У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/2526/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Богонос М.Б.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
08 грудня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Сапальової Т.В. Граб Л.С. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,
представника позивача - Сломінської Л.П.
представника третьої особи - Парпальос В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча Компанія "Зоря Поділля" до Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро", про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації правочину,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" (далі - ТОВ ПК "Зоря Поділля") звернулось в суд з адміністративним позовом до реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області (реєстраційна служба Теплицького РУЮ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" про визнання протиправним та скасування рішення Державної реєстраційної служби у Теплицькому районі Вінницької області про державну реєстрацію права оренди від 04.06.2015 за № 21826839 на підставі договору оренди землі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" та ОСОБА_4.
Вінницький окружний адміністративний суд постановою від 09 вересня 2015 року адміністративний позов задовольнив повністю. Визнав протиправним та скасував рішення Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 21826839 від 04.06.2015 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_2, на підставі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Теплик Агро" та ОСОБА_4 договору оренди землі; стягнув в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" (код ЄДРПОУ 34009446) із Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області за рахунок бюджетних асигнувань, сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" оскаржило його в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі скаржник порушує питання про скасування постанови Вінницького окружного адміністративного суду та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча Компанія "Зоря Поділля". Аргументуючи доводи апеляційної скарги, третя особа вказує на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, неправильно та неповно досліджено докази, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи, а також неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, що потягло за собою неправильне вирішення спору.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" скористалось правом регламентованим положеннями статті 191 КАС України та надало письмові заперечення на апеляційну скаргу третьої особи. На думку позивача оскаржена постанова законна та обґрунтована, в процесі розгляду адміністративної справи суд не припустився порушень норм ні матеріального, ні процесуального права.
Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули до суду апеляційної інстанції, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 2,5113 га, яка розташована на території Маломочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 02.04.2008 (а.с.11).
01.11.2010 між ОСОБА_4 та ТОВ "Зоря Поділля" укладено договір оренди вищезазначеної землі строком на 5 років (а.с. 8-10), який 24.12.2010 зареєстровано у відділі Держземагенства у Теплицькому районі Вінницької області за № 041005900004.
Зазначений договір сторонами достроково не розривався, а його чинність підтверджується витягом з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, у якій під №1021 внесено записи про реєстрацію договору оренди землі від 24.12.2011, кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с. 42-44).
21.05.2015 між ОСОБА_4 та ТОВ "Теплик-Агро" укладено інший договір оренди землі площею 2,5113 га, яка розташована на території Маломочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області, строком на 7 років.
Відповідно до рішення державного реєстратора реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області Грабового М.І. № 21826839 від 04.06.2015 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована на території Маломочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області, кадастровий номер НОМЕР_2, за ТОВ "Теплик-Агро".
Позивач вважаючи що зазначеним рішенням державного реєстратора порушено його право, оскільки спірну реєстрацію прав та їх обтяжень здійснено до закінчення дії строку договору оренди від 01.11.2010, звернувся з цим позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що реєстрацію права оренди земельної ділянки за договором від 21.05.2015 між ТОВ "Теплик-Агро" та ОСОБА_4 відповідачем проведено з істотним порушенням вимог діючого законодавства, чим порушуються законні права та інтереси ТОВ "Зоря Поділля" як орендаря спірної землі.
Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно преамбули Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 (далі - Закон України №1952-ІV), цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до положень статті 2 Закону України №1952-ІV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
У статті 3 Закону України №1952-ІV вказано, що держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Частина 2 статті 9 Закону України №1952-ІV унормовує прямий обов'язок державного реєстратора під час розгляду заяви про реєстрацію встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з приписами частини 1 статті 15 Закону №1952, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону №1952-IV, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 деталізовано процедуру державної реєстрації прав власності, в тому числі і особливості державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 20 Порядку, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 28 Порядку, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Статтею 24 Закону України №1952-ІV, визначено виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
У відповідності до вимог статті 31 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня1998 року №161-XIV, договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Судом встановлено, що на час вчинення державної реєстрації прав та їх обтяжень від 04.06.2015 щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_2, на підставі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Теплик Агро" та ОСОБА_4 договору оренди землі, по земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_2 вже зареєстрований договір оренди землі від 24.12.2011 укладений між ОСОБА_4 та ТОВ "Зоря Поділля". Отже, відповідач належним чином не перевірив, чи вже зареєстроване право оренди на земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї самої земельної ділянки.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що державний реєстратор діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що прямо передбачені чинним законодавством.
Враховуючи викладене, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, оскільки оскаржене рішення прийняте суб'єктом владних повноважень необґрунтовано, тобто без урахування усіх положень законодавства та обставин, які мають значення для конкретної ситуації.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам статті 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів суду апеляційної інстанції, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних відносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 14 грудня 2015 року.
Головуючийсуддя Боровицький О. А. Судді Сапальова Т.В. Граб Л.С.
Суд | Вінницький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2015 |
Оприлюднено | 17.12.2015 |
Номер документу | 54296391 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький апеляційний адміністративний суд
Боровицький О. А.
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Богоніс Михайло Богданович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Богоніс Михайло Богданович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні