Рішення
від 17.12.2015 по справі 916/4338/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" грудня 2015 р.Справа № 916/4338/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКИЙ ЛІЗИНГОВИЙ ФОНД";

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ВАНТАЖНА"

про стягнення

Суддя Рога Н. В.

Представники:

Від позивача: не з'явився.

Від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКИЙ ЛІЗИНГОВИЙ ФОНД" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ВАНТАЖНА" про стягнення заборгованості в розмірі 85 235грн. 96коп.

24 листопада 2015р. та 07 грудня 2015р. позивачем були надані клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, в яких зазначено, що позивач позовні вимоги підтримує.

Відповідач про час та місце судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але, направлена судом поштова кореспонденція повернута поштою з відмітками "сплив строк зберігання". До повноважень суду не відноситься розшук місцезнаходження сторін у справі. Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив.

За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

03 квітня 2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю В«Український лізинговий фондВ» (надалі - Лізингодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ВАНТАЖНА" (надалі - Лізингоодержувач) був укладений договір фінансового лізингу № 1008/04/13-В.

Предметом лізингу є - автомобіль RENAULT Premium 450 DXI, 2007 року випуску, загальна вартість якого 239 000грн. (в т.ч. ПДВ 39 833грн. 33коп.), реєстраційний номер НОМЕР_1, № шасі/кузова VF624APA000000541, номер двигуна НОМЕР_2, зареєстрований органом ВРЕР -12 УДАІ в м. Києві, 16.04.2013р., свідоцтво про реєстрацію ААЕ070642.

Згідно п.1.1. Загальних умов Договору фінансового лізингу Лізингодавець набуває у власність і передає на умовах фінансового лізингу в платне володіння та користування з правом викупу майно (далі - Предмет лізину), найменування та характеристики якого зазначені в Специфікації (Додаток 2 до договору), а Лізингоодержувач зобов'язався прийняти Предмет лізингу, оплачувати лізингові платежі, зазначені в Графіку внесення лізингових платежів (далі - Графік платежів), а також інші платежі відповідно до умов Договору.

Пунктом 1.2 Загальних умов Договору фінансового лізингу передбачено, що термін користування Лізингоодержувачем предметом лізингу (строк лізингу) зазначений в п.5 Договору та починається з дати підписання сторонами Акту прийому-передачі предмета лізингу, проте в будь якому випадку не може бути менше одного року.

Пунктом 5 Договору фінансового лізингу передбачено, що строк лізингу складає 24 місяці, з моменту підписання акту прийому-передачі предмета лізингу. Акт прийому-передачі предмету лізинг був підписаний сторонами 19.04.2013р.

Відповідно до п. 2.1 Загальних умов Договору фінансового лізингу всі платежі за Договором Лізингоодержувач зобов'язаний здійснювати в національній валюті України (гривні) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Лізингодавця. Лізингоодержувач зобов'язаний оплачувати лізингові платежі незалежно від виставлення та отримання рахунків Лізингодавця. У разі необхідності рахунки на оплату можуть надаватися Лізингодавцем по факсу та/або на e-mail Лізингоодержувача. Лізингові платежі включають: платежі в погашення (компенсацію) вартості Предмета лізингу і винагороду (комісію) Лізингодавця за наданий в лізинг Предмет лізингу.

За умовами п. 2.2 Загальних умов Договору фінансового лізингу загальна сума лізингових платежів на дату укладання Договору визначається п. 8.1 Договору і може змінюватися відповідно до умов цього Договору. Порядок, розмір та терміни оплати Лізингоодержувачем лізингових платежів встановлюються в Графіку платежів (додаток №1 до Договору).

Додатковою угодою №1 від 03.04.2013р. до Договору №1008/04/13-В фінансового лізингу встановлений графік внесення лізингових платежів.

Пунктом 8.4 Договору сторони передбачили, що сплата лізингових платежів здійснюється в гривні з коригуванням курсу валют відповідно до п. 2.6 Загальних умов Договору.

Положеннями п. 8.5 Договору сторони встановили, що офіційний курс гривні до долару США на дату укладення Договору становить - 7,993.

Відповідно до п. 2.6 Загальних умов Договору у разі вказівки у п. 8.5 Договору на застосування при визначенні розміру лізингового платежу коригування курсу валют, Сторони погоджуються, що лізингові платежів, які підлягають виплаті згідно з даним Договором, розраховуються з використанням середньозваженого курсу української гривні до долара США на міжбанківському ринку (за офіційними даними НБУ, розміщеними на сайті: http://bank.gov.ua/control/uk/index ) за формулою. Для погашення вартості предмета лізингу відноситься сума, зазначена в графі 4 Графіка платежів на відповідну дату. Різниця поточного Лізингодавцю платежу, розрахованого за правилами цього пункту Загальних умов, і суми, що відшкодовує вартість предмета лізингу, вважається комісією Лізингодавця.

Пунктом 13.1 Загальних умов Договору фінансового лізингу передбачено, що Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за договором.

Позивач зазначає, що він належним чином виконав взяті на себе зобов'язання, а саме: придбав предмет лізингу та передав його у користування відповідачу за актом прийому- передачі від 19.04.2013р. Відповідач оплатив авансовий платіж та належним чином виконував умови договору щодо сплати лізингових платежів з у рахуванням суми курсової різниці, проте, починаючи з червня 2014р., припинив виконувати зобов'язання з оплати лізингових платежів у повному обсязі, продовжуючи експлуатувати предмет лізингу.

З метою врегулювання спору в досудовому порядку, 10 вересня 2014р. позивачем на адресу відповідача було направлено лист-вимогу (№594-УПК) щодо сплати заборгованості. Проте, зазначена вимога була залишена без відповіді та задоволення.

Умовами пункту 11.2.1. Загальних умов Договору фінансового лізингу, передбачено що Лізингодавець має право достроково, в односторонньому порядку розірвати (відмовитись від цього Договору) та вилучити Предмет лізингу у випадку, коли Лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж (частково або повністю) і/або інший платіж передбачений Договором, та прострочення оплати становить більше 30 (тридцяти) днів з дня настання строку платежу, встановленого графіком платежів або загальними умовами.

Згідно з п. 11.3 Загальних умов Договору у разі виникнення будь-якої з підстав, передбачених п.п. 11.2.1-11.2.8 Загальних умов, Лізингодавець направляє Лізингоодержувачу повідомлення з вимогою усунути існуючі порушення або достроково викупити Предмет лізингу, сплативши Лізингодавцю Суму викупу, розраховану відповідно до ст.8 Загальних умов.

Пунктом 11.4 Загальних умов Договору передбачено, що у разі якщо протягом 20 календарних днів з дати направлення Лізингоодержувачу повідомлення згідно з п. 11.3 Загальних умов Лізингоодержувач не усуне визначені в повідомленні порушення або не викупить предмет лізингу, сплативши Лізингодавцю суму викупу згідно з п. 8.5 Загальних умов, а також при настанні обставин, передбачених п. 11.2.9 Загальних умов, Лізингодавець направляє на юридичну адресу Лізингоотримувача цінний лист з описом вкладення або вручає нарочно повідомлення про відмову від Договору (його розірвання) і повернення предмета лізингу із зазначенням терміну і місця його передачі Лізингодавцю. Лізингоодержувач зоовязаний за свій кошт протягом терміну, передбаченого в повідомленні, повернути предмет лізингу Лізингодавцю за адресою, вказаною в повідомленні.

При цьому у разі відмови Лізингоодержувача від передачі (повернення) предмета лізингу Лізингодавцю Лізингодавець має право самостійно вилучити Предмет лізингу з місця зберігання/знаходження або ремонту без будь-яких дозволів Лізингоодержувача ( у тому числі, але не виключно, у беззаперечному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса або відповідного рішення суду) з покладенням на Лізингоодержувача понесених витрат.

Позивач зазначає, що 11.11.2014р. надіслав на адресу Відповідача ОСОБА_1 від 10.11.2014р. № 833-УПК про відмову (розірвання) від Договору №1008/04-13-В від 03.04.2013р. Проте, зазначена вимога була залишена без відповіді та задоволення.

Згідно з умовами п. 11.6. Договору датою розірвання Договору є дата фактичної передачі Предмета лізингу Лізингоодержувачем Лізингодавцю або дата вилучення Предмета лізингу.

Позивач стверджує, що лише 28.11.2014р. відповідач повернув предмет лізингу, про що було складено Акт повернення (вилучення) майна з фінансового лізингу, у зв'язку з чим Договір фінансового лізингу вважається розірваним з 28.11.2014р.

Відповідно до п. 11.8. Загальних умов Договору, вилучення Предмету лізингу, припинення (відмова від Договору), не звільняє Лізингоодержувача від сплати всіх нарахованих та несплачених платежів згідно з Договором, а також несплачених лізингових платежів згідно з графіком платежів, в тому числі несплаченої суми штрафних санкцій та відшкодування завданих збитків, в тому числі витрат, пов'язаних з вилученням Предмета лізингу.

Такі дії відповідача, позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 85 235грн. 96коп.

В обґрунтування позову позивач посилається на норми статті 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Також, позивач зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 7 та п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено право лізингодавця вимагати повернення заборгованості.

Крім того, в обґрунтування вимог в частині валютного коригування передбаченої п. 2.6 Загальних умов Договору, позивач посилається на положення ч. 2 ст. 524 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті, та зазначає, що Постановою Верховного суду України від 07.10.2014р. затверджено, що коригування лізингових платежів, в основі якого лежить зміна курсової різниці (зміна курсу гривні відносно долара), прямо не заборонена та не суперечить чинному законодавству України.

Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до норм статті 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом. Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Нормами частини 2 статті 11 Закону України "Про фінансовий лізинг" лізингоодержувач зобов'язаний: прийняти предмет лізингу та користуватися ним відповідно до його призначення та умов договору; відповідно до умов договору своєчасно та у повному обсязі виконувати зобов'язання щодо утримання предмета лізингу, підтримувати його у справному стані; своєчасно сплачувати лізингові платежі; надавати лізингодавцеві доступ до предмета лізингу і забезпечувати можливість здійснення перевірки умов його використання та утримання; письмово повідомляти лізингодавця, а в гарантійний строк і продавця предмета, про всі випадки виявлення несправностей предмета лізингу, його поломок або збоїв у роботі; письмово повідомляти про порушення строків проведення або непроведення поточного чи сезонного технічного обслуговування та про будь-які інші обставини, що можуть негативно позначитися на стані предмета лізингу, - негайно, але у будь-якому разі не пізніше другого робочого дня після дня настання вищезазначених подій чи фактів, якщо інше не встановлено договором; у разі закінчення строку лізингу, а також у разі дострокового розірвання договору лізингу та в інших випадках дострокового повернення предмета лізингу - повернути предмет лізингу у стані, в якому його було прийнято у володіння, з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому договором.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.

Як вбачається з матеріалів справи, 03 квітня 2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю В«Український лізинговий фондВ» (надалі - Лізингодавець) та Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ВАНТАЖНА" (надалі - Лізингоодержувач) був укладений договір фінансового лізингу № 1008/04/13-В.

Предметом лізингу є - автомобіль RENAULT Premium 450 DXI, 2007 року випуску, загальна вартість якого 239 000грн. (в т.ч. ПДВ 39 833грн. 33коп.), реєстраційний номер НОМЕР_1, № шасі/кузова VF624APA000000541, номер двигуна НОМЕР_2, зареєстрований органом ВРЕР -12 УДАІ в м. Києві, 16.04.2013р., свідоцтво про реєстрацію ААЕ070642.

Згідно п.1.1. Загальних умов Договору фінансового лізингу, Лізингодавець набуває у власність і передає на умовах фінансового лізингу в платне володіння та користування з правом викупу майно (далі - Предмет лізину), найменування та характеристики якого зазначені в Специфікації (Додаток 2 до договору), а Лізингоодержувач зобов'язався прийняти Предмет лізингу, оплачувати лізингові платежі, зазначені в Графіку внесення лізингових платежів (далі - Графік платежів), а також інші платежі відповідно до умов Договору.

Пунктом 1.2 Загальних умов Договору фінансового лізингу передбачено, що термін користування Лізингоодержувачем предметом лізингу (строк лізингу) зазначений в п.5 Договору та починається з дати підписання сторонами Акту прийому-передачі предмета лізингу, проте в будь якому випадку не може бути менше одного року.

Пунктом 5 Договору фінансового лізингу передбачено що строк лізингу складає 24 місяці, з моменту підписання акту прийому-передачі предмета лізингу. Акт прийому-передачі предмету лізинг був підписаний сторонами 19.04.2013р.

Відповідно до п. 2.1 Загальних умов Договору фінансового лізингу всі платежі за Договором Лізингоодержувач зобов'язаний здійснювати в національній валюті України (гривні) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Лізингодавця. Лізингоодержувач зобов'язаний оплачувати лізингові платежі незалежно від виставлення та отримання рахунків Лізингодавця. У разі необхідності рахунки на оплату можуть надаватися Лізингодавцем по факсу та/або на e-mail Лізингоодержувача. Лізингові платежі включають: платежі в погашення (компенсацію) вартості Предмета лізингу і винагороду (комісію) Лізингодавця за наданий в лізинг Предмет лізингу.

За умовами п. 2.2 Загальних умов Договору фінансового лізингу загальна сума лізингових платежів на дату укладання Договору визначається п. 8.1 Договору і може змінюватися відповідно до умов цього Договору. Порядок, розмір та терміни оплати Лізингоодержувачем лізингових платежів встановлюються в Графіку платежів (додаток №1 до Договору).

Додатковою угодою №1 від 03.04.2013р. до Договору №1008/04/13-В фінансового лізингу встановлений графік внесення лізингових платежів.

Пунктом 8.4 Договору сторони передбачили, що сплата лізингових платежів здійснюється в гривні з коригуванням курсу валют відповідно до п. 2.6 Загальних умов Договору.

Положеннями п. 8.5 Договору сторони встановили, що офіційний курс гривні до долару США на дату укладення Договору становить - 7,993.

Відповідно до п. 2.6 Загальних умов Договору у разі вказівки у п. 8.5 Договору на застосування при визначенні розміру лізингового платежу коригування курсу валют, Сторони погоджуються, що лізингові платежів, які підлягають виплаті згідно з даним Договором, розраховуються з використанням середньозваженого курсу української гривні до долара США на міжбанківському ринку (за офіційними даними НБУ, розміщеними на сайті: http://bank.gov.ua/control/uk/index ) за формулою. Для погашення вартості предмета лізингу відноситься сума, зазначена в графі 4 Графіка платежів на відповідну дату. Різниця поточного Лізингодавцю платежу, розрахованого за правилами цього пункту Загальних умов, і суми, що відшкодовує вартість предмета лізингу, вважається комісією Лізингодавця.

За матеріалами справи, позивач належним чином виконав взяті на себе зобов'язання: а саме придбав предмет лізингу та передав його у користування відповідачу за актом прийому- передачі від 19.04.2013р., однак відповідач, починаючи з червня 2014р. припинив сплату лізингових платежів.

За приписами ст. 193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Згідно ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За таких обставин, вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати лізингових платежів у розмірі 85 235грн. 96 коп. підлягає задоволенню.

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Виходячи з викладеного, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКИЙ ЛІЗИНГОВИЙ ФОНД" є обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКИЙ ЛІЗИНГОВИЙ ФОНД" - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ВАНТАЖНА" (67800, Одеська обл., Овідіопольський район, вул. Портова, 28,код ЄДРПОУ 36849333, поточний рахунок 26009420701 в ПАТ "Марфін Банк" МФО 328168) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Український лізинговий фондВ» (04205, м. Київ, пр-т Оболонський, 35-А, офіс 301, поточний рахунок 26006056101644 в філії "Київ сіті" ПАТ КБ "ОСОБА_2", МФО 380775, код ЄДРПОУ 37859096) заборгованість у розмірі 85 235грн. 96 коп. та витрат по сплаті судового збору 1 278грн. 54коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 22 грудня 2015р.

Суддя Н.В. Рога

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.12.2015
Оприлюднено27.12.2015
Номер документу54508180
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/4338/15

Рішення від 17.12.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 12.11.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні