ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2015 р. Справа № 911/4392/15
Розглянувши матеріали справи за позовом Фермерського господарства «Надросся» ОСОБА_1
до Володарського районного управління юстиції
Логвинської сільської ради
про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від позивача: не з'явився
від відповідача 1: не з'явився
від відповідача 2: не з'явився
обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Фермерського господарства «Надросся» ОСОБА_1 до Володарського районного управління юстиції за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Логвинської сільської ради про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 30.09.2015 року порушено провадження у справі № 911/4392/15 та призначено справу до розгляду на 19.10.2015 року.
В судове засідання, яке відбулось 19.10.2015 року представник третьої соби не з'явився, сторони вимог ухвали Господарського суду Київської області від 30.09.2015 року не виконали, третя особа про причини неявки суд не повідомила.
Крім того, в судовому засіданні 19.10.2015 року представником позивача подано клопотання про залучення до участі в справі № 911/4392/15 в якості іншого відповідача - третю особу - Логвинську сільську раду.
Клопотання мотивоване тим, що саме на сільські, селищні чи міські ради, відповідно до затвердженого Постановою КМУ № 177 від 28.02.2001 року Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, покладено обов'язок оформлювати документи на право власності на майно, що належало до пайового фонду (майнові паї), що, відповідно, є предметом позову у даній справі.
Відповідно до ст. 24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем. Про залучення іншого відповідача чи заміну неналежного відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.
Розглянувши в судовому засіданні 19.10.2015 року подане представником позивача клопотання, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, господарський суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про залучення до участі у справі № 911/4392/15 іншого відповідача - Логвинську сільську раду. У зв'язку з чим, розгляд справи було відкладено до 17.11.2015 року.
В судовому засіданні 17.11.2015 року оголошувалась перерва до 26.11.2015 року.
В судове засідання 26.11.2015 року представники сторін не з'явились, позивачем подано до суду клопотання про підтримання позовних вимог та розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин та підтверджується матеріалами справи, в рамках процесу реформування сільськогосподарського сектору економіки відбувся поділ майнових та земельних паїв та створення Спілки співвласників даних паїв у селі Логвин, Володарського району, Київської області.
Зокрема, 27.01.2001 року згідно з протоколу № 3 зборів співвласників майнових та земельних паїв, відбулись перевибори голови спілки та для ефективного використання майна було прийнято рішення здійснити відчуження (продаж) Фермерському господарству «Надросся» ОСОБА_1 наступного майна: склад тваринницький, нежитлове приміщення (котельня) з прибудовами.
На підтвердження даного факту оформлено Договір купівлі майна у простій письмовій формі та складено акт прийому-передачі нерухомого майна від 30.07.2001 року. Відповідно до Договору покупець зобов'язався здійснити оплату за майно протягом 2001-2002 років, але не пізніше 01.09.2002 року.
Як зазначає позивач, він (покупець) розрахувався за майно, що підтверджується списком співвласників (47 осіб), які передали майно ФГ «Надросся» ОСОБА_1 Крім того, доказом належного виконання зобов'язань з боку ФГ «Надросся» ОСОБА_1 є протокол №1 від 25.09.2002 року зборів співвласників майнових паїв. Майно передано позивачу згідно акту прийому-передачі нерухомого майна від 30.07.2001 року за договором купівлі майна співвласників с. Логвин від 30.07.2001 року.
Таким чином, позивач протягом 2001 - 2015 років є володільцем та фактичним користувачем майна, що передано зборами співвласниками майнових паїв. За відповідний час позивачем було замовлено та виготовлено технічну документацію на нежитлові будівлі: нежитлова будівля (літера «А») площею 241,1 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл.; нежитлова будівля (літера «Б») площею 509,2 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл., що підтверджується витягом з технічної документації, що виготовлена Білоцерківським міжміським бюро технічної інвентаризації, зведений акт вартості, експлікації. Також, позивачем було замовлено та проведено оцінку майна станом на 07.09.2015 року, і встановлено, що ринкова вартість об'єкта оцінки становить 25 000,00 грн. (без врахування ПДВ).
31.10.2006 року виконавчим комітетом Логвинської сільської ради Володарського району Київської області прийнято рішення за № 68 «Про присвоєння інвентарних номерів на будівлі господарського призначення», відповідно до якого присвоєно інвентарні номери: складське приміщення 1 - № 1,а; складське приміщення 2 - № 2,6.
28.04.2015 року виконавчим комітетом Логвинської сільської ради Володарського району Київської області прийнято рішення за № 15 «Про облік нежитлових приміщень», відповідно до якого присвоєно поштові адреси нежитловим приміщенням під літерами «А» та «Б»: 09321, Київська обл., Володарський р-н, с. Логвин, вул. Фермерська, №1-а. Крім того, у тексті даного рішення зазначається, що ФГ «Надросся» ОСОБА_1 дійсно викуплено майно, яке належало співвласникам майнових та земельних паїв.
Позивач зазначає, що 31.05.2015 року звернувся до відповідача (Володарського районного управління юстиції) із заявою про реєстрацію права власності, але отримав відмову за № 21256538, оскільки позивачем не надано свідоцтво про право власності на майновий пай члена підприємства.
За поясненнями позивача, на момент звернення до суду з позовною заявою юридично неможливо зареєструвати право власності на нежитлові приміщення за процедурою, що передбачена законодавством України, оскільки більшість власників майнових паїв померла, спілки співвласників не існує, тому оформити документи про перехід права власності (погашення сертифікатів на майнові паї з врахуванням вартості придбаного майна у співвласників) не можливо.
У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки у нього, як фактичного власника майна відсутні документи, необхідні для реєстрації права власності на майно, яких вимагає реєстраційна служба (відповідач1), що також, на думку позивача, свідчить про заперечення відповідачем 1 права власності позивача на наведе в позові майно.
Як вбачається з наданих Логвинською сільською радою письмових пояснень, на сільські, селищні чи міські ради, відповідно до затвердженого Постановою КМУ №177 від 28.02.2001 року Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Порядок) та їх документального посвідчення, покладено обов'язок оформлювати документи на право власності на майно, що належало до пайового фонду (майнові паї), що є предметом позову у даній справі.
Згідно з п. 13 Порядку майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства.
Згідно з п. 14 Порядку свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно із списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства. Для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про ' право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
ФГ «Надросся» при підписанні Договору купівлі-продажу майна не отримував від членів Спілки співвласників їхні майнові сертифікати, а з огляду на те, що більшість членів спілки померла, не можливо видати новий майновий сертифікат на ім'я ФГ «Надросся».
Логвинська сільська рада, як співвідповідач у справі, визнала позов ФГ «Надросся» ОСОБА_1 в письмових поясненнях № 342/02-14-2 від 13.11.2015 року.
Згідно зі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України визнання позову відповідачем викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, підписаній відповідачем, яка долучається до справи.
У разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Господарський суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем, якщо ці дії суперечать законодавству або порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини першої ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов'язує.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України. Одним із таких способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених вказаними вище нормами, є визнання права.
Таким чином, враховуючи встановлений судом факт набуття позивачем права власності на майно, що також визнано та підтверджено відповідачем 2 - Логвинською сільською радою, однак фактично втрачено правовстановлюючі документи, необхідні для реєстрації відповідного права власності, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Визнання права власності на майно за позивачем відповідає фактичним обставинам справи, не порушує будь-чиїх прав та вимог законодавства.
Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Щодо вимоги про зобов'язання Володарського районного управління юстиції зареєструвати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на нежитлові приміщення, суд зазначає, що така вимога є похідною від вимоги про визнання права власності, яка задоволена судом. Таким чином, відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та обґрунтовані, відповідачем 2 визнані, відповідачем 1 не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому, судом встановлено, що в діях відповідачів відсутні ознаки неправомірності, подання позову спричинено недбалістю самого позивача, який не забезпечив оформлення необхідних для реєстрації набутого права власності документів, тому понесені позивачем судові витрати не підлягають відшкодуванню відповідачами відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 75, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати за Фермерським господарством «Надросся» ОСОБА_1 (09300, Київська обл., Володарський р-н, смт. Володарка, вул. 1 Травня, 24, код 23573649) право власності на нежитлові приміщення:
- нежитлова будівля (літера «А»; склад тваринницький) площею 241,1 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл.;
- нежитлова будівля (літера «Б»; котельня з прибудовами) площею 509,2 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл.
3. Зобов'язати Володарське районне управління юстиції (09300, Київська обл., Володарський р-н, смт. Володарка, площа Миру, 2, код 25822233) зареєструвати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на нежитлові приміщення:
- нежитлова будівля (літера «А»; склад тваринницький) площею 241,1 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл.;
- нежитлова будівля (літера «Б»; котельня з прибудовами) площею 509,2 кв.м, місцезнаходження якої: вул. Фермерська, 1а, с. Логвин, Володарський р-н, Київська обл.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 27.11.2015 р.
Суддя Т.П. Карпечкін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2015 |
Оприлюднено | 01.12.2015 |
Номер документу | 53821292 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні