ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.11.15р. Справа № 904/9545/15
За позовом Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк", м. Дніпропетровськ
до Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості у сумі 40 096, 32 грн. за договором про надання банківських послуг
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Гриценко І.О.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 представник - дов. № 3066-К-О від 23.07.2015р.
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "Акцент-Банк" звернулося до господарського суду із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА" заборгованість за договором № б/н від 17.04.2013 року в розмірі 27 824,04 грн., з яких:
- 16 570,00 грн. - заборгованість за кредитом;
- 11 858,37 грн. - заборгованість за процентами за користування кредитом;
- 11 667,95 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов’язань за договором;
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору банківського обслуговування б/н від 17.04.2013 року, в частині повного та своєчасного погашення кредиту.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судове засідання, призначене для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи, у тому числі підтвердженим витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Байкальська, буд. 9/12 (а.с. 54-55).
З матеріалів справи вбачається, що ухвали суду надсилались Товариству з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА" за адресою, зазначеною в позовній заяві та документах, доданих до матеріалів справи.
Від відповідача конверт з ухвалою повернувся на адресу господарського суду з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".
Таким чином, судом у повному обсязі виконано приписи Господарського процесуального кодексу України щодо повідомлення сторін про дату та час судового засідання у справі шляхом направлення ухвал рекомендованими листами на адресу відповідача.
При цьому, ухилення боржника від одержання на підприємстві зв’язку ухвали суду (відмова від її прийняття, нез’явлення до поштового відділення після одержання повідомлення про надходження рекомендованого або цінного листа), не дає суду підстав вважати що відповідач не був належним чином повідомлений про розгляд справи в господарському суді.
Суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, за відсутності представника відповідача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не подавалось.
В судовому засіданні 30.11.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи , вислухавши доводи представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
17.04.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА" (далі-Клієнт, Відповідач) приєдналось до "Умов та правил надання банківських послуг" (далі-Умови), Тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.a-bank.com.ua, шляхом реєстрації заяви через систему інтернет-клієнт-банкінг, які разом складають договір банківського обслуговування №б/н від 17.04.2013 року (далі-Договір) та взяв на себе зобов’язання виконувати умови Договору.
Відповідачу було відкрито поточний рахунок №26003010014656, вид валюти - гривня.
Згідно з частиною другою статті 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Згідно з пунктом 3.1.1.108 Умов банк надає послугу гарантованих платежів для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтами банку, а також між клієнтом і банком (далі - послуга). Послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачем цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами.
У разі необхідності отримання отримувачем послуги, платник за допомогою системи дистанційного обслуговування шляхом заповнення всіх необхідних реквізитів створює Заявку (платіжне доручення) за формою розміщеною в Приват 24. Заявка містить в собі реквізити платежу по господарському договору та доручення платника на здійснення банком списання грошових коштів в дату виконання платежу (п. 3.1.1.109 Умов).
Після отримання банком за допомогою системи дистанційного обслуговування заявки, банк розглядає її на предмет надання або відмови в наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або недостатньої інформації по кредитоспроможності платника. (п. 3.1.1.110 Умов).
При прийнятті позитивного рішення банку про надання послуги, якщо вона здійснюється за рахунок кредитних коштів, банк надає платникові кредит у розмірі, передбаченому в заявці (в межах встановленого ліміту) шляхом зарахування їх на рахунок покриття отримувача грошових коштів. Порядок надання банком кредиту та його порядок погашення платником здійснюється згідно з пунктом 3.13 Умов та правил надання кредиту (п. 3.1.1.111.2 Умов).
Розділом 3.2.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Відповідно до п. 3.2.2.2. Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, у строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 клієнт за користування кредитом сплачує позивачу відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014 клієнт за користування кредитом сплачує позивачу відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі непогашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
На виконання умов укладеного між сторонами договору позивач своєчасно провів Гарантований платіж у сумі 30 000,00 грн., ініційований відповідачем, що підтверджується заявкою на гарантований платіж (дорученнями на договірне списання) (а.с. 45), розрахунком заборгованості (а.с. 46), випискою по рахунку, відкритого для обслуговування рахунку відповідача та меморіальними ордерами (а.с. 47,48).
Відповідач зобов'язання щодо повернення отриманих кредитних кошти позивачеві виконав частково, що і є причиною виникнення спору.
Відповідно до частини першої статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором (стаття 525 Цивільного Кодексу України).
Якщо у зобов’язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Позивачем заявлена до стягнення з відповідача заборгованість зі сплати кредиту у сумі 16 570,00 грн., яка розрахована за період з 27.02.2014р. по 23.09.2015 року, заборгованість за відсотками у сумі 11 858,37 грн. за період з 18.07.2014р. по 23.09.2015р..
З огляду на приписи договору №б/н банківського обслуговування від 17.04.2013 року та "Умов та правил надання банківських послуг" строк повернення кредиту у сумі 16 570,00 грн., сплати заборгованості за відсотками у сумі 11 858,37 грн. є таким, що настав.
Доказів сплати заборгованості за кредитом у сумі 16 570,00грн., заборгованості за відсотками у сумі 11 858,37 грн. Відповідач суду не надав, доводи Позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
За викладеного є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за кредитом у сумі 16 570,00грн., заборгованості за відсотками у сумі 11 858,37 грн.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов’язання,, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
За частиною першою статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
За змістом статей 546, 549 зазначеного Кодексу виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За змістом п. 3.2.2.10.1 Умов у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, термінів повернення кредиту, винагороди, передбачених умовами договору, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. У разі реалізації банком права, передбаченого п.3.2.2.2 цього договору, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в заявці, від суми заборгованості за кожний день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3, цього договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом (п. 3.2.2.10.4. Умов).
Пунктом 3.2.2.10.7 Умов передбачено, що строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюються сторонами тривалістю 15 років.
Заявлена позивачем до стягнення пеня за прострочення виконання зобов'язання у сумі 11 667,95 грн. розрахована за період з 17.11.2014р. по 23.09.2015р. вірно та підлягає до стягнення.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі зі стягненням з Відповідача на користь Позивача 40 096,32 грн., з яких: заборгованість за кредитом у сумі 16 570,00 грн.; заборгованість за відсотками у сумі 11 858,37 грн. та пеня у сумі 11 667,95 грн.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі підлягають стягненню з Відповідача на користь Позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Байкальська, буд. 9/12, код ЄДРПОУ 38598984) на користь Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк" (49074, м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, 11, ідентифікаційний код 14360080) заборгованість за кредитом у сумі 16 570,00 грн. (шістнадцять тисяч п'ятсот сімдесят грн. 00 коп.), заборгованість по процентам за користування кредитом у сумі 11 858,37 грн. (одинадцять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. 37 коп.), пеню у сумі 11 667,95 грн. (одинадцять тисяч шістсот шістдесят сім грн. 95 коп.), витрати по сплаті судового збору у сумі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.)., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення, оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України,
- 02.12.2015р.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2015 |
Оприлюднено | 09.12.2015 |
Номер документу | 54000724 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні