Постанова
від 10.02.2011 по справі 2-а-131/11/1970
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-131/11/1970

10 лютого 2011 р.м.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Баб'юка П.М..,

секретаря судового засідання - Михайловської Н.В.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Тернополі адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства В«Зборівський цегельний заводВ»

до Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство В«Зборівський цегельний заводВ» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у зупиненні обігу акцій ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» , скасування Розпорядження № 32-В від 09 грудня 2010 року Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову закритому акціонерному товариству у зупиненні акцій та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: прийняти Розпорядження на зупинення обігу акцій у зв'язку з реорганізацією позивача.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що згідно розпорядження № 32-В від 09 грудня 2010 року відповідачем відмовлено позивачу в зупиненні обігу акцій ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» з тих мотивів, що позивачем порушено встановлений законодавством порядок припинення діяльності акціонерного товариства. На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, а розпорядження слід скасувати, оскільки рішення про реорганізацію ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» в ТзОВ В«Зборівський цегельний заводВ» прийняте акціонерами на загальних зборах є законним та не порушує встановлений законодавством порядок припинення діяльності акціонерного товариства. Дії позивача відповідають вимогам чинного законодавства, а відмова відповідача у зупиненні обігу акцій є протиправною.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просила його задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечила, обґрунтовуючи тим, що 09.12.2010р. уповноваженою особою комісії - начальником Тернопільського Територіального управління комісії винесено розпорядження №32-В про відмову в зупинені обігу акцій ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» з підстав передбачених підпунктом б) пункту 8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30.12.98 N222 у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2005 N398, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2005р. за N1113/11393 (далі - Порядок). Зазначила, що 12.11.2010 року на час проведення загальних зборів ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» , на яких вирішено реорганізувати ВАТ в ТзОВ, кількість власників цінних паперів (простих іменних акцій) склала 368 осіб, що не відповідає вимогам частини 2 ст.50 Закону України «Про господарські товариства» в частині, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може складати не більше 10 осіб.

Вказала, що відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №6, затвердженого рішенням Комісії №716 від 21.05.2010 року якщо кількість акціонерів акціонерного товариства на дату прийняття рішення загальних зборів про перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю перевищуватиме 10 осіб, таке рішення не зможе бути реалізоване, оскільки законодавством передбачене обмеження максимальної кількості учасників товариства з обмеженою відповідальністю. Враховуючи наведене, просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами суд встановив наступні обставини:

Відкрите акціонер товариство В«Зборівський цегельний заводВ» 04.06.1999 року зареєстроване Зборівською РДА як юридична особа, ідентифікаційний код 00291523.

12.11.2010 року на загальних зборах акціонерів позивача прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю В«Зборівський цегельний заводВ» .

Відповідно до ст. 3 Закону України В«Про акціонерні товаристваВ» від 17.09.2008 № 514-VI акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Згідно вимог ст.79 Закону України В«Про акціонерні товаристваВ» акціонерне товариство припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим підприємницьким товариствам - правонаступникам (шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Добровільне припинення акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів у порядку, передбаченому цим Законом, з дотриманням вимог, встановлених Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про господарські товариства» припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Реорганізація товариства відбувається за рішенням вищого органу товариства.

Вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. (ч.1 ст.159 ЦК України).

Відповідно до п.п.1.1 п.1 розділу ІІ Порядку, протягом семи робочих днів після прийняття рішення про ліквідацію комісія з припинення акціонерного товариства повинна подати до реєструвального органу заяву про зупинення обігу акцій та відповідні документи.

В судовому засіданні встановлено та не заперечувалось представником відповідача, що позивачем у встановлений строк подано заяву про зупинення обігу акцій та відповідні документи, проте, розпорядженням № 32-В від 09 грудня 2010 року відповідачем відмовлено позивачу в зупиненні обігу акцій з тих мотивів, що позивачем порушено встановлений законодавством порядок припинення діяльності акціонерного товариства, а саме:

- 12.11.2010 року на час проведення загальних зборів акціонерів, на яких вирішено реорганізувати ВАТ в ТзОВ, кількість власників цінних паперів (простих іменних акцій) склала 58 осіб, що не відповідає вимогам частини 2 ст.50 Закону України «Про господарські товариства» в частині, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може складати не більше 10 осіб;

- відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №6, затвердженого рішенням Комісії №716 від 21.05.2010 року якщо кількість акціонерів акціонерного товариства на дату прийняття рішення загальних зборів про перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю перевищуватиме 10 осіб, таке рішення не зможе бути реалізоване, оскільки законодавством передбачене обмеження максимальної кількості учасників товариства з обмеженою відповідальністю.

Згідно п.8 Порядку, відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі:

а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства;

б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства;

в) виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.

В абзаці 2 п.8 Порядку зазначено, що інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Відповідно до п. 5 Порядку акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою.

Згідно вимог п.6 Порядку розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації).

Пунктом 7 Порядку визначено, що акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.

В судовому засіданні встановлено, що на час прийняття відповідачем оскарженого рішення та на час розгляду справи судом ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» не реорганізовано в товариство з обмеженою відповідальністю В«Зборівський цегельний заводВ» , а тому, немає підстав вважати, що рішення позивача про перетворення не зможе бути реалізоване з мотивів, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може складати не більше 10 осіб, так як до державної реєстрації ТзОВ В«Зборівський цегельний заводВ» невідомо, чи буде виконано позивачем п.6 та п.7 Порядку та чи будуть порушені майнові права акціонерів.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем, належними та допустимими доказами не доведено, що позивачем порушено встановлений законодавством порядок припинення діяльності акціонерного товариства, а відтак, розпорядження №32-В від 09.12.2010 року про відмову в зупиненні обігу акцій ВАТ В«Зборівський цегельний заводВ» прийнято необґрунтовано, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним.

За таких обстави, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо скасування оскарженого розпорядження Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та зобов'язання відповідача зупинити обіг акцій відкритого акціонерного товариства В«Зборівський цегельний заводВ» є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам і матеріалам справи, ґрунтуються вимогах чинного законодавства та підлягають до задоволення.

Вимоги, щодо визнання дій Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в питанні відмови у зупиненні обігу акцій не підлягають задоволенню, оскільки відповідач чинним законодавством наділений повноваженнями щодо прийняття таких рішень та керувався роз'ясненням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вищестоящої установи). Проте, слід відмітити, що за умови дотримання товариством вимог чинного законодавства та подання всіх необхідних документів, вказане роз'яснення не може бути підставою для відмови у зупиненні обігу акцій.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільним кодексом України, Законом України В«Про акціонерні товаристваВ» , Законом України «Про господарські товариства», «Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98р. N222, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати розпорядження Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 32-В від 09 грудня 2010 року щодо відмови відкритому акціонерному товариству В«Зборівський цегельний заводВ» у зупиненні обігу акцій.

3. Зобов'язати Тернопільське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зупинити обіг акцій відкритого акціонерного товариства В«Зборівський цегельний заводВ» .

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 11 лютого 2011року.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.02.2011
Оприлюднено24.12.2015
Номер документу54431106
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-131/11/1970

Ухвала від 26.01.2011

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Баб'юк П.М.

Постанова від 10.02.2011

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Баб'юк П.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні