Рішення
від 16.12.2015 по справі 905/1028/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Леніна, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.12.2015 Справа № 905/1028/15

Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В., суддів Говоруна О.В., Колесника Р.М.,

при секретері судового засідання ОСОБА_1

розглянувши матеріали справи за позовом: Української міської ради, м. Українськ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ

про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 83633,25 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Українська міська рада, м. Українськ звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 83633,25 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в порушення умов договору оренди землі від 12.03.2009 р. орендарем не перераховується орендна плата. Сума боргу з врахуванням пені складає 83633,25 грн., що призводить до недоотриманням місцевим бюджетом грошових коштів та завдає шкоду інтересам держави.

Позивач в судове 16.12.2015 р. засідання не з'явився, у попередній судових засіданнях позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у жодне судове засідання не з'явився, своєї позиції до відома суду не довів та не надав витребуваних документів, хоча про судові засідання повідомлявся належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою місцезнаходження, визначеною за матеріалами справи та відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, достовірність яких (відомостей) презюмується ст. 18 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

При цьому, з огляду на правову позицію Вищого господарського суду України, визначену в п.4 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006р. №01-8/1128 та в п.11 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 15.03.2007р. № 01-8/123, таке надсилання вважається належним виконанням обов'язку щодо інформування сторін про судовий розгляд справи.

За змістом правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п. 3.9.2 постанови № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. При цьому неявка у судове засідання однієї з сторін, належним чином повідомленої про час і місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені частиною першою статті 77 ГПК України (п.3.12 постанови).

Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників сторін у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 цього Кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію і не перешкоджає розгляду справи.

Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВСТАНОВИВ:

12.03.2009 р. між Українською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» (орендар) був укладений договір оренди землі (далі за текстом - договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення № V/35-269 від 13.11.2008 р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, буд. 24, кадастровий номер 1413870900:01:002:0055.

Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,1611 га, у тому числі 0,0590 га - капітальна двоповерхова забудова; 0,0011 га - під проходами, проїздами та площадками; 0,0019 га - під зеленими насадженнями; 0,0120 - інші землі.

В пункті 8 договору визначено, що договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно пункту 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1758 грн. 36 коп. (одна тисяча сімсот п'ятдесят вісім грн. 36 коп.) щомісяця, що становить 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 10, 11 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісячно на р/р 33216812700074 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЗКПО 34686427, одержувач - місцевий бюджет м. Українськ, не пізніше 30 числа, наступного за звітним місяцем.

Згідно п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду під обслуговування магазину продовольчих та непродовольчих товарів.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120% обчислювальної ставки НБУ, діючої на день виникнення боргу за оренду плату несплаченої суми за кожний день прострочення (п. 14 Договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 Договору).

Договір зареєстрований державним підприємством Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19 березня 2009 р. № 040915900004.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 19.03.2009 р. Українська міська рада передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» приймає в оренду строком на 5 років земельну ділянку, межі якої встановлені на місцевості, яка знаходиться у м. Українськ, вул. Первомайська, буд. 24 загальною площею 0,1611 га, кадастровий № 1413870900:01:002:0055.

Посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань по сплаті орендних платежів за договором від 12.03.2009 р., позивач просив стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 83 633,25 грн. в т. ч. пеню за період з 01.01.2011 р. по 01.04.2015 р.

Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього ж закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За своєю правовою природою договір є правочином. Водночас, договір є й основною підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (ст.11 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Зважаючи на наведені положення законодавства та наведені вище положення укладеного між сторонами договору оренди землі, суд дійшов висновку, що між сторонами наявні саме правовідносини щодо оренди землі, який регулює строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, а тому до цього договору в повній мірі застосовані положення Закону України «Про оренду землі» та іншого законодавства, яке регулює земельні відносини в Україні.

Статтею 526 Цивільного кодексу України, що кореспондується зі ст. 193 Господарського кодексу України, передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, проте відповідач неналежним чином виконав свій обов'язок щодо розрахунку за орендовану земельну ділянку, що призвело до виникнення заборгованості у спірній сумі.

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Статтею 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Отже, орендна плата за землю має сплачуватися своєчасно та в повному обсязі, згідно з умовами укладеного договору оренди землі.

Як вбачається з матеріалів справи (розрахунку позову надану позивачем), відповідачем не виконуються умови договору оренди землі від 12.03.2009 р., а саме, в обумовлені договором строки останнім не перераховується орендна плата, в результаті чого виникла заборгованість в розмірі 68 576,04 грн. за період з 01.01.2011 р. по 01.04.2015 р.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості з орендної плати у сумі 68 576,04 грн. перед позивачем відповідачем не надано.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, перевіривши нарахування заборгованості орендної плати за землю, приймаючи до уваги розрахунок позивача доданий до позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Української міської ради, м. Українськ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 68 576,04 грн. за період з січня 2011 р. по березень 2014 р., є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно до положень ст. 549 ЦК України, ст.230 Господарського кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 231 ГК України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

За приписом статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та частини другої статті 343 ГК України розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Якщо в укладеному сторонами договорі зазначено вищий розмір пені, ніж передбачений у цій нормі, застосуванню підлягає пеня в розмірі згаданої подвійної облікової ставки.

За приписами ст. 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Відповідно до п.2.5 Постанови №14 від 17.12.2013р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» пеня нараховується починаючи з наступного за останнім днем, у який зобов'язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін.

Суд також звертає увагу, що пунктом 5 ст. 254 Цивільного кодексу України встановлено наступне: якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Судом перерахована сума пені, яка підлягає стягненню, з урахуванням приписів діючого законодавства за період з січня 2011 р. по березень 2014 р., враховуючи неробочі дні, на які припадає останній строк сплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою (не пізніше 30 числа, наступного за звітним місяцем). Пеня, згідно здійсненого судом перерахунку складає 3037,98 грн.

Таким чином, вимоги щодо стягнення пені підлягають задоволенню частково, а саме в сумі 3037,98 грн.

Судовий збір відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стягується пропорційно заявлених до стягнення вимог.

Керуючись ст. ст. . 22, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Української міської ради, м. Українськ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 83633,25 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ (03055, м. Київ, вул. Ванди Василевської, буд. 7, код ЄДРПОУ 33371498) на користь Української міської ради, м. Українськ (85485, Донецька область, м. Українськ, вул. Первомайська, 24, код ЄДРПОУ 04052991, МФО 834016) заборгованість з орендної плати за за користування земельною ділянкою в сумі 68 576,04 грн., пеню в сумі 3037,98 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство нерухомості СБ ЛЕКС» , м. Київ (03055, м. Київ, вул. Ванди Василевської, буд. 7, код ЄДРПОУ 33371498) на користь Української міської ради, м. Українськ (85485, Донецька область, м. Українськ, вул. Первомайська, 24, код ЄДРПОУ 04052991, МФО 834016) судовий збір в сумі 1498,07 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписаний 21.12.2015 р.

Головуючий суддя Ю.В. Бокова

Суддя О.В. Говорун

Суддя Р.М. Колесник

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.12.2015
Оприлюднено31.12.2015
Номер документу54597924
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1028/15

Рішення від 16.12.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 01.12.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 22.10.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 08.09.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 19.08.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 03.08.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

Ухвала від 23.07.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ю.В. Бокова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні