Рішення
від 17.12.2015 по справі 388/1881/15-ц
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/1881/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

17.12.2015 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Баранського Д.М. ,

за участю секретаря Поліщук Т.І. ,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Фермерського господарства «АСК» до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю «Новолозуватське» про визнання недійним договору оренди землі , -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 20 15 року Фермерське господарство «АСК» (далі - ФГ «АСК») звернулось до суду з цим позовом, посилаючись на те, що 16 січня 2007 року між Фермерським господарством «АСК» та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі (далі - Договір).

Відповідно до Договору ФГ «АСК» приймає у строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 3521984400:02:000:0445, що знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області площею 7,27 га. 27 лютого 2007 року Договір зареєстрований у Державному підприємстві «КРЦДЗК» за № 311.

Тепер до ФГ «АСК» звернулась орендодавець ОСОБА_1 та повідомила, що уклала договір оренди належної їй земельної ділянки із Товариством з обмеженою відповідальністю «Новолозуватське» (далі - ТОВ «Новолозуватське»). За наявності цього ОСОБА_1 попросила припинити відносини з приводу оренди землі між нею та ФГ «АСК».

Отже, орендодавець ОСОБА_1 уклала із ТОВ «Новолозуватське» договір оренди землі, що є предмет оренди за раніше укладеним із ФГ «АСК» договором оренди землі.

У судове засідання представник позивача ФГ «АСК» не з'явився, однак надіслав до суду заяву відповідно до якої просить справу розглянути за його відсутності, позов підтримує.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомила, заяву про розгляд справи за її відсутності не надіслала.

Представник ТОВ «Новолозуватське» у судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом установлено, що 16 січня 2007 року між ОСОБА_1 та ФГ «АСК» укладено договір оренди землі площею 7,27 га, що знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (а. с. 7, 8). 27 лютого 2007 року цей договір оренди землі зареєстрований у Державному підприємстві «Центр ДЗК» за № 311.

Відповідно до п. 2.1. договору оренди землі між ОСОБА_1 та ФГ «АСК» від 16 січня 2007 року, договір укладається на десять років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий термін.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час укладення сторонами договору оренди землі) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

За змістом наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 23 травня 2003 року N 135, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 травня 2003 року за N 408/7729, установлено, що реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди землі здійснює державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (далі - Центр ДЗК).

Згідно змісту постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року N 1088 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» (у редакції на час державної реєстрації договору оренди землі) установлено, що адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру", який здійснює його формування, ведення, збереження і забезпечує доступ органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до зазначеного Реєстру з підстав і на умовах, передбачених Законом. До створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель.

Відповідно до п. 4.2. Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року N 174, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за N 641/7962 (в редакції на час державної реєстрації договору оренди землі) державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

Частинами 3, 4 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції на час державної реєстрації договору оренди землі) адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Статут центру державного земельного кадастру затверджує центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

Аналізуючи вищезазначені правила, слід дійти висновку, що проведення 27 лютого 2007 року у Державному підприємстві «Центр ДЗК» державної реєстрації договору оренди землі між ОСОБА_1 та ФГ «АСК» від 16 січня 2007 року, шляхом учинення запису за № 311 у книзі записів державної реєстрації, відповідало встановленому порядку вчинення таких дій.

Вищезазначений договір оренди землі від 16 січня 2007 року невизнаний недійсним, а відтак є чинним та відповідно зобов'язання за ним підлягають виконанню його сторонами.

12 серпня 2013 року ОСОБА_1 та ТОВ «Новолозуватське» уклали договір оренди землі площею 7,2763 га, кадастровий номер 3521984400:02:000:0445, що знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області. 22 січня 2014 року реєстраційною службою Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області внесено запис про державну реєстрацію права оренди за цим договором, № запису 4365253.

За змістом ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.

З огляду на вищезазначене, можливо дійти висновку, що орендодавцем ОСОБА_1 передано в оренду ТОВ «Новолозуватське» земельну ділянку площею 7,2763 га за договором оренди землі від 12 серпня 2013 року, зареєстрованого 22 січня 2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 4365253, при цьому вказана спірна земельна ділянка перебувала на час укладення цього договору оренди землі від 12 серпня 2013 року в оренді ФГ «АСК», згідно договору оренди землі від 16 січня 2007 року укладеного із ОСОБА_1 та зареєстрованого 27 лютого 2007 року у ДП «Центр ДЗК» за № 311, що не був визнаний судом недійсним.

За змістом п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції на час державної реєстрації спірного договору оренди землі) у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Відповідно до змісту ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції на час державної реєстрації спірного договору оренди землі) державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону (ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1 ст. 203 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Отже, судом установлено, що укладений між ОСОБА_1 та ФГ «АСК» договір оренди землі від 16 січня 2007 року, зареєстрований 27 лютого 2007 року у Державному підприємстві «Центр ДЗК» за № 311 не визнаний судом недійсним, є чинним, а відтак зобов'язання за ним підлягають виконанню його сторонами.

Разом із тим, укладений 12 серпня 2013 року договір оренди землі між відповідачами ОСОБА_1 та ТОВ «Новолозуватське», зареєстрований 22 січня 2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 4365253, суперечить вищезазначеним установленим правилам, а тому підлягає визнанню недійсним з моменту його укладення.

Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Позивачем ФГ «АСК» у цій цивільній справі понесено судові витрати, що складаються із 1218 грн сплаченого судового збору, що підлягають стягненню з відповідачів ОСОБА_1 та ТОВ «Новолозуватське» у рівних частках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 18, 27 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 2, 5, 9, 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст. 203, 215, 236, 629, 638 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 15, 57-60, 64, 79, 88, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Фермерського господарства «АСК» до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю «Новолозуватське» про визнання недійним договору оренди землі.

Визнати недійсним договір оренди землі площею 7,2763 гектарів, кадастровий номер 3521984400:02:000:0445, укладений 12 серпня 2013 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новолозуватське», зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 4365253.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фермерського господарства «АСК» (ідентифікаційний код 31077178) 609 (шістсот дев'ять) грн понесених судових витрат.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новолозуватське» (ідентифікаційний код 30659913) на користь Фермерського господарства «АСК» (ідентифікаційний код 31077178) 609 (шістсот дев'ять) грн понесених судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Долинського районного суду ОСОБА_2

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.12.2015
Оприлюднено23.12.2015
Номер документу54411802
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/1881/15-ц

Рішення від 17.12.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 23.10.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні