cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2015 року Справа № 910/8882/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді:Губенко Н.М., суддів:Барицької Т.Л., Картере В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.08.2015 та на ухвалу господарського суду міста Києва від 23.06.2015 у справі№910/8882/15 господарського суду міста Києва за позовомПублічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Радіосейлз" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Ветек Медіа Інвест" про стягнення 190 282 877,92 грн. та 79 862,43 дол. США, що еквівалентно 1 861 177,88 грн. в судовому засіданні взяли участь представники:
- позивача Мосійчук Я.І.,
- відповідача повідомлений, але не з'явився,
- третьої особи повідомлений, але не з'явився,
Розпорядженням секретаря першої судової палати від 03.11.2015 №02-05/848 змінено склад колегії суддів та сформовано наступний склад суддів для розгляду даної справи: головуючий суддя - Губенко Н.М., судді: Барицька Т.Л., Картере В.І.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (надалі ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України"/банк/скаржник) звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіосейлз" (надалі відповідач/ТОВ "Радіосейлз") про стягнення 190 282 877,92 грн. та 79 862,43 дол. США, що еквівалентно 1 861 177,88 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.06.2015 (суддя Полякова К.В.) призначено у справі судову фінансово-кредитну (економічну) експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.06.2015, залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.08.2015 (судді: Кропивна Л.В., Пашкіна С.А., Чорна Л.В.), у зв'язку з призначенням експертизи зупинено провадження у даній справ.
До Вищого господарського суду України із касаційною скаргою на ухвалу місцевого господарського суду, залишеною без змін постановою суду апеляційної інстанції, про зупинення провадження у справі, звернувся банк. Посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить ухвалу та постанову скасувати, справу передати на розгляд до господарського суду першої інстанції.
Усі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду даної справи.
Ознайомившись з матеріалами справи, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм процесуального права при прийнятті судових рішень, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Пунктом 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" унормовано, що відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування , тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування
Відповідно до п. 5 вказаної постанови пленуму питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Згідно з п. 12 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" №4 від 23.03.2012 недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи. Про зупинення провадження у справі та його поновлення виноситься ухвала. Ухвалу про зупинення провадження може бути оскаржено.
Отже, вказаною нормою Господарського процесуального кодексу України передбачено право, а не обов'язок суду, зупинити провадження у справі у випадку призначення господарським судом судової експертизи за наявності дійсної необхідності її призначення, у випадку необхідності спеціальних знань, якими не володіє суд та у разі неможливості суду вирішити питання, що входять до предмету доказування без її призначення.
Згідно з приписами ст. 86 ГПК України якщо господарський спір не вирішується по суті (відкладення розгляду справи, зупинення, припинення провадження у справі, залишення позову без розгляду тощо), господарський суд виносить ухвалу. Ухвала господарського суду має містити: 1) найменування господарського суду, номер справи і дату винесення ухвали, найменування сторін, ціну позову, вимогу позивача, прізвища судді (суддів), представників сторін, прокурора, інших осіб, які брали участь у засіданні (із зазначенням їх посад); 2) стислий виклад суті спору або зміст питання, з якого виноситься ухвала; 3) мотиви винесення ухвали з посиланням на законодавство ; 4) висновок з розглянутого питання; 5) вказівку на дії, що їх повинні вчинити сторони, інші підприємства, організації, державні та інші органи та їх посадові особи у строки, визначені господарським судом.
Виходячи з наведеного, ухвала про зупинення провадження у справі повинна відповідати вимогам, встановленим у ст. 86 ГПК України, а також містити викладення обставин, що зумовлюють зупинення провадження у справі.
В той же час, мотивувальна частина ухвали господарського суду міста Києва не містить обґрунтованих мотивів її винесення, в ній зазначено лише про те, що провадження у справі зупиняється у зв'язку з призначенням експертизи.
Водночас, як вказувалося вище, зупинення провадження у справі у зв'язку з призначенням експертизи є не обов'язком суду, а правом, при реалізації якого, суду слід навести обґрунтовані мотиви необхідності вчинення такої процесуальної дії як зупинення провадження у справі саме у зв'язку з її призначенням, що зумовлює, щонайменш, викладення (наведення) судом в ухвалі про зупинення провадження у справі фактичних даних, що входять до предмету доказування у даній справі та які не можуть бути встановлені судом, а виключно судовими експертами, оскільки їх встановлення потребує спеціальних знань.
В той же час, як вже зазначалося, ухвала місцевого господарського суду про зупинення провадження у даній справі не містить обґрунтованого мотивування необхідності призначення судової експертизи, призначення якої зумовило зупинення провадження у даній справі.
Апеляційний господарський суд, переглядаючи в апеляційному порядку ухвалу місцевого господарського суду саме про зупинення провадження у справі, на наведене уваги не звернув, та не зробив відповідних висновків, а лише зазначив про те, що зупинення провадження у даній справі викликано призначенням судової експертизи, для проведення якої матеріали справи направляються до відповідної експертної установи і в цей період неможливо проводити процесуальні дії.
Згідно з ч. 2 ст. 111 13 ГПК України касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 111 10 ГПК України встановлено, що порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" підлягає задоволенню, оскільки ухвалу місцевого господарського суду про зупинення провадження у справі, залишену без змін постановою суду апеляційної інстанції, винесено з порушенням, а також з неправильним застосуванням положень п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, що відповідно до ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 111 10 ГПК України є підставами для скасування відповідних судових рішень з передачею справи на розгляд до господарського суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 12 , 111 13 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.08.2015 та ухвалу господарського суду міста Києва від 23.06.2015 у справі №910/8882/15 скасувати. Справу передати на розгляд до господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Н.М. Губенко
Судді: Т.Л. Барицька
В.І. Картере
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2015 |
Оприлюднено | 18.11.2015 |
Номер документу | 53525068 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Барицька T.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні