ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2015 р.Справа № 916/3639/15 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мишкіної М.А.
суддів Будішевської Л.О., Поліщук Л.В.
при секретарі судового засідання Шитря О.М.
за участю представників сторін:
від ТОВ «Анкор» - ОСОБА_1 - за довіреністю;
від прокуратури - ОСОБА_2 - прокурор відділу прокуратури Одеської області;
від Одеської міської ради - ОСОБА_3 - за довіреністю;
від ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міськради - ОСОБА_5 - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Анкор»
на рішення господарського суду Одеської області від 30 жовтня 2015 року
по справі №916/3639/15
за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анкор»
про внесення змін до договору оренди землі
Сторони та третя особа належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 08.12.15р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
31.08.2015р. заступник прокурора Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради (надалі - позивач, Одеська міськрада) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анкор» (надалі - відповідач, ТОВ «Анкор»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради, в якому просив суд:
- внести зміни до договору оренди землі від 27.06.2007р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор», зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 24.10.2007р. за №040750500155, за яким передано ТОВ «Анкор» земельну ділянку площею 14961кв.м., строком на 25 років;
- викласти п.2.3 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14961 кв. м становить 10266836,64грн. згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 07.03.2012р. № 91/С, складеним управлінням Держкомзему у м. Одесі.;
- викласти п.4.1 договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку площею 14961 кв. м розрахована в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 513341,81грн. на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.
Позовні вимоги обґрунтовані та вмотивовані тим, що за умовами п.п.2.3,4.1 Договору оренди земельної ділянки від 27.06.2007р. орендна плата складає 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (2191190,32грн.), тобто 233533,23грн. на рік. Рішеннями Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010р., №1268- VI від 20.09.2011р., №1267- VI від 20.09.2011р. та №2907- VI введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м.Одеси для розрахунку орендної плати; визначено ставку орендної плати за використання земельних ділянок під складські бази в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; ухвалено внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Одеською міськрадою та ТОВ «Анкор». ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради звернувся до відповідача з пропозицією від 13.11.2014р. № 01-13/9107 про внесення змін до Договору оренди землі від 27.06.2007р. в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, проте зміни до договору внесені не були, що зумовило звернення прокурора до суду з даним позовом.
З посиланням на норми ст.ст.15,16, 632,651 ЦК України, ст.ст.188 ГК України, ст.ст.1, 21 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст.5, 13, 15, 18, 20, 23 ЗУ «Про оцінку земель», ст.288 ПК України прокурор просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
01.10.2015р. ТОВ «Анкор» подало місцевому господарському суду відзив на позов, в якому просило залишити позов без розгляду, оскільки між Одеською міськрадою та ТОВ «Анкор» наявна згода на внесення змін до договору оренди землі, а отже відсутній предмет спору .
Рішенням господарського суду Одеської області від 30.10.2015р. (суддя Панченко О.Л.) позовні вимоги заступника прокурора Одеської області задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі від 27.06.2007р., зареєстрованого в Одеській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 24.10.2007р. за №040750500155, за яким Одеською міською радою передано Товариству з обмеженою відповідальністю «Анкор» земельну ділянку площею 14961кв.м, строком на 25 років; викладено п. 2.3 договору оренди землі від 27.06.2007р. у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14961 кв. м становить 10266836,64 грн. (десять мільйонів двісті шістдесят шість тисяч вісімсот тридцять шість гривень 64 копійки) згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 07.03.2012р. №91/С, складеним управлінням Держкомзему у м. Одесі.»; викладено п.4.1 договору оренди землі від 27.06.2007р. у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку площею 14961кв.м розрахована в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 513341,81грн. (п'ятсот тринадцять тисяч триста сорок одну гривню 81 копійку) на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі»; стягнуто з ТОВ «Анкор» до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1218грн.
Рішення суду обґрунтовано посиланнями на положення ст.ст.1,13, ч.1 ст.21, ст.30 ЗУ «Про оренду землі», ст.188,189 ГК України, ст.288 ПК України, ст.ст.5, 13, 15, 18, 20,23 ЗУ «Про оцінку земель», ст.ст.15,16, 632, ч.1 ст792 ЦК України, ст.ст.274,288 ПК України та тим, що 28.12.2010р. Одеською міськрадою прийняті рішення №41-VІ та 20.09.2011р. №1268-VІ якими затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, та введено цю нормативну грошову оцінку для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р. Рішенням Одеської міськради від 20.09.2011р. № 1267-VІ вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначені ставок орендної плати за землі міста ОСОБА_3 відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41- VІ, зазначені фіксовані відсотки орендної плати за землі міста ОСОБА_3 ввести в дію з 20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення від 19.02.2013р. № 2907-VІ про внесення змін до договору оренди землі від 27.06.2007р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор» - затверджено орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради звернувся до ТОВ «Анкор» з пропозицією від 13.11.2014р. №01-13/9107 про внесення змін до договору оренди землі від 27.06.2007р. в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, проте у встановлений законодавством термін ТОВ «Анкор» відповіді на пропозицію не надало, додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі від 27.06.2007р. не підписало. Внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди землі, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні відхилив посилання відповідача на те, що провадження у справі підлягає залишенню без розгляду, тому що ТОВ «Анкор» не заперечує проти внесення змін до договору оренди землі, самостійно звернулося до Одеської міської ради з проханням щодо внесення змін до зазначеного договору у зв'язку із тим, що на момент звернення заступника прокурора Одеської області до суду з позовом по даній справі між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору. Більш того, змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку не було внесено сторонами і під час розгляду справи судом.
Не погодившись з рішенням суду від 30.10.2015р. , ТОВ «Анкор» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та припинити провадження у справі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає наступне:
- судом при винесенні оскаржуваного рішення порушено ст.11 ГПК України та ст.188 ГК України, оскільки 23.10.2012р. ТОВ «Анкор» направило на адресу Одеського міського голови лист №19 з пропозицією та згодою на внесення змін до вищезазначеного договору оренди та 19.02.2013р. Одеська міська рада прийняла рішення №2907-УІ про внесення змін до договору оренди землі, яким встановлено ставку орендної плати у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки. між Отже між позивачем та відповідачем відсутній предмет спору з приводу внесення змін до договору оренди землі від 24.10.2007 р. № 040750500155 в частині розміру орендної плати, а позовні вимоги, які були обґрунтовані наявністю спору з приводу внесення змін до договору, не могли бути задоволені господарським судом.;
- при відсутності спору з приводу внесення змін до договору оренди землі та обґрунтованості позову саме наявністю такого спору господарським судом в порушення ст.80 ГПК України не було припинено провадження у справі;
- при прийнятті оскаржуваного рішення судом порушено ст. 43 ГПК України, оскільки ТОВ «Анкор» зверталося до зазначеного в листі ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради від 13.11.2014 року №01-13/9107 нотаріуса, однак документи, необхідні для нотаріального укладення змін до спірного договору оренди, у нотаріуса були відсутні у зв'язку з поверненням їх саме до ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради, що унеможливило здійснення нотаріусом нотаріальних дій за відсутності необхідних документів. Однак, судом не було досліджено даних обставин, не було витребувано у третьої особи пояснень з приводу даних заперечень ТОВ «Анкор» та не було витребувано пояснень у зазначеного нотаріуса.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16.11.2015р. прийнято апеляційну скаргу ТОВ «Анкор» до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні.
В засіданні суду апеляційної інстанції представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Прокурор, представники Одеської міськради та ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міськради заперечували проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості оскарженого рішення.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в ході апеляційного розгляду, що 27.06.2007р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Анкор» (Орендар) був укладений договір оренди землі (надалі - Договір оренди від 27.06.2007р.), згідно з яким Орендодавець на підставі Закону України «Про оренду землі» та рішення Одеської міської ради №567-V від 29.09.2006р. надає, а Орендар приймає в строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 14961кв.м., що знаходиться в місті ОСОБА_3, Малиновському районі, вулиця Агрономічна № 207, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п.1.1 Договору оренди від 27.06.2007р.).
Відповідно до пунктів 2.1,2.2 Договору оренди від 27.06.2007р. в оренду передається земельна ділянка загальною площею 14961кв.м для експлуатації та обслуговування складських приміщень, у тому числі угіддя: під капітальною забудовую - 3552 кв. м, під тимчасовою забудовою - 226 кв. м, під спорудами - 117 кв. м, під проїздами, проходами, площадками - 6354 кв. м, під зеленими насадженнями - 4712 кв. м. На земельній ділянці розташовані будівлі та споруди, які належать ТОВ «Анкор» на підставі договору купівлі-продажу від 17.02.2004р.
Згідно із п.2.3 Договору оренди від 27.06.2007р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2919190,32грн. згідно витягу №120/С від 23.03.2006р. з «Грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», який складений Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах
Пунктом 3.1 Договору оренди від 27.06.2007р. передбачено, що договір укладено терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування складських приміщень.
Відповідно до пунктів 4.1-4.4 Договору оренди від 27.06.2007р. орендна плата за земельну ділянку площею 14961кв.м розрахована у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 233535,23грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі. Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно з рішенням Одеської міської ради № 4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до протоколу узгодження розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні. Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель». Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку відповідно до чинного законодавства України; коригування «Грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», яка затверджується рішенням Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або її частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем .
Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.14.1 Договору оренди від 27.06.2007р.).
Договір оренди від 27.06.2007р. посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстрований в Одеській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 24.10.2007р. за №040750500155.
28.12.2010р. Одеською міською радою прийнято рішення №41-VІ «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», яким рада, зокрема, вирішила:
1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3.
2. Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста ОСОБА_3 з 01.01.2011р., крім випадків, визначених у п. 3 цього рішення.
3. Ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста ОСОБА_3 для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-VІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», пункт 3 рішення №№41-VІ викладений в наступній редакції: «Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста ОСОБА_3 для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.».
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-VІ «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначені ставок орендної плати за землі міста ОСОБА_3 відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41- VІ, зазначені фіксовані відсотки орендної плати за землі міста ОСОБА_3 ввести в дію з 20.09.2011р. Відповідно до п. 4 зазначеного рішення Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 07.03.2012 № 91/С, який складено Управлінням Держкомзему у місті ОСОБА_3, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14961 кв. м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 207, користувачем якої є ТОВ «Анкор», становить 10266836,64 грн.
19.02.2013р. Одеська міська рада прийняла рішення №2907-VІ «Про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор, який зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.10.2007р. за 040750500155», яким Рада, зокрема, вирішила:
1. Внести зміни у частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати до договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор», який зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.10.2007р. за 040750500155.
2. Затвердити орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
3. Затвердити договір про внесення змін до договору оренди землі, укладеному між Одеською міськрадою та ТОВ «Анкор».
Також зобов'язано ТОВ «Анкор» замовити та надати до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міськради копію зареєстрованого договору про внесення змін до договору оренди землі у термін не більше 3-х місяців з моменту прийняття цього рішення.
ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради відповідно до форми розрахунку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724, здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку площею 14961кв.м. за адресою: м.Одеса, вул.Агрономічна,207, відповідно до якого орендна плата становить 513341,83грн.
13.11.2014р. ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради надіслав на адресу ТОВ «Анкор» пропозицію №01-13/9107 про внесення змін до Договору оренди землі від 27.06.2007р. в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати. Також у зазначеній пропозиції ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради запропонував ТОВ «Анкор» в 20-денний строк звернутися до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 для належного оформлення зазначеного договору.
Дана пропозиція була отримана відповідачем 19.11.2014р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи, однак договір про внесення змін до договору оренди землі від 27.06.2007р. між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор» укладений не був.
Як убачається з матеріалів справи 18.11.2014р. ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради передав за ОСОБА_8 №737 приймання-передавання пакет документів, необхідних для нотаріального посвідчення договору з ТОВ «Анкор», приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 (проект договору про внесення змін до договору оренди землі, зареєстрованого за №040750500155 від 24.10.2007р. у матеріалах справи).
ОСОБА_8 приймання-передавання від 05.02.2015р. приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 передала отримані для складання договору документи у зв'язку із незверненням іншої сторони (Орендар - ТОВ «Анкор») за вчиненням нотаріальної дії.
Отже отримавши 19.11.2014р. пропозицію про внесення змін до договору оренди землі від Орендодавця, відповідач не відреагував на пропозицію звернутись до приватного нотаріуса ОСОБА_7, якій був переданий необхідний для внесення змін до договору оренди землі пакет документів, належні докази зворотнього в матеріалах справи відсутні.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора з огляду такого.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ст.13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1,2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно із ч.ч.1-3 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування . Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010р. №2756-VІ було внесено зміни до ст.21 ЗУ «Про оренду землі», у зв'язку з чим частини 1 та 2 вказаної статті ЗУ «Про оренду землі» були викладена у такій редакції: «Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)».
У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України втратив чинність ЗУ «Про плату за землю».
Відповідно до п.288.4 ст.288 розділу XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Підпунктом 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції, чинній з 01.04.2014р.) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.289.1. ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п. 271.1.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно із Витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси №91/С від 07.03.2012р. (сформованим Управлінням Держкомзему у м.Одеса), нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14961кв.м., що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Агрономічна, 207 та орендується ТОВ «Анкор» складає 10266836,64грн.
Рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2907-VІ «Про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «Анкор», рада, зокрема, вирішила: затвердити орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5 відсотків від 10266836,64рн. складає 513341,83грн., що є сумою річної орендної плати за змінами до договору оренди від 27.06.2007р.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.п.2.18, 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України , зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.21 ЗУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Відповідно до ст.35 ЗУ «Про оренду землі» спори пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Згідно із положеннями абз.1 ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, що висловлена в постановах від 03.12.2013р. у справі №5009/3430/12 та від 07.10.2015р. №922/3871/14, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом та приймаючи до уваги, що сторонами в Договорі оренди від 27.06.2007р. передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а також враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами вищезазначеного договору.
Доводи апеляційної скарги ТОВ «Анкор» не спростовують правильність висновків місцевого господарського суду та підставою для його скасування слугувати не спроможні.
Відповідно до ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в господарських судах України; відсутній предмет спору; є рішення господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав; позивач відмовився від позову і відмову прийнято господарським судом; сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду; настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; сторони уклали мирову угоду і вона затверджена господарським судом.
Посилання скаржника на те, що між сторонами фактично відсутній спір, оскільки ТОВ «Анкор» не має заперечень проти внесення змін до договору оренди землі, а тому провадження по справі підлягає припиненню на підставі ст.80 ГПК України, колегія суддів відхиляє, оскільки як на час звернення до суду з відповідним позовом, так і на час розгляду справи в суді першої інстанції та апеляційного перегляду справи, зміни до спірного договору оренди землі внесені не були, додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі не підписаний, а отже спір між сторонами наявний.
Інші доводи скаржника колегія суддів відхиляє, оскільки вони у своїй сукупності не спростовують наявність підстав для внесення спірних змін до договору оренди землі від 27.06.2007р.
Так, обставини, пов'язані із зверненням ТОВ «Анкор» до нотаріуса та недосягненням сторонами згоди щодо понесення витрат на нотаріальне посвідчення додаткової угоди до договору оренди землі на паритетних началах, не мають жодного значення для вирішення даного спору судом, оскільки необхідність внесення таких змін у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлена законодавством.
Отже у разі невнесення відповідних змін до договору оренди землі на час вирішення спору в суді такі зміни відбуваються шляхом ухвалення судом рішення про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області від 30.10.2015р. відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства, підстави для скасування чи зміни рішення відсутні, тому оскаржуване рішення залишається без змін.
Керуючись ст.ст.99,101-103,105 ГПК України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 30.10.2015р. у справі №916/3639/15 залишити без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписаний 14.12.2015р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Поліщук Л.В.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2015 |
Оприлюднено | 18.12.2015 |
Номер документу | 54331379 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Мишкіна М.А.