КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2015 року (10:40 год.) м. Київ №810/4072/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Макаренко К.Ю. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до Малого приватного підприємства "Резерв" про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулась Вишгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області з позовом до Малого приватного підприємства "Резерв" про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника у розмірі 44092,08 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплачує у встановлений законодавством строк грошові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб та з податку на прибуток, в зв'язку з чим утворився податковий борг в розмірі 44092,08 грн.
Позивач зазначає, що податковий борг відповідача з орендної плати з юридичних осіб утворився у зв'язку з несплатою як самостійно визначених податкових зобов'язань так і донарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань.
Відповідачем письмових заперечень проти позову до суду не було надано.
В судове засідання по справі позивач не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином та завчасно, однак позивачем на адресу суду направлено клопотання про розгляд даної справи без участі представника позивача.
Відповідач у судове засідання по справі не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином та завчасно рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та приймаючи до уваги те, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство "Резерв" (ідентифікаційний код 25299477, місцезнаходження 07300, АДРЕСА_1) зареєстровано в якості юридичної особи 08.01.1998, а 15.06.2005 внесено запис про юридичну особу №13341200000000799 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №18911679 від 26.06.2014 (а.с.7-8).
Судом встановлено, що МПП "Резерв" подано до Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):
- №1400004891 від 10.02.2014 за 2014 рік, згідно якої самостійно визначено щомісячну суму орендної плати, яка підлягає сплаті у розмірі 2408,48 грн. (за грудень 2014 року - 2408,51 грн.) (а.с.11-13);
- №1500005565 від 18.02.2015 за 2015 рік, згідно якої самостійно визначено щомісячну суму орендної плати, яка підлягає сплаті у розмірі 3008,19 грн. (а.с.14-17);
Однак, орендна плата за земельні ділянки згідно податкової декларації №1400004891 від 10.02.2014 за період з квітня по грудень 2014 року у сумі 21676,35 грн. та орендна плата за земельні ділянки згідно податкової декларації №1500005565 від 18.02.2015 за період з січня по червень 2015 року у сумі 18049,14 грн. відповідачем не була сплачена, внаслідок чого утворився податковий борг, який з урахуванням наявної переплати відповідача за попередні періоди (січень-березень 2014 року згідно податкової декларації №1400004891 від 10.02.2014) у сумі 2092,09 грн., складає 37633,40 грн.
Судом встановлено, що позивачем проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з орендної плати за землю, за результатами якої складено акт №1088/1502/25299477 від 13.05.2014 (а.с.18).
Під час перевірки встановлено порушення відповідачем п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме порушення строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю до місцевого бюджету Вищедубечанської сільської ради, а саме сума податку нарахована за вересень 2013 року (дата нарахування 30.10.2013) фактично сплачено 15.04.2014; за жовтень 2013 року (дата нарахування 30.11.2013) фактично сплачено 15.04.2014; за листопад 2013 року (дата нарахування 30.12.2013) фактично сплачено 15.04.2014; за грудень 2013 року (з урахуванням письмових пояснень позивача про допущення технічної помилки при зазначенні періоду нарахування) (дата нарахування 30.01.2014) фактично сплачено 17.04.2014; за січень 2014 року (дата нарахування 02.03.2014) фактично сплачено 17.04.2014.
В акті перевірки №1088/1502/25299477 від 13.05.2014 зазначено, що відповідно до п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу передбачено застосування штрафних санкцій.
На підставі акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0008911502 від 14.05.2014, яким до МПП "Резерв" застосовані штрафні санкції у розмірі 1787,00 грн. (а.с.19).
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача, однак поштова кореспонденція була повернута з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання", що підтверджується довідкою оператора поштового зв'язку.
Також судом встановлено, що позивачем проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання по орендній платі за землю, за результатами якої складено акт перевірки №1092/1502/25299477 віл 15.06.2014 (а.с.20).
Перевіркою встановлено порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме порушення строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю до місцевого бюджету Вищедубечанської сільської ради, а саме сума податку нарахована за січень 2014 року (дата нарахування 02.03.2014) фактично сплачено 04.06.2015; за лютий 2014 року (дата нарахування 30.03.2014) фактично сплачено 04.06.2015; за березень 2014 року (дата нарахування 30.04.2014) фактично сплачено 04.06.2015.
В акті перевірки №1092/1502/25299477 віл 15.06.2014 зазначено, що відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу передбачено застосування штрафних санкцій.
На підставі акту перевірки №1092/1502/25299477 віл 15.06.2014 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0010111502 від 17.06.2015, яким МПП "Резерв" нараховані штрафні санкції у розмірі 1044,55 грн. (а.с.21).
Вищевказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача, однак поштова кореспонденція була повернута з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.21-зворотній бік).
Крім того, позивачем проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання по орендній платі за землю, за результатами якої складено акт перевірки №1366/1502/25299477 від 23.07.2015 (а.с.22).
Під час перевірки встановлено порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме порушення строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю до місцевого бюджету Вищедубечанської сільської ради - сума податку нарахована за березень 2015 року (дата нарахування 30.04.2015) фактично сплачено 17.07.2015; за квітень 2015 року (дата нарахування 30.05.2015) фактично сплачено 17.07.2015.
На підставі даного акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0012901502 від 24.07.2015, яким зобов'язано МПП "Резерв" сплатити штрафні санкції у розмірі 481,70 грн. (а.с.23).
Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23-зворотній бік).
Наведені вище податкові повідомлення-рішення відповідачем в судовому чи адміністративному порядку не оскаржені. На час розгляду справи по суті доказів про сплату податкового боргу за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем до суду не подано.
У зв'язку з несплатою відповідачем самостійно визначених грошових зобов'язань з орендної плати за землю, відповідно до вимог пп. 129.1.1. п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню у розмірі 3145,43 грн. за період з 31.12.2014 по 21.08.2015, що підтверджується обліковою карткою особового рахунку МПП "Резерв" з орендної плати за землю (а.с.28-29).
З метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу було направлено податкову вимогу від 31.10.2013 №111-11 на суму 2682,67 грн. за узгодженим грошовим зобов'язанням станом на 31.10.2013 та прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №111-11 (а.с.30).
Вказану податкову вимогу та рішення про опис майна у податкову заставу було направлено на адресу відповідача, однак поштове відправлення було повернуто з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.31).
Крім того, згідно облікової картки платника податків ТОВ "Резерв" з податку на прибуток підприємств у відповідача наявний податковий борг, а саме залишок несплаченої пені за прострочення виконання грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств у сумі 0,16 грн. за період з 23.10.2014 по 26.10.2014 (а.с.45), разом з тим позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення залишку несплаченої пені у сумі 0,13 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого у порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Приписами статті 49.2 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податків господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 ПК України).
Згідно з пунктом 59.5 зазначеної статті у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Тому, грошові зобов'язання у сумі 37633,40 грн., визначені на підставі поданих відповідачем декларацій з плати за землю за період з квітня 2014 року по червень 2015 року відповідно до статті 54 Податкового кодексу України є узгодженими та підлягають сплаті.
Відповідно до пп. 129.1.1. п.129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом (абз.2 п. 129.1.1 ч.129.1 ст. 129 ПК України).
Згідно з пунктом 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті
А тому, у зв'язку з простроченням відповідачем сплати узгодженого грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб останньому правомірно було нарахавано пеню у розмірі 3145,43 грн. за період з 31.12.2014 по 21.08.2015.
Згідно з п.120.1 ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (абз.2 п. 120.1 ст.120 ПК України).
Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Пунктами 56.2, 56.3 статті 56 ПК України передбачено, що у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк (підпункт 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України).
Згідно з приписами підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Оскільки відповідач не оскаржував прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення, податковий борг за податковими повідомленнями-рішеннями №0008911502 від 14.05.2014, №0010111502 від 17.06.2015, №0012901502 від 24.07.2015 є узгодженим.
Щодо способу захисту права на стягнення податкового боргу суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вирішуючи питання про погашення за рахунок платника податків податкового боргу, яке здійснюється шляхом стягнення коштів з рахунків банку або за рахунок готівки, приймає рішення про стягнення з боржника коштів в рахунок погашення податкового боргу.
З огляду на вищевказане, враховуючи підтвердження матеріалами справи наявності податкового боргу відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури стягнення податкового боргу у сумі 44092,21 грн. , з яких: орендна плата за землю за період з квітня 2014 року по червень 2015 року - 37633,40 грн., пеня за прострочення виконання зобов'язання з орендної плати за землю - 3145,43 грн., штрафні санкції - 3313,25 грн. та пеня за прострочення виконання узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток - 0,13 грн., суд дійшов висновку щодо правомірності вимог позивача.
На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Малого приватного підприємства "Резерв" (ідентифікаційний код 25299477, місцезнаходження 07300, АДРЕСА_1) на користь Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39466569, місцезнаходження 07300, Київська область, місто Вишгород, проспект Шевченка 1-а) 44092,21 грн. (сорок чотири тисячі дев'яносто дві грн. 21 коп.) в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю та податку на прибуток підприємств.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2015 |
Оприлюднено | 31.12.2015 |
Номер документу | 54599886 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Кушнова А.О.