ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2015 р.Справа № 922/6132/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом Державне підприємство "Чортківське лісове господарство" до ТОВ "УМПІ ГРУП", м. Харків про розірвання договору та стягнення коштів в сумі 12000 грн та розірвання договору за участю сторін:
позивача - не з*явився
відповідача - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державне підприємство "Чортківське лісове господарство", м. Чортків (Тернопільська обл.) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "УМПІ ГРУП", м. Харків, в якому просить суд розірвати Договір поставки № 09/10/14 від 09.10.2014 року між ДП "Чортківське лісове господарство" та ТОВ "УМПІ ГРУП", а також зобов'язати відповідача повернути позивачу суму попередньої оплати в розмірі 12000,00 грн., яка була сплачена за товар; судові витрати просить суд покласти на відповідача.
Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором поставки № 09/10/14 від 09.10.2014 року щодо своєчасної передачі товару, визначеного у договорі; в якості правових підстав позову - на положення ст.ст. 526, 549, 550, 610,629, 638 Цивільного кодексу України.
Відповідач в судове засідання не з*явився, ухвала суду адресована стороні повернулася з відміткою поштового відділення" за закінченням терміну зберігання".
Згідно із пунктом 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
09.10.2014 року між ТОВ" УМПІ ОСОБА_1" та ( далі - відповідач) та Державним підприємством "Чортківське лісове господарство" ( далі - позивач) було укладено договір поставки ( а.с.9-11).
У відповідності до договору поставки відповідач зобов*язався передати у власність позивача товар в асортименті, кількості та за цінами вказаними в рахунках-фактурах , а позивач зобов*язався прийняти товар на провести його оплату на умовах та в порядку , визначених даним договором. ( п.1.1 договору). Сторони домовились , що відповідач здійснює поставку товару позивачу згідно усних замовлень позивача протягом 10 робочих днів з моменту отримання відповідного замовлення. ( п.31. договору). Поставка товару здійснюється відповідачем на склад позивача, якщо інші умови поставки не узгоджені сторонами додатково ( п.3.3 договору ). Щодо порядку розрахунків за даним договором, сторони передбачили наступне, що розрахунки за товар, поставка якого передбачена даним договором, проводиться у вигляді безготівкових платежів у національній валюті України на поточний рахунок відповідача ( п. 4.1 договору).
Як вбачається з матеріалів справи, у повній відповідності до умов договору та на підставі відповідного рахунку позивача, відповідач здійснив оплату за товар.
Платіж за товар здійснювалось позивачем виключно на підставі належним чином оформлених та виставлених позивачем рахунків, які підписані обома сторонами та скріплені їх печатками відповідно до приписів ч.2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та абз. 2 ч. ст. 207 Цивільного кодексу України, оскільки містять підписи сторін та скріплені їх печатками, відповідно до вимог діючого законодавства України.
На виконання умов договору позивач здійснив перерахування грошових коштів у розмірі 12000 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 13.1.2014 року за № 3130 ( а.с.19). Продукції за даним договором позивачу поставлено не було.
05.10.2015 року позивач направив на адресу відповідача письмову пропозицію щодо розірвання договору поставки та повернення суми попередньої оплати.
У відповідності до приписів ч.ч. 1,2 ст. 693 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов'язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі ст. 655 ЦК України одна сторона - продавець передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
На підставі викладеного вимоги позивача щодо задоволення вимоги позивача про зобов*язання повернути грошові кошти сплачені за товар задовольняються у повному обсязі.
Щодо вимоги про розірвання договору за № 09/10/14 від 09.10.2014 року між ОСОБА_1" та ДП" Чортківське лісове господарство".
У контексті статті 1 ГПК України та статті 3 ЦК України, кожна особа має право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Тобто, названими статтями встановлено, що позивач має право на подання позову лише в тому разі, коли діями відповідача порушується право чи інтереси безпосередньо позивача, а не взагалі з будь-яких питань, де, як вважає позивач, є порушення норм чинного законодавства.
Статтями 6, 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту. Загальні положення про договір визначені статям 626-637 ЦК України, а порядок укладення, зміна і розірвання договору статями 638-647, 649, 651-654 ЦК України. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюються або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Статями 525 - 526 ЦК України передбачається, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивач надав аргументовані правові доказу того, що на момент звернення позивача до господарського суду відповідачем при виконанні договору були порушені права та інтереси позивача.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.1,2,33,44,75,82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити .
Розірвати Договір поставки № 09/10/14 від 09.10.2014 року між ДП "Чортківське лісове господарство" та ТОВ "УМПІ ГРУП".
Зобов'язати ОСОБА_1" ( м.Харків, проспект Людвіга Свободи, буд. 50 В, код ЄДРПОУ 38634723) повернути Державному підприємству "Чортківське лісове господарство" (Тернопільська обл., м.Чортків, вул.Шевченка,42, код ЄДРПОУ 00993053) суму попередньої оплати в розмірі 12000,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1" ( м. Харків, проспект Людвіга Свободи, буд. 50 В, код ЄДРПОУ 38634723) на користь Державного підприємству "Чортківське лісове господарство" (Тернопільська обл., м. Чортків, вул.Шевченка,42, код ЄДРПОУ 00993053) судовий збір 1218 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16.12.2015 р.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2015 |
Оприлюднено | 22.12.2015 |
Номер документу | 54357768 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні