Справа № 387/1222/15-ц
Номер провадження по справі 2/387/443/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 року смт. Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :
головуючого судді Майстер І. П.
при секретарі Діордієвій Т.І.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю "Влада-Агро", треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Реєстраційна служба Новоукраїнського районного управління юстиції Кіровоградської області, Олександрівська сільська рада Добровеличківського району Кіровоградської області, Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації, в якому зазначив, що після смерті його бабусі ОСОБА_4, яка померла 24.03.2015 року, він успадкував за заповітом земельну ділянку № 168, кадастровий номер 3521780300:02:000:0168, площею 6,2189 гектара , розташовану на території Олександрівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом №57985250 від 25.09.2015 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1814. Вступивши в спадщину, ОСОБА_3 з'ясував, що за життя, а саме 03.03.2015 року за 21 день до смерті ОСОБА_4 уклала з ТОВ "Влада-Агро" договір оренди зазначеної земельної ділянки. При вивченні вказаного правочину позивач виявив, що підпис від імені ОСОБА_4 їй не належить , посвідчення підпису орендодавця було вчинене секретарем Олександрівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області 03.03.2015 року з порушенням вимог ст. 52 Закону України " Про нотаріат ". Крім того державна реєстрація вказаного договору була зареєстрована у Реєстраційній службі Новоукраїнського районного управління юстиції Кіровоградської області, а скріплено печаткою реєстратора Реєстраційної служби Добровеличківського районного управління юстиції Кіровоградської області. За таких обставин ОСОБА_3 вважає, що вказаний договір слід визнати недійсним .
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю та обґрунтував їх обставинами, викладеними в позовній заяві. Додав, що про існування оспорюваного договору ОСОБА_3 дізнався в березні 2015 році, коли став оформляти спадщину.
Представник відповідача ТОВ" Влада-Агро" в судовому засіданні заявлених вимог не визнав та наполягав на тому, що спірний договір оренди землі був підписаний безпосередньо орендодавцем. Зазначив, що нотаріальне посвідчення підпису на договорі не передбачено законодавством, а тому вказана обставина на його думку не може бути підставою для визнання оспорюваного правочину недійсним. Наявний в договорі запис про реєстрацію вказаного правочину реєстраційною службою Новоукраїнського РУЮ Кіровоградської області вважає помилкою, допущеною під час його оформлення. Додав, що факт державної реєстрації права оренди землі після смерті орендодавця не може бути підставою для визнання оспорюваного договору недійсним, оскільки на момент досягнення згоди з усіх істотних умов договору, його складання та підписання. волевиявлення орендодавця було вільним .
Третя особа на стороні відповідача , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Реєстраційна служба Новоукраїнського районного управління юстиції Кіровоградської області будучи належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечила, поважних причин його неявки суду не надала .
Третя особа на стороні відповідача , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Олександрівська сільська рада Добровеличківського району Кіровоградської області будучи належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечила, поважних причин його неявки суду не надала .
Третя особа на стороні відповідача , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області будучи належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечила, поважних причин його неявки суду не надала .
Заслухавши пояснення сторін, показання свідка ОСОБА_5, дослідивши письмові докази, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини :
ОСОБА_4, згідно державного акта на право приватної власності на землю серії КР № 3521780300:02:00:168, належала на праві приватної власності земельна ділянка № 168, площею 6,22 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області ( а.с.8).
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ОЛ № 203342 виданого 24.03.2015 встановлено, що ОСОБА_4 померла 24.03.2015 в смт. Добровеличківка, Кіровоградської області ( а.с.11).
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НАР 823157 від 25.09.2015, зареєстрованого в реєстрі за № 1814, встановлено, що позивач набув права власності на вказану земельну ділянку шляхом прийняття спадщини після смерті своєї бабусі - ОСОБА_4, яка померла 24 березня 2015 року (а.с.12) .
З договору оренди землі від 03.03.2015, укладеного між ОСОБА_4 (орендодавець) та ТОВ "Влада-Агро" (орендар), посвідченого ОСОБА_6, секретарем Олександрівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області , зареєстрованого в Реєстраційній службі Добровеличківського районного управління юстиції Кіровоградської області 18.03.2015 року за № 9080474, встановлено, що перша передала останньому в оренду строком на 10 років належну їй земельну ділянку площею 6,22 га.. Орендна плата становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки( а.с. 9-10).
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 41615140 від 25.09.2015 року виданого Добровеличківською державною нотаріальною конторою, встановлено, що 25.09.2015 року відбулася реєстрація видачі свідоцтва про право на спадщину. Спадкодавець ОСОБА_4, яка померла 24.03.2015 року, спадкоємець ОСОБА_3. Спадкове майно - земельна ділянка розміром 6,2189 га, кадастровий номер 3521780300:02:000:0168, Олександівська сільська рада (а.с.13).
З витягу із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 44514395 від 25.09.2015, виданого нотаріусом Добровеличківської державної нотаріальної контори ОСОБА_7, встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину, серії та номер: 1814, виданого 25.09.2015, видавник: Добровеличківська державна нотаріальна контора , ОСОБА_3 є власником земельної ділянки кадастровий номер 3521780300:02:000:0168, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,2189 га, яка розташована на території Олександівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області (а.с. 14).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 надала показання, що приблизно 3-5 років тому, ОСОБА_4 повідомила їй, що віддавати свою земельну ділянку вона не буде. За півтори роки до смерті ОСОБА_4 не могла ходити, а тому вона фізично не могла піти до сільської ради та укласти договір оренди землі. Водночас свідок повідомила, що будь-які обставини щодо підписання договору оренди землі ОСОБА_4 від 03 березня 2015 року їй не відомі.
Зважаючи на ті обставини, що для з'ясування належності підписів від імені орендодавця на оспорюваному договорі необіхідні були спеціальні знання, суд з'ясовував у сторони позивача його позицію щодо необхідності призначення по справі судової почеркознавчої експертизи, проте клопотань про призначення експертизи не надходило .
Відповідно до статті 13 Закону України « Про оренду землі » ( далі по тексту Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 14 Закону № 161-ХІV, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Згідно статті 16 Закону № 161-ХІV, укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно до ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним .
Згідно ч.2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною ( сторонами ).
Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною ( сторонами ) вимог, які встановлені частинами першою-третью, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Аналізуючи зібрані по справі докази та належна їх оцінка дають підстави суду зробити висновок про те, що стороною позивача не доведено належними та допустимими доказами тих обставин, що при укладенні оспорюваного договору оренди землі не було додержано вимог, встановлених ч .1-3,5,6 ст. 203 ЦК України .
Іншою підставою для визнання оспорюваного договору недійсним зазначено ту обставину, що державна реєстрація права оренди була проведена після смерті орендодавця, тобто після припинення його правоздатності. Проте вказані обставини не є підставою для задоволення позовних вимог зважаючи на наступне .
Відповідно до ст. 32 Закону № 161-ХІV перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається .
Згідно з вимогами частини третьої статті 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
За змістом частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов.
Частиною першою статті 20 Закону№ 161-ХІV, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до статті 18 цього Закону№ 161-ХІV, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Отже, учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми.
Разом із тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення учасників при укладенні спірного договору, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Волевиявлення є важливим чинником, без якого неможливо вчинення правочину, що узгоджується зі свободою договору, установленою статтею 627 ЦК України.
Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа, в якому фіксуються правові наслідків.
Реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору.
В судовому засіданні стороною позивача не було спростовано належними та допустимими доказами тих обставин, що на момент досягнення згоди з усіх істотних умов оспорюваного договору, його складання та підписання, волевиявлення орендодавця було вільним та відповідало його внутрішній волі . Наявність такого волевиявлення підтверджується і тими обставинами, що відповідач виплатив орендодавцеві орендну плату за 2014 рік, а останній її прийняв .
Здійснення реєстрації договору оренди землі після смерті орендодавця, проте волевиявлення на укладення якого він виявляв у момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа, не є підставою для визнання договору недійсним у порядку, визначеному ч.3 ст. 203, ч.1 ст. 215 ЦК України.
Зазначена позиція суду узгоджується із правовими позиціями ВСУ ( постанова від 18.12.2013 року по справі № 6-127цс13 ) та ВССУ ( ухвала від 05.02.2014 року по справі № 6-48449св13 ) .
Доводи сторони позивача про недотримання представником Олександрівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області вимог законодавства щодо порядку вчинення нотаріальних дій при нотаріальному посвідченні спірного договору та підпису на ньому на переконання суду не є підставою для визнання вказаного правочину недійсним, оскільки його нотаріальне посвідчення не є обов'язковим .
З огляду на вказане, суд вважає, що заявлені вимоги є необґрунтованими, а тому в їх задоволенні слід відмовити .
На підставі ст.ст. 13,14,16,18,20,32 Закону України « Про оренду землі » від 06.10.1998 року № 161-ХІV із змінами та доповненнями, ст.ст.203,207,215,627,638 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,60,88,212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю "Влада-Агро", треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Реєстраційна служба Новоукраїнського районного управління юстиції Кіровоградської області, Олександрівська сільська рада Добровеличківського району Кіровоградської області, Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки 03.03.2015 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.03.2015 року за № 9080474 та скасування його державної реєстраці - відмовити повністю .
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області на протязі 10 днів з дня отримання його копії, шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції .
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_8sp; П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2015 |
Оприлюднено | 05.01.2016 |
Номер документу | 54692356 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні