Постанова
від 08.12.2015 по справі 918/1058/15
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" грудня 2015 р. Справа № 918/1058/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Павлюк І. Ю.

суддя Демидюк О.О. ,

суддя Савченко Г.І.

при секретарі Кушніруку Р.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - представник згідно договору від 07.12.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 23.11.2015р. №41

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Кузнецовської міської ради, м.Кузнецовськ Рівненської області

на рішення господарського суду Рівненської області

від 03.11.15 р. у справі № 918/1058/15 (суддя Павленко Є.В.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія"Ереду", м.Кузнецовськ Рівненської області

до Кузнецовської міської ради, м.Кузнецовськ Рівненської області

про визнання права користування земельною ділянкою

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" до Кузнецовської міської ради про визнання права користування земельною ділянкою задоволено.

Визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" право постійного користування земельною ділянкою площею 2,12 га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, згідно державного акту на право користування землею серія Б №019717, виданого виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році.

Стягнуто з Кузнецовської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" 1218,00грн. судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Кузнецовська міська рада звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Мотивуючи апеляційну скаргу, скаржник зазначає, зокрема, наступне:

- вважає рішення місцевого господарського суду незаконним та необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права та процесуального права;

- зазначає, що під час роботи комісії з вирішення земельних спорів щодо меж земельних ділянок та додержання добросусідства Кузнецовська міська рада Рівненської області 03.06.2015р. отримала витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, виданий Державним реєстратором Реєстраційної служби Кузнецовського міського управління юстиції, з якого вбачалося, що діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно - виробничої компанії "МІКО ЛІМІТЕД" - припинено шляхом її реорганізації. Так, серед підстав припинення права користування земельною ділянкою відповідно до п."в" ст.141 ЗК України, визначено припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій. Статтею 141 ЗК України (в редакції 2001 року)визначено, що припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ, організацій є підставою припинення права користування земельною ділянкою. Аналогічну норму містив і ЗК України в редакції 1992 року. Таким чином, реорганізація, ліквідація юридичної особи є юридичним фактом, який має як наслідок - припинення права на постійне користування землею;

- покликається на те, що відповідно до роз'яснення Держкомзему України від 02.08.2004р. №14-22-6/6835 переоформлення правовстановлюючих документів на землю при реорганізації підприємства, має здійснюватися одночасно з реорганізацією. В разі, якщо правонаступник не звернувся до ради із заявою про надання ділянки і не оформив право користування (власності) землею, то безумовно, правонаступник реорганізованої юридичної особи не набув права на землю. Відповідно до п.1.13 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999р. №43, що діяла на момент реорганізації ТОВ КВК "МІКО ЛТД" та втратила чинність 23.08.2013р., складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і товариствам громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою встановленому порядку відповідною технічною документацією. Вважає, що позивач навіть будучи належним правонаступником ТОВ КВК "МІКО ЛТД" право постійного землекористування земельною ділянкою площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: дорога Теплична, 8, м.Кузнецовськ Рівненської області лише внаслідок факту реорганізації набути не міг. Крім того, як Земельний кодекс України (в редакції від 13.03.1992р.), так і Земельний кодекс України (в редакції від 25.10.2001р.) не передбачають жодних виняткових підстав для набуття права користування земельними ділянками правонаступниками колишніх землекористувачів, а тому Товариство з обмеженою відповідальністю "Ереду" може набути таке право виключно на загальних підставах;

- також, констатує, що визнав існування та чинність державного акту на право користування землею: серія Б№019717 від 1989р., проте, визнання чинності державного акту не є визнанням права постійного користування земельною ділянкою площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: дорога Теплична, 8, м.Кузнецовськ Рівненської області, за ТОВ "ПБК "Ереду". Згідно п.3 ст.141 Земельного кодексу України підставою припинення користування земельною ділянкою є припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій. Тобто, саме тих категорій юридичних осіб, які мають право на постійне користування земельними ділянками згідно ст.92 ЗК України. Також, із роз'яснень Державної інспекції з контролю за використання і охороною земель (лист від 16.05.2006р. №6-7-726/409; лист від 18.03.2009р. №6-8-791/374), які суд не взяв до уваги, вбачається, що дійсність державного акту на певну земельну ділянку не є підставою для користування даною земельною ділянкою юридичних осіб, що не входять до переліку, визначеному у ст.92 ЗК України, оскільки не зважаючи на те, що одна юридична особа є правонаступником іншої юридичної особи, яка мала право постійного користування, його право постійного користування земельною ділянкою автоматично у порядку правонаступництва не переходить, а виникає на загальних підставах. Державний акт 1989 року на право постійного користування земельною ділянкою площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: дорога Теплична, 8, м.Кузнецовськ Рівненської області не є підставою для використання ТОВ "ПБК "Ереду" даної земельної ділянки, оскільки вищезгаданий акт було видано на іншу юридичну особу. Таким чином із зазначеного вбачається, що після реорганізації юридичній особі (ТОВ "ПБК "Ереду") необхідно звернутись до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування (в даному випадку, керуючись ст.ст.12, 112 ЗК України, до органу місцевого самоврядування - Кузнецовської міської ради Рівненської області) для переоформлення права на земельну ділянку, а саме для надання земельної ділянки у користування або у власність. Отже, прийнявши оскаржуване рішення господарський суд Рівненської області перебрав на себе повноваження законодавчого органу, тобто вийшов за межі власних повноважень.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 25.11.2015р. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 08.12.2015р..

Представник відповідача в судовому засіданні 08.12.2015р. підтримала доводи апеляційної скарги та надала пояснення в обґрунтування своєї позиції. Вважає рішення місцевого суду незаконним та необґрунтованим. Просить суд рішення господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивач у письмовому відзиві від 02.12.2015р. на апеляційну скаргу та його представник в судовому засіданні 08.12.2015р. заперечив проти доводів апеляційної скарги, вважаючи її безпідставною та необґрунтованою. Просить суд рішення господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області від 16.01.1990р. №8, затверджено складені матеріали по видачі державного акту на право користування землею сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" при Кузнецовському міськвиконкомі, якими передбачено закріпити у постійне користування земельну ділянку площею 1,5га. Також вказаним рішенням вирішено скласти і видати державний акт на право користування землею сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" при Кузнецовському міськвиконкомі (а.с.64).

Виконавчим комітетом Володимирецької районної ради депутатів трудящих було видано сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" відповідний акт Б№019717 на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,5га (а.с.9-11, 94-97).

Вказаний акт був зареєстрований у Книзі записів державних актів на право користування землею за №58.

Рішенням Кузнецовської міської ради народних депутатів від 24.01.1990р. №13 надано дозвіл на об'єднання Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я" та Сільськогосподарського кооперативу "Стандарт" під егідою Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" при Кузнецовському будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж" (а.с.24).

Рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради народних депутатів від 11.03.1992р. №71 шляхом реорганізації Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" зареєстровано на правах державно-колективної форми власності Мале підприємство "Викор", до якого перейшли всі майнові та немайнові права Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" (а.с.25).

Рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради народних депутатів від 28.08.1992р. №260 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛІМІТЕД" та встановлено, що до останнього переходять всі майнові і немайнові права, а також обов'язки, що належали Малому підприємству "Викор" (а.с.26).

16.12.1996р. Рівненською обласною державною адміністрацією ТОВ "МІКО ЛІМІТЕД" надано дозвіл на складення проекту відведення земельної ділянки під розширення теплиць та будівництва складських приміщень за рахунок земель Колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району (а.с.107).

Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 03.02.1997р. №54 ТОВ "МІКО ЛІМІТЕД", згідно списку підприємств, організацій, яким надаються земельні ділянки, було передано в постійне користування земельну ділянку площею 0,62га за рахунок земель колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району (а.с.100-101).

В подальшому, на підставі вищевказаного розпорядження до державного акту на право користування землею серія Б№019717 було внесено запис про відведення 0,62га із земель Колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району в постійне користування Товариству з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛІМІТЕД" під розширення теплиць (а.с.11, 97 на звороті).

У довідці від 13.11.2007р. №41, виданої Володимирецьким районним відділом Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" зазначено, що у книгах реєстрації Володимирецького районного відділу Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" державний акт на право користування землею на земельну ділянку, розташовану за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, зареєстрований на Комерційно-вробничу компанію "МІКО ЛІМІТЕД" у 1989р. за реєстраційним номером 58 (а.с.32).

Відповідно до рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-вробничої компанії "МІКО ЛІМІТЕД", оформленого протоколом від 03.02.2012р. №30-01/02/12, вирішено реорганізувати ТОВ КВК "МІКО ЛТД" шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія"Ереду".

Також, у зазначеному рішенні вказано, що ТОВ КВК "МІКО ЛТД" припиняє свою діяльність шляхом передачі всього свого майна, прав та обов'язків правонаступнику - ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Ереду" (а.с.28).

Згідно передавального акту від 11.04.2012р., ТОВ КВК "МІКО ЛТД" передало ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Ереду", зокрема, земельну ділянку площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, та всі пов'язані з нею права, у тому числі акт на право постійного користування землею серія Б№019717, виданий виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році (а.с.29).

За вказаних обставин, Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Кузнецовської міської ради про визнання права користування земельною ділянкою, з покликанням на те, що у зв'язку з реорганізацією у 2012р. Товариства з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛТД" шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду", останній в порядку правонаступництва набув належне Товариству з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛТД" право постійного користування земельною ділянкою площею 2,12 га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8.

Водночас у серпні 2015р. розпорядженням голови міста Кузнецовська було підписано розпорядження про скликання позачергової сесії ОСОБА_3 з метою вирішення питання, зокрема, про зарахування вищезазначеної ділянки до земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення комунальної власності громади міської ради. Оскільки такі дії Кузнецовської міської ради, на думку позивача, свідчать про невизнання права ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Ереду" на постійне користування даною земельною ділянкою, а також направлені на фактичне позбавлення цього права, остання, покликаючись на ст.ст.79, 92, 152 Земельного кодексу України, просить суд визнати за нею право постійного користування земельною ділянкою площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, згідно державного акту на право користування землею серія Б№019717, виданого виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році (а.с.2-5).

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 08.09.2015р. порушено провадження у справі № 918/1058/15 та призначено її до розгляду.

Як вже зазначалося, рішенням господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 позов задоволено (а.с.170-173).

Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ст.20 Земельного кодексу Української РСР (у редакції, чинній на дату прийняття даного рішення), відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються ОСОБА_3 Міністрів СРСР. Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування.

Згідно ст.21 Земельного кодексу Української РСР (у редакції, чинній на дату прийняття даного рішення) було визначено, що видача державних актів на право користування землею, а також актів на право довгострокового тимчасового користування землею провадиться виконавчими комітетами районних (міських) ОСОБА_3 народних депутатів.

У відповідності до ч.1 ст.11 Закону Союзу Радянський Соціалістичних Республік "Про кооперацію в СРСР" (чинної на момент прийняття вищенаведеного рішення) кооператив організується за бажанням громадян виключно на добровільних засадах. Створення кооперативу не обумовлюється якимсь спеціальним дозволом радянських, господарських та інших органів. Кооператив вважається створеним з моменту реєстрації статуту, який є основним документом, що регулює його діяльність. Статут приймається загальними зборами громадян, які бажають заснувати кооператив. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою від трьох чоловік.

За приписами ч.3 ст.16 Закону Союзу Радянський Соціалістичних Республік "Про кооперацію в СРСР" у зазначеній редакції, спілки (об'єднання) кооперативів діють на підставі своїх статутів, що приймаються з'їздами, зборами делегатів (уповноважених) кооперативів. Статути спілок (об'єднань) не підлягають реєстрації в державних органах. Спілки (об'єднання) кооперативів вважаються створеними і визнаються юридичною особою з моменту прийняття їхнього статуту.

Відповідно до ч.1 ст.37 Цивільного Кодексу Української РСР (у редакції, чинній на момент створення даної юридичної особи) при злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію.

Приписами п.5 абз.2 ОСОБА_3 Верховної ОСОБА_3 Української РСР від 18.12.1990р. № 562-XXI встановлено, що громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Земельного Кодексу, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав землеволодіння або землекористування.

Як свідчать матеріали справи та встановлено місцевим господарським судом, що рішенням виконавчого комітету Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області від 16.01.1990р. №8 затверджено складені матеріали по видачі державного акту на право користування землею Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" при Кузнецовському міськвиконкомі, якими передбачено закріпити у постійне користування земельну ділянку площею 1,5га.

Крім того, вказаним рішенням вирішено скласти і видати державний акт на право користування землею Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" при Кузнецовському міськвиконкомі.

Так, на виконання вказаного рішення, а також зважаючи на зазначені законодавчі приписи, виконавчим комітетом Володимирецької районної ради депутатів трудящих видано Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" відповідний акт на право постійного користування земельною ділянкою Б№019717, який був зареєстрований у Книзі записів державних актів на право користування землею за №58.

Рішенням Кузнецовської міської ради народних депутатів від 24.01.1990р. №13 було надано дозвіл на об'єднання Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я" та Сільськогосподарського кооперативу "Стандарт" під егідою Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" при Кузнецовському будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж".

Таким чином, з огляду на вищенаведені законодавчі положення, Сільськогосподарська кооперативна фірма "Стандарт" при Кузнецовському будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж" була утворена відповідно до вимог чинного на той час законодавства в силу фіксування даного факту відповідним органом місцевого самоврядування.

При цьому, на час об'єднання Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я" та Сільськогосподарського кооперативу "Стандарт" земельні відносини були врегульовані, зокрема, Земельним Кодексом Української РСР, Законом СРСР "Про кооперацію в СРСР" та ОСОБА_3 Міністрів Української РСР "Про видачу землекористувачам державних актів на право користування землею".

Однак, аналізуючи вищезазначені нормативні акти судом встановлено, що останні не зобов'язували землекористувачів здійснювати реєстрацію зміни користувачів земельною ділянкою, змінювати державні акти на землю чи вносити зміни до цих актів щодо зміни землекористувачів.

Отже, в силу зазначених вище приписів законодавства Сільськогосподарська кооперативна фірма "Стандарт" при Кузнецовському будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж" набула право користування земельною ділянкою площею 1,5га згідно державного акту на право користування землею серії Б№019717, виданого Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я".

Рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради народних депутатів від 11.03.1992р. №71 шляхом реорганізації Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" зареєстровано на правах державно-колективної форми власності Мале підприємство "Викор", до якого перейшли всі майнові та немайнові права Сільськогосподарської кооперативної фірми "Стандарт" .

Таким чином, з огляду на вищезазначені приписи законодавства, Мале підприємство "Викор" набуло право користування земельною ділянкою площею 1,5га згідно державного акту на право користування землею серії Б№019717, виданого Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я".

Крім того, колегія суддів зазначає, що законодавство, чинне на час утворення Малого підприємства "Викор", не містило імперативних норм щодо зобов'язання землекористувачів здійснювати реєстрацію зміни користувачів земельною ділянкою, змінювати державні акти на землю чи вносити зміни до цих актів щодо зміни землекористувачів.

Рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради народних депутатів від 28.08.1992р. №260 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛІМІТЕД" та встановлено, що до останнього переходять всі майнові і немайнові права, а також обов'язки, що належали Малому підприємству "Викор".

16.12.1996р., зважаючи на перехід до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІКО ЛІМІТЕД" права користування спірною земельною ділянкою, Рівненською обласною державною адміністрацією було надано даній юридичній особі дозвіл на складення проекту відведення земельної ділянки під розширення теплиць та будівництва складських приміщень за рахунок земель колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району.

В подальшому, розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 03.02.1997р. №54 ТОВ "МІКО ЛІМІТЕД" передано в постійне користування земельну ділянку площею 0,62га за рахунок земель Колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району.

Також, на підставі зазначеного розпорядження до державного акту на право користування землею серія Б№019717 внесено запис про відведення 0,62га із земель Колективного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" Володимирецького району в постійне користування ТОВ "МІКО ЛІМІТЕД" під розширення теплиць, що фактично додатково підтверджує наявність у останнього права користування спірною земельною ділянкою та фактичне визнання цього права вищезазначеним органом державної влади шляхом вчинення відповідних дій по внесенню змін до акту на право користування землею серія Б№019717 та збільшення площі переданої в оренду земельної ділянки.

Крім того, зі змісту наявної у матеріалах даної справи довідки від 13.11.2007р. №41, виданої Володимирецьким районним відділом Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", вбачається, що у книгах реєстрації Володимирецького районного відділу Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" державний акт на право користування землею на земельну ділянку, розташовану за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, зареєстрований на Товариством за реєстраційним №58.

В подальшому, рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-вробничої компанії "МІКО ЛІМІТЕД", оформленим протоколом від 03.02.2012р. №30-01/02/12, вирішено реорганізувати ТОВ КВК "МІКО ЛТД" шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду".

Також, у зазначеному рішенні вказано, що ТОВ КВК "МІКО ЛТД" припиняє свою діяльність шляхом передачі всього свого майна, прав та обов'язків правонаступнику - ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Ереду".

Відповідно до передавального акту від 11.04.2012р., ТОВ КВК "МІКО ЛТД" передало ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Ереду", зокрема, земельну ділянку площею 2,12га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Кузнецовськ, дорога Теплична, 8, та всі пов'язані з нею права, у тому числі акт на право постійного користування землею серія Б№019717, виданий виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році.

В силу ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

У відповідності до ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ч.1 ст.92 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час вирішення даного спору), право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Також, даною нормою передбачений перелік суб'єктів, які можуть набувати право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності.

При цьому, даною нормою не обмежується і не скасовується право постійного користування земельними ділянками, раніше набуте іншими особами в установлених законодавством випадках.

Зокрема, право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених ст.141 ЗК України, перелік яких є вичерпним.

Однак, дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у ст.141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

Вказана правова позиція узгоджується з позицією Вищого господарського суду України, яка висвітлена у п.2.8 постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Пунктом 6 Перехідних положень ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01.01.2008р. переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

ОСОБА_2, обов'язок переоформлення права користування земельною ділянкою, який міститься у вищезазначеному пункті Перехідних положень Земельного кодексу України, був визнаний неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005р..

Згідно п.3 ст.150 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Також, поряд із зазначеним, у постанові Верховного Суду України від 21.02.2011р. у справі №21-3а11 було сформовано правову позицію, зокрема зі змісту якої вбачається, що приписи пункту "в" ч.1 ст.141 ЗК України слід розуміти таким чином, що припинення права користування земельною ділянкою з підстави припинення юридичної особи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво.

Отже, підставою для припинення права користування земельною ділянкою може бути виключно ліквідація юридичної особи, а не її реорганізація.

Крім того, Законом України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Такими чином, враховуючи зазначене вище, на даний час є дійсним державний акт на право постійного користування землею, виданий Сільськогосподарському кооперативу "Полум'я" виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році.

Водночас, колегією суддів не береться до уваги доводи апеляційної скарги щодо покликання скаржника на роз'яснення Держкомзему України від 02.08.2004р. №14-22-6/6835, оскільки останнє стосується питань, пов'язаних з платою за землю.

Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, у редакції, чинній на момент припинення Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-вробничої компанії "МІКО ЛІМІТЕД" шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

За приписами ст.108 ЦК України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Враховуючи те, що перетворення за своєю правовою природою є правонаступництвом, в силу приписів ст.ст.104 та 108 ЦК України до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Поряд із зазначеним та враховуючи нормативно-правові приписи чинного законодавства вбачається, що підставою виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт - отримання документу, що посвідчує право.

Так, земельне законодавство України серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки. ОСОБА_2, право постійного користування є безстроковим і може бути припинено лише з підстав, передбачених законодавством.

Як було зазначено вище, Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" у встановленому законом порядку набуло прав та обов'язків Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-вробничої компанії "МІКО ЛІМІТЕД", яке у свою чергу було правонаступником малого підприємства "Викор", що у порядку правонаступництва набуло прав та обов'язків Сільськогосподарська кооперативна фірма "Стандарт" при Кузнецовському будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж", яке було правонаступником Сільськогосподарського кооперативу "Стандарт", а останнє - правонаступником Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я", якому і був виданий акт на право постійного користування спірною земельною ділянкою серії Б№019717, а тому господарський суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач є правонаступником Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я".

Поряд із зазначеним, матеріали справи не містять відповідних доказів припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою, яке посвідчується державним актом на право користування землею серія Б№019717, виданим виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році.

Отже, враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду Рівненської області, що всі майнові права та обов'язки, набуті Товариством з обмеженою відповідальністю комерційно-вробничою компанією "МІКО ЛІМІТЕД", у тому числі права щодо спірної земельної ділянки, перейшли до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду", у зв'язку із здійсненою реорганізацією (перетворення) правопопередників останнього з послідовним правонаступництвом усіх прав та обов'язків зазначених юридичних осіб.

Таким чином, є вірним висновок суду першої інстанції, що правонаступником Сільськогосподарського кооперативу "Полум'я", якому був виданий акт на право постійного користування спірною земельною ділянкою серії Б№019717, є позивач, а отже саме Товариству з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" належить право постійного користування спірною земельною ділянкою.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Вказаною статтею також визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, визнання права.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

У відповідності до ч.2 ст.20 ГК України, права та законні інтереси суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності прав.

Зі змісту вищенаведених приписів чинного законодавства вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в разі його порушення, невизнання або оспорювання та у спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання прав (ч.3 вищенаведеної статті).

Як свідчать матеріали справи, обґрунтовуючи даний позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" покликається на те, що у серпні 2015 року розпорядженням голови міста Кузнецовська було підписано розпорядження про скликання позачергової сесії ОСОБА_3 з метою вирішення питання, зокрема, про зарахування вищезазначеної ділянки до земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення комунальної власності громади міської ради, а також про визнання державного акту на право користування землею серія Б№019717, виданого виконавчим комітетом Володимирецької районної ради народних депутатів Рівненської області у 1989 році, таким, що втратив чинність. Оскільки такі дії відповідача, на думку позивача, свідчать про невизнання права позивача на постійне користування спірною земельною ділянкою, а також направлені на фактичне позбавлення цього права, останній просив суд визнати за ним право постійного користування вищезазначеною земельною ділянкою.

Отже, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про те, що обраний Товариством з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" спосіб захисту його прав відповідає нормативним приписам чинного законодавства України.

У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно вимог ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За змістом ст.36 ГПК України, письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору; письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.

При цьому, згідно ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги Товариству з обмеженою відповідальністю "Проектно-будівельна компанія "Ереду" є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Доводи Кузнецовської міської ради, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, наведеним вище, а тому відсутні підстави для її задоволення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст.101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Рівненської області від 03.11.2015р. у справі №918/1058/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Кузнецовської міської ради, м.Кузнецовськ Рівненської області - без задоволення.

2. Справу №918/1058/15 повернути до господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя Павлюк І. Ю.

Суддя Демидюк О.О.

Суддя Савченко Г.І.

Віддрук. прим.:

1 - до справи,

2 - позивачу (34400, Рівненська обл., м.Кузнецовськ, Дорога Теплична, буд.8,),

3 - відповідачу (34400, Рівненська обл., м.Кузнецовськ, Майдан Незалежності, буд.1),

4 - в наряд.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення08.12.2015
Оприлюднено14.12.2015
Номер документу54156458
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/1058/15

Ухвала від 10.12.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павленко Є.В.

Судовий наказ від 10.12.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павленко Є.В.

Постанова від 08.12.2015

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Павлюк І. Ю.

Рішення від 03.11.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павленко Є.В.

Ухвала від 17.09.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павленко Є.В.

Ухвала від 08.09.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павленко Є.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні