номер провадження справи 5/127/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.11.2015 Справа № 908/5136/15
За позовом: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватБанкВ» (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; поштова адреса: 49027, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, а/с 1800)
До відповідача: Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» (69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Стасова, 59)
про стягнення 22 328,40 грн.
Суддя Проскуряков К.В.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 4007-О від 31.10.2012
Від відповідача: не з'явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Розглядається позовна заява Публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватБанкВ» до Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» про стягнення 22 328,40 грн.
Ухвалою суду від 23.09.2015 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №908/5136/15, справі присвоєно номер провадження - 5/127/15, розгляд якої призначено на 26.10.2015. Розгляд справи відкладався. У судовому засіданні 23.11.2015 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
За письмовим клопотанням представника позивача розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві. Суду надано пояснення: 22.11.2013 Приватним підприємством В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» було підписано заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг, бланк якої затверджено наказом Голови правління ПАТ КБ «Приватбанк» ОСОБА_2 №906 СП-2011-33 від 14.01.2011 «Про актуалізацію заяви - електронної картки з зразками підписів та відтиском печатки та ввід нового підходу до формування анкет з моніторингу діяльності клієнта». Підписавши заяву, Приватне підприємство В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» виразило свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом з цією заявою, карткою зі зразками підписів та відтиску печатки складає Договір банківського обслуговування. Відповідно до Договору Відповідачу було відкрито поточний рахунок. Відповідач почав користуватися послугою «Гарантований платіж» з 19.12.2013 шляхом реєстрації відповідних заявок в системі Інтернет Банкінг Приват-24. Загальна заборгованість Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» перед ПАТ КБ «ПриватБанк» відповідно до умов договору банківського обслуговування № б/н від 22.11.2013 складає суму у розмірі 22328,40 грн., а саме: сума основного боргу - 9178,49 грн., заборгованість по процентам за користування кредитом - 7103,14грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором - 6046,77 грн. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач у судове засідання 23.11.2015 вдруге не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву та документи, витребувані ухвалами господарського суду Запорізької області від 23.09.2015, від 26.10.2015 відповідачем не надано. Про дату, час та місце призначеного судового засідання відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином, шляхом направлення на його адресу відповідних ухвал. Своїм правом бути присутнім у судовому засіданні відповідач не скористався.
Згідно з ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам, прокурору, якщо він є заявником, за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Відповідно до підпункту 3.1. пункту 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» (далі - Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18) місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 17 Закону України В«Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємцівВ» ).
В п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 зазначено, що за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Ухвала суду про порушення провадження у справі від 23.09.2015 № 908/5136/15 направлена Приватному підприємству В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» на адресу: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Стасова, 59, повернулась на адресу суду із відміткою пошти: «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 109-110).
В матеріалах справи міститься Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 26.10.2015, відповідно до якого місцезнаходженням Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» є: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Стасова, 59 (а.с. 104 - 105).
Саме за цією адресою здійснювалось листування з відповідачем.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Надання відзиву та документів, що підтверджують заперечення проти позову, є не обов'язком, а правом відповідача, в чому вбачається прояв принципу диспозитивності.
Згідно зі ст. 22 ГПК України сторони мають право брати участь у господарських засіданнях. Оскільки зміст норми не передбачає обов'язку сторін брати участь в судових засіданнях, нез'явлення повноважних представників сторін в судові засідання є реалізацією процесуального права сторони.
В п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 зазначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань, є договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За своєю правовою природою правовідносини сторін фактично є договором банківського рахунка.
Частиною 1 статті 1066 ЦК України передбачено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ч. 1 ст. 1067 ЦК України, договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
За приписами ст. 1069 ЦК України, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.11.2013 Приватним підприємством В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» (далі - відповідач) було підписано заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг (далі - заява, а.с. 9), бланк якої затверджено наказом Голови правління ПАТ КБ «Приватбанк» ОСОБА_2 №906 СП-2011-33 від 14.01.2011 «Про актуалізацію заяви - електронної картки з зразками підписів та відтиском печатки та ввід нового підходу до формування анкет з моніторингу діяльності клієнта» (а.с. 113 - 114).
Підписавши заяву, Приватне підприємство В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» виразило свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом з цією заявою, карткою зі зразками підписів та відтиску печатки складає Договір банківського обслуговування.
Своїм підписом Приватне підприємство В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» приєдналося та зобов'язалося виконувати умови, викладені у ОСОБА_3 та Правилах надання банківських послуг, ОСОБА_4 - Договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих договорів чи додаткових угод до цього договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження по банківському обслуговуванню з клієнтом через веб-сайт банку.
Згідно заяви відповідач приєднався до В«ОСОБА_3 та правил надання банківських послугВ» (надалі - ОСОБА_3), ОСОБА_5, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування № б/н від 22.11.2013 (далі - Договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови Договору.
Відповідно до Договору Відповідачу було відкрито поточний рахунок.
Розділом 3.1.1., 3.2.2. зазначених ОСОБА_3 регламентований порядок надання кредиту за послугою «Гарантований платіж».
Відповідно до п.п. 3.1.1.73., 3.1.1.74., 3.1.1.75 ОСОБА_3 надає послугу гарантованих платежів для виконання грошових зобов'язань по господарських договорах, які укладаються між Клієнтом і його контрагентами, а також між Клієнтом і ОСОБА_5 (далі Послуга). Послуга надається у вигляді виконання ОСОБА_5 заявок на договірне списання коштів (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно з якими клієнт - платник/одержувач доручає ОСОБА_5 зарахувати кошти на рахунок одержувача, в сумі та у дату, що зазначені при створенні заявки. Послуга надається ОСОБА_5 як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами даної Послуги являються платник і одержувач платежів по господарських договорах.
При потребі одержання Послуги, платник за допомогою системи дистанційного обслуговування Інтернет-клієнт- банк "Приват24" (далі - "Приват24") подає в ОСОБА_3 заявку на договірне списання коштів за встановленою формою, обов'язковими реквізитами якої є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (далі - "дата виконання заявки", "дата виконання гарантованого платежу"), зазначення за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу. Створені в Приват24 заявки підписуються електронним або електронним цифровим підписами Клієнта.
Після отримання ОСОБА_5 за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки, ОСОБА_5 розглядає її на предмет надання або відмови в наданні Послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або недостатньої інформації по кредитоспроможності платника. ОСОБА_5 має право вимагати у клієнтів додаткову інформацію, що підтверджує виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами (договори/контракти, рахунки, податкові накладні, акти і т.п.). У разі відмови Клієнта у наданні додаткової інформації, або наявності недостовірної інформації в документації, ОСОБА_3 має право відмовити в наданні Послуги "Гарантовані платежі".
Згідно з п. 3.2.2.1. ОСОБА_3 при наявності вільних коштів зобов'язується надати Клієнту кредит у вигляді відновлюваної кредитної лінії, з лімітом і на цілі, зазначені в заявці на договірне списання (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), в обмін на зобов'язання Клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків, винагороди в обумовлені цим Договором строки.
Відповідач почав користуватися послугою «Гарантований платіж» з 19.12.2013 шляхом реєстрації відповідних заявок в системі Інтернет Банкінг Приват-24 (а.с. 25, 26).
У відповідності з випискою по рахунку відповідач скористався банківськими коштами в сумі 9178,49 грн. (а.с. 30 -31, 99).
02.08.2015 позивачем направлено на адресу відповідача претензію від 20.07.2015 за вих. №31219ZPO0S130 щодо сплати заборгованості за договором банківського обслуговування від 22.11.2013 на загальну суму 21169,61 грн., що підтверджується фіскальним чеком від 02.08.2015 № 1044, списком № 2218 згрупованих поштових відправлень та описом вкладення у цінний лист від 02.08.2015 (а.с. 32-34).
Відповіді позивач на зазначену претензію не отримав.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів сплати заборгованості за основною сумою боргу у розмірі 9178,49 грн.
Відповідно до п. 3.2.2.2. ОСОБА_3 клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту у розмірі 4 % річних (але не менше ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 28 % річних.
У разі непогашення заборгованості клієнтом за кредит у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56 % річних від суми заборгованості.
Таким чином, з 17.04.2014 по 12.08.2015 відповідачу на залишок заборгованості по тілу кредиту нараховано до сплати та не сплачено останнім відсотки у розмірі 7103,14 грн. Розрахунок перевірено судом та є вірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (ч. 1 ст. 550 ЦК України). Сплата неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі (ч. 1 ст. 552 ЦК України).
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 3.2.2.10.1. ОСОБА_3 при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2., 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.2., 3.2.1.4.3., термін повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8., 3.2.1.2.2.3., 3.2.1.2.3.4., винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4., 3.2.1.4.5., 3.2.1.4.6. клієнт виплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному у заявці від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку, якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквівалент за курсом НБУ на дату сплати.
Відповідно до виписки по рахунку та розрахунку заборгоівваності за період з 17.11.2014 по 12.08.2015 на суму заборгованості по тілу кредиту, відсоткам, комісії була нарахована пеня, несплачений залишок становить 6046,77 грн.
За правилами частини першої статті 259 ЦК України сторонам дозволено за домовленістю збільшувати встановлену законом як загальну, так і спеціальну позовну давність. ОСОБА_3 про збільшення позовної давності може бути вміщена як в укладеному сторонами договорі купівлі-продажу, поставки, надання послуг тощо, так і в окремому документі або в листах, телеграмах, телефонограмах та інших документах, якими обмінювалися сторони і які повинні однозначно свідчити про досягнення згоди сторін щодо збільшення строку позовної давності.
У зв'язку з невиконанням Приватним підприємством В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» у визначений строк зобов'язань з повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом і комісії, позивачем, нарахована пеня у розмірі 6046,77 грн. (а.с. 70 - 87).
Судом перевірено розрахунок позивача щодо нарахування пені у розмірі 6 046,77 грн., який є вірним та відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 3.2.2.7.5. ОСОБА_3 - банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Згідно з п. 3.2.2.10.4. ОСОБА_3 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3. цього договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином, загальна заборгованість Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» перед ПАТ КБ «ПриватБанк» відповідно до умов договору банківського обслуговування № б/н від 22.11.2013 складає суму у розмірі 22328,40 грн., а саме: сума основного боргу - 9178,49 грн., заборгованість по процентам за користування кредитом - 7103,14грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором - 6046,77 грн.
Доказів сплати суми боргу в повному обсязі або частково відповідачем суду не надано.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства В«Свіфт Інтернашонал імпорт та експортВ» (69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Стасова, 59, код ЄДРПОУ 37835068) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку „ПриватБанкВ» (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; поштова адреса: 49027, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, а/с 1800, код ЄДРПОУ 14360570) основний борг в розмірі 9178 (дев'ять тисяч сто сімдесят вісім) грн. 49 коп., заборгованість по процентам за користування кредитом в у розмірі 7 103 (сім тисяч сто три) грн. 14 коп., пеню у розмірі 6 046 (шість тисяч сорок шість) грн. 77 коп., судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. Видати наказ.
Суддя К.В. Проскуряков
Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 25.11.2015
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2015 |
Оприлюднено | 01.12.2015 |
Номер документу | 53805223 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
К.В. Проскуряков
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні