Постанова
від 26.11.2015 по справі 823/2480/15
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року справа № 823/2480/15

м. Черкаси

16 год. 00 хв.

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Орленко В.І.,

при секретарі - Дудці Г.О.,

за участю представника позивача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2 - за довіреністю,

представника відповідача товариства з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» ОСОБА_3 - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 міська рада, про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути з банківських рахунків товариства з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» кошти в розмірі 256578 грн. 16 коп. в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач зареєстрований як суб'єкт господарювання 22.03.2005 та перебуває на обліку в органах доходів і зборів як платник податків та платежів до бюджету. За відповідачем згідно облікової картки платника податку обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за землю у розмірі 256578 грн. 16 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Податковий борг відповідача виник на підставі податкових декларацій з плати за землю за 2014, 2015 р.р.; податкових повідомлень-рішень, що винесені у зв'язку з несвоєчасною сплатою узгоджених сум податкових зобов'язань з орендної плати за землю.

Представник позивача зазначає, що у період з 2010 - 2015 р.р. відповідач самостійно декларував податкові зобов'язання з орендної плати за землю шляхом подання відповідних декларацій. Проте, вказані узгоджені податкові зобов'язання з орендної плати за землю відповідачем своєчасно не сплачувались, внаслідок чого виникла заборгованість.

Починаючи з травня 2014 року поточні платежі з орендної плати зараховувались в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше на підставі податкових декларацій, згідно ст. 87 Податкового кодексу України.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що позивач не довів наявність у ТОВ «Тіса-Інвестбуд» податкового боргу з орендної плати за землю.

Рішеннями господарського суду Черкаської області від 14.04.2014 у справі №925/212/14, від 24.04.2014 у справі №925/213/14, стягнуто з ТОВ «Тіса-Інвестбуд» на користь ОСОБА_1 міської ради заборгованість з орендної плати за землю; розстрочено виконання вказаних рішень.

Згідно актів звірки, проведеної між Департаментом фінансової політики ОСОБА_1 міської ради та ТОВ «Тіса-Інвестбуд», станом на 13.02.2015 заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки по вул. Десантників, 4, 6 та по вул. Хоменка, 36, 38, відсутня. Вказані обставини підтверджуються також копіями платіжних доручень.

Представник відповідача зазначає, що у ДПІ у м. Черкасах були відсутні правові підстави для зарахування поточних платежів з орендної плати, які надходили на виконання рішень господарського суду Черкаської області, в рахунок погашення якоїсь іншої заборгованості, наявність якої позивачем не доведена.

Крім того, позивач безпідставно здійснив нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю.

Представник третьої особи, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» зареєстроване як юридична особа 22.03.2005, код ЄДРПОУ 33457014 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.06.2015) та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області.

Згідно з п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпункт 14.1.156. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, крім випадків, передбачених податковим законодавством. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України грошове зобов'язання самостійно визначене платником податку оскарженню не підлягає.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1. - 54.3.6. п. 54.3. статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження (набрання судовим рішенням законної сили).

Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку, згідно п. 176.1. статті 176 Податкового кодексу України є одним з обов'язків платника податків.

Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно п.п. 9.1.10. п. 9.1. ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Відповідно до п.п. 14.1.136. п. 14.1. ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що податковий борг товариства з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» з орендної плати за землю виник на підставі:

- податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності №1400009146 від 28.01.2014, де платник самостійно нарахував суму орендної плати за землю за 2014 рік у розмірі 128243,32 грн., з помісячною сплатою у січні - листопаді в сумі 10686,95 грн., у грудні - 10686,87 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0009531503 від 13.10.2014 про застосування штрафу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 21524 грн. 54 коп. Податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 02.10.2014 №2812/23-01-15-03/33457014, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 27.10.2014, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення;

- податкового повідомлення-рішення від 06.11.2014 №0014291503 про застосування штрафу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою, в сумі 10797 грн. 56 коп. Податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 04.11.2014 №4671/23-01-15-03/33457014, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 19.11.2014, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення;

- податкового повідомлення-рішення від 08.12.2014 №0017271503 про застосування штрафу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 10797 грн. 56 коп. Податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 05.12.2014 №5601/23-01-15-03/33457014, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 06.01.2015, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення;

- податкового повідомлення-рішення від 14.01.2015 №0000111503 про застосування штрафу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 9619 грн. 77 коп. Податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 13.01.2015 №48/23-01-15-03/33457014, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 04.02.2015, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення;

- податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності №9015892260 від 16.02.2015, де платник самостійно нарахував суму орендної плати за землю за 2015 рік у розмірі 160175,91 грн., з помісячною сплатою у січні - листопаді в сумі 13348,00 грн., у грудні - 13347,91 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 05.03.2015 №0003891503 про застосування штрафу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 4274 грн. 78 коп. Податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 02.03.2015 №180/23-01-15-03/33457014, в якому встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати до бюджету. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 01.04.2015, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Означені вище суми самостійно розрахованих податкових зобов'язань з орендної плати за землю за липень - грудень 2014 року, січень - червень 2015 року відповідачем в установлені чинним законодавством терміни не сплачено.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались, суми грошових зобов'язань за ними не сплачено.

Таким чином, згідно розрахунку податкового боргу, заборгованість відповідача з орендної плати за землю, з урахуванням пені, складає: 256578 грн. 16 коп.

Відповідно до п. 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що у період з 2010 по 2015 р.р. відповідач самостійно декларував податкові зобов'язання з орендної плати за землю, шляхом подання відповідних декларацій. Проте, узгоджені податкові зобов'язання з орендної плати за землю відповідачем своєчасно не сплачувались, внаслідок чого виникла заборгованість.

Судом встановлено, що, починаючи з травня 2014 року всі поточні платежі з орендної плати зараховувались в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше на підставі податкових декларацій, згідно ст. 87 Податкового кодексу України.

Щодо доводів відповідача про неправомірне застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати.

Суд звернув увагу, що податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Черкасах, на підставі яких виник податковий борг, відповідачем не оскаржувались в судовому порядку, відтак є чинними.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Зазначена норма, як випливає з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення встановленого Податковим кодексом України строку сплати узгодженого податкового зобов'язання.

Отже, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення.

Норма пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України поширюється також і на випадки, коли погашення податкового боргу відбулося в примусовому порядку, на підставі рішення суду, ухваленого згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України.

Зазначене пояснюється тим, що передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення, а не від способу і порядку погашення податкового боргу (добровільного чи примусового, в повній сумі або частинами).

Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в листі від 18.11.2014 N 1602/11/10/14-14, розстрочення виконання судового рішення, застосоване адміністративним судом, не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

У свою чергу, розстрочення судом у процесі виконання судового рішення присудженої ним з платника податків суми податкового боргу (сплата якої на час вирішення спору в суді вже є простроченою) не впливає на факт вчинення правопорушення, оскільки воно є вчиненим до моменту відповідного розстрочення, а тому розстрочення виконання не змінює обсягу відповідальності платника податків (не зменшує і не збільшує).

За змістом п.п. 14.1.175. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою відповідачем в установлені строки узгодженої суми податкового зобов'язання, позивачем на його адресу була направлена податкова вимога від 25.05.2015 №7017-25 на суму 251466 грн. 60 коп.

Виходячи з положень п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки, не сплатив податковий борг, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкового боргу з орендної плати з землю та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з банківських рахунків товариства з обмеженою відповідальністю В«Тіса-ІнвестбудВ» , код ЄДРПОУ 33457014, в дохід бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області 256578 (двісті п'ятдесят шість тисяч п'ятсот сімдесят вісім) грн. 16 коп. податкового боргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 30.11.2015.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.11.2015
Оприлюднено07.12.2015
Номер документу53976321
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/2480/15

Постанова від 20.06.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Васильєва І.А.

Ухвала від 15.05.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Васильєва І.А.

Ухвала від 15.05.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Васильєва І.А.

Ухвала від 21.12.2015

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Старова Н.Е.

Ухвала від 21.12.2015

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Старова Н.Е.

Постанова від 26.11.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 26.11.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 06.10.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 10.11.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 30.09.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні