ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" грудня 2015 р.Справа № 916/4198/15
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петренко Н.Д.
при секретарі Мурачашвілі Х.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу №916/4198/15
за позовом: публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"
до відповідача: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОКСОЛАНА"
про стягнення 9 188 грн. 24 коп.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, згідно довіреності №683 від 10.09.2015р.
від відповідача: не з'явився; про місце та час судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але, поштову кореспонденцію суду було повернуто з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
СУТЬ СПОРУ: позивачем у справі заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту активну електричну енергію у сумі 5 643 грн. 83 коп., пені у сумі 424 грн. 21 коп., 3% річних у сумі 815 грн. 32 коп., інфляційних нарахувань у сумі 2 304 грн. 78 коп.
Відповідач письмових заперечень щодо позову до суду не надав.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
21.05.2008р. між ВАТ "Одесаобленерго" (Постачальник) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "РОКСОЛАНА" (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 4399 (Договір), згідно якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величини якої на площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком № 2 "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2008р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Відповідно до п. 2.1 Договору під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі -ПКЕЕ).
Згідно п. 2.2 Договору передбачено обов'язки Постачальника:- виконувати умови цього договору (п.п. 2.1.1 Договору); - постачати Споживачу електроенергію, як різновид товару, зокрема, в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та, з урахуванням умов розділу 6 до цього договору (додаток "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу"), забезпечити отримання Споживачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності для кожної з площадок вимірювання, погодженої сторонами в додатку № 2 "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії" (п.п. 2.2.2 Договору).
Відповідно до п. 2.3 Договору Споживач зобов'язується: - виконувати умови цього договору (п.п. 2.3.1 Договору); - дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки (п.п. 2.3.2 Договору); - оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 5 "Порядок розрахунків" та № 2 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.п. 2.3.3 Договору); - здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком № 9 "Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії" (п.п. 2.3.4 Договору) та інше.
Згідно п. 7.1 Договору, облік електричної енергії, спожитої Споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ.
Відповідно до п. 8.1.1 Договору якщо до електромереж Споживача приєднані в установленому порядку електроустановки інших споживачів (далі - Субспоживачів), відносини між ними регулюються Договором про спільне використання технологічних мереж основного споживача або Договором про технічне забезпечення електропостачання Споживача.
Згідно п. 8.1.3 Договору, Споживач передає Постачальнику електричної енергії дані про обсяги споживання електричної енергії Субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, а також звіт про використану Субспоживачами електричну енергію.
Відповідно до п. 1 "Порядку розрахунків", що є додатком № 5 до договору № 4399 від 21.05.2008р., розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електроенергії приймається місяць з 23 числа попереднього місяця до такого ж числа наступного місяця.
Згідно ч. 2 п. 2 "Порядку розрахунків" оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, нарахування по протоколу порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3% річних та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюється споживачем самостійно на протязі 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
Умовами ч. 1 п. 3 "Порядку розрахунків" обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електроенергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за "Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показів.
Відповідно до додатку № 10 до Договору "Перелік об`єктів споживача ОСББ "РОКСОЛАНА", що живляться від високовольтних мереж" визначено, що від мереж ОСББ живляться побутові абоненти - мешканці будинку, розташованого за адресою: м. Одесса, вул. Тополева, 16.
Згідно п. 1.5.6 Правил улаштування електроустановок, засіб обліку для розрахунку енергопостачальної компанії зі споживачами електричної енергії рекомендовано встановлювати на межі розділу мереж (по балансовій належності).
Позивач зазначає, що ОСББ "РОКСОЛАНА" є субспоживачем та житловий будинок підключений до комунального підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Одесміськсвітло". Засоби обліку, які обліковують електричну енергію спожиту ОСББ встановлені у трансформаторній підстанції, яка знаходиться на балансі КП "Одесміськсвітло".
На думку позивача, ці обставини не звільняють відповідача від виконання обов'язку перед ПАТ "Одесаобленерго" в частині складання та подання у встановлені Договором строки Актів про обсяги спожитої електричної енергії.
Позивач зазначає, що відповідач з грудня 2012р. по серпень 2015р. не виконував свого обов'язку згідно умов Договору та акти про обсяги спожитої електричної енергії на адресу ПАТ "Одесаобленерго" не надавав.
Щомісячно, знімаючи показання та здаючи позивачу показники засобів обліку, КП "Одесміськсвітло" подав разом із своїми показниками лічильника, покази лічильника ОСББ
"РОКСОЛАНА".
Позивач зазначає, що при визначені кількості спожитої електричної енергії ОСББ "РОКСОЛАНА", ПАТ "Одесаобленерго" змушено було брати до уваги показання лічильників зазначених в актах про обсяги спожитої електричної енергії, які надавались КП "Одесміськсвітло".
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до умов Договору кількість спожитої електричної енергії ОСББ "РОКСОЛАНА" визначалась шляхом віднімання кількості спожитої електричної енергії мешканцями житлового будинку та субспоживачів від кількості спожитої електричної енергії за загальним обліком встановленим в підстанції КП "Одесміськсвітло".
Згідно наявних в матеріалах справи актів про обсяги електроенергії та відомостей про обсяги спожитої електроенергії мешканцями будинку по вул. Тополева, 16, складених КП "Одесміськсвітло", кількість спожитої електроенергії за загальним обліком за період з грудня 2012р. по 01.09.2015р. склала 72 109 кВт.г., на суму 30 899 грн. 93 коп. За вказаний період відповідачем оплата здійснювалась частково у сумі 25 256 грн. 10 коп.
За отриману у цей період електроенергію відповідач розрахувався частково - в сумі 25 256 грн. 10 коп., у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за спожиту електроенергію, що складає 5 643 грн. 83 коп.
Відповідно до п. 4.2.1. Договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3.-2.3.4. цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 5 "Порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на той період, за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
На підставі зазначеної норми законодавства позивач нарахував відповідачу пеню у сумі 424 грн. 21 коп. за період з грудня 2014р. по серпень 2015р., яку також просить суд стягнути з відповідача.
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі зазначеної норми законодавства позивач нарахував відповідачу інфляційні втрати у сумі 1 207 грн. 88 коп. та 3% річних у сумі 196 грн. 07 коп., які також просить стягнути з відповідача.
Також позивач зазначає, що рішенням господарського суджу Одеської області від 14.01.2013р. по справі № 5017/3175/2012 з ОСББ "РОКСОЛАНА" на користь ПАТ "Одесаобленерго" стягнуто заборгованість за спожиту електричну енергію у сумі 21 805 грн. 63 коп. та штрафні санкції. Зазначене рішення залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.12.2014р. та постановою Вищого господарського суду України від 22.03.2015р.
Позивач зазначає, що у зв'язку з несплатою заборгованості стягнутої за рішення суду, енергопостачальною компанією було донараховано 3% річних у розмірі 619 грн. 25 коп. та інфляційні втрати у сумі 1 096 грн. 90 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст. 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно до ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Водночас абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом міністрів України (ч. 1 ст. 277 ГК України).
З огляду на відсутність наявності в матеріалах справи актів про обсяги спожитої електроенергії, складених відповідачем - як того потребує п. 2 Додатку № 2 Договору - доказами, підтверджуючими факт виконання позивачем покладених на нього вимогами договору № 4399 від 21.05.2008р. обов`язків, є акти про обсяги спожитої електроенергії в грудні 2012р. по 01.09.2015р., складені КП "Одесміськсвітло".
Таким чином, суд вважає доведеним факт споживання ОСББ "РОКСОЛАНА" в зазначений період 72 109 кВт/г. електроенергії.
Суд вважає заборгованість відповідача за спожиту в грудні 2012р. - 01.09.2015р. електроенергію в сумі 5 643 грн. 83 коп. підтвердженою матеріалами справи, позовні вимоги про її стягнення такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч. 1 ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до умов "Порядку розрахунків", що є додатком № 5 до договору, розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електроенергії приймається місяць з 23 числа попереднього місяця до такого ж числа наступного місяця.
З огляду на те, що відповідач вартість спожитої за період з грудня 2012р. по 01.09.2015р. електроенергії не сплатив у повному обсязі та вчасно, у останнього перед позивачем виникла заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 5 643 грн. 83 коп.
Відповідно до п. 4.2.1. Договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3.-2.3.4. цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 5 "Порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на той період, за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
На підставі зазначеної норми законодавства позивач правомірно нарахував відповідачу пеню у сумі 424 грн. 21 коп. за період з грудня 2014р. по серпень 2015р.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі зазначеної норми законодавства позивач правомірно нарахував відповідачу інфляційні втрати у сумі 1 207 грн. 88 коп. та 3% річних у сумі 196 грн. 07 коп.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням господарського суджу Одеської області від 14.01.2013р. по справі № 5017/3175/2012 з ОСББ "РОКСОЛАНА" на користь ПАТ "Одесаобленерго" стягнуто заборгованість за спожиту електричну енергію у сумі 21 805 грн. 63 коп. та штрафні санкції. Зазначене рішення залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.12.2014р. та постановою Вищого господарського суду України від 22.03.2015р.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості стягнутої за рішення суду, енергопостачальною компанією позивачем правомірно було донараховано 3% річних у розмірі 619 грн. 25 коп. та інфляційні втрати у сумі 1 096 грн. 90 коп.
За таких обставин, позов публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" є обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, тому підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" - задовольнити повністю.
2. Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОКСОЛАНА" (м. Одеса, вул. Тополева, 16, код ЄДРПОУ 33312888) на користь публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул.. М. Боровського, 28 б, код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за спожиту активну електричну енергію у сумі 5 643 (п'ять тисяч шістсот сорок три) грн. 83 коп., пеню у сумі 424 (чотириста двадцять чотири) грн. 21 коп., 3% річних у сумі 815 (вісімсот п'ятнадцять) грн. 32 коп., інфляційні нарахування у сумі 2 304 (дві тисячі триста чотири) грн. 78 коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 21 грудня 2015 р.
Суддя Н.Д. Петренко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2015 |
Оприлюднено | 25.12.2015 |
Номер документу | 54466962 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петренко Н.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні