Рішення
від 12.11.2015 по справі 192/1442/15-ц
СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 192/1442/15-ц

Провадження № 2/192/523/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" листопада 2015 р.СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого - судді Омелюх В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Савчукової В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Солоне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області, третя особа - Солонянська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 27 вересня 2014 року померла ОСОБА_2, яка на день смерті проживала ІНФОРМАЦІЯ_1 на Дніпрі Солонянського району Дніпропетровської області, у зв’язку з чим відкрилась спадщина на належне померлій майно, в тому числі у вигляді земельної ділянки площею 0.76 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Військової сільської ради Солонянського району на належала померлій на праві власності згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК №626503.

За життя ОСОБА_3 13 грудня 2011 року у виконкомі Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області склала заповіт, зареєстрований в реєстрі за №89, яким заповіла йому зазначену земельну ділянку площею 0.76 га для ведення особистого селянського господарства.

08 квітня 2015 року він звернувся до Солонянської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак державним нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв’язку з пропуском ним строку для прийняття спадщини.

Вважає, що строк звернення з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори ним як спадкоємцем за заповітом був пропущений з поважних причин, оскільки він людина юридично не освічена і не знав, що при наявності заповіту необхідно звертатись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини у шестимісячний термін після смерті спадкодавця, про що йому стало відомо лише після звернення до нотаріуса. Крім того, в період шестимісячного строку після смерті матері він не мав змоги звернутися до нотаріальної контори у зв’язку з тим, що він проживає однією сім’єю з дружиною ОСОБА_4, яка тяжко хворіє на цукровий діабет першого типу, у зв’язку з чим знаходилась на стаціонарному лікуванні в лікарні, а він був заклопотаний в першу чергу її здоров’ям, в зв’язку з чим прохав визначити додатковий строк для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлого спадкодавця.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом на майно померлого спадкодавця ОСОБА_3 у вигляді земельної ділянки площею 0.76 га для ведення особистого селянського господарства, оскільки вважає, що строк звернення до нотаріальної контори він пропустив з поважних причин, оскільки після смерті спадкодавця ОСОБА_3 був заклопотаний станом здоров’я своєї дружини, яка хворіє на тяжку форму цукрового діабету, внаслідок чого потребує амбулаторного та стаціонарного лікування і є інвалідом третьої групи, у зв’язку з чим не мав можливості вчасно подати заяву до нотаріальної контори, а коли звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, то постановою йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв’язку з пропуском встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини. Також прохав врахувати, що йому не було відомо, що законом для подачі такої заяви визначено шестимісячний строк, пропуск якого є незначним. Також він є працюючою людиною і за місцем роботи має шестиденну робочий тиждень, при цьому працює не за місцем проживання, а в іншій місцевості, що також затрудняло своєчасне звернення з заявою до нотаріальної контори.

Представник відповідача - територіальної громади Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області, який належним чином була повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с.38), у судове засідання не з’явився. Згідно поданого до суду листа прохали розглянути справу без їхнього представника, проти задоволення позову не заперечували (а.с.50).

Представник третьої особи - Солонянської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, яка належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи (а.с.39), у судове засідання не з’явився. Згідно поданої до суду заяви (а.с.42) просили здійснювати розгляд справи без участі нотаріуса.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, що маються у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст.ст.10,11,60 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, при цьому доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, а кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог чи заперечень, крім випадків встановлених цим законом.

Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У судовому засіданні встановлено, що 27 вересня 2014 року в в с.Микільське на Дніпрі Солонянського району Дніпропетровської області померла мати позивача - ОСОБА_3, що підтверджується актовим записом про смерть №12 від 29 вересня 2014 року по виконавчому комітету Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області (а.с.45).

Відповідно до копії паспорта АЕ 15963, виданого 22 травня 1996 року Солонянським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, та актового запису про смерть №12 від 29 вересня 2014 року по виконавчому комітету Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка с.Федорівка Запорізького району Запорізької області, на день смерті проживала та була реєстрована за адресою: с.Микільське на Дніпрі вул.Лісова,4 Солонянського району Дніпропетровської області (а.с.6,45).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне померлій майно, в тому числі у вигляді земельної ділянки площею 0.76 га для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 1225081900:01:134:0102, яка розташована на території Військової сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області та на належала померлій на праві власності згідно виданого 20 березня 2010 року Солоняннською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області державного акту на право власності на земельну ділянку сері ЯК №626503 (а.с.4).

За життя ОСОБА_3 13 грудня 2011 року у виконкомі Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області склала нотаріально посвідчений заповіт, зареєстрований в реєстрі за №89, яким заповіла належну їй на праві власності земельну ділянку площею 0.76 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.3,46).

Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.1217,1222,1233 ЦК України є спадкоємцем за заповітом на майно померлого 27 вересня 2014 року спадкодавця ОСОБА_3

Згідно з витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі та інформації Солонянської держаної нотаріальної контори Дніпропетровської області на майно померлого спадкодавця ОСОБА_3 на підставі поданої 08 квітня 2015 року спадкоємцем за заповітом ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини було відкрито спадкову справу за №115/2015, яка була зареєстрована в Спадковому реєстрі за №57324172 та з якої вбачається, що інші спадкоємці відсутні (а.с.9,43-49).

Згідно постанови від 08 квітня 2015 року нотаріусом Солонянської державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв’язку з пропуском ним строку для прийняття спадщини (а.с.11,49).

Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що позивач ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не мав змоги своєчасно звернутися до нотаріальної контори у зв’язку з тим, що у склад його сім’ї входить дружина ОСОБА_4, що вбачається з довідки Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області (а.с.8), яка тяжко хворіє на цукровий діабет першого типу, внаслідок чого є інвалідом третьої групи, постійно потребує як амбулаторного, так і стаціонарного лікування (а.с.12-13,51), в тому числі в період з 01 січня по 13 січня 2015 року також знаходилась на лікуванні в лікарні, а позивач здійснює догляд за нею та надає їй необхідну допомогу. Крім цього позивач ОСОБА_1 працює в відокремленому підрозділі ТОВ «АЯКС», який розташований не за місцем проживання позивача, а в іншій місцевості (а.с.52), в зв’язку з чим не мав можливості в робочі дні звернутися з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, яка знаходиться не за місцем проживання позивача в с.Микільске на Дніпрі, а в іншому населеному пункті за місцем відкриття спадщини - в смт.Солоне Солонянського району Дніпропетровської області, внаслідок чого вказані обставини в сукупності позбавили його можливості своєчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Крім того, суд враховує, що пропущений позивачем строк подачі заяви до нотаріальної контори є незначним, оскільки складає лише десять днів.

Частиною 3 ст. 1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням зазначеного та у зв’язку з тим, що позивач пропустив строк подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, суд приходить до висновку, що йому необхідно визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1220-1223,1233-1236,1252,1261,1268-1270,1272 ЦК України, ст.ст.10,11,60,88, 209,212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 до територіальної громади Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області, третя особа - Солонянська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_4, додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої 27 вересня 2014 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5, протягом двох місяців з дня набрання рішенням суду законної чинності.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області через Солонянський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: суддя

СудСолонянський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.11.2015
Оприлюднено19.11.2015
Номер документу53507157
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —192/1442/15-ц

Рішення від 12.11.2015

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Омелюх В. М.

Рішення від 12.11.2015

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Омелюх В. М.

Ухвала від 18.09.2015

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Омелюх В. М.

Ухвала від 03.09.2015

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Омелюх В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні