Провадження № 2/235/3683/15
Єдиний унікальний номер №235/7702/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
12 листопада 2015 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Токарєва А.Г.
при секретарі - Ященко А.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красноармійську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про поділ спадкового майна,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Красноармійського міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_3 про поділ спадкового майна.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4. Після її смерті залишилося спадкоємне майно: земельна ділянка площею 5,040 гектарів у межах згідно з планом, яка розміщена на території Степненської сільської Ради Мар'їнського району Донецької області, та грошова плата за оренду земельної ділянки.
Вищевказана земельна ділянка належала її матері ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1, кадастровий номер НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, і грошова плата за оренду земельної ділянки в філії «Єлєновська» ТОВ «Агрофірма «Агротіс» Мар'їнского району Донецької области с. Березове, код 26480865, розрахунковий рахунок - НОМЕР_5
Позивачка зазначає, що за життя спадкодавець, тобто її мати ОСОБА_4, розпорядитися земельною ділянкою не вспіла, заповіт не залишила, а тому спадщину вона прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, тобто здійснила спадкові дії, які дають всі основи вважати, що вона відноситься до спадкового майна, як до свого, шляхом подачі до нотаріальної контори м. Мар'їнка Мар'їнського нотаріального округу Донецької області заяви про прийняття спадщини.
Вона, позивач ОСОБА_2, і відповідач, тобто її брат ОСОБА_3, приходяться дочкою і сином спадкоємцю ОСОБА_4, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1, і віднесені до першої черги на право на спадщину за законом. Спадщина позивачкою була прийнята шляхом подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини відповідно до ст. ст. 1261,1269 ЦК України.
Але оформити право власності на земельну ділянку вона не має можливості, так як вони, спадкоємці, протягом 7 років не прийшли до обоюдної згоди про розділ спадкоємного майна, і, крім того, спадкоємець, тобто її брат, не згоден з часткою спадщини.
Позивачка вказує, що її брат ОСОБА_3, також, як і вона, відноситься до першої черги права на спадщину за законом згідно ст. 1261 ЦК України , а тому згідно зі ст. 1267 ЦК України долі в спадщині кожного із спадкоємців за законом рівні і будуть рівнятися по 1/2 частки кожному.
У зв'язку з тим, що відповідач не бажає прийти до згоди щодо розподілу успадкованого майна, а позивачка протягом 7 років не може оформити земельну ділянку на себе, то вона просить суд визнати за нею право власності на вищевказану земельну ділянку та на грошову плату за оренду земельної ділянки.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх в повному обсязі (а.с.28).
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує (а.с.32).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, яка була матір'ю позивачки ОСОБА_2 та відповідача ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвами про смерть, про укладення шлюбу та про народження (а.с.5-8).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, що складається з земельної ділянки загальною площею 5,040 га, розташованої на території Степненської сільської ради Мар'їнського району. Зазначена земельна ділянка належить ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 16.02.2007 року на підставі розпорядження голови Мар'їнської районної державної адміністрації №222 від 26.04.2006 року (а.с.4).
Спадкоємцями першої черги за законом відповідно до ст.1261 ЦК України є діти померлої - позивач ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_3.
Інших спадкоємців на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 не встановлено.
Після смерті ОСОБА_4 позивачка ОСОБА_2 звернулася до нотаріальної контори м.Мар'їнка Мар'їнського нотаріального округу Донецької області з заявою про прийняття спадщини, але в оформленні права власності на спадщину позивачці було відмовлено, у зв'язку з тим, що на той час відповідач ОСОБА_3, брат позивачки, був не згоден з часткою спадщини.
Згідно листа Курахівської державної нотаріальної контори, спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалась, іншої інформації стосовно спадкоємців не має (а.с.34,35).
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права власності на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Проаналізувавши вищевикладене, а саме те, що позивачка на даний час не має можливості оформити права власності на спадщину за законом через нотаріальні органи м.Мар'їнка, в зв'язку з проведенням антитерористичної операції, що вона фактично прийняла спадщину, спір між іншими спадкоємцями по відношенню спадкового майна відсутній, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки щодо визнання права власності на земельну ділянку підлягають задоволенню.
Щодо визнання право власності на грошову плату за оренду земельної ділянки, яка належала померлій ОСОБА_4, в філії «Єлєновська» ТОВ «Агрофірма «Агротіс» с.Березове Марїнського району Донецької області, суд вважає, що дані вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Згідно ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доказів про те, що після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у вигляді грошової плати за оренду земельної ділянки позивачкою суду не надано, а тому вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі ст.ст. 328, 392, 1216, 1218, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст.10, 11,16, 57, 60, 209, 212, 213, 214, 215, 256-259 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про поділ спадкового майна задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 5,040 гектарів у межах згідно з планом для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Степненської сільської Ради Мар'їнського району Донецької області згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_1 від 16 лютого 2007 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Це рішення набирає законної сили, якщо його не буде оскаржено в строк, передбачений для оскарження останнього.
На рішення протягом десяти днів з його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд.
Суддя Токарєв А.Г.
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2015 |
Оприлюднено | 24.11.2015 |
Номер документу | 53620283 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Токарєв А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні