Справа № 732/1662/15-ц
Провадження № 2/732/493/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.12.2015 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої: судді - Карпинської Н.М., при секретарі - Шевеленко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом (треті особи: ОСОБА_2, Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області, відділ Держгеокадастру у Городнянському районі, Чернігівської області, Реєстраційна служба Городнянського районного управління юстиції Чернігівської області), -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача, ОСОБА_3, діючи на підставі довіреності від 13.07.2015 року та в інтересах позивача, звернувся до суду з позовом до відповідача та просив визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку, площею 1,43 га, кадастровий № 7421482800:03:000:3167, надану для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 25.07.2012 року нотаріусом Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівсьуої області ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за №1101, після її смерті 31 грудня 2014 року.
У судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.36, 44).
Представник відповідача письмово позовні вимоги визнає та проти їх задоволення не заперечує, клопоче про розгляд справи без його участі (а.с.35).
У відповідності до ст. 158 ЦПК України клопотання представника відповідача задоволено судом.
Згідно ст. 174 ЦПК України у разі визнання позову, суд, якщо це не суперечить закону постановляє рішення про задоволення позову.
Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с.59), про причини своєї неявки суд не повідомив. У відповідності до ч.3 ст. 36 ЦПК України у зв'язку з відсутністю його вираженої згоди на особисту участь в судовому засіданні, справу можливо розглянути без участі ОСОБА_2.
Представник третьої особи - Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області самостійних вимог на предмет спору не заявив. У відповідності до ч.3 ст. 36 ЦПК України у зв'язку з відсутністю його вираженої згоди на особисту участь в судовому засіданні, справу можливо розглянути без участі представника Городнянської районної державної нотаріальної контори.
Представник третьої особи - відділу Держгеокадастру у Городнянському районі, Чернігівської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності (а.с. 34).
Представник третьої особи - Реєстраційної служби Городнянського РУЮ Чернігівської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності (а.с. 33).
У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позов обгрунтовується тим, що 31 грудня 2014 року померла мати позивача ОСОБА_4. Після її смерті відкрилась спадщина за заповітом, яким вона заповіла позивачу земельну ділянку площею 1,43 га, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівсчької області. 05 лютого 2015 року позивачем була подана заява про прийняття спадщини до Городнянської районної державної нотаріальної контори. Під час огляду представлених позивачем документів, нотаріус встановила, що за життя ОСОБА_4 не зареєструвала набуту нею земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом у відділі Держземагенства у Городнянському районі, Чернігівської області. Зазначені обставини є перепеною для оформлення спадкових прав позивача.
Дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд прийшов до наступного.
Відповідно до дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про смерть серії І-ЕЛ № 246702, виданого 02 січня 2015 року виконавчим комітетом Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області, встановлено, що ОСОБА_4 померла 31 грудня 2014 року, про що складено відповідний актовий запис за № 01 від 02.01.2015 року (а.с.9).
З дослідженого в судовому засіданні заповіту, посвідченого 01.08.2012 року секретарем виконавчого комітету Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області - ОСОБА_6, встановлено, що ОСОБА_4 належну їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІІ-ЧН № 006911, виданого Городнянською районною державною адмінстрацією Чернігівської області 11 липня 2002 року, земельну ділянку площею 1,43 га, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області та надану для ведення особистого селянського господарства заповіла ОСОБА_1. За даними виконавчого комітету Вихвостівської сільської ради заповіт станом на день смерті ОСОБА_4 не змінювався і не відмінявся (а.с.10).
З оглянутого в судовому засіданні свідоцтва про право на спадщину, виданого 25.07.2012 року державним нотаріусом Городнянської державної нотаріальної контори, ОСОБА_5, встановлено, що спадкоємцем за законом майна гр.ОСОБА_7, померлого 22 жовтня 2009 року, є його дружина ОСОБА_4. Спадкове майно, на яке видано дане свідоцтво складається із земельної ділянки в розмірі 1,43 га в селі Вихвостів Городнянського району, Чернігівської області (а.с.12). Дана земельна ділянка належала померлому ОСОБА_7 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 006911, виданого на підставі розпорядження № 224 Городнянської районної державної адміністрації від 27 червня 2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 70 (а.с.13).
Згідно з довідкою виконавчого комітету Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області від 12.06.2015 року за № 415, встановлено, що згідно записів в погосподарській книзі за № 0130/01 померла ОСОБА_4 на день смерті була зареєстрована та постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).
З наданої Городнянською державною нотаріальною конторою Чернігівської області копії спадкової справи № **/2015 до майна померлої 31 грудня 2014 року ОСОБА_4, встановлено, що позивач, ОСОБА_1, 05.12.2015 року звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом. Спадкоємець, який має право на обовязкову частку у спадщині, рідний брат позивача, ОСОБА_2, у встановлений законом строк подав заяву про відмову від спадщини (а.с.56,57,58).
З дослідженої в судовому засіданні технічної документації встановлено, що ОСОБА_7 набув у встановленому законом порядку право власності на наведену в позові земельну ділянку (а.с.45-50), яку у подальшому успадкувала ОСОБА_4.
Судом встановлено, що перешкодою в отриманні позивачем в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на згадану в позові земельну ділянку, що належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, став той факт, що за своє життя спадкодавець ОСОБА_4 не оформила свого права власності на спадкову земельну ділянку шляхом виготовлення технічної документації та отримання державного акту на право приватної власності на земельну ділянку.
Зіставивши усі дані, що випливають із документів наданих сторонами, з'ясувавши правовідносини, визначившись з правовою нормою, що підлягає застосуванню, суд приходить до висновку, що земельна ділянка, про яку клопоче позивач є об'єктом спадкування.
Суд враховує положення ст.ст.81,131 ЗК України, згідно яких громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі договорів купівлі-продажу, міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Як вбачається із положень ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві і не припинились внаслідок його смерті.
Враховуючи, що позивач позбавлений можливості в нотаріальному порядку отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, його права підлягають судовому захисту.
Згідно з положеннями ст.1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Таким чином, досліджені документи не спростовують правомірність набуття за життя спадкодавцем вказаних ділянок у власність.
Згідно із ч.4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність спадкодавця припинилась у момент його смерті, оформити нові документи на його ім'я не можливо. Суд приходить до висновку, що права спадкодавця слід перевести на його спадкоємця шляхом визнання права власності за судовим рішенням. При цьому суд враховує положення статті 1225 ЦК України, у відповідності з яким право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Керуючись ст.ст 15, 328, 1216, 1218, 1225, 1233,1234,1268 ЦК України, ст.126 Земельного кодексу, та на підставі ст.ст.10, 11, 61, 88, 209, 212-216, 294 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку, площею 1,43 га, кадастровий № 7421482800:03:000:3167, надану для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району, Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 25.07.2012 року нотаріусом Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за № 1101, після її смерті 31 грудня 2014 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Карпинська Н.М.
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2015 |
Оприлюднено | 27.12.2015 |
Номер документу | 54498572 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Карпинська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні