ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2015 рокуСправа № 912/3462/15 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3462/15
за позовом: Релігійної громади парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви, Кіровоградська область, Компаніївський район, с. Коротяк
до відповідача: Коротяцької сільської ради, Кіровоградська область, Компаніївський район, с. Коротяк
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, м. Кіровоград
про визнання права власності на будівлю.
Представники :
від позивача - ОСОБА_2, керівник;
від позивача - ОСОБА_3, довіреність № б/н від 27.09.15 р.;
від відповідача - участі не брали ;
від 3-ї особи - ОСОБА_4, довіреність № 11/15 від 20.11.15 р.
Релігійна громада парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви звернулась до господарського суду з позовною заявою про визнання за релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви с. Коротяк Компаніївського району, Кіровоградської області права власності на будівлю Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області по вул. Абади, буд. 1 "а".
У судовому засіданні 20.11.15 р. представники позивача позовні вимоги, викладені у позові, підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача участі в судовому засіданні не брав, хоча Коротяцька сільська рада належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про отримання відповідачем ухвали суду про відкладення розгляду справи від 04.11.15 р. (а.с. 121).
Коротяцька сільська рада, у відповідності до письмових пояснень № 191 від 21.09.15 р., не заперечує проти того, щоб право власності на будівлю Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району, Кіровоградської області по вул. Абади, буд. 1 "а", було визнано за Релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви, оскільки остання нею повністю опікується (а.с. 58).
Крім того, відповідач просить розглянути справу без участі свого повноважного представника, у зв'язку з відсутністю коштів на відрядження (а.с. 125).
Оскільки брати участь в судових засіданнях є правом, а не обов'язком сторони господарського процесу, суд вважає за можливе задовольнити зазначене клопотання відповідача.
Представник третьої особи - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, залученої за ініціативою господарського суду до участі у справі, проти позову не заперечив. У своїх письмових поясненнях № 263 - 45 від 20.11.15 р. третя особа зазначає, що будівля Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області по вул. Абади, 1А, у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності Фонду державного майна України відсутня. Крім цього, відповідно до архітектурно-краєзнавчого сайту про Україну "ОКО" у Реєстрі національного культурного надбання нерухомих пам'яток України, який містить перелік усіх пам'яток архітектури, історії, археології і монументального мистецтва національного значення, а також перелік національних історико-культурних заповідників, такий об'єкт відсутній (а.с. 129).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників позивача та представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, господарський суд встановив наступні обставини.
За твердженням позивача, по вул. Абади № 1а в селі Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області знаходиться напівзруйнована будівля старовинної Свято-Покровської церкви.
Згідно архівної довідки № 29/01-28, виданої 02.06.15 р. Державним архівом Кіровоградської області, Свято-Покровська ("Покровська" як зазначено у документі) церква в с. Коротяк Єлисаветградського повіту Херсонської єпархії заснована на початку ХІХ століття (будівництво розпочато 30.05.1805 року і завершено 16.05.1809 року) та підпорядковувалась Херсонській духовній консисторії. Покровська (так у документі) церква у с. Коротяк на 1875 рік занесена до "Розпису церков Херсонської єпархії по Благочинницьким округам, згідно останнього розподілу їх, зробленому в поточному році" під № 9 "Коротяк-Покровская" (так у документі) та відносилася до 4-го округу Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Статут релігійної громади Покровської церкви зареєстровано 09.01.1924 року. Також архівна установа повідомляє, що відомостей про функціонування Покровської церкви у с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області у 1930-х роках у документах архіву не виявлено (а.с. 26).
За доводами позивача, згідно загальновідомих історичних даних, Декретом Раднаркому від 23.01.1918 року, церква була відокремлена від держави та від школи, культові споруди та церковне майно націоналізоване та визнане народним надбанням.
У 1927 році все майно церковних та релігійних громад в Україні було визнано державною власністю, згідно зі ст. 366 Адміністративного кодексу Української РСР 1927 року, що є також загальновідомим історичним фактом. У 30-х роках ХХ століття, у зв'язку з проведенням радянською владою політики, спрямованої на порушення прав церков і релігійних організацій, архівні дані про діяльність у цей період релігійної громади Покровської церкви в с. Коротяк відсутні.
Разом з цим, про офіційне закриття церкви відомостей не виявлено, як не відбулося і юридично оформленого вилучення будівлі церкви у релігійної громади с. Коротяк Компанїівського району Кіровоградської області, про що свідчить відсутність будь-яких документів з цього приводу, а також будь-яких записів із зазначенням виду, дати й номера таких документів в матеріалах архівної справи Державного архіву Кіровоградської області.
Після святкування 1000-ліття Хрещення Київської Русі, рішенням ради по справах релігій при ОСОБА_5 СРСР № 6 від 19.03.90 р. в с. Коротяк Компаніївського району зареєстровано релігійну громаду Руської Православної церкви і дозволено відкрити молитовну будівлю (а.с. 90).
27.10.90 р. Архієрейський Собор Руської Православної Церкви надав Українській Православній Церкві широку автономію, незалежність та самостійність у своєму управлінні та життєдіяльності. Всі парафії Руської Православної Церкви на території України з культовими будівлями та майном стали складовою Української Православної Церкви (а.с. 91-93).
У зв'язку з проголошенням незалежності України при розподілі майна між незалежними республіками колишнього СРСР правовстановлюючі документи на молитовну будівлю були втрачені. Будівля знаходиться в напівзруйнованому стані та за даними ОКП "ОСОБА_6 ООБТІ", значиться як нежитлова будівля по вул. Абади 1а в с. Коротяк Компаніївського району. Державна реєстрація права власності на нежитлову будівлю не проводилась (а.с. 47).
03.10.10 р. зборами парафіян прийнято рішення про створення релігійної громади парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області. Будівля Покровської церкви фактично використовується позивачем, тут здійснюються служби Української Православної Церкви.
На даний час будівля церкви знаходиться в аварійному стані, не придатному для безпечного користування, в тому числі і для проведення богослужіння.
З матеріалів справи вбачається, що релігійна громада на чолі з настоятелем храму впродовж останніх років неодноразово зверталась до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, з метою повернення церкви релігійній громаді села, відновлення та реконструкції будівлі.
Разом з цим, згаданої мети позивачу досягти не вдалося через відсутність правовстановлюючих документів на будівлю, що спонукало позивача звернутись до господарського суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір по суті, господарський суд виходив з наступного.
На підставі рішення виконавчого комітету Коротяцької сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 11.10.10 р. № 54-Р, будівлі церкви Покрови Пресвятої Богородиці присвоєно номер 1/а/ (а.с. 98), що підтверджується також довідкою виконкому Коротяцької сільської ради № 81 від 15.10.10 р. (а.с. 89).
Листом від 04.08.11 р. № 26-1/5 Компаніївська районна державна адміністрація направила протоієрею релігійної громади Парафії Святої мучениці ОСОБА_1 єпархії лист - роз'яснення відділу держкомзему у Компаніївському районі № 877/05/01-10 від 03.08.11 р., у відповідності до якого для отримання земельної ділянки у постійне користування необхідно звернутися до Коротяцької сільської ради для написання заяви щодо отримання земельної ділянки у постійне користування та подати відповідні документи. У такому випадку сільська рада має на найближчій сесії прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії УПЦ, а потім видати заявнику дане рішення для розроблення проектної документації (а.с. 30-31).
Рішенням тринадцятої сесії шостого скликання Коротяцької сільської ради від 23.05.12 р. № 77 відмовлено в наданні дозволу релігійній громаді (парафії) Покрови Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 Єпархії Української Православної церкви на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,18 га в постійне користування для розміщення та обслуговування будівлі із земель житлової та громадської забудови комунальної власності (запасу) Коротяцької сільської ради, що розташована за адресою: с. Коротяк, вул. Абади, 1а, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будівлю (а.с. 29).
Як вбачається з листа ОСОБА_6 обласної державної адміністрації від 11.10.13 р. № 01-3/601/2, у облдержадміністрації відсутні правовстановлюючі документи на будівлю Свято-Покровського храму в с. Коротяк, а також не встановлено балансоутримувача даної будівлі, у зв'язку з чим неможливо встановити власника згаданого нерухомого майна. Крім того, органом державної виконавчої влади зазначено, що вирішення питання про передачу будівлі Свято-Покровського храму с. Коротяк Компаніївського району релігійній громаді Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної церкви можливе за умов дотримання процедури, передбаченої ст. 335 Цивільного кодексу України, що визначає підстави набуття права власності на безхазяйну річ. У зв'язку з цим, облдержадміністрація звернулась до Коротяцької сільської ради Компаніївського району з приводу приведення у відповідність з нормами чинного законодавства майнових прав на дану будівлю (а.с. 32-33, 107).
Листом від 07.07.15 р. № 153 сільський голова Коротяцької сільської ради повідомив позивача, що будівля церкви Покрови Пресвятої Богородиці, яка знаходиться у с. Коротяк по вул. Абади, 1а, на балансі Коротяцької сільської ради не перебуває (а.с. 28).
У відповідь на звернення позивача, департаментом культури, туризму та культурної спадщини ОСОБА_6 обласної державної адміністрації листом від 08.07.15 р. № 01-19-577/1 надано письмову інформацію про те, що у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України, прийнятому відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини", списках (переліках) пам'яток історії та культури, прийнятих відповідно до Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури", переліку пам'яток щойно виявлених об'єктів культурної спадщини облдержадміністрації від 31.08.10 р. № 30 та від 07.06.11 р. № 9, будівля колишньої церкви по вул. Абади, 1А в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області не значиться (а.с. 34).
У своїх письмових поясненнях № 263 - 45 від 20.11.15 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області зазначає, що будівля Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області по вул. Абади, 1а, у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності Фонду державного майна України відсутня. Крім цього, відповідно до архітектурно-краєзнавчого сайту про Україну "ОКО" у Реєстрі національного культурного надбання нерухомих пам'яток України, який містить перелік усіх пам'яток архітектури, історії, археології і монументального мистецтва національного значення, а також перелік національних історико-культурних заповідників, такий об'єкт відсутній (а.с. 129).
Коротяцька сільська рада, в свою чергу, пояснила, що у неї майнові права на дане нерухоме майно відсутні; храм не перебуває у власності Коротяцької сільської ради та не знаходиться на її балансі; дане приміщення Коротяцькою сільською радою не бралося на облік як безхазяйна річ та не передавалося до комунальної власності (а.с. 109). З письмових пояснень відповідача також вбачається, що сільській раді відомо про фактичне використання будівлі Релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви з метою проведення богослужінь. При цьому, відповідач не заперечує проти визнання права власності на зазначену будівлю за Релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви, оскільки остання опікується вказаним майном, проводить там часткові поточні ремонти (а.с. 58).
Приватним підприємством "Профі-Клін" виготовлено технічний паспорт на громадський будинок церкви парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви станом на 16.01.14 р. (а.с. 49-52).
Згідно Звіту про оцінку майна нежитлової будівлі (загальна оцінювана площа 215,9 кв.м.), розташованої за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, с. Коротяк, вул. Абади, № 1а, здійсненого суб'єктом оціночної діяльності - товариством з обмеженою відповідальністю "Експертно правова консалтингова компанія "ЮрЕкс", діючого на підставі сертифікату суб'єкта оціночної діяльності № 15908/14 від 14.01.14 р., на замовлення релігійної громади Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області, ринкова вартість будівлі станом на 31.06.15 р. складає 95 428,00 грн. станом на дату оцінки (а.с.36-45).
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Зміст права власності, згідно ст. 317 Цивільного кодексу України, становлять три складові: право володіння, користування та розпорядження своїм майном. Володіння майном - це юридично закріплена можливість фактично мати майно, впливати на нього в будь-який момент, здійснювати щодо такого майна свою волю. Право користування полягає в юридично закріпленій можливості власника використовувати корисні якості майна для себе, мати з цього певний риск та вигоду. Право розпорядження - це можливість власника установлювати, змінювати та припиняти юридичне існування майна.
У відповідності до ст. 18 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об'єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності. Релігійні організації мають право власності на майно, придбане або створене ними за рахунок власних коштів, пожертвуване громадянами, організаціями або передане державою, а також придбане на інших підставах, передбачених законом. Право власності релігійних організацій охороняється законом.
Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, у даному випадку мова йде про втрату документа, який засвідчує право власності.
Зважаючи на те, що правомірність перебування у позивача спірного майна може бути підтверджена Коротяцькою сільською радою, позивач правомірно звернувся до останньої як до відповідача з даним позовом.
У той же час, Коротяцька сільська рада не заперечує проти визнання права власності на будівлю церкви за позивачем.
З огляду на викладене, господарський суд вважає позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на будівлю Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області по вул. Абади, буд. 1а такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, господарський суд залишає без задоволення клопотання позивача, зазначене у прохальній частині позовної заяви, про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 обласної державної адміністрації, Регіональної служби охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури та Компаніївської районної ради Кіровоградської області.
Так, господарський суд вважає, що рішення у даній справі жодним чином не вплине на права та обов'язки зазначених осіб, так як в ході судового розгляду справи з'ясовано, що спірне майно вказаним особам на праві власності не належить, на балансі не перебуває, у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України, списках (переліках) пам'яток історії та культури, переліках пам'яток щойно виявлених об'єктів культурної спадщини ОСОБА_6 облдержадміністрації не значиться.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд виходив з наступного.
В силу вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Разом з цим, враховуючи, що даний спір виник не внаслідок неправильних чи неправомірних дій відповідача, а також беручи до уваги письмову заяву позивача від 20.11.15 р., згідно якої він просить витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем (а.с. 127), господарський суд залишає судові витрати у справі за релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРIШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати за Релігійною громадою парафії Покрова Пресвятої Богородиці ОСОБА_1 єпархії Української Православної Церкви (с. Коротяк, Компаніївський район, Кіровоградська область, код 37323825) право власності на будівлю Покровської церкви, розташованої в с. Коротяк Компаніївського району Кіровоградської області по вул. Абади, буд. 1 а.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.
Копію рішення направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення
відповідачу за адресою: 28434, Кіровоградська область, Компаніївський район, с. Коротяк, вул. Молодіжна, 11.
Повне рішення складено 25.11.2015 року.
Суддя Л.С. Вавренюк
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2015 |
Оприлюднено | 01.12.2015 |
Номер документу | 53767751 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Вавренюк Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні