ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
14 грудня 2015 року Справа № 925/391/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівПолянського А.Г., Кравчука Г.А., Мачульського Г.М. (доповідач), перевіривши матеріали касаційної скарги Міської громадської організації "Футбольний клуб "Макс" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 у справі№925/391/15 Господарського судуЧеркаської області за позовомПершого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Черкаської міської ради доМіської громадської організації "Футбольний клуб "Макс" пророзірвання договору оренди землі та зобов'язання повернути земельну ділянку, В С Т А Н О В И В :
Касаційна скарга Міської громадської організації "Футбольний клуб "Макс" не може бути прийнята до розгляду з таких підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 Господарського процесуального кодексу України, якою встановлено форму і зміст касаційної скарги, до скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Порядок сплати та розміри ставок судового збору встановлено Законом України "Про судовий збір".
01.09.2015 набрав чинності Закон України № 484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема, в частині розміру ставок судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 5 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції від 01.09.2015 - на час подання касаційної скарги) при поданні до господарського суду касаційної скарги на рішення суду судовий збір справляється у розмірі 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, яка була чинною на час подання позовної заяви - 05.03.2015), за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір справляється у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Ухвалою Конституційного Суду України від 03.10.2013 зі справи №-36/2013 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням компанії "Vuldi (UK) Limited" щодо офіційного тлумачення положення наведеної норми права - підпункту 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір".
Як слідує із наведеної ухвали Конституційного Суду України, однією із підстав для відмови у відкритті конституційного провадження цей Суд зазначав прогалини у законодавстві щодо ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру в якій об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру.
У зв'язку із не однаковим застосуванням підпункту 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", з метою забезпечення однакового застосування норм права відповідно до положень статті 36 частини другої п.п.2, 6 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пленум Вищого господарського суду України у своїй постанові "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 №7 роз'яснив, що якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог (п.2.11).
При цьому слід зазначити, що із підпунктів 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що як перший підпункт, так і у другий передбачають сплату судового збору за подання до господарського суду позовної заяви.
Так, згідно із положеннями підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
Отже згідно цієї норми розмір судового збору залежить не лише від розміру стягуваної суми, але і від кількості позовних вимог.
Таким чином виходячи із того, що як перший так і другий підпункт пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачають сплату судового збору за подання до господарського суду позовної заяви, системний аналіз цієї статті у сукупності із вказаними підпунктами дає підстави вважати, що судовий збір сплачується окремо з кожної немайнової вимоги.
Крім того, слід зазначити, що в подальшому законодавець усунув зазначені Конституційним Судом України прогалини у законодавстві щодо ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру в якій об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру та у частині третій статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначив, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, виходячи із наведених вище положень законодавства розмір судового збору за подання до господарського суду позовної заяви з вимогами немайнового характеру на час подачі позивачем позову у даній справі становив 1218,00 грн. за кожну таку позовну вимогу.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду Черкаської області від 13.05.2015, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015, позов про розірвання договору оренди землі та зобов'язання повернути земельну ділянку задоволено повністю.
Отже, за подання касаційної скарги на оскаржувані судові рішення скаржник повинен був сплатити судовий збір окремо з кожної немайнової вимоги.
Міською громадською організацією "Футбольний клуб "Макс" не дотримано вказаних вимог, оскільки до касаційної скарги, додана квитанція № ПН1526 від 20.11.2015 про сплату збору у розмірі 1653,6 грн., яка не може бути належним доказом сплати судового збору у встановленому розмірі.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Отже касаційна скарга підлягає поверненню у зв'язку із не поданням до скарги документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі.
Керуючись ст.ст. 86, 111, п. 4 ч. 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Міської громадської організації "Футбольний клуб "Макс" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 у справі Господарського суду Черкаської області №925/391/15, повернути особі, що її подала, а справу - до місцевого господарського суду.
Головуючий суддя А.Г. Полянський
Судді Г.А. Кравчук
Г.М. Мачульський
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2015 |
Оприлюднено | 17.12.2015 |
Номер документу | 54353852 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Мачульський Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні