Рішення
від 22.12.2015 по справі 902/1492/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 грудня 2015 р. Справа № 902/1492/15

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Василишеній Н.О.

За участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю;

відповідача: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом :Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7)

до :Вінницької обласної профспілкової організації Всеукраїнської професійної спілки "Столиця-регіони" (21000, м. Вінниця, вул. Р.Скалецького, 34-А)

про стягнення 23167,16 грн. заборгованості

ВСТАНОВИВ :

Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - позивач) заявлено позов про стягнення з Вінницької обласної профспілкової організації Всеукраїнської професійної спілки "Столиця-регіони" (далі - відповідач) 23 167,16 грн., з яких: 16 792,41 грн. - основного боргу (орендна плата, комунальні платежі та експлуатаційні витрати); 3 616,78 грн. - пені; 243,97 грн. - 3% річних та 2 514,00 грн. - інфляційних втрат.

Ухвалою від 12 листопада 2015 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 02 грудня 2015 року.

Ухвалою від 02 грудня 2015 року розгляд справи відкладено на 22 грудня 2015 року в зв'язку з неявкою представника відповідача.

В судове засідання 22.12.2015 р. з'явися представник позивача, який підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, відзиву на позов та витребуваних документів не надав .

Ухвала про порушення провадження у справі від 12.11.2015 р. направлена відповідачу рекомендованими листом на адресу, вказану в позовній заяві, а саме - 21000, м. Вінниця, вул. Р.Скалецького, 34-А. Конверт з ухвалою повернувся до суду з відміткою поштового зв'язку за відмовою адресата . Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце судового розгляду справи за його участю.

З огляду на подані в справу докази, суд приходить до висновку про те, що неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору у його відсутність. Спір відповідно положень ст. 75 ГПК України підлягає вирішенню за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши в сукупності надані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку суд встановив наступне.

07.10.2014 р. між позивачем та відповідачем укладено договір № 7-163 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області.

Відповідно до п.1.1 Договору Управління надає, а Орендар приймає в оренду нежиле приміщення, для розміщення офісу, загальною площею 26,99 кв.м. (з коеф. 1,73 на коридори, холи, сходові клітини, санвузли і т.д.), що складається з кімнати № 021, яка розташована в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця:. вул. Хмельницьке шосе, 7, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього Договору (додаток №1).

Вартість об'єкта визначена експертним шляхом станом на 31.08.2014р., становить 6126,0 грн за 1 кв.м. (п. 1.2. Договору).

Опис технічного стану об'єкта оренди на день передачі, його склад зазначається в актіприймання - передачі об'єкта оренди, що є невід'ємною частиною цього Договору (додаток № 2) (п. 1.3. Договору).

Об'єкт оренди є спільною власністю територіальних громад області і знаходиться на балансі Управління спільної комунальної власності, який є орендодавцем (п. 1.4. Договору).

Згідно п. 2.1 - 2.4 Договору вступ Орендаря у володіння та користування об'єктом оренди настає одночасно із підписанням сторонами акта приймання-передачі вказаного об'єкта. Передача об'єкта в оренду не спричиняє передачу права власності на нього. Об'єкт залишається спільною власністю територіальних громад Вінницької області, а Орендар володіє і користується ним протягом строку оренди. У разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається Управлінню в належному стані з урахуванням нормального фізичного зносу в порядку, встановленому п.2.1. договору. Об'єкт оренди вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає-об'єкт оренди іншій стороні за Договором.

Пунктом 3.1 Договору передбачено, що за володіння та користування об'єктом оренди Орендар сплачує, орендну плату, місячний розмір якої становить (15,32 х К інф. вересень 2014р х К інф. жовтень 2014р.) грн. за 1 кв.м, орендованої площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної Ради 5 скликання № 419 Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницькоїобласті та за результатами вивчення попиту на оренду.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця (п. 3.2. Договору).

Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та в порядку, визначених законодавством України, який сплачується Орендарем разом з орендною платою (п. 3.3 Договору).

Згідно п. 3.4. Договору відшкодування витрат за комунальні послуги (вода, опалення, приєднане навантаження (тепло), електроенергія, вивезення сміття, охорона будинку, пожежна сигналізація) Орендар сплачує за рахунками Управління згідно з розшифровкою всіх витрат по видах послуг щомісячно. Сума відшкодування комунальних послуг (за 1 кв.м.) змінюється пропорційно змінам розцінок за ці послуги. Орендар відшкодовує шляхом сплати за рахунками Управління експлуатаційні витрати (витрати на утримання будинку і прибудинкової території) місячний розмір, яких складає 14,50 грн. за 1 кв.м. без ПДВ. Сума відшкодування (за 1 кв.м. ) змінюється пропорційно законодавчій зміні розміру мінімальної заробітної плати. Розмір експлуатаційних витрат змінюється з 1 січня кожного року.

Відповідно до п. 3.6 - 3.8 Договору Управління до 25 числа кожного місяця підготовлює рахунки по орендній платі, комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а Орендар зобов'язаний протягом двох робочих днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання в відомості на отримання рахунків. Орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання: рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати Управлінню свої обґрунтовані письмові заперечення. Управління розглядає заперечення Орендаря протягом трьох днів та в разі погодження змінює суму, виставлену в рахунку. В разі якщо Орендар в термін, передбачений п.3.6. Договору, не з'явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо загальної суми виставленої в рахунку - загальна сума виставлена в рахунку до сплати вважається узгодженою між Сторонами.

Згідно п. 3.9 Договору визначену орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати Орендар зобов'язаний сплачувати на рахунок Управління не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним. В разі несвоєчасної оплати Управління залишає за собою право стягувати орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати через нотаріальну контору чи господарський суд. Необхідні платежі нараховуються з моменту підписання акту приймання-передачі.

Пунктом 3.12 Договору передбачено, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витати сплачується Орендарем по день фактичної передачі приміщення Управлінню.

Відповідно до п. 10.1 Договору цей договір діє з 07.10.2014 р. до 07.09.2017 року.

Відповідно до п. 10.7 Договору дія цього договору припиняється, зокрема, достроково за згодою сторін.

Актом приймання-передачі приміщень від 07.10.2014 р. встановлено, що приміщення передані 07.10.2014 р. в нормальному санітарно технічному стані.

Позивач в позовній заяві зазначає, що 18.06.2015 р. звернувся до відповідача із листом про відмову від Договору, в зв'язку із невиконанням орендарем своїх зобов'язань. 23 вересня 2015 року відповідач передав позивачу орендовані згідно договору приміщення.

Разом з тим, орендар не виконав умови договору щодо своєчасної та повної оплати, у зв'язку з чим у нього перед орендодавцем утворився борг за користування орендованим приміщенням за період з грудня 2014 р. по вересень 2015 р. у розмірі 16 792,41 грн. (5684,77 грн. - орендна плата, 6 411,34 грн. - комунальні послуги та 4 696,30 грн. - експлуатаційні витрати).

З огляду на це станом на день слухання справи за відповідачем рахується заборгованість перед позивачем в сумі 16 792,41 грн.

Дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта, або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч.1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Частиною 1 ст. 19 Закону України Про оренду державного та комунального майна встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності в строки, встановлені договором оренди.

В силу ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України, ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).

Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі, комунальним послугам та експлуатаційним витратам в сумі - 16 792,41 грн. підлягають задоволенню, оскільки є обґрунтованими та фактично відповідають матеріалам справи.

Окрім основного боргу, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача 3616,78 грн. - пені; 243,97 грн. - 3% річних та 2 514,00 грн. - інфляційних втрат.

Так, розглянувши питання щодо обґрунтованості заявлених вимог судом встановлено наступне:

У п.3.10. Договору сторони передбачили, що в разі несвоєчасної сплати орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат Орендар сплачує пеню за весь період заборгованості у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Зважаючи на наведені приписи закону та договору, суд провівши перерахунок заявлених до стягнення пені та 3% річних встановив, що вони здійснені в межах чинного законодавства та умов договору.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 3616,78 грн. - пені; 243,97 грн. - 3% річних за загальний період з 06.01.2015 р. по 06.11.2015 р. підлягають задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача інфляційних втрат суд зазначає наступне:

Якщо кредитор приймає рішення вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, він має враховувати індекс інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в якійсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція), а отже сума боргу в цьому періоді зменшується.

Позовні вимоги в частині стягнення 2 514,00 грн. - інфляційних втрат за загальний період з 06.01.2015 р. по 06.11.2015 р. підлягають задоволенню частково в сумі 2262,92 грн. відповідно до розрахунку, здійсненого судом на підставі ст. 625 ЦК України (а.с. 32).

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 32, 33, 43-44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Вінницької обласної профспілкової організації Всеукраїнської професійної спілки "Столиця-регіони" (21000, м. Вінниця, вул. Р.Скалецького, 34-А, ідентифікаційний код 37247708) на користь Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, ідентифікаційний код 20098076) 16 792,41 грн. - основного боргу; 3616,78 грн. - пені; 243,97 грн. - 3% річних; 2262,92 грн. - інфляційних втрат та 1204,80 грн. - судового збору.

3. В частині стягнення 251,08 грн. - інфляційних втрат відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 24 грудня 2015 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу (21000, м. Вінниця, вул. Р.Скалецького, 34-А)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.12.2015
Оприлюднено31.12.2015
Номер документу54576302
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/1492/15

Рішення від 22.12.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 02.12.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 12.11.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні