Рішення
від 14.12.2015 по справі 731/595/15-ц
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/595/15-ц

Провадження №2/731/193/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2015 року с.м.т.Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

судді - Савенка А.І.,

за участю секретаря - Ріпка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Варвинської селищної ради про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 16 жовтня 2015 року звернулась до суду з позовом, на обґрунтування якого зазначила, що 03 грудня 2010 року померла її мати ОСОБА_2. Після її смерті залишилась земельна ділянка площею 2,80 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Варвинської селищної ради, кадастровий номер 7421155100:07:000:0123. Вказану земельну ділянку ОСОБА_2 успадкувала після смерті свого чоловіка - ОСОБА_3, померлого 11 квітня 2003 року, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом. Втім, ОСОБА_2 за життя не встигла отримати новий державний акт на земельну ділянку, через що, позивач отримала відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину. Оскільки позивач позбавлена можливості вирішити спір у позасудовому порядку, вимушена була звернутись до суду, та просила, визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 2,80 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Варвинської селищної ради, кадастровий номер 7421155100:07:000:0123, в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_2

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_4 не з'явились, про день місце та час розгляду справи повідомлялись належним чином, від представника позивачки надійшло письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача - Варвинської селищної ради не з'явився. Про день місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку розгляду справи від селищного голови Варвинської селищної ради Саверської - ОСОБА_5 надійшла заява, про визнання позову та розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Суд дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлені наступні обставини.

11 квітня 2003 року помер ОСОБА_3 (а.с. 70).

Після його смерті залишилась спадщина - земельна ділянка, площею 2,80 га, що розташована на території Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належна йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії ІІІ-ЧН №005782, виданого на підставі розпорядження Варвинської райдержадміністрації від 05.03.2002 року №76 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №3168, кадастровий номер 7421155100:07:000:0123.

27 лютого 2009 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, після смерті ОСОБА_3, успадкувавши зазначену земельну ділянку (а.с. 80).

За життя ОСОБА_2 не встигла отримати новий державний акт, що посвідчує право власності на спірну земельну ділянку, однак, звернулась до відповідного органу.

Як вбачається із інформації із Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с.66) земельна ділянка, площею 2,80 га, що розташована на території Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7421155100:07:000:0123 належна ОСОБА_2.

03 грудня 2010 року ОСОБА_2 померла (а.с. 49).

Після її смерті залишилась спадкоємиця - ОСОБА_1 (а.с.5), яка змінила дівоче прізвище «Гмиря» після укладання шлюбу на «Валько».

Позивач 03 жовтня 2012 року подала заяву до приватного нотаріуса ОСОБА_6 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с.48).

Як вбачається із листа, наданого приватним нотаріусом ОСОБА_7 (а.с.58) будь -які інші спадкоємці заяв про прийняття спадщини не подавали.

Згідно до копії заповіту (а.с.53), посвідченого 09 березня 2006 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 все своє майно заповіла своїй доньці - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 У відповідності до довідки (а.с. 59-60) вказаний заповіт є чинним.

Померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 проживала і була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, б. 132, Прилуцького району Чернігівської області з 10 жовтня 2006 року і виписана у зв'язку зі смертю. Разом з нею проживала і була зареєстрована її донька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.13).

14 вересня 2015 року позивач позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадкове майно, оскільки право власності на спірну земельну ділянку ОСОБА_1 не підтвердила документально (а.с.12).

Наведені обставини на думку суду мали місце, та підтверджуються наявними у матеріалах справи письмовими доказами.

Із наведених обставин справи вбачається, що між сторонами виник спір, щодо спадкування позивачем права на земельну ділянку після смерті її матері.

Умови, порядок та черговість спадкування передбачені положеннями Цивільного Кодексу України.

Так, ст. 1216 ЦК України визначає спадкуванням, як перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України, про що зазначено у ч.ч. 1,2 ст. 1223 згадуваного Кодексу.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ст.ст. 1269, 1270 ЦК України.

Згідно до ч.1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

Як вбачається із ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.

При набутті права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правової угоди щодо відчуження земельної ділянки чи свідоцтва про право на спадщину, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід.

Відповідно до пункту 14 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 (втратив чинність з 01 січня 2013 року), у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги "Земельна ділянка. Права власності, постійного користування". Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку.

Аналізуючи наведені правові норми, правовідносини та обставини справи суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача. Так, обґрунтованими є твердження позивача, що вона - ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом померлої 03 грудня 2010 року спадкодавця - ОСОБА_2. Подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, яку прийняла шляхом фактичного проживання разом із спадкодавцем. Крім позивача інших осіб, які звертались з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено. Згодом, позивач подала заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, але отримала нотаріальну відмову про неможливість оформлення спадкових прав у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували перехід до спадкодавця права власності на земельну ділянку. Належність спадкодавцю права на відповідну земельну ділянку підтверджується наявними у справі доказами, та підлягає включенню до спадкової маси та відповідного спадкування ним. Реєстрація переходу права власності на спірну земельну ділянку на ім'я спадкодавця не можлива у зв'язку з його смертю. Ухвалюючи рішення, суд бере до уваги наявність у позивача права вирішення спору щодо визнання права власності на земельну ділянку у судовому порядку, факт неможливості на даний час реєстрації переходу права власності, відповідну відмову державного нотаріусу у вчиненні нотаріальної дії.

Зважаючи на наведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 10, 60, 212 -215 ЦПК України, 1216, 1218, 1223, 1272 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Варвинської селищної ради про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,80 га, розташовану на території Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7421155100:07:000:0123, в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_2, померлої 03 грудня 2010 року.

Рішення суду може бути оскаржене до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернігівської області через Варвинський районний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.І.Савенко

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення14.12.2015
Оприлюднено17.12.2015
Номер документу54291734
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/595/15-ц

Рішення від 14.12.2015

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 27.10.2015

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 16.10.2015

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні