Рішення
від 22.05.2015 по справі 173/77/15-ц
ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №173/77/15-ц

Провадження №2/173/283/2015

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2015 р. Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

у складі:

головуючого судді Трофимової Н.А.

при секретареві Зубачевській О.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, треті особи: Боровківська сільська рада Верхньодніпровського району, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області, ОСОБА_5 державна нотаріальна контора, про визнання права на фермерське господарство в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

19.01.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Боровківської сільської ради Верхньодніпровського району, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області та ОСОБА_5 державна нотаріальна контора, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про визнання права власності на фермерське господарство в порядку спадкування за законом . Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.03.2007 р. помер його батько - ОСОБА_6, який за життя був головою селянського (фермерського) господарства «СОФОРА», розташоване в с.Боровківка Верхньодніпровського району. Після його смерті відкрилась спадщина, до якої входить фермерське господарство. Він, як єдиний спадкоємець першої черги не має змоги переоформити фермерське господарство на себе, через фактичну відсутність майна фермерського господарства нотаріус відмовився видати йому свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину є перешкодою у здійсненні державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною засновника на підставі смерті фізичної особи. Він звертався до державного реєстратора для внесення змін до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, після чого 05.11.2014р. отримав Повідомлення про залишення документів без розгляду, так як він є тією особою, яка не має на це повноважень. Фермерське господарство дійсно не мало і не має будь-якого майна, ні будівель, ні споруд, ні транспортних засобів, лише відведену для користування землю, тому його не можна вважати цілісним майновим комплексом. Господарство пройшло державну реєстрацію як суб'єкт підприємницької діяльності, про що видано Свідоцтво від 26.09.1997р., але воно не має державної реєстрації як об'єкт цивільно-правових відносин та не має правовстановлюючого документа. Після смерті батька, фермерським господарством фактично керує він, вчасно сплачує усі податки, дотримується сівозмін, так як господарству Розпорядженням ОСОБА_5 районної адміністрації № 353/1-р від 15.05.1997р. відведено земельну ділянку площею 10.000га на території Боровківської сільської ради, на вказану землю спадкодавцем оформлено державний акт на право постійного користування землею, серії ДП ВД 000123 від 28.07.1997р., на підставі чого просить визнати за ним право власності на фермерське господарство «СОФОРА» код юридичної особи 25003809, розташоване за адресою: вул. Центральна, 69, с.Боровківка Верхньодніпровського району, в порядку спадкування за законом.

Заявою від 12.05.2015р. позивач змінив позовні вимоги та просив визнати за ним права засновника (члена) селянського (фермерського) господарства «Софора» в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлого 20.03.2007р.(а.с.116-118).

В судове засідання позивач з'явився позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав вказаних в позовній заяві. Додатково суду пояснив, що в фермерському господарстві «СОФОРА» відсутній статутний капітал та відсутнє будь-яке майно на праві власності, грошові кошти, та деякий час підприємство не веде господарську діяльність.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги, з урахуванням змін, підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав вказаних в позовній заяві.

Відповідач-1 - ОСОБА_2, в судове засідання з'явився проти позову не заперечував, суду пояснив, що вона є дружиною померлого ОСОБА_6 та спадкоємицею першої черги. Зазначала, що між нею та позивачем немає спору щодо фермерського господарства та господарство має перейти до позивача, якій бажає та має змогу займатися фермерським господарством. Просила задовольнити позов. Надалі відповідач -1 в судове засідання не з'явився, про час, день та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив розглянути справу за його відсутністю (а.с.119).

Відповідач-2: ОСОБА_3 в судове засідання з'явився проти позову не заперечував, суду пояснив, що він також є сином померлого ОСОБА_6, але на спадщину після померлого батька він не претендує та до нотаріальної контори не звертався. Зазначав, що між ним та позивачем немає спору щодо фермерського господарства та господарство має перейти до позивача, якій бажає та має змогу займатися фермерським господарством. Просив задовольнити позов. Надалі відповідач -2 в судове засідання не з'явився, про час, день та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив розглянути справу за його відсутністю (а.с.121).

Відповідач-3: ОСОБА_4 в судове засідання з'явився проти позову не заперечував, суду пояснив, що він також є сином померлого ОСОБА_6 та спадкоємцем першої черги. Зазначав, що між ним та позивачем немає спору щодо фермерського господарства та господарство має перейти до позивача, якій бажає та має змогу займатися фермерським господарством. Просив задовольнити позов. Надалі відповідач -3 в судове засідання не з'явився, про час, день та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив розглянути справу за його відсутністю (а.с.120)

Третя особа-1: Боровківська сільська рада Верхньодніпровського району, в судове засідання з'явилася, проти задоволення позову не заперечувала. Надалі представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час, день та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив розглядати справу за відсутністю представника ради (а.с. 97).

Третя особа-2: державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області, в судове засідання з'явився, проти задоволення позову не заперечує. Суду пояснив, що в реєстраційній справі міститься Статут селянського (фермерського) господарства «Софора», відповідно до якого засновником та членом господарства зазначений померлий ОСОБА_6. Інших документів, зокрема змін до Статуту або статут в новій редакції, які підтверджували членство в фермерському господарстві позивача, реєстраційна справа не містить. Статут селянського (фермерського) господарства «Софора», в редакції 2007р., якій надав позивач та в якому позивач зазначений членом господарства, не був зареєстрований відповідно до вимог діючого законодавства, тому не можу бути прийнятий до уваги.

Третя особа-3: ОСОБА_5 державна нотаріальна контора, в судове засідання не з'явилася, про час, день та місце судового засідання повідомлена належним чином. Надала суду заяву в якій просила розглядати справу за її відсутністю (а.с.75).

Заслухавши позивача, представника позивача, відповідачів та представників третіх осіб, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення заявлених позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Розпорядженням голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації від 15 травня 1997 р. за №353/1-р. затверджений проект відводу земельних ділянок та надані у постійне користування громадянам для ведення селянського /фермерського/ господарства, зокрема ОСОБА_6, площею 10га сільськогосподарських угодій з земель запасу Боровківської сільської ради (а.с.115).

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії ДП ВД 000123, виданого 28.07.1997р. головою ОСОБА_5 райдержадміністрації та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №123, рибка ОСОБА_7 надана у постійне користування земельна ділянка площею 10.000 гектарів для ведення селянського господарства (а.с.9).

Розпорядженням голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації від 28 серпня 1997 року за №632/11-р. зареєстровано селянське (фермерське) господарство «Софора» та Статут селянського (фермерського) господарства «Софора» (а.с.7). Відповідно до п.2.1, п. 2.7 Статуту, засновником (керівником), та членом господарства на момент створення фермерського господарства являється ОСОБА_6 (а.с. 100-107).

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності- юридичної особи, 26 вересня 1997р. селянське (фермерське) господарство «Софора» внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій та йому наданий ідентифікаційний код суб'єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій - 25003809 (а.с.8).

21.03.2007 р. ОСОБА_6 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії І-КИ №138174, виданим 21 березня 2007 року Виконавчим комітетом Боровківської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (а.с. 11). За життя ОСОБА_6 заповіт не складав.

Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина, до складу якої певне майно.

Як убачається із змісту спадкової справи №284-2007 до майна померлого 20 березня 2007 року ОСОБА_6, спадкоємцями першої черги є позивач, відповідач-1 та відповідач-3, які звернулися до нотаріальної контори з відповідними заявами та отримали свідоцтва про право на спадщину на жилий будинок, грошові внески та земельну ділянку, площею 6,680 га. (24-73)

Позивач, посилаючись на Статут ФГ «Софора» від 2007 року (в якому позивач вказаний, як член ФГ «Софора»), самостійно призначив себе керівником ФГ «Софора» та звернувся до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області з заявою про включення відомостей про юридичну особу. Повідомленням від 05.11.2014р. за № 08-11/609 державний реєстратор повідомив позивача про залишення документів без розгляду, оскільки документи подані особою, яка не має на це повноважень (а.с.18).

Як встановлено під час судового розгляду Статут ФГ «Софора» від 2007 року у встановленому законом порядку не приймався та не реєструвався, що підтверджується поясненнями державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області, Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.17), а також ОСОБА_5 районної державної адміністрації (а.с.99).

Отже засновником та єдиним членом ФГ «Софора» залишався тільки померлий ОСОБА_6.

Судом встановлено, що за ФГ «Софора» не зареєстровано будь-яке майно або майнові права, відповідно до вимог діючого законодавства.

Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (чч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України).

Статтею 1219 ЦК України передбачено що, не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами ; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію , допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Статтями 1268, 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Одночасно з цим за приписами ст.. 35 Закону України "Про фермерське господарство" діяльність фермерського господарства припиняється: у разі реорганізації фермерського господарства; ліквідації фермерського господарства; визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом); якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Із змісту зазначеної норми випливає, що таке немайнове право засновника фермерського господарства, як вирішення питання щодо господарського діяльності фермерського господарства може переходити до спадкоємців засновника.

Крім того суд враховує, що відповідно до Статуту ФГ «Софора», фермерське господарство не має складеного капіталу; засновником та членом господарства був тільки спадкодавець, тому спадкування прав засновника позивачем не порушує та не зачапає прав інших осіб, одночасно з цим, позивач прийняв спадщину, звернувшись до нотаріальної контори з відповідною заявою та тільки він виявив бажання продовжити діяльність фермерського господарства, що підтвердили сторони в судовому засідання.

За такими обставинами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Обов'язок суду вирішити питання про розподіл судових витрат передбачений ст. ст. 214, 215 ЦПК України.

При цьому суд зазначає, що норми ст. ст. 88, 214, 215 ЦПК України, носять імперативний характер та не можуть бути змінені за згодою сторін (за виключенням випадків укладання мирової угоди).

Таким чином, з відповідачів підлягають стягненню на користь позивача судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп., по 81 грн. 20 коп. з кожного відповідача

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 209, 214-215,217-218 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, треті особи: Боровківська сільська рада Верхньодніпровського району, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби ОСОБА_5 районного управління юстиції Дніпропетровської області, ОСОБА_5 державна нотаріальна контора, про визнання права на фермерське господарство в порядку спадкування за законом, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1), права (майнові та немайнові) засновника (члена) селянського (фермерського) господарства «Софора», код ЄРДПОУ 25003809 (місцезнаходження: Верхньодніпровський район, с. Боровківка, вул. Центральна, буд. 69) у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлого 20.03.2070 року.

Стягнути з ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 81 (вісімдесят одна) грн. 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 81 (вісімдесят одна) грн. 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 81 (вісімдесят одна) грн. 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Дніпропетровської області через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.А. Трофимова

СудВерхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.05.2015
Оприлюднено07.12.2015
Номер документу53944854
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —173/77/15-ц

Ухвала від 01.12.2015

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Трофимова Н. А.

Рішення від 22.05.2015

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Трофимова Н. А.

Ухвала від 21.01.2015

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Трофимова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні