Ухвала
від 09.11.2015 по справі 554/13754/15-ц
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 09.11.2015 Справа № 554/13754/15-ц

Провадження № 6/554/755/2015

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року м.Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави у складі:

головуючого судді Кулешової Л.В.,

при секретарі судового засідання Шевченкові О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві подання старшого державного виконавця Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції ОСОБА_1 про тимчасове обмеження ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України та вилучення паспортного документа для виїзду за кордон,

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2015 року до Октябрського районного суду м.Полтави надійшло вищевказане подання державного виконавця.

В обґрунтування подання зазначено, що на примусовому виконанні Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції перебуває зведене виконавче провадження № 45005923 про стягнення з Дочірнього підприємства «Форест» Товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнське народне товариство Форум» на користь групи стягувачів боргу в сумі 7157,34 грн.

У поданні державний виконавець зазначає, що будучи належним повідомленим, боржником рішення не виконано. Також вказано, що ОСОБА_2 є керівником ДП «Фаворит» ТОВ «ВНТ «Форум» (код 36514719), ТзОВ «Форум Фінанси та Кредит» (код 38378189), ДП «Форсаж» ТзОВ «Всеукраїнське народне товариство Форум» (код 36680521), які також перебувають на примусовому виконанні в Октябрському ВДВС.

Однак, як зазначено у поданні, протягом двох місяців рішення суду не виконано.

На підставі викладеного державний виконавець вважав необхідним звернутись за погодженням з начальником Октябрського ВДВС Полтавського МУЮ з відповідним поданням про обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_2 до повного виконання ним грошового зобов'язання та тимчасово вилучити у боржника закордонного паспорту.

У судове засідання державний виконавець не з'явився, у поданні просив розглянути його за відсутності державного виконавця.

Відповідно до положень ч.2 ст.377-1 ЦПК України судом прийнято рішення негайно розглянути подання без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за даної явки учасників судового провадження.

Суд, вивчивши суть подання, дослідивши додані до нього матеріали, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишити територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно зі статтею 2 «Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї» кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Також статтею 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права передбачено, що кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну. Згадані вище права не можуть бути об'єктом ніяких обмежень, крім тих, які передбачені законом, які є необхідними для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров'я чи моральності населення або прав і свобод інших і є сумісними з іншими правами, визначеними в цьому Пакті.

Законодавством України зазначені правовідносини регулюються статтею 313 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фізична особа має право на свободу пересування. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок розв'язання спорів у цій сфері регулює Закон України «Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України».

Положеннями статті 6 цього Закону встановлено, що громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, або громадянинові України, який має паспорт може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у таких випадках:

- якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання до виконання зобов'язань або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України (пункт 2);

- якщо він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, до виконання зобов'язань (пункт 5); якщо до нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі (пункт 8).

За змістом пункту 18 частини третьої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.

Статтею 90 Закону України «Про виконавче провадження» передбачена відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця та порушення вимог цього Закону.

Відповідно до вимог ч.1 ст.377-1 ЦПК України питання про тимчасове обмеження боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.

Ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи)», вжите у пункті 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та у пункті 18 частини 3 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження», означає з об'єктивної сторони такі діяння (дії чи бездіяльність) особи боржника, які полягають у навмисному чи іншому свідомому невиконанні нею зазначених обов'язків. У зв'язку з цим і здійснюється примусове виконання. Це також є підставою для звернення з поданням до суду щодо вирішення питання про застосування до такої особи тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.

Особа, що має невиконані зобов'язання, не може вважатися винною в ухиленні, поки не буде доведено протилежного.

Аналогічне положення закріплене і в роз'ясненнях Верховного Суду України, викладених у листі від 01.02.2013, а саме: ухилення від виконання зобов'язань, покладених на боржника рішенням варто розуміти як будь-які свідомі діяння (дії або бездіяльність) боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов'язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов'язок у нього є всі реальні можливості (наприклад, наявність майна, грошових коштів тощо) і цьому не заважають будь-які незалежні від нього об'єктивні обставини (непереборної сили, події тощо).

Відповідно до положення частини 2 статті 10 ЦПК України наявність умислу та обставини, які є предметом посилання суб'єкта подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України як на підставу його вимог, підлягають доведенню. Зокрема, задоволення такого подання можливе лише за умови «доведення факту ухилення боржника від виконання зобов'язання».

Ухиленням боржника від виконання своїх зобов'язань не можна вважати лише наявність статусу боржника у виконавчому провадженні та непогашення боргу в добровільному порядку.

Також відповідно до інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5, встановлений порядок звернення державного виконавця з поданням до суду щодо обмеження у праві виїзду за межі України та заборони в'їзду в Україну у разі невиконання боржником своїх зобов'язань. Вказаний нормативно-правововий акт передбачає, що подання державного виконавця повинно містити, зокрема підтвердження факту ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань.

Як вбачається з подання, на виконанні в Октябрському ВДВС Полтавського МУЮ перебуває зведене виконавче провадження № 45005923 про стягнення з Дочірнього підприємства «Форест» Товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнське народне товариство Форум» на користь групи стягувачів боргу в сумі 7157,34 грн. (а.с.1).

Державний виконавець вказує, що заборгованість по ВП становить 7157,34 грн. (а.с.1), яка не погашена.

В обгрунтування доводів подання державним виконавцем надано копії облікових карток ВП 48664108, ВП №45005923 (а.с.4,5), витягу з бази даних щодо юридичних осіб (а.с.6-13), а також копію довідки з ГУДМС, УДМС України в Полтавській області щодо місця проживання ОСОБА_2 від 26.08.2015 (а.с.14). Інших документів в обгрунтування доводів подання державним виконавцем до суду не надано.

Згідно положень листа Міністерства юстиції України від 06.06.2008 N 25-32/507 «Щодо виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов'язання, в тому числі зі сплати аліментів, покладені на них рішеннями судів» у поданні державного виконавця повинно бути обґрунтування ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань та як додаток до подання мають бути надані копії виконавчого документа, постанови про відкриття виконавчого провадження. За необхідності, до подань державних виконавців можуть додаватися копії інших документів. При наявності, у поданні також зазначаються адреса проживання та інші відомості про цю особу, які відомі державному виконавцю.

Так, звертаючись з поданням до суду, державний виконавець посилається на те, що боржником покладені на нього рішенням суду обов'язки не виконані, що є підставою для обмеження його у праві виїзду за межі України.

Проте державним виконавцем в обгрунтування своїх доводів не надано до матеріалів подання жодних доказів, що були винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень та вони були направлені сторонам, внаслідок чого не можна дійти однозначного висновку про отримання боржником зазначених рішень державного виконавця та обізнаність боржника про відкрите виконавче провадження та щодо строків його добровільного виконання.

Такі документи у матеріалах даного подання відсутні. А в обґрунтування ухилення боржника від виконання зобов'язань ініціатором подання перелічено обов'язки, встановлені ч.6 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження», а в чому саме полягає ухилення боржника від виконання його зобов'язань за рішенням суду не конкретизовано та не підтверджено належними і допустимими доказами.

Також встановлено, що державним виконавцем не доведено, що боржник вчиняє дії, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення суду, ухиляється від виконання своїх боргових зобов'язань або безпідставно чи систематично не з'являвся на виклики державного виконавця.

У матеріалах подання також відсутні докази вчинення державним виконавцем дій щодо перевірки наявності майна боржника.

Отже, державним виконавцем, в порушення вимог ст.60 ЦПК України, не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження своїх вимог, як і не доведено усіх обставин, на які він посилається у своєму поданні.

Відповідно до вимог ст.11 ЗУ «Про виконавче провадження» старший державний виконавець зобов'язаний вживати передбачені цим Законом заходи примусового виконання рішення, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Сама по собі наявність невиконаного судового рішення ще не є підставою для застосування обмежень щодо права пересування особи.

Щодо вимог державного виконавця про вилучення паспортного документа боржника для виїзду за кордон, то в цій частині клопотання також не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.6 цього Закону, громадянинові України у випадку, якщо діють неврегульовані договірні зобов'язання, то до виконання зобов'язань або розв'язання спору може бути відмовлено у видачі паспорта для виїзду за кордон.

Згідно з ч.ч.2, 4 ст.6 Закону «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», громадянинові України, який має паспорт, у випадках, передбачених п.п.1-9 ч.1 цієї статті, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон або у вказаних випадках паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено.

Таким чином, за наявності підстав для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, до громадянина в залежності від наявності чи відсутності паспорта для виїзду за кордон застосовується: відмова у видачі паспорта; відмова у виїзді за кордон; тимчасове затримання чи вилучення паспорта для виїзду за кордон.

З огляду на викладене, а також, що державним виконавцем факт ухилення боржника від виконання зобов'язань не доведено достатньою сукупністю доказів, до того ж, в матеріалах подання відсутні будь-які відомості про те, що боржник має намір виїхати за межі України і що останній має паспорт для виїзду за кордон, а тому і підстав для обмеження його законних прав немає, тим більше вилучення вказаного документа.

Також, як вбачається з подання державного виконавця та доданих до нього матеріалів, боржником у виконавчому провадженні є Дочірнє підприємство «Форест» Товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнське народне товариство Форум», а не ОСОБА_2, який лише вказаний керівником вищевказаного підприємства - боржника.

За таких обставин, суд вважає, що державним виконавцем не доведено доцільності застосування до боржника заходу впливу у вигляді тимчасового обмеження виїзду за межі України з вилученням паспортного документа для виїзду за кордон, у зв'язку із чим подання не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.377-1 ЦПК України, Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року № 3857-XII, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні подання старшого державного виконавця Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції ОСОБА_1 про тимчасове обмеження ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України та вилучення паспортного документа для виїзду за кордон відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Л.В. Кулешова

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення09.11.2015
Оприлюднено25.11.2015
Номер документу53614781
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/13754/15-ц

Ухвала від 09.11.2015

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Кулешова Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні