Рішення
від 25.11.2015 по справі 918/1022/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 р. Справа № 918/1022/15

Суддя Гудзенко Я.О., розглянувши позов Прокурора Сарненського району Рівненської області в інтересах держави в особі Вищого професійного училища № 22 м. Сарни до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 відділення Фонду державного майна України по Рівненській області про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення

За участю:

Від Позивача: ОСОБА_3 (дов. №01-12/548 від 13.11.2015 р.);

Від Відповідача: ОСОБА_1 (пасп. №СР335240 від 24.02.1998 р.);

Від органу прокуратури: ОСОБА_4 (посв. №030682 від 03.12.14 р.);

Від третьої особи: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Сарненського району Рівненської області в інтересах держави в особі Вищого професійного училища №22 м. Сарни (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернення приміщення.

Ухвалою від 1 вересня 2015 року позовну заяву прийнято до розгляду (суддею Бережнюк В. В.), порушено провадження у справі №918/1022/15, розгляд справи призначено на 22 вересня 2015 року.

Ухвалою від 22 вересня 2015 року розгляд справи відкладено на 16 листопада 2015 року.

Розпорядженням керівника апарату суду від 16.11.2015 року № 01-04/73/2015 у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Бережнюк В.В. та на підставі п.п. 2.3.50 - 2.3.52 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначений повторний автоматичний розподіл справи, відповідно до якого справа № 918/1022/15 передана на розгляд судді Гудзенко Я.О.

Ухвалою від 16 листопада 2015 року справу прийнято до провадження суддею Гудзенко Я. О.

В судовому засіданні 16 листопада 2015 року оголошено перерву до 25 листопада 2015 року.

25 листопада 2015 року від прокуратури надійшли додаткові письмові докази у справі.

В судовому засіданні представник органу прокуратури надав пояснення, що співпадають з позицією, викладеною у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

На виконання вимог ст. 81-1 ГПК України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та витребуваних судом.

У судовому засіданні 25.11.2015 р. відповідно до ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Прокуратури, Позивача, Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, господарський суд Рівненської області, -

ВСТАНОВИВ:

2 січня 2015 року між Вищим професійним училищем №22 м. Сарни (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності (арк.с. 30-32).

Відповідно п.п.1.1., 1.2. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове користування державне окреме індивідуальне визначене майно - частину нежитлового приміщення, площею 163,1 м.кв. без інвентаря та обладнання, яке розташоване на території ВПУ-22 і знаходиться за адресою м.Сарни, вул.Технічна, 4. Майно передається в оренду з метою використання під бар "Нептун" та для проведення практичних занять з професії "Бармен".

Згідно пункту 3.1. Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - 249, 37 грн. (бар "Нептун"). Орендна плата нараховується згідно розрахунків та зменшується на 50% так, як бар "Нептун" служить одночасно лабораторією для навчання груп барменів.

Договір укладено строком на один рік, що діє з 02 січня 2015 року до 31 грудня 2015 року включно (п.9.1. Договору).

Договір засвідчений підписами повноважних представників сторін та скріплений відтисками їх печаток.

Згідно акту приймання - передачі від 02 січня 2015 року, відповідно до умов Договору, Орендар прийняв, а Орендодавець передав у користування частину нежитлового приміщення площею 163,1 м.кв. без інвентаря та обладнання, яке розташоване на території ВПУ-22 і знаходиться за адресою м.Сарни, вул.Технічна, 4 (арк.с. 34).

Відповідно до частини 5 статті 63 Закону УРСР В«Про освітуВ» об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи технологічно пов'язані з навчально-виховним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Частина 2 статті 5 Закону України В«Про приватизацію державного майнаВ» визначає, що загальнодержавне значення мають і не підлягають приватизації об'єкти освіти, крім навчальних закладів, майно яких вноситься до статутного капіталу публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету;

У частині 2 статті 18 Закону УРСР В«Про освітуВ» передбачено, що навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

Частиною 1 статті 61 Закону УРСР В«Про освітуВ» передбачено, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону УРСР В«Про освіту" матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

За умовами ч. 1-3 Закону України ст. 49 В«Про професійно-технічну освітуВ» засновник закріплює за професійно-технічними навчальними закладами державної або комунальної форми власності та установами професійно-технічної освіти об'єкти права власності, які належать засновнику на праві власності або орендовані ним у інших власників.

Об'єкти права власності закріплюються засновником за професійно-технічним навчальним закладом державної або комунальної форми власності або установою професійно-технічної освіти на праві оперативного управління.

Навчальні заклади та установи професійно-технічної освіти несуть відповідальність перед засновником за збереження та використання за призначенням закріпленого за ними майна. Контроль за використанням цього майна здійснюється засновником.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України визначено, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Статтею 203 ЦК України визначено, зокрема, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Статтею 626 ЦК України, визначено, зокрема, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору; до договорів, що укладаються більш як двома сторонами (багатосторонні договори), застосовуються загальні положення про договір, якщо це не суперечить багатосторонньому характеру цих договорів.

У пункті 3.7. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" висвітлена позиція стосовно того, що необхідною умовою для визнання господарського договору недійсним як такого, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства (частина перша статті 207 ГК України), є наявність наміру хоча б у однієї з сторін щодо настання відповідних наслідків. До господарських договорів, що підпадають під ознаки відповідної норми, слід відносити ті, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави і суспільства і спрямовані, зокрема, на використання всупереч законові державної або комунальної власності.

Згідно частини 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" істотними умовами договору оренди є, зокрема, об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації).

Крім того, не дивлячись на те, що згідно абзацу 5 частини 4 статті 61 Закону УРСР В«Про освітуВ» додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих, в тому числі, на комунальній власності є також доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання, з врахуванням наведеного та в контексті статті 61 Закону УРСР В«Про освітуВ» в цілому, необхідно зазначити, що нормами Закону УРСР В«Про освітуВ» (котрий в даному випадку є спеціальним по відношенню до даних правовідносин у цій справі) дозволяється оренда приміщень у таких навчальних закладах (об'єктах освіти), якщо останні необхідні орендареві для навчального (наприклад курси іноземної мови) та наукового процесу, а не в інших підприємницьких цілях.

Відповідно до ст. 11 Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.

Відповідно до п. 2 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу у разі коли орендодавцем нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) є державне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати погоджується з органом, визначеним в абзаці другому статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Як вбачається із а. 2 ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" таким органом є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 відділенням Фонду державного майна України не надавалося погодження розрахунку орендної плати частини нежитлового приміщення, площею 163, 1 кв. м., яке розташоване на території Вищого професійного училища №22 та знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Сарни, вул. Технічна, 4. (а. с. 54).

Згідно із ст. 25 Закону України "Про професійно-технічну освіту" Професійно-практична підготовка проводиться у навчальних майстернях, на полігонах, на тренажерах, автодромах, трактородромах, у навчально-виробничих підрозділах, навчальних господарствах, а також на робочих місцях на виробництві чи в сфері послуг у таких формах: урок виробничого навчання в навчальному закладі; урок виробничого навчання на виробництві чи в сфері послуг; виробнича практика на робочих місцях на виробництві чи в сфері послуг; переддипломна (передвипускна) практика на виробництві чи в сфері послуг; інші форми професійної практичної підготовки.

Професійно-практична підготовка учнів, слухачів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно з законодавством.

За приписами ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відтак, враховуючи, що частина нежитлового приміщення, яке розташоване на території ВПУ-22 не може бути об'єктом оренди для використання його з метою використання під бар і позивачем доведено здійснення підприємцем в приміщенні училища господарської діяльності, а у підтвердження використання приміщення в навчальних цілях як відповідачем так і Вищим професійним училищем суду доказів не подано, суд вважає, що при укладенні оскаржуваного Договору були порушені норми діючого законодавства, які містять пряму заборону на укладення таких договорів оренди, а відтак наявні всі підстави для визнання недійсним згаданого вище договору оренди нерухомого майна, а тому позов підлягає задоволенню.

Статтею 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.

Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів.

Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін.

Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою.

Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

Враховуючи, що Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності підлягає визнанню недійсним, тому відповідно до ст.216 ЦК України, ФОП ОСОБА_1 зобов'язана звільнити та повернути частину нежитлового приміщення площею 163,1 м.кв. без інвентаря та обладнання, яке розташоване на території ВПУ-22 і знаходиться за адресою м.Сарни, вул.Технічна, 4, Вищому професійному училищу №22 м. Сарни.

Отже, даний позов органу прокуратури підлягає задоволенню повністю.

На підставі статті 49 Господарського кодексу України судові витрати у розмірі 1 218, 00 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 1, 12, 33, 43, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 02 січня 2015 року, укладений між Вищим професійним училищем №22 м. Сарни та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 про передачу в оренду частини нежитлового приміщення площею 163,1 м.кв. без інвентаря та обладнання, яке розташоване на території ВПУ-22.

3. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (34500, АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1) звільнити та повернути частину нежитлового приміщення площею 163,1 м.кв. без інвентаря та обладнання, яке розташоване на території ВПУ-22 і знаходиться за адресою м.Сарни, вул.Технічна, 4, Вищому професійному училищу №22 м. Сарни ( 34500, Рівненська обл., Сарненський район, місто Сарни, вул. Технічна, будинок 4, код 02547116 ) шляхом підписання акту приймання-передачі.

4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (34500, АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано 27.11.2015 року

Суддя Гудзенко Я.О.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення25.11.2015
Оприлюднено03.12.2015
Номер документу53859755
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/1022/15

Ухвала від 17.12.2015

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Рішення від 25.11.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Гудзенко Я.О.

Ухвала від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Гудзенко Я.О.

Ухвала від 22.10.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 13.10.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 01.09.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні