Рішення
від 17.12.2015 по справі 904/9920/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.12.15р. Справа № 904/9920/15

За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Електротехнічна компанія "Техномрія", м. Харків

до публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград

про стягнення 85 249,61 грн. заборгованості за договором поставки, 4 262,48 грн. пені, 2 802,72 грн. 3% річних, 42 369,06 грн. інфляційних втрат

Суддя Бондарєв Е.М.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №б/н від 24.07.15р., представник

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Електротехнічна компанія "Техномрія" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" заборгованості на суму 134 683,87 грн., з яких:

- 85 249,61 грн. заборгованість за поставлений товар;

- 4 262,48 грн. пені за загальний період з 28.10.2014 року по 23.03.2015 року;

- 2 802,72 грн. 3 % річних за загальний період з 24.09.2014 року по 28.10.2015 року;

- 42 369,06 грн. інфляційних втрат за період з жовтня 2014 року по липень 2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором поставки № 421-ПУ від 14.01.2014 року в частині своєчасної та повної оплати за товар поставлений за видатковою накладною № 547 від 17.07.2014 року на суму 135 901,58 грн.

16.12.2015 року до суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи для врегулювання спірних питань шляхом узгодження між сторонами умов мирової угоди.

Зазначене клопотання судом задоволено не було, оскільки намір укласти між сторонами мирової угоди, по-перше, документально не підтверджено, по-друге, у судовому засіданні представник позивача не підтвердив перебування сторін на етапі врегулювання спору у позасудовому порядку. Крім того, не надано доказів, які б підтверджували, що вказані обставини перешкоджали підготовці обґрунтованого відзиву на позов та документів, які б підтверджували заперечення викладені в порядку, передбаченому ст. 59 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою господарського суду від 16.11.2015 року порушено провадження у справі з призначенням справи до розгляду в засіданні на 03.12.2015 року, після чого розгляд справи відкладався до 17.12.2015 року.

У судовому засіданні 17.12.2015 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

14.01.2014 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Електротехнічна компанія "Техномрія" (далі - постачальник, позивач) та публічним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" (далі - покупець, відповідач) укладено договір поставки №421-ПУ (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого в порядку і на умовах, передбачених договором, постачальник зобов'язується поставити у власність покупця продукцію та/або обладнання виробничо-технічного призначення, код ГК (далі - продукція), в асортименті, кількості, в строки, за ціною і з якісними характеристиками, узгодженими сторонами в цьому договорі і специфікаціях, які є невід'ємними частинами до цього договору.

Покупець зобов'язується прийняти та оплатити поставлену в його власність продукцію у відповідності до умов цього договору (п.1.2 договору).

Згідно з п.4.1 договору поставка продукції здійснюється партіями в асортименті, кількості, за цінами, з якісними характеристиками в строки, погоджені сторонами в специфікаціях до цього договору. Під партією сторони розуміють будь-яку кількість продукції, однорідної за своїми якісними показниками, яке супроводжується одним документом про якість та/або одним товаросупровідними документом.

Умови поставки продукції - DDP, згідно "Інкотермс-2010", з урахуванням умов і застережень, що містяться в цьому договорі та/або відповідних Специфікаціях до договору. Узгоджене місце призначення поставки вказується сторонами у відповідних Специфікаціях до договору. Постачальник несе всі витрати, пов'язані з постачанням продукції, до моменту її поставки в узгоджене місце призначення поставки. У випадку, коли сторонами Специфікаціях обумовлюються інші умови поставки, взаємовідносини сторін будуть регулюватися положеннями, погодженими сторонами в відповідних Специфікаціях до договору (п.4.2 договору).

Відповідно до п.4.3. договору постачальник зобов'язаний надати покупцю наступні документи:

- рахунок;

- податкову накладну;

- видаткову накладну;

- відповідні товаросупровідні накладні (залізничну/товарно-транспортну накладну);

- сертифікат якості заводу-виробника та/або паспорт;

- сертифікат відповідності (у випадку, якщо продукція належить обов'язковій сертифікації);

- дозвіл держгірпромнагляду (у випадку, якщо отримання даного документа обов'язково згідно з нормами чинного законодавства);

- інструкцію (керівництво) по експлуатації (у випадку, якщо даний документ передбачений);

- технічну документацію, передбачену п.2.4 цього договору.

Не обмежуючи переліком, обумовленим в цьому пункті договору, покупцеві надається виключне право визначати перелік документів згідно з чинним законодавством України та/або виходячи з специфікації продукції, які повинні бути надані постачальником у строки, зазначені в даному пункті договору.

Документи (окрім податкових накладних), постачальник зобов'язався надати покупцю разом з продукцією, що поставляється.

Постачальник зобов'язується надати, оформлену відповідно до вимог чинного законодавства, податкову накладну не пізніше 3 (трьох) календарних днів з дати поставки продукції або здійснення оплати. Якщо 3 (третій) календарний день припадає на вихідний та/або святковий день, податкова накладна надається покупцю в перший робочий день після такого вихідного та/або святкового дня. У випадках, передбачених чинним законодавством, постачальник зобов'язується зареєструвати в установленому порядку податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п.4.4 договору у випадку поставки продукції без товаросупровідної документації, що спричинить неможливість здійснити приймання продукції за кількістю, якістю, асортиментом, комплектністю, покупець має право відмовитись від приймання продукція, яка поставлена. В такому випадку, повернення продукції здійснюється в порядку, передбаченому п.2.5 даного договору.

Покупець вправі затримати оплату за продукцію при не наданні та/або несвоєчасному наданні оригіналів рахунків, податкових накладних, а також інших документів, надання або передача яких постачальником є обов'язковим в силу договору, при цьому покупець не несе відповідальності за таку затримку оплати (п.4.5 договору).

Згідно з п.4.7 договору датою поставки вважається дата, зазначена представником покупця на відповідних товаросупровідних документах, наданих постачальником. При поставці автомобільним транспортом датою поставки вважається дата, яка вказана представником покупця на видатковій накладній. При постачанні залізницею датою поставки вважається дата, зазначена в залізничній накладній, яка свідчить про прибуття продукції на залізничну станцію призначення (узгоджене місце призначення поставки).

Зобов'язання постачальника вважаються виконаними з моменту передачі продукції у розпорядження покупця в узгоджене місце призначення поставки в асортименті, кількості, в строки, з якісними характеристиками, узгодженими сторонами в договорі та Специфікаціях до договору. Зобов'язання покупця вважаються виконаними з моменту прийняття та оплати поставленої продукції (п.4.8 договору).

Пунктом 4.9 договору передбачено, що право власності на продукцію, ризики втрати або пошкодження продукції переходять від постачальника до покупця з дати поставки продукції.

Відповідно до п.5.4 договору розрахунки за поставлену постачальником продукцію за цим договором здійснюються покупцем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 робочих днів з 60 календарного дня з дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 4 цього договору, якщо інший більший термін відстрочення не обговорений у відповідній Специфікації. Датою оплати вважається дата списання коштів з поточного рахунка покупця.

Ціни на продукцію. яка поставляється постачальником встановлюються сторонами у відповідних специфікаціях до договору (п.5.2 договору).

Згідно з п.5.4 договору розрахунки за поставлену продукцію постачальником за договором здійснюється покупцем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 робочих днів з 60 календарного дня з дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів передбачених розділом 4 договору. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця.

Договір вступає в силу з 01.01.2014 року за умови його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін. Сторони пришли до згоди, що у випадку належного виконання обома сторонами своїх зобов'язань, строк дії договору встановлюється до 31.12.2015 року включно. У випадку невиконання (неналежного виконання) сторонами (стороною) своїх зобов'язань за даним договором, строк дії договору продовжується до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (пункт 8.1 договору).

У Специфікації від 04.06.2014 року сторони узгодили найменування продукції, кількість, ціну, вартість та строки поставки, умови поставки.

На виконання умов договору позивач здійснив поставку відповідачу продукції на загальну суму 135 901,58 грн., що підтверджується видатковою накладною № 547 від 17.07.2014 року та товарно-транспортною накладною № Р547 від 17.07.2014 року, які підписанні уповноваженими представниками сторін та скріплені їх печатками, про що 17.07.2014 року виставлено рахунок на оплату № 606 від 17.07.2014 року.

Відповідач, в порушення вимог договору, за поставлену продукцію, розрахувався частково у сумі 50 651,97 грн., що і стало підставою для звернення з позовом до суду.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно з пунктом 5.4 договору оплата за поставлену продукцію мала бути здійснена до 23.09.2014 року.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості у розмірі 85 249,61 грн. перед позивачем відповідачем не надано.

При викладених обставинах позовні вимоги у сумі 85 249,61 грн. слід визнати обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до пункту 6.8 договору у випадку несвоєчасної оплати продукції, покупець, на письмову вимогу постачальника, сплачує постачальнику неустойку у вигляді пені, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення оплати від вартості своєчасно не оплаченої продукції, однак не більше 5% від вартості своєчасно неоплаченої продукції.

Заявлена позивачем до стягнення пеня за несвоєчасну оплату поставленої продукції за договором розрахована у сумі 11 664,01 грн. за період із 28.10.2014 року по 23.03.2015 року.

Перевіркою здійсненого позивачем розрахунку пені встановлено, що розрахунок здійснено правильно.

Тому заявлена до стягнення пеня у сумі 11 664,01 грн. за період із 28.10.2014 року по 23.03.2015 року підлягає задоволенню.

Згідно з статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіркою здійсненого позивачем розрахунку 3% річних, заявлених до стягнення у сумі 2 802,72 грн. за період з 24.09.2014 року по 28.10.2015 року, та інфляційних втрат, заявлених до стягнення у сумі 42 369,06 грн. за період з жовтня 2014 року по липень 2015 року, встановлено, що вони здійснені вірно.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повінстю, а саме стягненню з відповідача на користь позивача підлягає заборгованість у загальній сумі 134 683,87 грн., з яких: 85 249,61 грн. - основний борг, 4 262,48 грн. - пеня, 2 802,72 грн. - 3% річних, 42 369,06 грн. - інфляційні втрати.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у сумі 2 020,26 грн.

Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Леніна, буд. 76, ідентифікаційний код 00178353) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Електротехнічна компанія "Техномрія" (61128, м. Харків, проспект П'ятдесятиріччя СРСР, 149, оф. 319, ідентифікаційний код 38385636) основний борг у сумі 85 249,61 грн., пеню у сумі 4 262,48 грн., 3% річних у сумі 2 802,72 грн., інфляційні втрати у сумі 42 369,06 грн., судовий збір у сумі 2 020,26 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 22.12.2015 року.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.12.2015
Оприлюднено30.12.2015
Номер документу54538499
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9920/15

Ухвала від 14.07.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 30.06.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 13.06.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 25.01.2016

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Ганна Костянтинівна

Рішення від 17.12.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 03.12.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні