Рішення
від 16.11.2015 по справі 916/3295/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2015 р.Справа № 916/3295/15

Господарський суд Одеської області у складі:

судді Волкова Р.В.

при секретарі судового засідання Кришталь Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Ізмаїльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області

до відповідача: Обслуговуючого кооперативу "Кооператив "Прикордонник"

про стягнення внесення змін до договору оренди землі

Представники:

Від прокуратури: ОСОБА_1 (посвідчення);

Від позивача: ОСОБА_2 (за довіреністю);

Від відповідача: ОСОБА_3 (голова);

встановив:

Ізмаїльський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області, звернувся до господарського суду з позовом до відповідача, Обслуговуючого кооперативу "Кооператив "Прикордонник", про внесення змін до договору оренди землі.

Просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 0,2585га від 21.07.2003 р., яка знаходиться у м. Ізмаїл по вул. Комсомольська 2-б, зареєстрований в Ізмаїльській міській філії Державного підприємства "Одеській регіональний центр державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 31.07.2003 р. за № 38 про зміну розміру орендної плати:

- викласти п.1.1 в наступній редакції: "Орендодавець на підставі рішення Ізмаїльської міської ради від 23.05.2003 р. № 295-XXIV надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в місті Ізмаїлі за адресою: вул. Комсомольська, 2б (два б) і вказана на плані тимчасового користування.

Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.

В оренду передається земельна ділянка площею 0,2585 га згідно з планом землекористування, що додається.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1140165,95грн."

- викласти п.2.3 в наступній редакції: " За користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в розмірі - 3% від нормативної грошової оцінки землі на відповідний період оплати.

Всі розрахунки за договором оренди земельної ділянки здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування "Орендарем" суми орендної плати на розрахунковий рахунок бюджету м. Ізмаїл".

В обґрунтування своїх вимог посилається на укладання 21.07.2003 р. договору оренди земельної ділянки площею 0,2585га у м. Ізмаїл по вул. Комсомольська 2-б, укладання додаткової угоди до договору, встановлення п.2.3 договору орендної плати у розмірі трикратного податку на землю в рік, прийняття 06.06.2012 р. Ізмаїльською міською радою рішення № 2141-VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїл", збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 1140165,95грн., невідповідність розміру орендної плати у договорі вимогам законодавства та на інші вказані у позовній заяві обставини.

Відповідач вказує на надмірно великий розмір орендної плати та підготовку документів для вирішення питання стосовно зміни форми власності.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Між Ізмаїльською міською радою та кооперативом "Прикордонник" 21.07.2003 р. був підписаний договору оренді земельної ділянки, відповідно до якого позивач на підставі рішення Ізмаїльської міської ради від 23.05.2003 р. № 295-XXIV надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в місті Ізмаїлі за адресою: вул. Комсомольська, 2б площею 0,2585га (п.1.1 договору).

Договір зареєстрований в Ізмаїльській міській філії Державного підприємства "Одеській регіональний центр державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 31.07.2003 р. за № 38.

Договір укладений на 49 років (п.2.2).

Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 38 від 31.07.2003 р. орендна плата встановлена в трикратному розміру податку на землю в рік (п.2.3).Також в угоді зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання угоди складає 829035,00грн.

Ізмаїльською міською радою 06.06.2012 р. прийняте рішенням № 2141-VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїл" відповідно до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки збільшилась до 1140165,95грн.

Стаття 144 Конституції України визначає, що рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до п.34,35 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, статтею 288 якого зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст.13 Закону України „Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до п.п.288.5.1. п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Проте, розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди земельної ділянки від 21.07.2003 р., менший, ніж передбачено чинним законодавством.

Статтями 5,13,15,18,20,23 Закону України „Про оцінку земель встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої ст.15, ст.21 Закону України „Про оренду землі.

Згідно із ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Тобто нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.

Слід зазначити, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

За таких обставин надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч.2 ст.188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012).

Згідно ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України ).

З урахуванням викладеного, вимоги Ізмаїльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального Кодексу України, у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.32,33,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов Ізмаїльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області і- задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 0,2585га від 21.07.2003 р., яка знаходиться у м. Ізмаїл по вул. Комсомольська 2-б, зареєстрований в Ізмаїльській міській філії Державного підприємства "Одеській регіональний центр державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 31.07.2003 р. за № 38 про зміну розміру орендної плати:

- викласти п.1.1 в наступній редакції: "Орендодавець на підставі рішення Ізмаїльської міської ради від 23.05.2003 року № 295-XXIV надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в місті Ізмаїлі за адресою: вул. Комсомольська, 2б (два б) і вказана на плані тимчасового користування.

Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.

В оренду передається земельна ділянка площею 0,2585 га згідно з планом землекористування, що додається.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1140165,95грн."

- викласти п.2.3 в наступній редакції: " За користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в розмірі - 3% від нормативної грошової оцінки землі на відповідний період оплати.

Всі розрахунки за договором оренди земельної ділянки здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування "Орендарем" суми орендної плати на розрахунковий рахунок бюджету м. Ізмаїл".

3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Кооператив "Прикордонник" (Одеська обл., м. Ізмаїл, вул.Комсомольська, б.2Б, код ЄДРПОУ 26433995) до Державного бюджету України (№ рахунку 31210206783008, Отримувач: УК у м. Одесі, Код отримувача ЄДРПОУ 38016923, Банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1218/ону тисячу двісті вісімнадцять/грн. 00 коп. судового збору.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області протягом десяти днів з моменту складення повного рішення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Вступна та резолютивна частина рішення оголошені в судовому засіданні 16.11.2015 року.

Повний текст рішення складений 23 листопада 2015 р.

Суддя Р.В. Волков

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.11.2015
Оприлюднено30.11.2015
Номер документу53734165
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3295/15

Рішення від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Волков Р.В.

Ухвала від 23.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Волков Р.В.

Ухвала від 08.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Волков Р.В.

Ухвала від 14.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Панченко О.Л.

Ухвала від 10.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Панченко О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні