ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2015 р.Справа № 916/1745/15
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Князєвої К.Р.
За участю представників сторін:
Прокурор: Галактіонова О.А. /посвідчення/;
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: Асауленко Ю.С. за довіреністю від 17.02.2015р.
Від третіх осіб:
- Департаменту комунальної власності Одеської міської ради: Польщіна Т.Л. за довіреністю № 01-36/70 від 05.06.2015р.
- ОСОБА_4: не з'явився;
- ОСОБА_5: ОСОБА_5 /особисто/;
- ОСОБА_6: не з'явився;
- ОСОБА_7: ОСОБА_7 /особисто/;
- ОСОБА_8: ОСОБА_9 за довіреністю від 07.10.2015р. за № 2458.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом першого заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю „Мастер-Проект", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про розірвання договору оренди, припинення права володіння та користування земельною ділянкою, повернення земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області із позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю „Мастер-Проект" (далі по тексту - ТОВ „Мастер-Проект"), про розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між Одеською міською радою та ТОВ „Мастер-Проект" від 25.02.2002р., щодо земельної ділянки площею 1 600 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1, про припинення права володіння та користування ТОВ „Мастер-Проект" щодо вказаної земельної ділянки, про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку площею 1 004 кв.м., що передана терміном на 1 рік (до 28.12.2002) для благоустрою прилеглої території, а також земельну ділянку площею 596 кв.м., що передана терміном на 50 років (до 28.12.2051) для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на рік для будівництва), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані фактом порушення відповідачем умов цільового використання спірних земельних ділянок, визначених договором оренди землі, у вигляді здійснення будівництва одноповерхової торгово-офісної будівлі на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1. Зокрема, прокурор наголошує на тому, що відповідач вже здійснив будівництво офісного центру по АДРЕСА_2, на одній із відведених в оренду земельних ділянок - ділянці площею 596 кв.м., що передана в користування терміном на 50 років, у 2002 році, та на теперішній час власником збудованого центру є фізичні особи, а не відповідач. Крім того, прокурор стверджує, що на теперішній час відповідно до поданих відповідачем та зареєстрованих у Департаменті державної архітектурної будівельної інспекції в Одеській області повідомленні про початок виконання підготовчих робіт № ОД 010143420641 від 08.12.2014р. та декларації про початок виконання будівельних робіт № ОД 083150210275 від 21.01.2015р. здійснюється на земельній ділянці, яка передбачена для обслуговування вже збудованої торгово-офісної будівлі, а також на земельній ділянці, яка відводилась для благоустрою прилеглої території, цільове призначення якої не змінювалось.
Ухвалою від 25.05.2015р. господарським судом в порядку ст. 27 ГПК України було залучено до участі у справі наступних третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.
На підставі ухвали від 05.06.2015р. господарським судом в порядку ст. 41 ГПК України було призначено по даній справі судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої були поставлені наступні питання
- чи відповідає фактичний порядок користування ТОВ „Мастер-Проект" земельними ділянками (за адресою: м. Одеса, вул. Корольова,56) правовстановлювальним документам на дані земельні ділянки та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування;
- чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів, у зв'язку з будівництвом одноповерхової торгово-офісної будівлі за названою вище адресою (декларація про початок будівельних робіт зареєстрована 21.01.2015 р.);
- чи відповідає фактичне розташування одноповерхової торгово-офісної будівлі, яку планує побудувати ТОВ „Мастер-Проект" на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, цільовому призначенню цієї земельної ділянки, правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування на неї? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності.
Проведення вказаної земельно-технічної експертизи було доручено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз, а провадження у справі на час проведення експертного дослідження було зупинене.
22.09.2015р. до суду надійшло повідомлення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз про неможливість проведення судової експертизи, призначеної згідно з ухвалою суду 05.06.2015р., через неподання витребуваних судовим експертом додаткових документів. У зв'язку із викладеним, провадження по даній справі було поновлено, про що було постановлено ухвалу від 28.09.2015р.
На підставі ухвали від 19.10.2015р. судом в порядку ст.ст. 66, 67 ГПК України за клопотанням ОСОБА_6 було вжито заходів до забезпечення позову шляхом заборони відповідачу та будь-яким іншим особам здійснювати будівельні роботи з будівництва торгово-офісної будівлі на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.
Також, ухвалою від 04.11.2015р. господарським судом в порядку ст. 27 ГПК України було залучено до участі у справі ОСОБА_8 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Позивач та всі треті особи, окрім ОСОБА_8 повністю підтримують заявлені прокурором позовні вимоги та просять їх задовольнити у повному обсязі.
В свою чергу, відповідач та ОСОБА_8 проти позову заперечують у повному обсязі, посилаючись на його безпідставність та необгрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
25.02.2002р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ „Мастер-Проект" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, який було посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Криворотенко Л.І., зареєстрований в реєстрі за № 2444, зареєстрований в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) 11.03.2002р. за № 551/53 (далі по тексту - договір оренди від 11.03.2002р.), у відповідності до п.п. 1.1 - 1.3 якого Орендодавець на підставі Закону України „Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради за № 3078-ХХІІІ від 28.12.2001р. надає, а Орендар приймає у строкове платне володіння та користування земельну ділянку площею 1 600 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1, згідно з планом земельної ділянки (додаток № 1), який є невід'ємною частиною цього договору. Зазначена земельна ділянка, загальною площею 1 600 кв.м., надається у володіння та користування Орендаря, в тому числі: земельна ділянка площею 596 кв.м., терміном на 50 років (до 28.12.2051р.), для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на 1 рік - для будівництва); земельна ділянка площею 1 004 кв.м. терміном на 1 рік (до 28.12.2002р.) для благоустрою прилеглої території. Зміна цільового призначення та використання зазначеної земельної ділянки можлива тільки на підставі відповідного рішення Одеської міської ради.
Відповідно до ст.ст. 3 - 5 Закону України „Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV (далі по тексту - Закон України „Про оренду землі"; в редакції Закону України від 07.03.2002р., чинній на час укладення договору оренди земельної ділянки від 11.03.2002р.) оренда землі це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб України, територіальних громад сіл, селищ, міст (комунальній власності), держави. Об'єктами оренди можуть бути земельні ділянки з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, що розташовані на них, якщо це передбачено договором оренди. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради.
Згідно зі ст.ст. 12, 13 Закону України „Про оренду землі" (в редакції Закону України від 07.03.2002р.) договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк. Договір оренди земельної ділянки укладається у письмовій формі. Невід'ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки. Договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням: на строк до 5 років - за бажанням однієї із сторін договору; на строк більше 5 років - в обов'язковому порядку.
В силу положень ст. 14, 16, 18 Закону України „Про оренду землі" (в редакції Закону України від 07.03.2002р.) до істотних умов договору оренди земельної ділянки належить зокрема об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки). Умови договору оренди земельної ділянки діють у випадках, коли після набрання договором чинності законами України встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором, крім випадків, визначених статтею 21 цього Закону, а також випадків, визначених законами України, якщо вони підвищують рівень захисту прав орендарів, орендодавців, третіх осіб. Договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації. Укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Факт державної реєстрації засвідчується печаткою реєструючого органу з підписом уповноваженої на це особи та зазначенням дати реєстрації на всіх примірниках договору. Один зареєстрований примірник договору зберігається в органі, який здійснив його реєстрацію.
При цьому, положеннями ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2001р.) передбачено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Підсумовуючи вищенаведені положення законодавства, чинного на час укладення договору оренди земельної ділянки від 11.03.2002р., приймаючи до уваги досягнення між сторонами по справі згоди щодо істотних умов даного договору та проведення його державної реєстрації відповідно до положень ст. 18 Закону України „Про оренду землі", суд дійшов висновку, що ТОВ „Мастер-Проект" в установленому законом порядку набуло право оренди земельної ділянки площею 1 600 кв.м., що знаходиться в місті Одесі, у Київському районі, по АДРЕСА_1, яка складається із: земельної ділянки площею 596 кв.м., терміном на 50 років (до 28.12.2051р.), для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на 1 рік - для будівництва); земельної ділянки площею 1 004 кв.м. терміном на 1 рік (до 28.12.2002р.) для благоустрою прилеглої території.
Як свідчать матеріали справи, розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2002р. № 2173, за результатами розгляду звернення ТОВ „Мастер-Проект" було затверджено акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту: офісного центру загальною площею 457,3 кв.м., в т.ч. офіс № 1 - 202 кв.м., № 2 - 97,2 кв.м., № 3 - 97,3 кв.м., на земельній ділянці по АДРЕСА_2, відведеній відповідно до рішення Одеської міської ради за № 3078-ХХІІІ від 28.12.2001р. ТОВ „Мастер-Проект" та вирішено прийняти даний об'єкт в експлуатацію; відповідно до умов договору про дольову участь від 21.04.2002р. визнано право власності на вказане майно за низкою осіб.
В подальшому, приміщення у вказаному офісному центрі за адресою: АДРЕСА_2, були неодноразово відчужені на користь фізичних осіб, які залучені до участі у даній справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору.
В той же час, як свідчать матеріали справи, ТОВ „Мастер-Проект" було отримано в Управлінні архітектури та містобудування містобудівні умови та обмеження за вих. № 01-06/684 від 06.11.2014р. забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, щодо об'єкта будівництва - торгово-офісної будівлі.
08.12.2014р. за № ОД 010143420641 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області було зареєстроване повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, подане ТОВ „Мастер-Проект", згідно з яким останній в порядку ст. 35 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" повідомив про початок виконання підготовчих робіт, необхідних для здійснення нового будівництва одноповерхової торгово-офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_1, яка розташована на земельній ділянці, що перебуває в користуванні ТОВ „Мастер-Проект" відповідно до умов договору оренди від 11.03.2002р.
В подальшому, відповідачем як замовником було подано до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області декларацію про початок виконання будівельних робіт із нового будівництва одноповерхової торгово-офісної будівлі за адресою: АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що перебуває в користуванні за умовами договору оренди від 11.03.2002р. Декларація була зареєстрована 21.01.2015р. за № ОД083150210275.
За поясненнями сторін, ТОВ „Мастер-Проект" після реєстрації декларації приступило до виконання вищезазначених будівельних робіт, в результаті чого, на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, розпочались будівельні роботи. Факт їх проведення зокрема підтверджується фотофіксацією ділянки, долученої до матеріалів справи.
Відповідно до припису від 05.05.2015р. Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області було наказано ТОВ „Мастер-Проект" зупинити виконання підготовчих і будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1. Проте, вказаний припис був скасований відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2015р. по справі № 815/2765/15.
Крім того, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2015р. по справі № 815/7288/14, залишеною без мін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.10.2015р., було відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_6 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування реєстрації повідомлення про початок підготовчих робіт ОД 010143420641 від 08.12.2014р., декларації про початок будівельних робіт ОД№083150210275 від 21.01.2015р. та зобов'язання подати інформацію про їх скасування до Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт.
Як стверджує прокурор та позивач, відповідач в порушення умов цільового використання спірних земельних ділянок, визначених договором оренди землі від 11.03.2002р., здійснює будівництво одноповерхової торгово-офісної будівлі на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1. Зокрема, прокурор наголошує на тому, що відповідач вже здійснив будівництво офісного центру по АДРЕСА_2, на одній із відведених в оренду земельних ділянок - ділянці площею 596 кв.м., що передана в користування терміном на 50 років, у 2002 році, та на теперішній час власником збудованого центру є фізичні особи, а не відповідач. Крім того, прокурор стверджує, що на теперішній час відповідно підготовчі та будівельні роботи здійснюються відповідачем на земельній ділянці, яка передбачена для обслуговування вже збудованої торгово-офісної будівлі, а також на земельній ділянці, яка відводилась для благоустрою прилеглої території, цільове призначення якої не змінювалось. Викладені обставини зумовили звернення прокурора до суду із даним позовом.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, заявлених в межах даної справи, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 25 Закону України „Про оренду землі" в редакції, чинній на момент розгляду справи, орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
Згідно зі ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
При цьому, в силу положень ст. 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.
Положеннями ч.ч. 1, 5 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Виходячи з положень п.п. 3.4.1, 3.4.2 договору оренди від 11.03.2002р. Орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержуватись вимог, встановлених Законом України „Про оренду землі", виконувати обов'язки відповідно до умов договору і Земельного кодексу України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, зазначеного в п. 1.2 договору, забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будинків і споруд, розташованих на ній.
В силу положень п.п. 4.1, 4.2 договору оренди від 11.03.2002р. відповідно до Українського класифікатору обмежень прав власності на земельну ділянку та використання земельних ділянок встановлені такі обмеження: зміна цільового використання; заборона будівництва інших об'єктів. Відповідно до Українського класифікатору прав обмеженого користування чужою земельною ділянкою встановлений сервітут: використання земельної ділянки для прокладки і ремонту ліній інженерних споруд.
При цьому, згідно з п. 1.2 договору оренди від 11.03.2002р. орендована земельна ділянка, загальною площею 1 600 кв.м., надається у володіння та користування Орендаря, в тому числі: земельна ділянка площею 596 кв.м., терміном на 50 років (до 28.12.2051р.), для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на 1 рік - для будівництва); земельна ділянка площею 1 004 кв.м. терміном на 1 рік (до 28.12.2002р.) для благоустрою прилеглої території. Зміна цільового призначення та використання зазначеної земельної ділянки можлива тільки на підставі відповідного рішення Одеської міської ради.
Отже, в даному випадку, виходячи із вищенаведених положень укладеного між сторонами по справі договору та вимог чинного законодавства, відповідач був зобов'язаний додержуватись обмежень, встановлених щодо використання земельної ділянки, та не допускати використання землі у спосіб, що суперечить її цільовому використанню. В протилежному випадку це є порушенням обов'язків землекористувача та орендаря, визначених законом.
Як свідчить зміст цільового використання спірних земельних ділянок, визначених умовами договору оренди від 11.03.2002р., відповідачу було надано можливість забудови лише частини земельної ділянки площею 596 кв.м. протягом року з моменту укладення договору, в той час як після закінчення будівництва дана земельна ділянка підлягала використанню для експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру. Інша частина земельної ділянки площею 1 004 кв.м. було надана терміном на 1 рік для благоустрою прилеглої території. Вказане будівництво двоповерхового центру і було здійснено ТОВ „Мастер-Проект", а закінчена будівництвом будівля офісу була прийнята до експлуатації, що підтверджується розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2002р. № 2173. В той же час, одним із встановлених за умовами договору оренди від 11.03.2002р. обмежень при використанні земельної ділянки є заборона будівництва інших об'єктів крім того, будівництво якого є завершеним з 2002 року. Наведене є порушенням цільового використання орендованої земельної ділянки.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем було допущено порушення умов договору оренди від 11.03.2002р. та вимог земельного законодавства, яке укладається у порушенні цільового використання орендованої земельної ділянки та порушення встановлених щодо неї обмежень.
Відповідно до ст. 32 Закону України „Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
При цьому, п. „г" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України визначено, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
За таких обставин, приймаючи до уваги допущення відповідачем порушення цільового використання орендованої земельної ділянки та порушення встановлених щодо неї обмежень у використанні, що, в свою чергу, є порушенням умов договору від 11.03.2002р. та вимог ст. 25 Закону України „Про оренду землі", ст. 96 Земельного кодексу України, суд доходить висновку про наявність передбачених ст. 32 Закону України „Про оренду землі" підстав для розірвання договору оренди від 11.03.2002р.
Згідно зі ст. 34 Закону України „Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Положеннями п. 6.2 договору оренди від 11.03.2002р. передбачено, що цей договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених Законом України „Про оренду землі", цим договору, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами. України.
За таких обставин, орендована відповідачем земельна ділянка підлягає поверненню орендодавцю, у зв'язку з чим, слід припинити право користування ТОВ „Мастер-Проект" на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, а також зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку площею 1 004 кв.м., що передана терміном на 1 рік (до 28.12.2002) для благоустрою прилеглої території, а також земельну ділянку площею 596 кв.м., що передана терміном на 50 років (до 28.12.2051) для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на рік для будівництва), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
В сукупності всі вищевикладені обставини свідчать про обґрунтованість заявлених прокурором в межах даної справи позовних вимог та про наявність правових підстав для їх задоволення у повному обсязі відповідно до ст. 3 - 5, 12, 13, 14, 16, 18 Закону України „Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV (далі по тексту - Закон України „Про оренду землі" (в редакції Закону України від 07.03.2002р.), ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2001р.), ст. 25, 32, 34 Закону України „Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV (в чинній редакції), ст.ст. 18, 20, 96, 141 Земельного кодексу України (в чинній редакції). Таким чином, договір оренди, укладений між Одеською міською радою та ТОВ „Мастер-Проект", посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу від 25.02.2002р., зареєстрований в реєстрі за № 2444, зареєстрований у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) 11.03.2002р. за № 551/53, підлягає розірванню. Право користування ТОВ „Мастер-Проект" на володіння та користування щодо вказаної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, підлягає припиненню та відповідача слід зобов'язати повернути земельну ділянку площею 1 004 кв.м., що передана терміном на 1 рік (до 28.12.2002) для благоустрою прилеглої території, а також земельну ділянку площею 596 кв.м., що передана терміном на 50 років (до 28.12.2051) для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на рік для будівництва), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача шляхом їх присудження до стягнення в дохід державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки , укладений між Одеською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Мастер-Проект" /65104, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 56-а, код ЄДРПОУ 25040804/, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу від 25.02.2002р., зареєстрований в реєстрі за № 2444, зареєстрований у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) 11.03.2002р. за № 551/53.
3. Припинити право володіння та користування товариства з обмеженою відповідальністю „Мастер-проект" /65104, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 56-а, код ЄДРПОУ 25040804/ щодо земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1
4. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю „Мастер-проект" /65104, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 56-а, код ЄДРПОУ 25040804/ повернути земельну ділянку площею 1 004 кв.м., що передана терміном на 1 рік (до 28.12.2002р.) для благоустрою прилеглої території, а також земельну ділянку площею 596 кв.м., що передана терміном на 50 років (до 28.12.2051) для будівництва, експлуатації та обслуговування будівлі офісного центру (у тому числі на рік для будівництва), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1. Наказ видати.
5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Мастер-проект" /65104, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 56-а, код ЄДРПОУ 25040804/ до державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - Управління державної казначейської служби у м. Одеса, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997, через Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Одеси судовий збір в сумі 3 654 грн. 00 коп. /три тисячі шістсот п'ятдесят чотири грн. 00 коп./. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення суду складено 23.11.2015р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2015 |
Оприлюднено | 30.11.2015 |
Номер документу | 53767830 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні