Дата документу 07.10.2015
ЄУ № 420/1564/15-ц
Провадження №2/420/1222/15
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Тарасова Д.С.
при секретарі Колесник Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом Павленківської сільської ради Новопсковського району Луганської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Новопсковського районного суду із позовом до відповідача, в якому просить розірвати договір оренди землі, стягнути з відповідача на його користь суму заборгованості зі сплати орендної плати в загальному розмірі 1578,00 грн., в тому числі пені в розмірі 517,65 грн., та судовий збір. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 25.01.2012 року між позивачем та відповідачем було укладено договори оренди землі, за якими позивач передав відповідачеві в строкове платне користування на 49 років земельну ділянку, площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель населеного пункту за адресою: с. Трембачеве, вул. Колгоспна, б/н. В порушення умов вищезазначених договорів оренди земельних ділянок відповідач орендну плату систематично не сплачує, у зв'язку з чим за ним утворилася заборгованість в загальній сумі 1578,00 грн., що змусило позивача звернутися до суду. Оскільки орендар на вказаних земельних ділянках посіяв та вирощує зернові культури, а Павленківська сільська рада не претендує на них, існує необхідність надати відповідачу літньо-осінній період, а саме: червень -жовтень для збирання належного йому урожаю з орендованої земельної ділянки та розірвати договір оренди з 30.10.2015 року з обов'язковою сплатою заборгованості з орендної плати та пені до зазначеної дати включно.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, на заявлених вимогах наполягає, у разі неявки відповідача не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, заяв про розгляд справи без його участі суду не надавав.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
На підставі рішення №19/12 від 18.01.2012 року дев'ятнадцятої сесії шостого скликання Павленківської сільської ради Новопсковського району Луганської області було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками та передано в оренду відповідачу земельну ділянку, загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства строком на 49 років із земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованих межах населеного пункту на території Павленківської сільської ради за адресою: с. Трембачеве, вул. вул. Колгоспна, б/н.
Відповідно до ст. 13 ЗУ "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
25.01.2012 року між Павленківською сільською радою Новопсковського району Луганської області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, згідно якого позивач надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування на 49 років земельну ділянку площею 2,00 га (в тому числі ріллі 2,00 га), кадастровий номер 4423385300:04:001:0634 для ведення особистого селянського господарства із земель населеного пункту за адресою: с. Трембачеве, вул. Колгоспна, б/н (далі -Договір).
Згідно п. 5 Договору оренди землі від 08.08.2011 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5808,04 грн.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про плату за землю», ст. 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно рішення шостого скликання двадцять п'ятої сесії Павленківської сільської ради №25/1 від 18.05.2012 року була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Павленківської сільської ради та базову вартість 1 м2 земель в с. Трембачеве -34,02 грн.
Згідно акту приймання - передачі об'єкта оренди від 25.01.2012 року позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку площею 2,00 га в оренду відповідно до договору оренди землі.
Згідно акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 25.01.2012 року було визначено, що земельна ділянка загальною площею 2,00 га знаходиться за адресою: с. Трембачеве, вул. Колгоспна. Межі земельної ділянки чітко визначені на місцевості.
Відповідно до ст. 96 ЗК України одним із обов'язків землекористувачів є обов'язок своєчасної сплати земельного податку або орендної плати.
У відповідності до ст. 21 Закону України " Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Згідно п. п. 9, 11 Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щомісячно рівними частками протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця та згідно п.14 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,3 % несплаченої суми за кожний день прострочення.
Відповідно до п. 28 Договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасно вносити орендну плату та розірвати договір достроково у випадку порушення орендарем його умов.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 01.04.2013 року Павленківська сільська рада надіслала лист №61 відповідачу з вимогою терміново сплатити орендну плату за користування земельною ділянкою у розмірі 120,71 грн., та суму нарахованої пені згідно договору у розмірі 14,48 грн.
06.08.2014 року позивачем повторно було надіслано лист №21 з вимогою надати квитанції про сплату суми орендної плати за 2013-2014 р.р.
05.05.2015 року позивачем було надіслано відповідачу лист №90 з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати за 2015 рік.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання зобов'язань за договором, станом на 05.06.2015 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Колгоспна, с. Трембачеве у розмірі 1578,00 грн., з яких 517,65 грн. -пеня, що підтверджується розрахунком заборгованості.
В розумінні положень Земельного Кодексу України та ЗУ "Про оренду землі", орендар є користувачем земельної ділянки.
Згідно ст. 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема: систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Статтею 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 15 ЗУ "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до частини 1 ст. 32 ЗУ "Про оренду землі", який є спеціальним стосовно ст. 651 ЦК України, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону.
Згідно ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
З огляду на постанову Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», де закріплено, що відповідно до частини першої статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, яка полягає в забезпеченні раціонального використання земельних ресурсів, збереженні й відтворенні родючості ґрунтів, захисті їх від псування і забруднення, реалізації громадянами, юридичними особами та державою їхніх прав власності та землекористування відповідно до закону. Важлива роль у захисті прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб та держави в земельних і пов'язаних із ними майнових правовідносин належить судам.
Отже, враховуючи той факт, що відповідачем не в повному обсязі та не у встановлений строк здійснюється орендна плата, що є порушенням зобов'язань взятих на себе відповідачем відповідно до умов договорів оренди землі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про розірвання договору оренди та стягнення орендної плати за землю є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, у чинність ст. 88 ЦПК України також з відповідача підлягають стягненню судові витрати по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 88, 209, 210, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 526, 527, 530, 651, 1218, 1225 ЦК України, ст.ст. 93, 96, 141 Земельного Кодексу України, ст.ст. 15, 21, 22, 24, 25, 32 Закону України" Про оренду землі", суд ,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Павленківської сільської ради Новопсковського району Луганської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельної ділянки, задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 25.01.2012 року між Павленківською сільською радою Новопсковського району Луганської області та ОСОБА_1 про передачу в оренду земельної ділянки, загальною площею 2,00 га, в тому числі рілля 2,00 га, кадастровий номер: 4423385300:04:001:0634 для ведення особистого селянського господарства із земель населеного пункту за адресою: с. Трембачеве, вул. Колгоспна, б/н.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Павленківської сільської ради Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04336607, р/р 332188157 в УДК у Новопсковському районі Луганської області, суму заборгованості з орендної плати в загальному розмірі 1578 (одна тисяча п'ятсот сімдесят вісім) грн. 00 коп., в тому числі пені в розмірі 517,65 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Павленківської сільської ради Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04336607, р/р 332188157 в УДК у Новопсковському районі Луганської області, суму сплаченого судового збору у розмірі 243,60 грн.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше трьох днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Новопсковський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2015 |
Оприлюднено | 27.11.2015 |
Номер документу | 53676818 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Тарасов Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні