Рішення
від 16.11.2015 по справі 912/3363/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2015 рокуСправа № 912/3363/15 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3363/15

за позовом: Прокурора Ульяновського району Кіровоградської області в інтересах держави, м. Ульяновка, Кіровоградська область

до відповідачів:

І - Шамраївської сільської ради Ульяновського району, с. Шамраєве, Ульяновський район, Кіровоградська область

ІІ - Селянського (фермерського) господарства "Кондор", м. Ульяновка, Кіровоградська область

ІІІ - Фермерського господарства "Вдовиченка Олександра Йосиповича", с. Новоселиця, Ульяновський район, Кіровоградська область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, м. Кіровоград

про визнання недійсним та скасування рішення, визнання недійсною угоди, зобов'язання повернути земельні ділянки

Представники:

від прокуратури - ОСОБА_1, посвідчення № 016263 від 05.05.2013;

від відповідача І - участі не брали;

від відповідача ІІ - участі не брали;

від відповідача ІІІ - участі не брали;

від третьої особи - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Прокурором Ульяновського району Кіровоградської області подано позовну заяву в інтересах держави до відповідачів: Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області (відповідач 1), Селянського (фермерського) господарства "Кондор" (відповідач 2), Фермерського господарства "Вдовиченка Олександра Йосиповича" (відповідач 3) з вимогами про:

- визнання недійсним та скасування рішення 27-ої сесії 6-го скликання Шамраївської сільської ради за № 197 від 22.07.2014 "Про затвердження примірного попереднього договору оренди земельної ділянки до моменту укладення основного договору оренди" та затверджений ним примірний попередній договір оренди землі;

- визнання недійсною на майбутнє, укладену між Шамраївською сільською радою Ульяновського району Кіровоградської області та селянським (фермерським) господарством "Кондор", угоду резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015;

- визнання недійсною на майбутнє, укладену між Шамраївською сільською радою Ульяновського району Кіровоградської області та фермерським господарством "Вдовиченка Олександра Йосиповича", угоду резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015;

- зобов'язати Селянське (фермерське) господарство "Кондор" та Фермерське господарство "Вдовиченка Олександра Йосиповича" повернути на користь Шамраївської сільської ради, передані за спірними угодами, земельні ділянки загальною площею 17,67 га, загальна вартість яких складає 466 407,07 грн, які знаходяться на території Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області.

В обґрунтування підстав позову прокурор послався на невідповідність оскаржуваного рішення і оспорюваних договорів вимогам законодавства та порушення інтересів держави внаслідок недотримання вимог законодавства при наданні земельних ділянок в користування, що спричиняє державі шкоду у вигляді недоотриманих сум оплат в доход бюджету за користування земельними ділянками, неефективного використання сільськогосподарських угідь та охорони землі, як національного багатства. Органом, який забезпечує реалізацію державної політики у спірних правовідносинах, вказано Державну інспекцію сільського господарства в Кіровоградській області, та зазначено про відсутність в такого органу повноважень на звернення до господарського суду з відповідним позовом.

Ухвалою господарського Кіровоградської області від 01.09.2015 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 912/3363/15 та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державну інспекцію сільського господарства в Кіровоградській області.

Доповненням від 28.10.2015 прокурором доповнено підстави позову новими обставинами (а.с. 84-86).

В судовому засіданні 16.11.2015 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті та заслухав присутнього представника прокуратури, яким позовні вимоги підтримано повністю.

Інші учасники судового процесу своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористались, уповноважених представників в судові засідання не направили, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання суду (а.с. 109-113).

Відповідачем 1 (Шамраївська сільська рада) та відповідачем 2 (СФГ "Кондор") відзиву на позов та інших витребуваних документів не подано, про причини вказаного суду не повідомлено.

Відповідачем 3 (ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича") згідно поданого відзиву позовні вимоги заперечено та подано заяву від 15.09.2015 про розгляд справи за відсутності представника ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" (а.с. 49, 52-54).

Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області в поясненнях від 09.09.2015 № 15-545/1 позовні вимоги прокурора підтримано повністю та повідомлено про неможливість забезпечити участь у справі представника (а.с. 41-42).

Враховуючи викладене та обов'язок сторін належним чином користуватися своїми процесуальними правами, господарський суд вважає можливим розглянути справу по суті в судовому засіданні 16.11.2015 за відсутності представників відповідачів і третьої особи та за наявними у справі матеріалами.

Розгляд справи здійснюється з урахуванням змісту позовної заяви, всіх пояснень прокурора і доповнень підстав позову новими обставинами та враховується, що доповнення позову новими обставинами і зміна посилання на норми матеріального права не вважається зміною підстав позову при збереженні в ньому первісних обставин.

Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши наведені обґрунтування підстав позову і заперечення проти задоволення позовних вимог та подані на їх підтвердження докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно рішення від 22.07.2014 № 197, яке оскаржується прокурором у даній справі, Шамраївська сільська рада на 27-ій сесії шостого скликання вирішила затвердити примірний попередній договір оренди землі згідно додатку 1 (додається) та надати повноваження підпису попереднього договору оренди землі Шамраївському сільському голові (а.с. 16-22).

У відповідності, у тому числі до вказаного рішення сільської ради від 22.07.2014 № 197, між Шамраївською сільською радою та СФГ "Кондор" і ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" укладено 14.01.2015 угоди резервування земельної ділянки (попередній договір оренди землі), за умовами яких сільська рада передає, а фермерські господарства приймають в користування земельну ділянку власників земельних ділянок паїв (відумерла спадщина) загальною площею 15,14 га (СФГ "Кондор") та 2,53 га (ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича") (а.с. 23-26).

Прокурор вважає, що зазначені документи (рішення, угоди) суперечать вимогам законодавства, а саме ст. 19 Конституції України, ст. ст. 12, 122, 123, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. ст. 203, 635 Цивільного кодексу України, ст. 182 Господарського кодексу України, а тому мають бути визнані судом недійсними.

При розгляді позовних вимог господарський суд враховує, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Конституція України встановлює, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. (ст. 14 Конституції).

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень, у тому числі сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл, належить розпорядження землями територіальних громад та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону, які мають вирішуватися виключно на пленарних засіданнях сільської ради.

У відповідності до частини другої ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Право оренди землі, згідно частини першої ст. 93 Земельного кодексу України, це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Закон України "Про оренду землі" передбачає, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).

Поняття й умови договору та загальні правила укладення договорів визначені Цивільним кодексом України, норми якого застосовуються з урахуванням спеціальних норм закону, які регламентують конкретно визначені правовідносини.

В частині першій ст. 635 Цивільного кодексу України наведено визначення попереднього договору, згідно з яким попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.

Отже, за змістом попереднього договору сторони зобов'язуються лише в майбутньому укласти основний договір. Попередній договір не породжує прав та обов'язків, які виникають у сторін при передачі в користування земельної ділянки, а лише визначає обов'язок у сторін укласти відповідний договір у певний строк.

Між тим, як слідує зі змісту затвердженого рішенням Шамраївської сільської ради примірного попереднього договору оренди землі, його предметом є надання орендодавцем та прийняття орендарем в строкове платне користування земельної ділянки. Вказаний документ за своїм змістом передбачає безпосередню передачу в оренду земельної ділянки, тобто, юридичним наслідком укладення такого попереднього договору є передача земельної ділянки орендарю в користування.

Таким чином, затверджений рішенням Шамраївської сільської ради від 22.07.2014 № 197 попередній договір оренди землі не відповідає вимогам частини першої ст. 635 Цивільного кодексу України.

Окрім того, законодавством хоча і не встановлені обмеження стосовно того, якому договору може передувати попередній договір, однак законодавчо визначеною підставою укладення договору оренди землі комунальної власності, яка породжує у сторін обов'язок укласти такий договір, є рішення відповідного органу або результати аукціону (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі").

Однак, затверджений оспорюваним рішенням примірний договір оренди землі не враховує встановлений земельним законодавством порядок надання в оренду земельних ділянок комунальної власності. Вказаний попередній договір передбачає надання в оренду земельної ділянки за відсутності рішення сільської ради про надання в оренду або результатів аукціону. Крім того, затверджений примірник попереднього договору оренди землі передбачає надання в оренду земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або технічної документації із землеустрою.

Таким чином, рішення Шамраївської сільської ради від 22.07.2014 № 197 про затвердження примірного попереднього договору оренди землі без урахування законодавчо встановленого порядку та підстав набуття права користування земельною ділянкою, зокрема, на умовах оренди, порушує вимоги ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України "Про оренду землі".

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі вказаного вище рішення Шамраївської сільської ради від 22.07.2014 № 197, між Шамраївською сільською радою та СФГ "Кондор" і ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" укладено 14.01.2015 угоди резервування земельної ділянки (попередній договір оренди землі), за умовами яких сільська рада передала, а фермерські господарства прийняли в користування земельні ділянки власників земельних ділянок паїв (відумерла спадщина) загальною площею 15,14 га (СФГ "Кондор") та 2,53 га (ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича") (а.с. 23-26).

Оскільки вказані угоди передбачають передачу в оренду земельних ділянок, господарський суд дійшов висновку, що вказані угоди за своєю суттю є договорами оренди земельної ділянки. При цьому враховано, що земельне законодавство не передбачає укладання орендарем з орендодавцем договору резервування земельної ділянки та не визначає його зміст.

Статтею 235 Цивільного кодексу України встановлено, що удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Земельні ділянки, які передано в оренду фермерським господарствам за спірними угодами, визнані згідно рішень суду відумерлою спадщиною, право власності на такі земельні ділянки визнано судом за Шамраївською територіальною громадою Ульяновського району Кіровоградської області (а.с. 62-66, 90-100).

Частина перша ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Порядок та підстави набуття права користування земельною ділянкою комунальної власності на умовах оренди врегульовано ст.ст. 122, 123, 124 Земельного кодексу України. Згідно наведених норм передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою ст. 134 цього Кодексу, коли передача здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 Земельного кодексу України за рішенням відповідного органу з розробленням проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Вимоги до форми та змісту договору оренди землі встановлені в Законі України "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями).

В ст. 15 Закону України "Про оренду землі" наведено перелік істотних умов договору оренди землі. Відповідно до частини другої ст. 15 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на час укладення між відповідачами спірних угод, передбачалось, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Отже, законодавством України передбачені відповідні вимоги, дотримання яких є необхідним під час вчинення правочину щодо оренди земельної ділянки.

Матеріалами справи встановлено, що за спірними угодами передача в оренду земельних ділянок здійснена за відсутності рішення Шамраївської сільської ради про надання земельних ділянок в оренду, без проведення земельних торгів та за відсутності розробленої проектної або технічної документації із землеустрою, чим порушено вимоги ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України "Про оренду землі .

Також, з аналізу спірних угод встановлено, що такі угоди не містять всіх істотних та невід'ємних частин договору оренди земельної ділянки, які визначені ст.15 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на час укладення даних угод.

Відповідно до частини першої ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частиною першою ст. 203 цього Кодексу, згідно якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно з частиною третьою ст. 215 Цивільного кодексу України вимога про визнання правочину недійсним може бути заявлена як однією із сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

З позовами про визнання недійсними правочинів щодо земельних ділянок мають право звертатися сторони цих правочинів (договорів), а також інші зацікавлені особи.

Частиною першою ст. 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади АР Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до частини першої ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно із частиною десятою ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Таким чином, якщо акт органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він може бути скасований у судовому порядку.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно з абзацом четвертим частини першої ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Стаття 187 Земельного кодексу України передбачає, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 188 Земельного кодексу України, ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким органом, відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 459/2011, є Державна інспекція сільського господарства України.

Однак, вищезазначеними положеннями чинного законодавства не передбачено повноважень Державної інспекції сільського господарства України щодо звернення до господарського суду з вимогами про визнання недійсним рішень та договорів оренди землі.

Господарським судом встановлено, що рішення Шамраївської сільської ради від 22.07.2014 № 197 про затвердження примірного попереднього договору оренди землі суперечить вимогам ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України "Про оренду землі", ст. 635 Цивільного кодексу України. Оспорювані угоди резервування земельної ділянки (попередній договір) від 14.01.2013 є удаваними правочинами та суперечать вимогам ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 15, 16 Закону України "Про оренду землі".

Порушення наведених норм законодавства за спірними документами (рішення, угоди) порушує інтереси держави у сфері використання й охорони землі, як основного національного багатства, заподіює шкоду у вигляді недоотриманих сум оплати за користування земельною ділянкою, розмір яких має визначатися згідно приписів Податкового кодексу України.

Наведене вище є підставами для визнання спірних рішення і угод недійсними.

При цьому господарський суд вважає помилковим посилання прокурора на те, що спірне рішення Шамраївської сільської ради не набрало чинності, оскільки за повідомленням самого ж прокурора таке рішення було оприлюднено відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом його розміщення на інформаційному стенді.

Частина перша ст. 216 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Таким чином, наслідком визнання договору оренди земельної ділянки недійсним є обов'язок орендаря повернути орендодавцю отриману в користування земельну ділянку.

Згідно вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Між тим, в матеріалах справах відсутні докази реєстрації прав оренди земельної ділянки за СФГ "Кондор" та ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича".

За таких обставин, враховуючи, що вимога прокурора зобов'язати СФГ "Кондор" та ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" повернути земельні ділянки на користь Шамраївської сільської ради за правовим змістом є застосуванням наслідків недійсного правочину у вигляді реституції, господарський суд вважає таку вимогу обґрунтованою, законною і такою, що підлягає задоволенню.

При цьому, господарський суд відхиляє доводи відповідача 3 (ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича") стосовно того, що визнання угод недійсними на майбутнє не відповідає способу захисту порушеного права, оскільки ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає такий спосіб захисту порушеного права, як визнання правочину недійсним. Згідно частини другої ст. 236 Цивільного кодексу України якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється. Як зазначено в пункті 2.29. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 N 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" договір оренди земельної ділянки може бути припинений лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути вже здійснене за ним користування ділянкою. Одночасно з визнанням договору недійсним господарський суд повинен зазначити в рішенні, що цей договір припиняється лише на майбутнє.

Інші доводи відповідача 3 спростовуються матеріалами справи, а саме наявними в матеріалах справи рішеннями суду про визнання відповідних земельних ділянок відумерлою спадщиною (а.с. 63-64, 90-97). Земельні ділянки, стосовно яких заявлено вимогу про їх повернення, є земельними ділянками, які отримані відповідачами в користування за спірними угодами резервування та вказаним чином ідентифікуються за такою вимогою.

На підставі вищенаведеного, позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню щодо відповідачів:

Шамраївської сільської ради про визнання недійсним та скасування рішення 27-ї сесії 6-го скликання Шамраївської сільської ради за № 197 від 22.07.2014 "Про затвердження примірного попереднього договору оренди земельної ділянки до моменту укладення основного договору оренди" та затвердженого ним примірного попереднього договору оренди землі;

Шамраївської сільської ради та СФГ "Кондор" про визнання недійсною на майбутнє угоди резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015;

Шамраївської сільської ради та ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" про визнання недійсною на майбутнє угоди резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015;

СФГ "Кондор" про зобов'язання повернути на користь Шамраївської сільської ради передану за спірною угодою резервування земельної ділянки від 14.01.2015, земельну ділянку площею 15,14 га, вартість якої складає 399 626,66 грн, яка знаходиться на території Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області;

ФГ "Вдовиченка Олександра Йосиповича" про зобов'язання повернути на користь Шамраївської сільської ради передану за спірною угодою резервування земельної ділянки від 14.01.2015, земельну ділянку площею 2,53 га, вартість якої складає 66 780,41 грн, яка знаходиться на території Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області.

За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів згідно задоволених позовних вимог та стягується в доход державного бюджету за ставками, які діяли на час подання прокурором позову у даній справі.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсним та скасувати рішення 27-0ї сесії 6-го скликання Шамраївської сільської ради за № 197 від 22.07.2014 "Про затвердження примірного попереднього договору оренди земельної ділянки до моменту укладення основного договору оренди" та затвердженого ним примірного попереднього договору оренди землі.

Визнати недійсною на майбутнє, укладену між Шамраївською сільською радою Ульяновського району Кіровоградської області (26452, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шамраєве, вул. Паризької комуни, 5, ідентифікаційний код 22214109) та Селянським (фермерським) господарством "Кондор" (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Матросова, 16, ідентифікаційний код 24708689), угоду резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015.

Визнати недійсною на майбутнє, укладену між Шамраївською сільською радою Ульяновського району Кіровоградської області (26452, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шамраєве, вул. Паризької комуни, 5, ідентифікаційний код 22214109) та Фермерським господарством "Вдовиченка Олександра Йосиповича" (26423, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Новоселиця, вул. Мічуріна, 7А, ідентифікаційний код 22214090), угоду резервування земельної ділянки від 14.01.2015, що зареєстрована у Шамраївській сільській раді, про що у журналі записів реєстрації угод вчинено запис 14.01.2015.

Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство "Кондор" (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Матросова, 16, ідентифікаційний код 24708689) повернути на користь Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області (26452, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шамраєве, вул. Паризької комуни, 5, ідентифікаційний код 22214109) передану за спірною угодою резервування земельної ділянки від 14.01.2015, земельну ділянку площею 15,14 га, вартість якої складає 399 626,66 грн, яка знаходиться на території Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Зобов'язати Фермерське господарство "Вдовиченка Олександра Йосиповича" (26423, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Новоселиця, вул. Мічуріна, 7А, ідентифікаційний код 22214090) повернути на користь Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області (26452, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шамраєве, вул. Паризької комуни, 5, ідентифікаційний код 22214109) передану за спірною угодою резервування земельної ділянки від 14.01.2015, земельну ділянку площею 2,53 га, вартість якої складає 66 780,41 грн, яка знаходиться на території Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Стягнути з Шамраївської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області (26452, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шамраєве, вул. Паризької комуни, 5, ідентифікаційний код 22214109) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 2 436,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Кондор" (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Матросова, 16, ідентифікаційний код 24708689) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1 827,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Фермерського господарства "Вдовиченка Олександра Йосиповича" (26423, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Новоселиця, вул. Мічуріна, 7А, ідентифікаційний код 22214090) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1 827,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 23.11.2015.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.11.2015
Оприлюднено27.11.2015
Номер документу53686053
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/3363/15

Рішення від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 05.11.2015

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 13.10.2015

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 24.09.2015

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 01.09.2015

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні