ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2015 року справа № 823/3636/15
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Каліновської А.В.,
при секретарі - Шалько І.П.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до державного підприємства В«ОргхімВ» про стягнення простроченої заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з державного підприємства В«ОргхімВ» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області борг на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за серпень 2015 року на загальну суму 995 грн. 10 коп. на розрахунковий рахунок р/р 25603301201855 в обласному управлінні Ощадбанку, МФО 354507, код 37930126.
Позов обґрунтовано тим, що відповідно до пп. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV та пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року за № 64/8663, підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування Пенсійному фонду України витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за серпень 2015 року на загальну суму 995 грн. 10 коп., яка підлягає стягненню на користь Пенсійного фонду України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач, повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, свого представника до суду не направив, подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту В«аВ» статті 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» (робота з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1). Пенсіонери, яким видані довідки про уточнюючий характер роботи, ніколи не працювали в особливо шкідливих умовах праці, вказані довідки видані ЧДГВУ В«ОргхімВ» про зайнятість на роботах зі шкідливими умовами праці повний робочий день за списком № 1 з посиланням на ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1956р.№ 1173. Згідно Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхуванняВ» пенсії пенсіонерів, які беруть участь у справі відшкодуванню не підлягають, так, як вони працювали в шкідливих умовах праці за списком № 1, а не в особливо шкідливих умовах праці, як цього вимагають Прикінцеві положення Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» . Крім того, атестація робочих місць, на яких працювали пенсіонери, відповідачем не проводилась. Розгляд справи просив провести за відсутності свого представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач - державне підприємство «Оргхім» зареєстрований як суб'єкт господарювання 13.08.1993, ідентифікаційний код 00206138.
Статтею 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» (Закон № 1788-XII) визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, пунктом В«аВ» зазначеної статті визначено, що до цих категорій належать працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Цією статтею також встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Стаття 100 даного Закону передбачає, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Таким чином, відповідно до вказаних норм пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 особам, які працювали на роботах до введення в дію Закону України № 1788, призначались відповідно до статті 100 вказаного Закону, натомість всім іншим особам, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці після введення в дію вказаного Закону, пільгові пенсії за списком № 1 призначались відповідно до пункту В«аВ» статті 13 вказаного Закону.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» , зокрема, передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України В«Про пенсійне забезпеченняВ» . У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» в таких розмірах: для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах, зокрема, 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. (пункти 6.4., 6.5. вказаної Інструкції).
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З огляду на вищевказані норми Законів та Інструкції, суд приходить до висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим працівникам.
На обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перебуває 2 особи, які отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону №1788-XII як колишні працівники державного підприємства «Оргхім», зокрема: ОСОБА_3, який працював за професіями майстра з налагодження обладнання ткацького цеху синтетичного волокна, майстра з налагодження обладнання хімічно-ткацького цеху виробництва синтетичного волокна; майстра з налагодження технологічного процесу і обладнання ткацького цеху капронового виробництва, заступника начальника ткацького цеху капронового виробництва; ОСОБА_4 - за професіями майстра дільниці безперервної екстракції і сушки крихти хімічного цеху капронового текстильного волокна на Курському ПО «Хімволокно», майстра хімічного цеху виробництва віскозного текстильного волокна на Київському ПО «Хімволокно». Вищезазначені професії відносяться до професій, передбачених списком 1, що підтверджується довідками про уточнюючий характер робіт чи умов праці, виданими відповідачем.
Як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області надано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за серпень 2015 року, згідно з якими загальна сума боргу відповідача становить 995 грн. 10 коп.
Зазначені розрахунки отримані відповідачем 12.08.2015, що підтверджується відмітками на рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень, копії яких містяться у матеріалах справи.
У справі відсутні докази щодо відшкодування відповідачем понесених позивачем витрат.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законом покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах, тому заперечення відповідача судом не беруться до уваги.
Статтею 23 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 та статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010, позивач має право вимагати стягнення з відповідача зазначеної заборгованості в судовому порядку.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 995 грн. 10 коп. заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства В«ОргхімВ» (18000, м. Черкаси, вул. В. Чорновола, 243/1, ідентифікаційний код 00206138) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 37930126) борг на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за серпень 2015 року на загальну суму 995 (дев'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 10 коп. на розрахунковий рахунок р/р 25603301201855 в обласному управлінні Ощадбанку, МФО 354507, код 37930126.
ОСОБА_2 набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Каліновська
Повний текст постанови виготовлено 26 жовтня 2015 року.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2015 |
Оприлюднено | 01.12.2015 |
Номер документу | 53804059 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
А.В. Каліновська
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні