Рішення
від 20.11.2015 по справі 466/7553/15-ц
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 466/7553/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(з а о ч н е)

В« 20В« листопада 2015 року Шевченківський районний суд м.Львова у складі:

головуючої - судді ЛУЦІВ-ШУМСЬКОЇ Н.Л.

секретар РЕПЕТА К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «Авіаводило» про стягнення заборгованості по заробітній платі, -

в с т а н о в и в :

09.09.2015р. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ПП «Авіаводило» та просить суд стягнути з відповідача в його користь заборгованість із заробітної плати з врахуванням компенсації та індексації в сумі 2515,86грн. та моральну шкоду на таку ж суму.

Позовну заяву мотивує тим, що з 01.03.2002р. він працвав у відповідача на посаді «провідного технолога». У березні, травні, червні та грудні 2003р. відповідач не виплатив йому заробітну плату в розмірі 1 254,19грн. Згідно законодавства він має право на індексацію невиплаченої заробітної плати в сумі 2 647,26грн. За порушення термінів виплати заробітної плати він має право на компенсацію втрати частини заробітної плати в сумі 3 167,51грн. Всього сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 7 068,96грн., з яких за рішеннями суду стягнуто 4007,55грн. та 545,55грн. Різниця заборгованості становить 2515,86грн. Окрім цього внаслідок порушення термінів розрахунків та несвоєчасним виконанням рішень суду, позивачу завдано моральної шкоди, яку він оцінює в таку ж суму.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позові та поясненнях. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи була повідомлений належним чином рекомендованим листом. Відомостей про причину його неявки немає. Зі згоди позивача суд, у відповідності до вимог ст.ст.169,224 ЦПК України, вважає за можливе заслухати справу у відсутності відповідача та постановити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч.3 ст.10, ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі.

За загальними положеннями ЦПК України обов'язок суду під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та якими доказами вони підтверджуються; перевірити наявність чи відсутність певних обставин за допомогою доказів шляхом їх оцінки; оцінити подані сторонами докази та дійти висновку про наявність або відсутність певних юридичних фактів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2002р. по 01.01.2004р. працював на посаді провідного технолога ПП «Авіаводило».

В судовому засіданні встановлено, що у березні, травні, червні та грудні 2003р. відповідач не виплатив позивачу заробітну плату в розмірі 1 254,19грн.

Згідно рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 10.09.2009р. з ПП «Авіаводило» стягнуто в користь ОСОБА_1 4007,55грн. заборгованості по заробітній платі з врахуванням індексації та компенсації. Згідно рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 29.06.2010р. з ПП «Авіаводило» стягнуто в користь ОСОБА_1 545,45грн. індексації та компенсації за порушення строків виплати заробітної плати станом на 24.04.2010р.

Проте, дані рішення були виконані лише в 2015р., про що свідчать постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.09.2015р.

Відповідно до ч.1 ст. 115 КЗпП України та ч.1 ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно ст.2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці.

Статтею 3 цього закону передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Як вбачається з розрахунку розміру індексації, проведеного на основі інформації Міністерства праці і соціальної політики України, загальна сума індексації, яку слід стягнути з ПП «Авіаводило» в користь ОСОБА_1 становить 2 647,26 грн. Ця індексація розрахована в частині невиплаченої заробітної плати за березень 2003р. станом березень 2015р. включно, в частині невиплаченої заробітної плати за травень, червень, грудень 2003р. станом на відповідні місяці 2014р. включно.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати часини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, заробітна плата.

Згідно ст. 3 вказаного закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Як вбачається з розрахунку суми компенсації заробітної плати, проведеного на основі інформації Міністерства праці і соціальної політики України, загальна сума компенсації станом на березень 2015р. становить 3 167,51 грн.

Отже, загальна сума заборгованості 1254,19грн. (борг по заробітній платі) + 2 647,26 грн. (індексація) + 3 167,51 грн. (компенсація) = 7068,96грн. З цієї суми підлягає відрахуванню сума, стягнута на підставі попередніх рішень суду 4007,55грн. та 545,55грн.

Отже, остаточна сума індексації та компенсації, яка підлягає стягненню з відповідача в користь позивача складає 2515,86грн.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.

Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я ; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Згідно ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до п.9 Постанови Пленуму ВСУ № 4 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Враховуючи наведене, суд вважає, що значна затримка у виплаті заробітної плати, індексації та компенсації призвела до моральних страждань позивача та виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості суд оцінює моральну шкоду у 500,00грн.

З відповідача підлягає стягненню в доход держави судовий збір в розмірі 1 218,00 грн.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд робить висновок, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.8,10,11,57,58,60,88,209,212,213,215, 224-226 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ПП «Авіаводило» (ЄДРПОУ 31730698) в користь ОСОБА_1 компенсацію за затримку виплати заробітної плати та індексацію заробітної плати в сумі 2515грн.86коп. і моральну шкоду в розмірі 500,00грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ПП «Авіаводило» (ЄДРПОУ 31730698) в дохід держави 1218грн. судового збору.

Позивачем рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя ОСОБА_2

СудШевченківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення20.11.2015
Оприлюднено09.12.2015
Номер документу54033854
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —466/7553/15-ц

Рішення від 20.11.2015

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Луців-Шумська Н. Л.

Рішення від 20.11.2015

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Луців-Шумська Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні