9/225-06-6239
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" липня 2006 р.Справа № 9/225-06-6239
За позовом: Виробничо-комерційної фірми „Вибір” (товариства з обмеженою відповідальністю)
До відповідача: Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості”
Про визнання права власності та зобов'язання його зареєструвати
Суддя Бакланова Н.В.
Представники:
Від позивача: Димитров І.І. дов. №б/н від 14.07.2006р.
Від відповідача: Левіна С.В. дов. №184 від 16.05.2006р.
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Виробничо-комерційна фірма „Вибір” (товариство з обмеженою відповідальністю) звернувся до відповідача Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” з позовом про визнання права власності за позивачем на нерухоме майно –магазин, загальною площею 868,8 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253/1 та про зобов'язання зареєструвати за позивачем право власності на вищевказаний об'єкт нерухомості.
Відповідач Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” позов не визнає.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
16.09.2002р. між Одеським ордена „Знак Пошани” заводом продовольчого машинобудування та виробничо-комерційною фірмою „Вибір” (товариства з обмеженою відповідальністю) було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, згідно якого останньому передано нерухоме майно у вигляді частки будівлі клубу (літери „Б” приміщення 17, 18, 19, 20, 21, 22 та 23), яка складає 44/100 цього об'єкту, загальною площею згідно технічного паспорту 551,4 кв.м. за внутрішнім обміром, яке належить продавцеві на праві власності, про що свідчить свідоцтво про право власності, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради 03.08.2000р. за №009030, та знаходиться за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253.
14.09.2004р. позивачем отримано Акт державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію.
22.09.2004р. Суворовською районною адміністрацією Одеської міської ради видано розпорядження №1277 „Про прийняття в експлуатацію реконструйованого магазину по Миколаївській дорозі, 253 від ВКФ „Вибір”.
17.03.2006р. Суворовською районною адміністрації Одеської міської ради видано розпорядження № 189 „Про затвердження проекту розділу колишнього клубу літ. „Б” по Миколаївській дорозі, 253 на два самостійних об'єкта (Виробничо-комерційна фірма „Вибір” (ТОВ)”, згідно якого, зокрема, за виробничо-комерційною фірмою „Вибір” (ТОВ) - магазин загальною площею 868,8 кв.м в цілому. Вважати магазин за адресою: м. Одеса Миколаївська дорога, 253/1.
28.10.2005р. позивачем отримано технічний паспорт на виробничий будинок –магазин, що розташований за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253.
24.03.2006р. позивач звернувся до КП „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” з заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно.
Листом №5302-02/128 від 04.07.2006р. відповідач повідомив, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акту про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта та введення його в експлуатацію.
На підставі вищевикладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позов про визнання права власності –це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на майно.
Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати із представлених їм правовстановлюючих документів.
Ст.392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
За Законом України “Про власність” власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном (ст. 4).
Ст. 49 Закону України “Про власність” встановлено принцип презумпції добросовісного (правомірного) володіння майном –володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом.
Вирішуючи спори, пов'язані з правом власності, суд виходить з того, що підтвердженням наявності такого права можуть бути документи, що фіксують, підтверджують і оформлюють безпосередньо самі юридичні факти, на підставі яких у власника виникає (до нього переходить) право власності.
У відповідності зі ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності зі ст. 182 Цивільного кодексу України: право власності на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід та припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухоме майно та угод відносно нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надати інформацію про реєстрацію та зареєстрованих правах у порядку, встановленому законом.
Відмова в державній реєстрації права на нерухомість або угод відносно нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію, може бути оскаржена в суді.
Питання державної реєстрації права власності на нерухоме майно регулюється Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 .
Відповідно до п.1.3.Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. № 6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями /далі по тексту Положення/, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Згідно з пунктом 1.1. це Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.
Згідно з п. 1.2. Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування , підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності. Порядок подання документів на реєстрацію прав власності врегульований п.2.1. Положення, яким встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючи документи /додаток 1/, їх копії /нотаріально засвідчені/, а також інші документи, що визначені цим Положенням.
У відповідності з додатком 1 до цього Положення, яким визначені правовстановлюючи документи на нерухоме майно на підставі яких здійснюється реєстрація прав власності за суб'єктами, до останніх відносяться у тому числі рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності /п.10 додатку/.
Проаналізувавши приведену вище норму, суд зазначає, що до правовстановлюючих документів, якими є судові рішення, відносяться рішення, якими за результатами розгляду справи у позовному проваджені або в порядку окремого провадження у відповідності з положеннями глави 33 Цивільно-процесуального кодексу України у резолютивній частині визнано право власності на об'єкт нерухомості за конкретним суб'єктом.
У відповідності до п.1.4 Положення, поняття державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачає собою внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів, коштом особи, що звернулася до БТІ.
Закон України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 1 липня 2004 р. № 1952-1У регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Ст.2 цього Закону визначено що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень –офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень –єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно і т.д.
Відповідно до вимог ст. 19 цього Закону, якою встановлений перелік документів для державної реєстрації прав на нерухоме майно, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили також визначено як підстава для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав.
Цим Законом встановлено обов'язок місцевого органу державної реєстрації прав провести реєстрацію у встановленому порядку.
У зв'язку зі змінами, що сталися в чинному законодавстві, Вищий господарський суд України вніс зміни до Інформаційного листа ВГСУ від 31.01.2001 № 01-8/98 “Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом”, в яких зазначено, що оскільки відповідно до п.5 розділу У “Прикінцеві положення” Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами за позовами про визнання власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленими згідно зі ст.392 Цивільного кодексу України.
Як слідує з вище наведеного, позивач, на думку суду набув у встановленому законом порядку права власності на нерухоме майно –магазин, загальною площею 868,8 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253/1, і згідно чинного законодавства за ним повинно бути визнано право власності на це майно.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок відповідача,
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності Виробничо-комерційної фірми „Вибір” (товариства з обмеженою відповідальністю) (65000, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253/1, код 30332676, р/р 26001311897 в АБ „Південний” м. Одеса МФО 328209) на нерухоме майно –магазин, загальною площею 868,8 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253/1.
3. Зобов'язати Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” зареєструвати право власності Виробничо-комерційної фірми „Вибір” (товариства з обмеженою відповідальністю) (65000, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253/1, код 30332676, р/р 26001311897 в АБ „Південний” м. Одеса МФО 328209) на нерухоме майно –магазин, загальною площею 868,8 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса вул. Миколаївська дорога, 253/1.
4. Стягнути з Одеського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомого майна (65011м. Одеса вул. Троїцька, 25, код 03350290 р/р 2600830010759 в Облдирекції Укрсоцбанку України МФО 328016) на користь Виробничо-комерційної фірми „Вибір” (товариства з обмеженою відповідальністю) (65000, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253/1, код 30332676, р/р 26001311897 в АБ „Південний” м. Одеса МФО 328209) витрати на держмито в сумі 85 /вісімдесят п'ять/ грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 /сто вісімнадцять/ грн. 00 коп.
Рішення суду набирає чинності згідно ст.85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Бакланова Н.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 54689 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бакланова Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні