Ухвала
від 17.12.2015 по справі 308/14576/15-к
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

308/14576/15

У Х В А Л А

17.12.2015 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю слідчого ОСОБА_2 , представника Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області старший лейтенанта податкової міліції ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей,-

ВСТАНОВИВ:

02.12.2015 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесенні відомості, що можуть свідчити про незаконне зберігання з метою збуту та транспортування тютюнових виробів з цією ж метою, та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015070000000055.

Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення визначена за ч. 1 ст. 204 КК України.

Встановлено, що 30.11.2015р. близько 8 години в зону митного контролю на ділянку «Виїзд» митного поста «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав автомобіль марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), який слідував із України в Словаччину в приватних справах.

Як форму проходження митного контролю водій та пасажир обрали порядок проходження митного контролю по смузі руху «зелений коридор».

Перед початком проведення митного контролю громадянин ОСОБА_4 усно заявив про відсутність у нього товарів та предметів прихованих від митного контролю.

В ході проведення митного контролю автомобіль було виведено із «зеленого коридору» у «червоний коридор» та направлено в бокс поглибленого митного огляду під час якого було виявлено приховані від митного контролю та незаявлені при усному опитуванні - тютюнові вироби, а саме:

- торгівельної марки «Фэст 7» сині, без акцизної марки України, в загальній кількості 860 пачок, які знаходились в спеціально виготовленому сховищі (тайнику) а саме: в ніші виготовленій заводом виробником для переміщення запасного колеса. Доступ до прихованого став можливий після розкручування металевого гвинта, та зняття місця для переміщення запасного колеса. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було утворене шляхом розкручування металевого гвинта, після якого опускається місце для переміщення запасного колеса, виймання запасного колеса, поміщенням тютюнових виробів в нішу та закручування металевого гвинта, після якого металевий трос кріпив місце для переміщення запасного колеса до кузова транспортного засобу, що створювало видимість цілісності місця для переміщення запасного колеса.

- торгівельної марки «Compliment Super Slims 5» без акцизної марки України, в загальній кількості 50 пачок та торгівельної марки «Compliment Super Slims 3» без акцизної марки України, в загальній кількості 170 пачок; які знаходились в спеціально виготовлених сховищах (тайниках) а саме: в конструктивних порожнинах багажного відсіку транспортного засобу з лівої та правої сторін за декоративною обшивкою. Доступ до прихованого став можливий після демонтажу декоративної обшивки шляхом відкручування металевих шурупів, які кріпили декоративну обшивку до багажного відсіку транспортного засобу.

- торгівельної марки «Фэст 7» сині, без акцизної марки України, в загальній кількості 140 пачок та торгівельної марки «Compliment Super Slims 3» без акцизної марки України, в загальній кількості 300 пачок, які знаходились в спеціально виготовлених сховищах (тайниках) а саме: в конструктивних порожнинах задніх та переднього сидіння пасажира. Доступ до прихованого став можливим після ретельного огляду салону транспортного засобу, демонтажу декоративної обшивки сидінь. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було утворене, шляхом попереднього розбирання зазначених сидінь, виймання внутрішньої заводської частини сидінь, розміщенням тютюнових виробів та монтажу декоративної обшивки, що створювало видимість цілісності і непорушності заводського виготовлення сидінь.

Виявлені тютюнові вироби та автомобіль марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 є матеріальними об`єктами, які були предметом кримінального правопорушення, тобто є речовими доказами вчиненого злочину.

Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України речові докази є одним із процесуальних джерел доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2012 р. № 1104 «Про реалізацію окремих положень Кримінального процесуального кодексу України» визначений порядок зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження.

Так, 30.11.2015 року Закарпатською митницею ДФС відносно водія - громадянина України ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) запроваджено справу про порушення митних правил № 2099/30506/15, за ознаками правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України. Безпосередніх предметів (тютюнових виробів та автомобіль марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 ) порушення митних правил вилучено на підставі ст.511 Митного кодексу України та передано на відповідальне зберігання на склад Закарпатської митниці ДФС.

Тютюнові вироби та автомобіль марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , які у кримінальному провадженні є речовими доказами та мають суттєве значення для розкриття кримінального правопорушення, необхідні досудовому слідству для призначення судово-технічної, судово-хімічної експертиз та дактилоскопічної експертизи, зберігаються в Закарпатській митниці ДФС за адресою: м. Ужгород, вул. Собранецька, 20.

З метою всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, проведення оцінки доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, для забезпечення необхідно провести тимчасовий доступ та вилучення тютюнових виробів, автомобіля марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , з метою відібрання взірців для проведення експертного дослідження по них, проведення оглядів та дактилоскопічних експертиз, оскільки іншим шляхом отримати до них доступ не можливо, а отже слідчий просить надати старшому слідчому з особливо важливих справ СУ фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області старшому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_2 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю їх вилучення, а саме: до транспортного засобу - автомобіля марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , до тютюнових виробів торгової марки «Фєст 7 Синя» в кількості 1000 пачок, «Compliment Super Slims 5» в кількості 50 пачок, «Compliment Super Slims 3» в кількості 470 пачок, загальною кількістю 1520 пачок без марок акцизного податку України, які були вилучені працівниками Закарпатської митниці ДФС відповідно до протоколу про порушення митних правил №2099/30506/15, які фактично на даний час перебувають у володінні Закарпатської митниці ДФС (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20).

Водночас, відповідно до ч. 2ст. 163 КПК Україниякщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Натомість слідчим не наведено будь-яких переконливих доводів, що давали б можливість об`єктивно припускати, що Закарпатської митниці ДФС (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20) у володінні якого на даний час перебувають речі і документи, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, може або має реальні наміри змінити або знищити такі речі чи документи.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Представник Закарпатської митниці ДФС в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання слідчого.

Згідно ч.5, 6ст. 163 КПК Українисуд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно дост. 132 КПК Українизастосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні.

Згідно вимогст. 132 КПК Українидля оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.7.ст.163 КПК України, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речейі документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів,якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів,або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Відповідно до ст.167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення. Тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: 1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числіпов`язаного з їх незаконним обігом; 4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.

Тимчасовий доступ до документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбаченийст.. 131 ч.2 п.5 КПК України, органом досудового слідства доведено необхідність застосування цього заходу, що передбаченост. 132 КПК України. Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченимист. 163КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.

Так, з матеріалів справи, вбачається, що майно на яке слідчий просить надати тимчасовий доступ до транспортного засобу - автомобіля марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , до тютюнових виробів торгової марки «Фєст 7 Синя» в кількості 1000 пачок, «Compliment Super Slims 5» в кількості 50 пачок, «Compliment Super Slims 3» в кількості 470 пачок, загальною кількістю 1520 пачок без марок акцизного податку України, які були вилучені працівниками Закарпатської митниці ДФС відповідно до протоколу про порушення митних правил №2099/30506/15, які фактично на даний час перебувають у володінні Закарпатської митниці ДФС, що стверджується наявними в справі матеріалами. Таким чином, клопотання органу досудового слідства є обґрунтованим, заснованим на законі, доводи слідчого знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, в зв`язку з чим клопотання підлягає задоволенню в цій частині.

В той же час покликання стороникримінального провадження з боку обвинувачення щодо потреби у вилученні тютюнових виробів, автомобіля марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , з метою відібрання взірців для проведення експертного дослідження по них, проведення оглядів та дактилоскопічних експертиз не заслуговує на увагу з огляду на наступне.

Слідчим не вказано, а матеріали, долучені до клопотання в його обґрунтування, не містять доказів того, що органами досудового розслідування вчиняються заходи щодо призначення та проведення експертизи.

Крім того, ч. 7 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. Зважаючи на вище викладене слідчий суддя, вважає що підстав для задоволення клопотання в частині вилучення документів та речей не вбачається.

Керуючись ст.ст.40, 131, 132, 159,-164, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області старший лейтенанта податкової міліції ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей - задовольнити частково.

Надати старшому слідчому з особливо важливих справ СУ фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області старшому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_2 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів, а саме: до транспортного засобу - автомобіля марки «HYUNDAI SANTAFE» 2011 р.в., державний реєстраційний номер України НОМЕР_1 , до тютюнових виробів торгової марки «Фєст 7 Синя» в кількості 1000 пачок, «Compliment Super Slims 5» в кількості 50 пачок, «Compliment Super Slims 3» в кількості 470 пачок, загальною кількістю 1520 пачок без марок акцизного податку України, які були вилучені працівниками Закарпатської митниці ДФС відповідно до протоколу про порушення митних правил №2099/30506/15, які фактично на даний час перебувають у володінні Закарпатської митниці ДФС (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20).

В іншій частині клопотання відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення17.12.2015
Оприлюднено22.03.2023
Номер документу54406459
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —308/14576/15-к

Ухвала від 17.12.2015

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Данко В. Й.

Ухвала від 16.12.2015

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Данко В. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні