Рішення
від 15.10.2015 по справі 905/1578/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Леніна, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15.10.2015                     Справа № 905/1578/15                               

Господарський суд Донецької області у складі:                     судді          Овсяннікової О.В.,

при секретарі судового засідання                                                  Степанян К.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ», м Донецьк

до Донецького спеціалізованого підприємства «ПОЖТЕХНІКА» Добровільного пожежного товариства України, смт. Гродівка, Красноармійського району, Донецька область

про стягнення 105 665,61 гривень, -

за участю представників сторін:

від позивача:           не з'явився

від відповідача:           не з'явився

С У Т Ь С П О Р У :

Товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ» звернулось з позовом до Донецького спеціалізованого підприємства «ПОЖТЕХНІКА» Добровільного пожежного товариства України про стягнення 105 665,61 гривень з яких: 50 000,00 гривень заборгованості, 9 200,00 гривень пені, 2 042,47 гривень річних, 34 423,14 гривень інфляційних втрат, 10 000,00 гривень штрафу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що зобов'язання за договором ним були виконані, але в порушення умов договору відповідач за виконані роботи не розрахувався, тому за ним налічується борг за прострочку оплати якого нараховуються інфляційні та річні на підставі ст.625 Цивільного кодексу України, пеня і штраф на підставі договору.

Відповідач відзиву по справі не надав, його представник у судове засідання не з`явився. Про час і місце проведення судового засідання відповідач був повідомлений належним чином, тому суд розглядає справу в порядку статті 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд –

В С Т А Н О В И В :

31 березня 2014 року між сторонами був укладений договір підряду № 310314-1, згідно з п.1.1. якого Підрядник (позивач) зобовязався на свій ризик виконати роботи за завданням Замовника: монтаж 80 протипожежних дверей, а Замовник (відповідач) - прийняти і оплатити виконані роботи.

За правовою природою укладений договір є договором підряду і підпадає під правове регулювання глави 61 (ст.ст. 837-864) Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. (ч.2 ст.837 ЦК України)

Ціна договору становить 189 024,62 гривень, у тому числі 20% ПДВ. (п.2.1. договору)

Оплата за договором проводиться шляхом перерахування Замовником авансового платежу в розмірі 50 000,00 протягом трьох днів з моменту підписання договору, остаточний розрахунок – після підписання Акту приймання виконаних підрядних робіт обома сторонами. (п.3.1. договору)

Підрядник виконує роботи передбачені розділом першим договору протягом 60 календарних днів з моменту перерахування авансового платежу. (п.4.1. договору)

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Перевіряючи дотримання кожною із сторін своїх зобов'язань за договором, господарським судом встановлено, що платіжним дорученням № 8136 від 01 квітня 2014 року позивачем перераховано відповідачеві 50 000,00 гривень попередньої оплати за ремонтні роботи, які у відповідності до пункту 4.1 договору підлягали виконанню до 31 травня 2015 року включно.

Матеріали справи свідчать, що в обумовлений договором строк підрядні роботи не були виконані, що надає позивачу можливість скористатись правом, наданим йому договором, зокрема вимагати повернення суми попередньої оплати.

В силу статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У випадку виникнення обставин, що чинять перепони у виконанні робіт або можуть призвести до їх повного невиконання, Підрядник зобов'язаний письмово повідомити Замовника протягом 7 календарних днів з моменту виникнення таких обставин. (п.5.1.9. договору)

Частиною другою пункту першого статті 614 ЦК України визначено, що особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

У матеріалах справи відсутні докази такого повідомлення про неможливість виконання робіт.

Відповідно до частини першої статті 530 ЦК, якщо в зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.610 ЦКУ порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Стаття 611 ЦК України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Згідно зі статтею 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Таким чином, сторони вільно у договорі визначили умову щодо повернення Підрядником Замовнику переданого авансу з урахуванням штрафних санкцій , індексу інфляції і процентів за користування сумою передоплати в розмірі 3% річних. (п. 6.7 договору).

Відповідно до пункту 6.2. цього договору за порушення строків виконання робіт за договором, Підрядник несе відповідальність в розмірі 0,1% від договірної ціни за кожен день прострочення, а за прострочення виконання робіт понад 30 календарних днів, додатково стягується штраф у розмірі 20% від договірної ціни.

Частиною першою статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями визначаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг), що передбачено частиною четвертою статті 231 ГК України.

Так, господарським судом встановлено, що за умовами договору нарахування 3% річних та інфляційних втрат здійснюється на суму авансового платежу, в той час як стягнення пені і штрафу відповідно до п.6.2 договору – на загальну вартість договору.

Позивачем нараховані 9 200,00 гривень пені, 2 042,47 гривень річних, 34 423,14 гривень інфляційних втрат, 10 000,00 гривень штрафу.

Щодо періоду нарахування позивачем штрафних санкцій, суд встановив наступне.

Частиною шостою статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 253 ЦК України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Оскільки перерахування позивачем авансового платежу здійснено 01.04.2014, перебіг 60 календарних днів на виконання робіт закінчується 31.05.2014, обчислення строку прострочки зобов'язання відповідача здійснюється з наступного дня за останнім днем виконання зобов'язання – з 01.06.2014 року.

Таким чином, нарахування пені необхідно здійснювати з 01 червня 2014 року по 30 листопада 2014 року.

Перевіривши арифметичний розрахунок пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат за допомогою програми інформаційно-пошукової системи «ЛІГА Закон», враховуючи рекомендації Пленуму Вищого господарського суду України, викладені у постанові № 14 від 17 грудня 2013 року «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань», інформаційного листа № 01-06/928/2012 від 17 липня 2012 року та приписи статті 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання зобов'язань», господарський суд дійшов висновків, що розмір нарахованих позивачем 3% річних та інфляційних втрат є завищеним, а розмір пені і штрафу – в межах заявлених вимог.

Обґрунтована сума 3% річних становить 1 791,78 гривень, а сума інфляційних втрат - 28 734,27 гривень.

Беручи до уваги, що позовні вимоги частково обґрунтовані, документально доведені і відповідачем не оспорені, вони підлягають задоволенню в обґрунтований частині.

Відповідно до ст.49 ГПК України стягується з винної сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

На підставі ст.ст. 230-232, 235, 253, 526, 530, 610, 611, 627, ч.1 ст.837 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –

В И Р I Ш И В :

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ» до Донецького спеціалізованого підприємства «ПОЖТЕХНІКА» Добровільного пожежного товариства України про стягнення 105 665,61 гривень – задовольнити частково.

Стягнути з Донецького спеціалізованого підприємства «ПОЖТЕХНІКА» Добровільного пожежного товариства України (85345, Донецька область, Красноармійський район, селище міського типу Гродівка, вулиця Донецька, будинок № 97; код ЄДРПОУ – 03954609; відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ» (83048, місто Донецьк, провулок Панфілова, будинок № 1; код ЄДРПОУ – 30346867; відомості про рахунки в установах банків відсутні) суму попередньої оплати у розмірі 50 000,00 гривень, 1 791,78 гривень річних, 28 734,27 гривень інфляційних втрат, 9 200,00 гривень пені, 10 000,00 гривень штрафу, 1 994,54 гривень судового збору.

В іншій частині позову – відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене через господарський суд Донецької області до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з моменту підписання повного тексту. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

У судовому засіданні 15.10.2015 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 19.10.2015.

          

Суддя                     О.В. Овсяннікова

          

          

          

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.10.2015
Оприлюднено04.12.2015
Номер документу53893787
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1578/15

Судовий наказ від 04.11.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.В. Овсяннікова

Рішення від 15.10.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.В. Овсяннікова

Рішення від 15.10.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.В. Овсяннікова

Ухвала від 17.09.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.В. Овсяннікова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні