Рішення
від 16.11.2015 по справі 916/4128/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" листопада 2015 р.Справа № 916/4128/15

За позовом Департамент комунальної власності Одеської міської ради;

до відповідача Всеукраїнський благодійний фонд "Відродження життя в Україні"

про розірвання договору оренди, виселення та стягнення 17847,03грн.

Суддя Гуляк Г.І.

Представники:

від позивача: Бундєва А.Г. - за дорученням;

від відповідача: - не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Позивач - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, звернуся з позовною заявою у якій просить розірвати договір оренди № 160/206 від 11.06.2013 р., нежитлового приміщення підвалу, загальною площею 250,4 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, Ак. Корольова 94, виселити Всеукраїнський благодійний фонд "Відродження життя в Україні" та стягнути заборгованість з орендної плати у сумі 14 891,27 грн. та пені у сумі 2955,76 грн.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2015 року порушено провадженняу справі №916/4128/15 та призначено до розгляду на 28.10.2015 року.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, хоча про час та місце їх проведення був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення повернуті на адресу суду з відміткою про вручення останньому поштової кореспонденції, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, правом на захист своїх інтересів не скористався.

Як зазначено у третьому абзаці п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Всеукраїнському благодійному фонду "Відродження життя в Україні" (далі - Орендар) надано в строкове платне користування об'єкт комунальної власності територіальної громади м. Одеси - нежитлові приміщення підвалу, загальною площею 250,4 кв.м, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Корольва, 94 відповідно до договору оренди № 160/206 від 11.06.2013 р., укладеного з Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, строком до 11.05.2016р.

Додатковим договором № 1 від 08.01.2014 р. змінено порядок розрахунку орендної плати.

Додатковим договором № 2 від 04.03.2015 р. змінено порядок розрахунку орендної плати.

У зв'язку з невиконанням Орендарем умов Договору оренди, Орендодавцем було направлено повідомлення від 15.06.2015р., № 01-13/3880 в порядку ст. 782 ЦК України, в якій відмовився від договору оренди, однак вказане повідомлення не було вручено адресату, що і стало підставою для звернення до суду із позовом про розірвання договору оренди, виселення та стягнення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши представника позивача, проаналізувавши приписи законодавства, що регулюють правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. № 2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про оренду державного та комунального майна") цей Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Згідно зі ст. 2 цього Закону орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Положеннями ст. 4, 5, 6 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що об'єктами оренди за цим Законом зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств. Орендодавцями в розумінні цього Закону є, в тому числі, органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства. Фізична особа, яка бажає укласти договір оренди державного майна з метою використання його для підприємницької діяльності, до укладення договору зобов'язана зареєструватись як суб'єкт підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно ст.16 цього ж Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Згідно п. 2.2. Договору за орендоване приміщення Орендар, зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, проведеного у додатку 1 до договору, що становить за перший, після підписання договору оренди, за місяць 2385 (дві тисячі триста вісімдесят п'ять) гривень 02 копійки ( без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. В подальшому базова ставка орендної плати змінювалася за згодою сторін та складала з 11.06.2013р. по 31.12.2014р. - 1 грн.; з 01.01.2015р. по 24.02.2015р. - 2385,02 грн.; з 25.02.2015р. по 31.12.2015р. - 744,48 грн.

Відповідно до п 2.4. Договору, Орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Відповідач не виконує належним чином зобовязання, взяті на себе за Договором, чим порушує ст.ст. 526, 530, 629 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зі змісту Договору не вбачається можливості односторонньої зміни умов договору.

Згідно з ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому ст. 188 цього Кодексу.

Ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 26 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань.

Відповідно до Постанови Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 08.05.2015р. істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди державного (комунального) майна, як внесення орендної плати, є достатньо правовою підставою для дострокового розірвання зазначеного договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю).

Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Зокрема, виходячи з природи орендованих правовідносин, орендодавець розраховує на отримання орендної плати за використання орендарем переданого йому майна за вказаним в договорі цільовим призначенням, а орендар на можливість використання орендованого майна протягом обумовленого сторонами в договорі строку оренди та за обумовленою орендної ставкою.

З розрахунку заборгованості станом на 08.09.2015р. вбачається, що Відповідач систематично не сплачує кошти за користування орендованим приміщенням, а саме не сплачує більше трьох місяців поспіль На момент подачі позовної заяви заборгованість по сплаті орендної плати складає 14 891,27 грн. за період з 01.10.2014р. по 30.09.2015р

Листом від 15.06.2015р. № 01-13/3880 Департамент повідомив Відповідача, що відповідно до ст. 782 ЦК України та заборгованості по сплаті орендної плати більше трьох місяців поспіль, Орендодавець відмовляється від договору оренди № 160/206 від 11.06.2013р. та запропонував у 20-денний строк повернути орендоване приміщення до Департаменту і сплатити заборгованість по сплати орендної плати. Проте зазначений лист повернувся до Департаменту з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Таким чином, заборгованість з орендної плати в сумі 14 891,27 грн. складається з орендної плати за одинадцять місяців, що, на думку суду, є істотним порушенням умов договору оренди і тому позовні вимоги Департаменту про розірвання договору оренди № 160/206 від 11.06.2013 р., укладеного між Всеукраїнським благодійним фондом "Відродження життя в Україні" та Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та стягнення заборгованості з орендної плати підлягають задоволенню.

Згідно п. 5.2. Договору за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. Нарахування пені за прострочення виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний.

Вимога позивача щодо стягнення пені у сумі 2 955 грн. 76 коп. також підлягає задоволенню на підставі п. 5.2. Договору та ст.1 та ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", відповідно до яких платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, який обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

У зв'язку із розірванням договору оренди у відповідача не має правових підстав для використання орендованого приміщення у подальшому, тому правомірною є вимога позивача щодо виселення відповідача з орендованого приміщення.

Судові витрати по сплаті судового збору процесу слід покласти на відповідача згідно з приписами ст.ст.44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, задовольнити у повному обсязі.

2. Розірвати договір оренди № 160/206 від 11.06.2013 р., укладений між Всеукраїнським благодійним фондом "Відродження життя в Україні" (вул. Польський узвіз, 5, кв. 5, м. Одеса, ідентифікаційний код юридичної особи 38296379) та Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, рахунок № 37326027001909, МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеській області, ідентифікаційний код юридичної особи 26302595)

3. Виселити Всеукраїнський благодійний фонд "Відродження життя в Україні" (вул. Польський узвіз, 5, кв. 5, м. Одеса, ідентифікаційний код юридичної особи 38296379) з нежитлового приміщення підвалу, загальною площею 250,4 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 94 на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, рахунок № 37326027001909, МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеській області, ідентифікаційний код юридичної особи 26302595).

4. Стягнути з Всеукраїнського благодійного фонду "Відродження життя в Україні" (вул. Польський узвіз, 5, кв. 5, м. Одеса, ідентифікаційний код юридичної особи 38296379) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, рахунок № 37326027001909, МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеській області, ідентифікаційний код юридичної особи 26302595) заборгованість з орендної плати у розмірі 14 891 грн. 27 коп. та пеню у розмірі 2 955 грн. 76 коп.

5. Стягнути з Всеукраїнського благодійного фонду "Відродження життя в Україні"(вул. Польський узвіз, 5, кв. 5, м. Одеса, ідентифікаційний код юридичної особи 38296379) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039, рахунок № 37326027001909, МФО 828011 в ГУДКСУ в Одеській області, ідентифікаційний код юридичної особи 26302595) витрати по сплаті судового збору в сумі 3654,00 грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повне рішення складено 20 листопада 2015 р.

Суддя Г.І. Гуляк

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.11.2015
Оприлюднено24.11.2015
Номер документу53611749
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/4128/15

Рішення від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 28.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 12.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні