Рішення
від 21.12.2015 по справі 921/1093/15-г/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" грудня 2015 р.Справа № 921/1093/15-г/15

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Галамай О.З.

при секретарі Сиротюк К.В.

розглянув справу

за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ВІНАГРО", м. Київ

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЗЕВС - ТЕРНОПІЛЬ", м. Тернопіль

про стягнення заборгованості в розмірі 44 071,91 грн.

В судове засідання з'явились:

від позивача : ОСОБА_2 - представник, довіреність б/н від 20.10.2015 р. ;

від відповідача: не з'явився.

Представнику позивача в судовому засіданні роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Фіксація судового процесу технічними засобами в порядку ст.81-1 ГПК України не здійснювалася через відсутність відповідного клопотання.

Суть спору: На розгляд господарського суду Тернопільської області ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ВІНАГРО" подано позов до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЗЕВС - ТЕРНОПІЛЬ" про стягнення заборгованості в розмірі 44 071,91 грн.

Ухвалою суду від 06.11.2015 р. порушено провадження по справі та призначено судове засідання на 25.11.2015 р.

В судовому засіданні 25.11.2015р. суд перейшов до розгляду справи по суті.

Представник позивача в судовому засіданні 25.11.2015 р. позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та пояснень, наданих в судовому засіданні. Також через канцелярію суду подав ряд документів, які витребовувались ухвалою суду (вх.№24865 ).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин не явки суду не повідомив, вимог ухвали суду від 06.11.2015 р. не виконав, в зв"язку з чим розгляд справи відкладено на 16.12.2015р.

Ухвалою суду від 11.12.2015р. розгляд справи відкладено на 21.12.2015 р. з підстав, викладених в ній.

Представник позивача в судовому засіданні 21.12.2015 р. позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та пояснень, наданих в судовому засіданні.

Представник відповідача в судове засідання вкотре не з'явився, вимог ухвал суду не виконав, причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи рекомендованою кореспонденцією з повідомленнями про вручення поштового відправлення та телеграмою (знаходяться в матеріалах справи).

Пунктом 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011р. встановлено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи викладене, суд вважає, що справа у відповідності до вимог ст. 75 ГПК України може бути розглянута за відсутності відповідача.

В судовому засіданні 21.12.2015р. судом оглянуто оригінали документів, доданих до позовної заяви та оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

29 червня 2015 року між ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ВІНАГРО" (надалі - Постачальник) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Зевс - Тернопіль" (надалі - Покупець) укладено договір поставки №07-15, відповідно до умов якого Постачальник зобов"язується передати ( поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - Покупцеві товар (товари), а Покупець зобов"язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (п.1.1 Договору).

Згідно п. 2.1 Договору кількість, асортимент та ціна Товару на кожну окрему партію зазначається у накладних (видаткових, податкових тощо) та у відповідній Специфікації. Специфікація складається у письмовій формі, підписується уповноваженими представниками Сторін, скріплюється печатками Сторін і є невід'ємною частиною даного Договору. Кожна наступна накладна та Специфікація не відміняє та не призупиняє дію попередніх накладних та Специфікацій ні в цілком, ні в частині, якщо тільки в них не зазначено інше.

Загальна кількість товарів, що підлягають поставці, їх часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура) за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами визначаються за згодою сторін, і вказуються у відповідних видаткових накладних, які складаються та підписуються уповноваженими представниками Сторін на підтвердження факту передачі товару. Кількість Товару, що поставляється, вказується у відповідних накладних та Специфікаціях. ( п.п.3.1, 3.4 Договору).

Пунктами 4.1, 4.2 Договору визначено, що ціни на Товар встановлюється у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору. Якщо Сторони протягом терміну дії Договору додатково передбачать строки поставки Товару на наступні періоди, то разом із тим будуть встановлені ціни. Загальна сума Договору складає суму всіх накладних та Специфікацій до нього.

02 липня 2015 року сторонами підписано специфікацію - додаток №1 до договору поставки №07-15 від 29.06.2015р. на загальну суму 58 102,80 грн.

Згідно п.п.5.2, 5.3, 5.4, 5.5 Договору оплата Товару проводиться в гривнях на поточний рахунок Постачальника, вказаний в розділі 12 даного Договору. Покупець також має право розрахуватись по даному Договору достроково. За кожну партію товару Покупець зобов'язаний сплатити Постачальнику повну ціну партії товару повністю не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з дати отримання товару. Оплата за поставлений товар здійснюється шляхом безготівкового переказу на поточний рахунок Постачальника, вказаний у реквізитах Постачальника в цьому договорі. Оплата здійснюється Покупцем на підставі цього договору і виставлених Постачальником рахунків - фактур на відповідну партію товару. При здійсненні платежу Покупець обов'язково повинен вказувати у платіжному дорученні номер та дату цього договору, номер та дату видатково-прибуткової накладної, за якою партія товару постачалася, та номер і дату рахунку-фактури, виписаної Постачальником на оплату поставленої партії товару.

На виконання умов договору поставки № 07-15 від 29.06.2015р. позивач передав відповідачу товар на загальну суму 58102,80 грн., про що свідчать видаткова накладна №РН-0000001 від 02.07.2015р., яка скріплена підписами та печатками обох сторін та рахунок - фактура №СФ-01 від 02.07.2015р. (належно завірені копії містяться в матеріалах справи).

Як свідчать матеріали справи та стверджує позивач, відповідач свої договірні зобов'язання щодо оплати за поставлений товар виконав частково у розмірі 20 000,00 грн., про що свідчать виписки щодо руху коштів по рахунку 26005500145189 (належно завірені копії знаходяться в матеріалах справи).

Станом на день розгляду справи основна заборгованість відповідача перед позивачем складає 38 102, 80 грн.

Позивачем відповідно до п.8.5 договору нараховано відповідачу пеню у розмірі 5643,91 грн., яку просить стягнути з відповідача.

Згідно 625 ЦК України позивачем нараховано три відсотки річних в розмірі 325,20 грн., які просить стягнути з відповідача.

Також позивач просить судові витрати покласти на відповідача.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Аналогічне положення містить ст. 193 ГК України де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.

Ст. 712 ЦК України встановлено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до укладеного між сторонами договору поставки №07-15 від 29.06.2015р. (відповідно до умов якого Постачальник зобов"язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - Покупцеві товар (товари), а Покупець зобов"язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (п.1.1 Договору)), позивач передав відповідачу товар на загальну суму 58102,80 грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-0000001 від 02.07.2015р. на суму 58 102,80 грн., яка скріплена підписами та печатками обох сторін та рахунком - фактурою №СФ-01 від 02.07.2015р. (належно завірені копії містяться в матеріалах справи).

Згідно п. 2.1 Договору кількість, асортимент та ціна Товару на кожну окрему партію зазначається у накладних (видаткових, податкових тощо) та у відповідній Специфікації. Специфікація складається у письмовій формі, підписується уповноваженими представниками Сторін, скріплюється печатками Сторін і є невід'ємною частиною даного Договору. Кожна наступна накладна та Специфікація не відміняє та не призупиняє дію попередніх накладних та Специфікацій ні в цілком, ні в частині, якщо тільки в них не зазначено інше.

Загальна кількість товарів, що підлягають поставці, їх часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура) за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами визначаються за згодою сторін, і вказуються у відповідних видаткових накладних, які складаються та підписуються уповноваженими представниками Сторін на підтвердження факту передачі товару. Кількість Товару, що поставляється, вказується у відповідних накладних та Специфікаціях. ( п.п.3.1, 3.4 Договору).

Пунктами 4.1, 4.2 Договору визначено, що ціни на Товар встановлюється у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору. Якщо Сторони протягом терміну дії Договору додатково передбачать строки поставки Товару на наступні періоди, то разом із тим будуть встановлені ціни. Загальна сума Договору складає суму всіх накладних та Специфікацій до нього.

02 липня 2015 року сторонами підписано специфікацію - додаток №1 до договору поставки №07-15 від 29.06.2015р. на загальну суму 58 102,80 грн.

Згідно п.п.5.2, 5.3, 5.4, 5.5 Договору оплата Товару проводиться в гривнях на поточний рахунок Постачальника, вказаний в розділі 12 даного Договору. Покупець також має право розрахуватись по даному Договору достроково. За кожну партію товару Покупець зобов'язаний сплатити Постачальнику повну ціну партії товару повністю не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з дати отримання товару. Оплата за поставлений товар здійснюється шляхом безготівкового переказу на поточний рахунок Постачальника, вказаний у реквізитах Постачальника в цьому договорі. Оплата здійснюється Покупцем на підставі цього договору і виставлених Постачальником рахунків - фактур на відповідну партію товару. При здійсненні платежу Покупець обов'язково повинен вказувати у платіжному дорученні номер та дату цього договору, номер та дату видатково-прибуткової накладної, за якою партія товару постачалася, та номер і дату рахунку-фактури, виписаної Постачальником на оплату поставленої партії товару.

Однак, як вбачається із позовних вимог та матеріалів справи, відповідач свої зобов'язання щодо оплати за отриманий товар виконав частково в розмірі 20 000 грн, заборгувавши позивачу 38 102,80 грн.

Отже, станом на момент розгляду справи, основний борг відповідача становить 38 102,80 грн та підлягає до стягнення на користь позивача.

Положенням ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 8.5 Договору у випадку порушення Покупцем термінів оплати, відповідно до умов даного Договору він оплачує Постачальнику суму заборгованості, а також штрафну неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми заборгованості за кожний день прострочення оплати.

Ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлює, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Однак, відповідно до ст. 3 даного Закону, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Враховуючи порушення Покупцем термінів оплати за отриманий товар позивачем нараховано відповідачеві пеню у розмірі 5643,91 грн., яка підлягає до стягнення.

Нормами ст. 625 ЦК України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов'язання, а саме: три проценти річних від простроченої суми.

За несвоєчасне виконання договірних зобов'язань позивачем нараховано три відсотки річних в розмірі 325,20 грн., які підлягають до стягнення.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Ст. 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

В силу вимог ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 4 1 , 4 2 , 4 3 ,4 4 , 4 5 ,4 6 ,12, 32, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЗЕВС - ТЕРНОПІЛЬ" (м. Тернопіль, вул. Шопена,1/5, код ЄДРПОУ 38905897) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ВІНАГРО" (м. Київ, проспект Перемоги, 67, корпус 2, код ЄДРПОУ 39677024) - 38 102 (тридцять вісім тисяч сто дві) грн. 80 коп. основного боргу, 5 643 (п"ять тисяч шістсот сорок три) грн. 91 коп. пені, 325 (триста двадцять п"ять) грн. 20 коп. - 3 % річних, 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.

Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24.12.2015р.

Суддя Галамай О.З.

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення21.12.2015
Оприлюднено31.12.2015
Номер документу54578950
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/1093/15-г/15

Судовий наказ від 11.01.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

Рішення від 21.12.2015

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

Ухвала від 11.12.2015

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

Ухвала від 25.11.2015

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

Ухвала від 19.11.2015

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

Ухвала від 06.11.2015

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Галамай О.З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні