ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.12.2015 Справа № 905/2605/15
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Колесника Р.М. ,
за участю секретаря судового засідання Єрмолаєвої Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовною заявою: Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», м. Слов'янськ, Донецька область
до відповідача: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гірник-2» житлового будинку №22 мікрорайону Молодіжний, м. Кіровське, Донецька область
про стягнення 79135,41 гривень, з яких: 70143,46 гривень-основний борг, 8991,95 гривень - проценти за користування кредитом
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю
Від відповідача: не з'явився
Позивач, Донецьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гірник-2» житлового будинку № 22 мікрорайону Молодіжний про стягнення заборгованості у розмірі 79135,41 гривень, з яких: 70143,46 гривень-основний борг, 8991,95 гривень-проценти за користування кредитом відповідно до кредитного договору № 1 від 09.11.2012 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за кредитним договором № 1 від 09.11.2012р.
Представник позивача в судове засідання з'явився, через канцелярію суду надав документи витребувані ухвалою суду від 10.11.2015 року, надав усні пояснення по справі, наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, витребувані судом матеріали не надав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України без участі представника відповідача.
Розгляд справи на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст.20, 22, 78 Господарського процесуального кодексу України.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених в процесі розгляду справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивачем по справі є Донецьке регіональне управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», діяльність якого регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 599, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для пільгового кредитування юридичних осіб, у тому числі об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів житлово-комунального господарства.
Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Пільгове кредитування юридичних осіб, в тому числі ОСББ, для проведення реконструкції, капітальних та поточних ремонтів об'єктів житлово-комунального господарства».
Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінрегіон. Одержувачем бюджетних коштів є Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі - Фонд) та регіональні управління, іпотечний центр Фонду (далі - регіональні управління Фонду).
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що пільговий кредит надається юридичним особам для реалізації проектів у сфері житлово-комунального господарства (далі - проект) за такими напрямами: реконструкція, поточний та капітальний ремонт житлових будинків (утеплення огороджувальних конструкцій, модернізація внутрішньобудинкових мереж та систем, улаштування індивідуальних теплових пунктів, ремонт ліфтів, забезпечення освітлення місць загального користування тощо); реконструкція, поточний та капітальний ремонт об'єктів житлово-комунального господарства.
Після затвердження та подання регіональному управлінню Фонду позичальником проектно-кошторисної документації регіональне управління Фонду в межах наявних кредитних ресурсів приймає у місячний строк рішення про надання пільгового кредиту, яке підлягає погодженню Фондом (п.10 Порядку).
Регіональне управління Фонду укладає з позичальником кредитний договір, у якому зазначаються умови надання та повернення пільгового кредиту, нарахування і сплати відсотків за користування таким кредитом, вид та розмір його забезпечення, штрафні санкції за порушення умов договору, а також графік фінансування, складений на основі графіка виконання робіт (п.11 Порядку).
Пунктом 12 Порядку встановлено, що пільговий кредит надається строком до 10 років з можливістю дострокового погашення зобов'язань. Розмір плати позичальника за користування пільговим кредитом становить 3 відсотки річних.
Погашення пільгового кредиту здійснюється позичальником щомісяця через один рік з дати зарахування коштів пільгового кредиту на рахунок позичальника. Нарахування та сплата відсотків за користування пільговим кредитом здійснюється щомісяця через три місяці з дати зарахування коштів пільгового кредиту на рахунок позичальника (п.13 Порядку).
Фінансування за договором про виконання передбачених проектом робіт здійснюється згідно з графіком фінансування за платіжним дорученням регіонального управління Фонду шляхом перерахування коштів з рахунку позичальника. Перерахування коштів здійснюється за умови документального підтвердження обсягу виконаних робіт, придбання передбачених проектом приладів та обладнання відповідно до попередньо перерахованих коштів. Перерахування бюджетних коштів здійснюється відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого в установленому порядку.
Кошти, що сплачуються в рахунок погашення пільгового кредиту, наданого з державного бюджету, крім відсотків за користування ним і нарахованих штрафів, пені, зараховуються до надходжень загального фонду державного бюджету в установленому порядку (п.16 Порядку).
Діяльність Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі-позивач) регулюється положенням про Донецьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
Згідно п. 1.1 Положення, позивач є підрозділом Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та є юридичною особою, що діє відповідно до цього Положення.
Засновником регіонального управління Фонду є Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (п.1.2)
Пунктом 1.8 Положення визначено, що регіональне управління Фонду може від свого імені бути позивачем та відповідачем в загальних та спеціалізованих судах всіх інстанцій та третейських судах, набувати майнових та особистих немайнових прав і виконувати обов'язки, пов'язані з його діяльністю, вчиняти правочини відповідно до законодавства та цього Положення.
У розділі 2 Положення визначено завдання та основні напрямки діяльності регіонального управління Фонду, серед яких є кредитування, в тому числі пільгове, та фінансування витрат на будівництво (реконструкцію) і придбання житла для молоді та інших верств населення, надання, за рахунок бюджетних коштів, часткової компенсації процентів за кредитами, субсидій (державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла) сім'ям, одиноким громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, а також надання кредитів юридичним особам на проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів житлово-комунального господарства.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гірник-2» житлового будинку № 22 мікрорайону Молодіжний, що є відповідачем по справі, утворено в порядку, визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», за змістом якого основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку. Об'єднання відповідає за своїми зобов'язаннями коштами і майном об'єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
09.11.2012року позивачем та відповідачем було укладено кредитний договір № 1 (далі-кредитний договір) із дотриманням положень постанови Кабінету Міністрів України №599 від 31.05.2012 року.
Відповідно до п.1.1. кредитного договору, позичальнику було надано грошові кошти на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання у сумі 300000 (триста тисяч) гривень (далі-кредит), позичальник зобов'язується погасити кредит згідно графіку погашення кредиту та сплати процентів за користування ним, визначеним у додатку 1 до цього договору та кінцевим терміном погашення кредиту до 09.11.2018 року, на умовах визначених цим договором.
Згідно п.1.2 кредитного договору, кредит надається позичальнику для проведення робіт з герметизації панельних швів (надалі - проект) .
Процентна ставка за цим Договором встановлюється в розмірі 3 (три) процентів річних. Тип ставки - фіксована (п.1.1.2.1 кредитного договору).
Відповідно до п. 2.1 кредитного договору, видача кредиту для реалізації проекту проводиться шляхом перерахування кредитором суми кредиту з рахунку кредитора, відкритого у територіальному органі казначейської служби України.
Позивач на виконання умов Договору перерахував грошові кошти позичальнику, що підтверджується платіжним дорученням № 03352324 від 15.11.2012 року на суму 300000 гривень.
Відповідно до п. 2.3. кредитного договору, в редакції додаткового договору № 1 від 01.02.2013р. погашення кредиту здійснюється шляхом перерахування позичальником грошових коштів у розмірі кредиту або його частини відповідно до графіку, зазначеного п.1.1. кредитного договору, з поточного рахунку позичальника та зарахування відповідної суми грошових коштів на рахунок кредитора із подальшим спрямуванням цих грошових коштів протягом 3-х банківських днів до загального фонду державного бюджету, відкритого у територіальному органі Державної казначейської служби України.
Згідно п. 2.5. кредитного договору, в редакції додаткового договору № 1 від 01.02.2013р. нарахування процентів за користування кредитом здійснюється на фактичний залишок заборгованості за кредитом.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за кредитним договором позивач надсилав відповідачу претензію від 13.07.2015 року № 215 з вимогами погасити заборгованість, що була залишена відповідачем без відповіді та належного реагування.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за кредитним договором № 1 від 09.11.2012 року, за період з липня 2014 року по вересень 2015 року, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом та просить стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 79135,41 гривень, з яких: 70143,46 гривень - основна сума заборгованості та 8991,95 гривень - проценти за користування кредитом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного позову полягає у примусовому спонуканні відповідача до виконання грошових зобов'язань за кредитним договором.
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями, Цивільним кодексом України, Постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 31.05.2012 року та умовами кредитного договору № 1 від 09.11.2012 року.
Згідно ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частинами 1, 2 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитор) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 1048 даного Кодексу передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Згідно п.п. 3.3.3, 3.3.4. кредитного договору позичальник зобов'язаний забезпечувати сплату кредитору процентів в розмірі, встановленому договором в порядку та терміни, визначені п.п. 2.4.2.5.2.9 цього договору, забезпечити погашення кредиту згідно графіку погашення кредиту і сплати відсотків за користування ним, та забезпечити повернення кредиту в повному обсязі кредиту в строки, визначені п.1.1 цього договору.
Моментом (днем) сплати нарахованих процентів або їх частини вважається день зарахування на рахунок кредитора, зазначений у пункті 2.5 цього договору, нарахованих процентів у відповідній сумі грошових коштів (п.2.5.1 договору). Нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється за фактичну кількість днів користування кредитом в період «факт/факт», де «факт» - це фактична кількість днів, за яку здійснюється нарахування процентів / фактична кількість днів у році. При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день погашення кредиту (п.2.6 договору). Якщо останній день строку погашення процентів за кредитом припадає на вихідний чи неробочий день, то погашення процентів за кредитом здійснюється в наступний після нього робочий день (п.2.7 договору).
У пункті 2.9 договору сторони визначили, що термін сплати позичальником процентів за користування кредитом та кредиту не пізніше 25 числа кожного місяця.
Матеріалами справи, наданими позивачем доказами встановлено існування заборгованості відповідача станом на 01.10.2015 року у розмірі 70143,46 гривень за тілом кредиту та 8991,95 гривень за процентами.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-3 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладене, шляхом оцінки всіх матеріалів справи, господарський суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 79135,41 гривень, що утворилася станом на 01.10.2015р. є доведеною та підтвердженою матеріалами справи, відповідачем існування заборгованості жодним чином не спростовано, отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 43, 44, 48, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити .
Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гірник - 2» житлового будинку № 22 мікрорайону Молодіжний (86302, м. Кіровське, Донецька область, мікрорайон МолодіжнийАДРЕСА_1, код 32295668) на користь Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (84122, м. Слов'янськ, Донецька область, вул. Шевченко, 11 код 20033504) заборгованість за Договором № 1 від 09.11.2012 р, в розмірі 79135,41 гривень, з яких: 70143,46 гривень - основний борг, 8991,95 гривень - заборгованість по процентам за користування кредитом, судовий збір у розмірі 1218,00 гривень.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 08.12.2015р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 14.12.2015р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Р.М. Колесник
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2015 |
Оприлюднено | 23.12.2015 |
Номер документу | 54382732 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Р.М. Колесник
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні