25/594-А
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.03.07 р. № 25/594-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Шипка В.В.
суддів: Борисенко І.В.
Алданової С.О.
при секретарі: Дубінкіній Ю.А.
За участю представників:
від позивача - Михайлик О.В. – (дов. № 06/02-03 від 06.02.2007р.)
від відповідача - Українець Т.С. – (дов. № 12086/9/10-009 від 15.09.2006р.)
від третьої особи - Шевченко С.М. – (дов. № 16/9/10-015 від 09.01.2007р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м.Києва та Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
на постанову Господарського суду м.Києва від 14.12.2006
у справі № 25/594-А (Морозов С.М.)
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "НК Альфа-Нафта"
до Державна податкова інспекція у Печерському районі м.Києва
третя особа відповідача Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м.Києва
про визнання нечинними рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “НК Альфа-Нафта” звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, третя особа Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва про визнання нечинними рішень.
Постановою Господарського суду міста Києва від 14.12.2006р. у справі № 25/594-А позов задоволено повністю; визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №6592304/1/0 від 26.09.2006р.; визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №6592304/2/0 від 26.09.2006р.; стягнуто з рахунків Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „НК Альфа-Нафта” 3,40 грн. судових витрат.
Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва, не погоджуючись з вказаною постановою суду, подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва, не погоджуючись з вказаною постановою суду, подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким позивачу відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представники апелянтів в судовому засіданні апеляційні скарги підтримали.
Від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому він просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та наявні матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
09.09.2006 року ДПІ у Голосіївському районі м. Києва була здійснена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ТОВ „НК Альфа-Нафта”.
В ході перевірки встановлено порушення п. 6, п.12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
За результатами перевірки складено акт від 09.09.2006р., на підставі якого прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.09.2006р. № 6592304/1/0 на суму 18093 грн. та № 6592304/2/0 на суму 111413,55 грн.
В результаті проведення перевірки були встановлені наступні порушення:
- п.13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - невідповідність готівкових коштів на місці розрахункових операцій;
- п.6 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - незабезпечення зберігання на місці проведення розрахункових операцій останньої книги ОРО;
- п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04р. № 637 - несвоєчасно оприбуткована готівка в сумі 3 618,6 грн.
Апеляційна колегія погоджується з висновком відповідача в акті перевірки, виходячи з наступного.
Пунктом 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено обов'язок забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Перевіркою встановлено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 24027, 26 грн., що підтверджується розпискою оператора на зворотній частині Х-звіту.
Згідно поточного денного звіту РРО роздрукованого під час перевірки, АЗС через РРО проведено розрахункові операції на суму 1812, 55 грн.
Отже, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, складає 22 214, 71 грн.
Відповідно до ст.22 Закону України про РРО у разі невідповідності суми коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до п.6 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.
Згідно п.п.4.6 п.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 суб'єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити ведення в установленому порядку поточної, а також зберігання у господарській одиниці останньої використаної книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, та використаних контрольних стрічок за останні 3 робочих дні, за винятком об'єктів виїзної торгівлі та пересувної торговельної мережі.
П.п. 7.2 п.7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахуноквих операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити зберігання у господарській одиниці (депо) довідки про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій та останньої використаної книги обліку розраункових операцій (п.п.7.2 п.7 Порядку №614).
Аналіз норм вказаних нормативних актів свідчить про забезпечення зберігання останньої книги обліку розрахункових операцій за місцем здійснення розрахункових операцій.
В акті перевірки зафіксовано, що на момент перевірки на автозаправному комплексі велась торгівля нафтопродуктами, продуктами харчування, алкогольними напоями та тютюновими виробами за готівкові кошти та по безготівковому рахунку, в т.ч. з використанням платіжних карток, старт-карток, талонів, тощо та надавались платні послуги з мийки автотранспорту.
Перевіркою встановлено, що на момент проведення перевірки ТОВ “НК Альфа-Нафта” не забезпечується зберігання використаних книг ОРО (реєстр. №2655009335рр.,12 ( до перевірки не надано). Даний факт також зафіксовано в п.5 стор.1 та засвідчено начальником АЗС Вільготським І.А. в графі “зауваження до акту перевірки”, згідно якого “претензий к акту проверки нет”.
Отже, здійснюючи господарську діяльність у сфері громадського харчування та послуг Позивачем в порушення вимог Закону України про РРО не забезпечувалось зберігання на місці проведення розрахункових операцій останньої книги обліку таких операцій.
Згідно п. 3 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадку, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого строку застосовується фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Перевіркою встановлено факт неоприбуткування до каси підприємства готівкових коштів в сумі 3618, 60 грн., отриманих за реалізовані товари (надані послуги) 08.09.06р. в повній сумі їх надходження у день одержання на підставі звітного чеку від 08.09.06р. №0894. Запис про рух (оприбуткування) готівкових коштів за 08.09.06р. у книзі обліку розрахункових операцій №2655009374р12 на момент перевірки не зроблено.
Місцевим судом у постанові зазначено, що згідно наданих пояснень та наданої книги обліку розрахункових операцій №265 50093 74р 12 з відповідними виправленнями встановлено, що позивачем помилково при внесенні записів було допущено описку в даті, а саме замість 08.09.2006р. вказано 07.09.2006р., а факт оприбуткування готівки підтверджується відповідними фіскальними чеками.
Проте, слід зазначити, що п.п.8.5 п.8 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 передбачено, що виправлення записів у книзі ОРО можуть бути зроблені тільки тими особами, які здійснювали ці записи або особами, що виконують їх обов'язки. Відповідно до п.п.4.4 п.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіна України від 24.05.1995р. №88, виправлення помилки повинно бути обумовлено надписом “виправлено” та підтверджено підписами осіб, що підписали цей документ, із зазначенням дати виправлення.
Як вбачається з 19 аркуша КОРО №2655009774р/21 1627, яку було представлено підприємством до перевірки та який долучено до акту перевірки, виправлень помилок підприємством в даті згідно із вимогами законодавства України відсутні.
А тому, на думку колегії суддів, вищевикладене підтверджує правомірність висновків акту перевірки про не оподаткування в касі підприємства готівки та застосування до позивача фінансову санкцію у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми готівки згідно п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”.
За таких обставин, колегія вважає, що відповідач дійшов вірного висновку про порушення позивачем п.6, п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та правомірно прийняв спірні податкові повідомлення – рішення від 26.09.2006р. № 6592304/1/0 та № 6592304/2/0 за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 09.09.2006р. № 26500489/2306.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апелянтів заслуговують на увагу, апеляційні скарги підлягають задоволенню, отже постанова суду першої інстанції повинна бути скасовано.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва та Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва задовольнити повністю, постанову господарського суду м. Києва від 14.12.2006 р. у справі № 25/594-А скасувати.
Прийняти нове рішення.
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю “НК Альфа-Нафта” до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва та третьої особи Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання нечинними рішень відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “НК Альфа-Нафта” в доход державного бюджету України 1,70 грн. витрат по сплаті держаного мита за розгляд справи в апеляційній інстанції.
Доручити господарському суд м. Києва видати наказ.
Матеріали справи № 25/594-А повернути до Господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя Шипко В.В.
Судді
Борисенко І.В.
Алданова С.О.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 538072 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Шипко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні