумовною підставою для встановлення обставин у вказаній справі, оскільки, згідно з позицією ВАС України, викладеної у листі № 2379/12/13-12 від 14.11.2012 року, адміністративний суд вправі самостійно оцінювати встановлені іншими судовими рішеннями обставини, незважаючи на положення ч. 1 ст. 72 КАС України.

Суд зважає на вказане покликання представника відповідача, однак зазначає, що обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній цивільній, господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи лише за умови, що в ній беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Слід мати на увазі, що у разі, якщо сторони або третя особа заперечує проти таких обставин, то суд повинен переконатися у тому, що така сторона чи третя особа брала участь у справі, рішення у якій є преюдиційним. Якщо не брала, то суд повинен надати їй можливість спростувати такі обставини з посиланням на докази і може не застосовувати правила ч. 1 ст. 72 КАС України.

Судом встановлено, що у справі № 813/486/13-а підприємство відповідача брало участь у розгляді вказаної адміністративної справи, було наділене правом доводити/обґрунтовувати свою позицію та спростовувати позицію відповідача, таким чином, на переконання суду, обставини (факти) встановлені в постанові від18.04.2015 року мають преюдиційне значення для адміністративної справи № 813/4804/15.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної за Законом № 1977-ХІІ та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, оскільки на Товариство поширюються приписи ч. 9 ст. 24 Закону № 1977-ХІІ та пункту 2 Постанови № 372.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З врахуванням вищевикладеного, позовні вимоги УПФ України в Франківському районі м. Львова є обґрунтованими, позов слід задовольнити.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторський-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект» (м. Львів, вул. Сахарова, 46; ЄДРПОУ 00114073) на користь Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова (м. Львів, вул. П. Мирного, 24а; ЄДРПОУ 20847402) заборгованість з відшкодування витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 16146 (шістнадцять тисяч сто сорок шість) гривень 54 коп.

3. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 16.11.2015 року.

Суддя Кравців О.Р.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.11.2015
Оприлюднено19.11.2015
Номер документу53491836
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —813/4804/15

Ухвала від 11.12.2015

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Онишкевич Тарас Володимирович

Постанова від 10.11.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кравців Олег Романович

Ухвала від 18.09.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кравців Олег Романович

Ухвала від 03.09.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Кравців Олег Романович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні