ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2015 року м. Київ К/800/231/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Луганський м'ясокомбінат" до державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганські делікатеси" про визнання дій протиправними за касаційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Луганські делікатеси" та державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У вересні 2012 року ПАТ "Луганський м'ясокомбінат" в Луганському окружному адміністративному суді пред'явило позов до державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ТОВ "Луганські делікатеси" про визнання дій протиправними щодо проведення реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що 28 серпня 2012 року державний реєстратор Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області здійснив державну реєстрацію ТОВ "Луганські делікатеси".
Вказував, що ПАТ "Луганський м'ясокомбінат" має право інтелектуальної власності на торговельну марку "Луганські делікатеси", захищене свідоцтвом на знак для товарів і послуг від 15 березня 2004 року серія UА № 38275, а також право на знак для товарів і послуг "ЛД" (свідоцтво від 15 червня 2004 року UА № 40679).
Вважає, що відповідач діяв без дотримання вимог чинного законодавства, що призвело до порушення його права інтелектуальної власності на торгову марку.
Так зокрема, відповідач всупереч вимогам частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" не перевірено заборони, встановлені Законами України "Про захист від недобросовісної конкуренції" та Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів та послуг".
Просив визнати неправомірними дії державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області щодо державної реєстрації ТОВ "Луганські делікатеси" та визнати недійсною державну реєстрацію ТОВ "Луганські делікатеси".
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року, позов задоволено в повному обсязі.
Визнано незаконними дії державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області щодо державної реєстрації ТОВ "Луганські делікатеси" та визнано недійсною державну реєстрацію ТОВ "Луганські делікатеси", код 38275563.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ТОВ "Луганські делікатеси" та державний реєстратор Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області подали касаційні скарги.
Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову ПАТ "Луганський м'ясокомбінат".
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають.
Судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі встановлено, що ПАТ "Луганський м'ясокомбінат" зареєстровано як суб'єкт господарювання-юридична особа, видами діяльності якого за КВЕД є, зокрема, виробництво м'яса; виробництво м'ясних продуктів; оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями тощо.
28 серпня 2012 року державним реєстратором Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області здійснено державу реєстрацію ТОВ "Луганські делікатеси", основними видами діяльності якого за КВЕД є, зокрема, роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах.
Здійснення відповідачем державної реєстрації ТОВ "Луганські делікатеси" і є предметом даного спору.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, та суд апеляційної інстанції, залишаючи таке рішення без зміни, виходили з того, що на момент здійснення державним реєстратором Слов'яносербської районної державної адміністрації державної реєстрації ТОВ "Луганські делікатеси" у відповідача були законні підстави для відмови у проведенні державної реєстрації, а саме використання у назві новоствореного підприємства словесного торгового знаку іншого підприємства без згоди уповноваженої на те особи, що приводить до змішування діяльностей цих підприємств.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
У відповідності зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно з частиною першою статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону, яка, зокрема, передбачає, що однією з підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
В свою чергу, відповідно до статті 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу (згоди) суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання.
Також, статтею 33 Господарського кодексу України визначено, що неправомірним є використання без дозволу уповноваженої на те особи чужого імені, комерційного найменування, торговельної марки, інших позначень, а також належних іншій особі рекламних матеріалів тощо, що може призвести до змішування з діяльністю іншого суб'єкта господарювання, який має пріоритет на їх використання.
Тобто, однією з підстав для відмови у реєстрації установчих документів або змін до установчих документів може бути факт використання у назві новоствореного підприємства словесного товарного знаку іншого підприємства, зареєстрованого у встановленому законом порядку, без дозволу уповноваженої на те особи.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що види діяльності новоствореного ТОВ "Луганські делікатеси" цілком збігаються з господарською діяльністю ПАТ "Луганський м'ясокомбінат", яке має право інтелектуальної власності на торговельну марку "Луганські делікатеси", а також право на знак для товарів і послуг "ЛД".
ПАТ "Луганський м'ясокомбінат" не надавало дозволу ТОВ 'Луганські делікатеси" на використання абревіатури торгівельної марки "Луганські делікатеси" у назві підприємства.
Зазначені обставини та норми матеріального права вірно враховано судами під час вирішення даного спору.
Рішення судів є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційних скарг правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганські делікатеси" та державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Луганський м'ясокомбінат" до державного реєстратора Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганські делікатеси" про визнання дій протиправними щодо проведення реєстрації - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2015 |
Оприлюднено | 07.12.2015 |
Номер документу | 54052276 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Горбатюк С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні