Рішення
від 09.12.2015 по справі 925/1777/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2015 р. Справа № 925/1777/15

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Бойко Ю.В.,

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 - голова господарства, ОСОБА_2 - за довіреністю,

від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області справу

за позовом фермерського господарства "Гоншан"

до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 15.02.2011 укладеною в редакції позивача,

ВСТАНОВИВ:

Фермерським господарством "Гоншан" заявлено позов до головного управління Держземагентства у Черкаській області про внесення змін в договір оренди землі від 15.02.2011, укладеного між Канівською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Гоншан", зареєстрованого у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.02.2011 за № 712208274000177, в редакції позивача.

Відповідач письмовий відзив на позов суду не подав.

У судовому засіданні 25.11.2015 оголошувалася перерва із 25 листопада 2015 року по 09 грудня 2015 року на підставі статті 77 ГПК України.

09.12.2015 позивач подав заяву про зміну предмету позову, в якій змінив предмет спору шляхом доповнення позовних вимог вимогою про внесення зміни в п. 14 договору оренди землі від 15.02.2011 такого змісту: "Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення", посилаючись на те, що згідно ОСОБА_2 з Державного земельного кадастру спірна орендована земельна ділянка обліковується як землі сільськогосподарського призначення.

До початку судового засідання представник позивача ОСОБА_1 подав доповнення до вказаної заяви, в якому просить у зв’язку з виявленням у заяві технічної помилки внести зміни в її прохальну частину, а саме п. 3 заяви викласти в такій редакції: після слів цільове призначення земельної ділянки вказати "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення".

У судовому засіданні 09.12.2015:

представники позивача підтримали позовні вимоги з урахуванням змін і доповнення до змін та пояснили, що договір оренди землі від 15.02.2011 було укладено на 5 років, позивач добросовісно та належно виконував і виконує умови договору, та вирішив скористатися своїм переважним правом на поновлення договору оренди землі і 25.09.2015 звернувся з відповідною заявою до відповідача, який відмовив позивачу в поновленні договору, вважаючи, що предметом договору є оренда водного об’єкта, однак це не відповідає дійсності, оскільки відповідно до документації із землеустрою та витягу із Держземкадастру орендована земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення та за своїм цільовим призначенням віднесена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; надання її в оренду відноситься до повноважень відповідача; представники підтримали заяву та доповнення до неї і пояснили, що запропоновані позивачем зміни відповідають чинному законодавству та документації; просили повністю задовольнити позов та прийняти рішення у даному судовому засіданні;

представник відповідача пояснив, що відповідач не заперечує, що фермерське господарство є добросовісним користувачем орендованої земельної ділянки, однак на момент надходження від позивача заяви про намір продовжити користування земельною ділянкою були суперечності між Договором оренди землі від 15.02.2015 та розпорядженням Канівської РДА № 310 від 12 липня 2010 року, в процесі розгляду цього питання було встановлено, що за даними Державного земельного кадастру орендована позивачем земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та передача в оренду цієї земельної ділянки відноситься до повноважень відповідача, тому в нього відсутні підстави заперечувати проти продовження дії договору та внесення до п. 14 змін, що відповідають вимогам ДЗК, який з 01.01.2015 є офіційним документом і підтверджує дані про земельну ділянку, а відповідно до п. 1 ст. 648 ЦК України договір не може суперечити Акту індивідуальної дії; також пояснив, що ф. 6-зем є внутрішнім документом управління, до якого будуть внесені зміни відповідно до даних ДЗК.

У судовому засіданні 09.12.2015 оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду відповідно до статті 85 ГПК України.

Оцінивши докази у справі в їх сукупності, заслухавши пояснення та доводи представників сторін у судовому засіданні, суд встановив таке.

В процесі розгляду спору, до прийняття рішення у справі, позивач подав заяву про зміну предмету позову та доповнення до вказаної заяви. Зміна предмету позову відповідає праву позивача, передбаченому статтею 22 ГПК України, відповідна заява та доповнення подані до розгляду спору по суті, оформлені у письмовому вигляді, тому приймаються судом до розгляду у дану справу.

Із матеріалів справи вбачається, що Канівська районна державна адміністрація прийняла розпорядження № 310 від 12 липня 2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо становлення меж землекористування та передачі земельної ділянки в оренду фермерському господарству "Гоншан" за рахунок земель Козарівської сільської ради", яким затвердила технічну документацію із землеустрою щодо становлення меж землекористування в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як частини цілісного майнового комплексу, загальною площею 3,900 га земель запасу, вид угідь - під водоймами, та надати в оренду земельну ділянку терміном на 5 років фермерському господарству "Гоншан" за рахунок земель Козарівської сільської ради.

15 лютого 2011 року Канівська районна державна адміністрація (орендодавець) та фермерське господарство "Гоншан" (орендар) уклали договір оренди землі, зареєстрований у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15 лютого 2011 року за № 712208274000177, далі - Договір, за умовами якого Канівська районна державна адміністрація на підставі розпорядження від 12 липня 2010 року № 310 надає, а фермерське господарство "Гоншан" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни її цільового призначення, що знаходиться в адміністративних межах Козарівської сільської ради загальною площею 3,90 га земель запасу, вид угідь - під водоймами, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для агропромислового постачання), як частини цілісного майнового комплексу.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 33310, грн. за 3,90 га.

Відповідно до пункту 6 Договір укладено строком на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

15.02.2011 представники обох сторін підписали Акт передачі земельної ділянки орендарю для сільськогосподарського виробництва.

З 01 січня 2013 року згідно частини 4 статті 122 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" повноваження щодо передачі у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності перейшли від районних державних адміністрацій до Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

Наказом Міністерства аграрної політики України від 25.01.2013 № 40 затверджені зміни до Положення про Головні управління Держземагенства в областях, згідно якого Головні управління Держземагенства в областях були наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах областей.

Відповідно до підпункту 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 15 від 15.01.2015, до повноважень вказаної служби віднесено розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 5 від 14.01.2015 утворені територіальні органи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком та реорганізовано територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком. Наказом комісії з реорганізації Державного агентства земельних ресурсів України № 3 від 29.04.2015 реорганізовано головне управління Держземагентства у Черкаській області шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

25.09.2015 позивач звернувся до ГУ Держземагентства у Черкаській області із Заявою (вх. 9204) про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі від 15.02.2011 на новий строк та просив прийняти рішення про поновлення вказаного договору оренди землі і укласти з орендарем (ФГ "Гоншан") додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, проект якої додавав до заяви.

Листом від 15.10.2015 № 4246/0/300-15 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило позивачу про відмову у поновленні договору оренди землі від 15.02.2011 у зв'язку з тим, що об’єктом оренди є земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за видом угідь - під водоймами, та роз’яснив порядок надання в оренду водних об’єктів.

У зв’язку з відмовою відповідача в поновленні Договору оренди землі позивач звернувся з даним позовом до суду, заперечуючи проти доводів відповідача, оскільки предметом оренди за спірним Договором є земельна ділянка та посилаючись на ОСОБА_1 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому вказано, що цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на таке.

Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

За змістом статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частини 2 статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним Кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

Згідно статті 13 Закону України "Про оренду землі", далі - Закон, під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Об'єктом оренди є земельна ділянка.

Статтею 33 Закону визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Стаття 33 Закону в редакції Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI, який набрав чинності з 12.03.2011, зокрема містить такі норми:

По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем виконані вимоги статті 33 Закону та Договору, позивач належно виконував і виконує обов'язки за умовами Договору, отже він має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Позивач як належний та добросовісний Орендар завчасно повідомив відповідача про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, додав до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі проект додаткової угоди; вказана угода відповідає вимогам закону. Як вбачається із пояснень представника відповідача, у ГУ Держгеокадастру у Черкаській області не виникла необхідність узгоджувати істотні умови договору.

Доводи відповідача у листі від 15.10.2015 про порядок надання в оренду водних об’єктів суд вважає безпідставними, оскільки за умовами договору оренди землі від 15.02.2011 в оренду був наданий не водний об’єкт, а земельна ділянка із земель запасу, вид угідь-під водоймами. Договір оренди землі від 15.02.2011 був укладений (як у ньому вказано) на підставі розпорядження Канівської РДА № 310 від 12 липня 2010 року, в якій зазначено про затвердження технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як частини цілісного майнового комплексу, загальною площею 3,900 га земель запасу, вид угідь - під водоймами, та про надання в оренду земельної ділянки фермерському господарству "Гоншан" за рахунок земель Козарівської сільської ради.

У листі ГУ Держгеокадастру від 07.12.2015 у відповідь на звернення ФГ "Гоншан" роз’яснено, що виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації, однак при розгляді звернення господарства та аналізу документації із землеустрою розбіжності та помилок в документації та в Державному земельному кадастрі не виявлено, оскільки відповідно до розпорядження Канівської РДА від 16.12.2009 № 700 фермерському господарству "Гоншан" було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж землекористування в натурі на місцевості, розроблена Канівським міськрайонним відділом ДП ЧРФ ЦДЗК у 2010 році технічна документація затверджена розпорядженням Канівської РДА від 12.07.2010 № 310, яким передано в тимчасове користування (оренду) земельну ділянку загальною площею 3,900 га, строком на 5 років з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як частини цілісного майнового комплексу; по даній технічній документації було проведено державну землевпорядну експертизу, відповідно до висновку якої документація розроблена без зауважень.

Зазначення в п. 14 Договору оренди землі від 15.02.2011 про те, що цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду, не може відносити спірну земельну ділянку до такої категорії, оскільки категорії земель за їх цільовим призначенням визначаються не договором, а всі інші документи вказаного в цьому пункті не підтверджують. У Договорі вказано, що він укладений на підставі розпорядження Канівської РДА від 12.07.2010 № 310, однак у названому розпорядженні відсутній запис про віднесення земельної ділянки до земель водного фонду. Саме по собі знаходження на земельній ділянці об’єкта нерухомого майна (греблі) не змінює її статусу та не перетворює цю земельну ділянку на землі водного фонду.

Згідно частини 1 статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

В статті 20 Земельного кодексу України вказано, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

В статті 33 Закону України "Про оренду землі" вказано, що у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди. Однак у даному випадку зміни меж чи цільового призначення земельної ділянки не відбулося, позивач довів належне виконання ним умов Договору оренди землі від 15.02.2011, відповідач не підписав додаткову угоду до цього договору, чим порушив вимоги 33 Закону України "Про оренду землі" і права позивача на укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 15.02.2011, тому позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати визнання такої додаткової угоди укладеною за рішенням суду.

Судова практика у зазначених правовідносинах є усталеною. Зокрема, Вищий господарський суд України у справах № 5021/1851/12 та № 5011-47/11944-2012 дійшов висновків щодо належного за таких обставин способу захисту шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі з викладенням її повного тексту в резолютивній частині судового рішення. У постанові Верховного Суду України від 25 лютого 2015 року ці висновки підтверджені.

З огляду на викладене та враховуючи те, що умова пункту 14 Договору оренди землі від 15.02.2011 не відповідає розпорядженню Канівської РДА від 12.07.2010 № 310 та дійсній документації щодо цієї земльної ділянки, та що відповідач не заперечує проти вимоги позивача про внесення до цього пункту Договору зміни відповідно до інформації із Держземкадастру, суд приходить до висновку, що вимога позивача про викладення пункту 14 Договору в запропонованій позивачем редакції є обгрунтованою і підлягає задоволенню.

Спірній земельній ділянці присвоєний кадастровий номер 7122082700:01:001:0393. Зазначення в Договорі оренди землі кадастрового номера земельної ділянки відповідає вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", спору щодо відповідності цього кадастрового номера орендованій позивачем земельній ділянці між сторонами немає, відповідач не заперечив проти зазначення у Договорі оренди землі цієї інформації, тому вимога позивача про внесення такої зміни до Договору оренди землі також є обгрунтованою і законною.

Станом на момент прийняття даного рішення чітко визначені повноваження Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області як органу, уповноваженого державою розпоряджатися землями державної власності сільськогосподарського призначення, тому орендодавцем в Додатковій угоді слід зазначати вказане управління.

Запропоновані позивачем зміни до договору оренди землі від 15.02.2011 є обґрунтованими і відповідають вимогам чинного законодавства, не заперечені відповідачем, отже позов фермерського господарства "Гоншан" підлягає задоволенню та до договору оренди землі від 15 лютого 2011 року необхідно внести запропоновані позивачем зміни з моменту набрання рішенням суду законної сили.

З огляду на викладене, керуючись статтями 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни в договір оренди землі від 15.02.2011, укладений між Канівською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Гоншан", зареєстрований у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.02.2011 за № 712208274000177, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору в такій редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

про укладення договору оренди землі від 15.02.2011, зареєстрованого у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК 15.02.2011 під номером 712208274000177 на новий строк (поновлення договору оренди землі)

Поновити договір оренди землі, укладений між Канівською районною державною адміністрацію та Фермерським господарством "Гоншан" 15 лютого 2011 року (зареєстрований у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК 15.02.2011 за № 712208274000177) на новий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, за виключенням змін внесених даною додатковою угодою.

Встановити, що орендованій земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 7122082700:01:001:0393, у зв'язку з чим пункт 2 договору оренди доповнити підпунктом 2.1. Кадастровий номер земельної ділянки 7122082700:01:001:0393.

Пункт 14 договору викласти в такій редакції: Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.

Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 15.02.2011 (зареєстрованого у Канівському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК 15.02.2011 під номером 12208274000177).

ОРЕНДОДАВЕЦЬ: Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідент. код юридичної особи 39765890.

ОРЕНДАР: Фермерське господарство "Гоншан", 08823, Київська обл., Миронівський район, с. Шандра, вул. 50-річчя Жовтня, буд. 55, код ЄДРПОУ 19419084.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 15.12.2015.

Суддя А.Д. Пащенко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.12.2015
Оприлюднено18.12.2015
Номер документу54329197
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1777/15

Рішення від 09.12.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Пащенко А.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні