Ухвала
від 14.04.2011 по справі 31872
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа 22-ц-31872/2011р. Головуючий 1 інстанції: Нестерцова Н.В.

Категорія: поновлення порушеного права Доповідач: Пилипчук Н.П.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області у складі:

головуючого - судді: Пилипчук Н.П.

суддів: Кірсанова Л.І., Трішкової І.Ю.,

при секретарях: Козир Л.В., Гребенщиковій Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові справу

за апеляційними скаргами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, який діє в інтересах державного підприємства Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою

на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 07 грудня 2010 року

по цивільній справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, державного підприємства Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою , Управління Держкомзему в Зміївському районі Харківської області, 3-ті особи: ФОП ОСОБА_6, Харківська регіональна філія державного підприємства Центр державного земельного кадастру , Зміївська районна державна адміністрація про визнання недійсними державних актів про право власності на земельні ділянки та свідоцтва про право на спадщину -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що рішеннями Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області їм була виділена земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд. На зазначеній земельній ділянці вони добудували житловий будинок з надвірними будівлями. Однак ОСОБА_7 і ОСОБА_2 стали власника земельних ділянок до складу яких увійшли землі позивачів, що порушує їх права на володіння та користування цими земельними ділянками. Просили визнати недійсним ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №432633 від 5 липня 2006 року та ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №432634 від 5 липня 2006 року, а також визнати недійсним свідоцтво про право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 6,2514 га. на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області, що видане 29 січня 2010 року на ім'я ОСОБА_1

У судовому засіданні позивачі заявлені вимоги підтримали, просили задовольнити позов.

Відповідачі позовні вимоги не визнали, однак не заперечували той факт, що земельні ділянки відповідно до зазначених ОСОБА_8 актів мають перетин із земельними ділянками ОСОБА_5.

ОСОБА_2 пояснив, що він та ОСОБА_7 отримали землю внаслідок розпаювання земель СТОВ Зміївське , умисно прав ОСОБА_5 вони не порушували, виготовленням та погодженням технічної документації щодо оформлення права власності на земельний пай не займались. Зазначив, що за таких обставин порушено їх право на землю також.

Представник Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області визнала той факт, що розпаювання земель СТОВ Зміївське , яке знаходиться на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області проведено з порушеннями, а саме, розробником технічної документації ДП Харківський інститут землеустрою не було проведено інвентаризацію земель, тому сталось так, що до паїв колишніх членів СТОВ Зміївське увійшли земельні ділянки мешканців с. Пролетарське, с. Артюхівка. Випадок з ОСОБА_4 є непоодинокий. Пояснила, що за відсутності коштів у бюджеті сільської ради, документація про затвердження меж населеного пункту с. Пролетарське відсутня. У своїй роботі вони користуються генеральним планом, який датовано 1991 роком і до якого у встановлений спосіб не були внесені зміни.

Представник ДП Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою позов не визнала, вказала, що співробітниками інституту були проведені роботи по встановленню достовірних площ та меж земельних ділянок, які підлягали поділу на паї. Далі було розроблено проект землеустрою, розраховано розмір паїв, виконані кадастрові плани, на кожну земельну ділянку було складено відповідну технічну документацію. Розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації була проведена передача, а громадянами приймання земельних часток. Наполягала, що інститутом у межах фінансування та визначених строків виконані всі необхідні роботи щодо розробки проекту землеустрою, не вбачає провини інституту землеустрою у тому, що земельні ділянки громадян мають перетин.

Представники Управління Держкомзему в Зміївському районі Харківської області пояснили, що технічну документацію виготовив інститут землеустрою, погодила Зміївська районна державна адміністрація. Свої висновки надали Зміївський районний відділ земельних ресурсів, відділ містобудування і архітектури, була проведена державна експертиза суттєвих зауважень не надходило.

Представники Держкомзему вважають, що в Чемужівській сільській раді не придатна технічна документація, тому виникла помилка, яку було встановлено ОСОБА_8 земельним кадастром.

3-тя особа ФОП ОСОБА_6 підтвердив той факт, що земельні ділянки ОСОБА_5 та ОСОБА_2 мають перетин.

Представник Зміївської районної державної адміністрації пояснила, що за наявності помилки при виготовленні технічної документації, порушення комплексу камеральних і польових робіт, не мають право на існування оспорювані ОСОБА_8 акти, оскільки порушуються права як ОСОБА_5 так і ОСОБА_2.

Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 07 грудня 2010 року позов ОСОБА_4 та ОСОБА_5 задоволений, вирішено визнати недійсним ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ 432633 від 05 липня 2006 року з кадастровим номером 6321786500020000118 ОСОБА_7; визнати недійсним ОСОБА_8 на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 432634 від 05 липня 2006 року з кадастровим номером 632178650002000011 ОСОБА_2; визнати недійсним свідоцтво про право власності на спадщину за законом ОСОБА_1 на земельну ділянку (кадастровий номер 6321786500:02:000:0037, 6321786500:02:000:118) площею 6,2514 га в межах згідно з паном, що розташована на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області, переданої для ведення товарного сільськогосподарської виробництва.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1, ОСОБА_2 просять змінити зазначене судове рішення ОСОБА_8 акти на землю просять визнати недійсними частково, лише щодо земельних ділянок які мають перетини. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу посилаються на неповне з*ясування судом обставин справи, на порушення судом норм матеріального права. Вказують на ті самі доводи, якими заперечували проти позову. Зазначають, що ОСОБА_8 акти стосуються не тільки спірних ділянок.

В апеляційній скарзі представник ДП Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою просить скасувати зазначене судове рішення, ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу посилається на неповне з*ясування судом обставин справи, на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує, що не скасовано розпорядження Зміївської районної державної адміністрації, яке було підставою для видачі ОСОБА_8 актів на землю. Зазначає, що цей спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Наполягає, що питання про надання позивачам спірних земельних ділянок було вирішено Чемужівською сільською радою з порушенням діючого законодавства, оскільки відсутнє належне розмежування населених пунктів.

У відповідності до статті 303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави апеляційних скарг, вважає за необхідне в їх задоволенні відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України, суд апеляційної інстанції відхиляє апеляційну скаргу, якщо визнає, що суд першої інстанції постановив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконкому Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області № 234 від 10 вересня 1991 року ОСОБА_9 було виділено земельну ділянку у розмірі 0,25 га для будівництва житлового будинку в с. Пролетарське та дозволено будівництво.

Рішенням виконкому Чемужівської сільської ради Зміївського району №161 від 22.10.1996 року ОСОБА_9 передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: с. Пролетарське Зміївського району Харківської області, вул. Перемоги. Цим же рішенням ОСОБА_5 у приватну власність передано земельну ділянку, площею 0,10 га., для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по вул. Перемоги в с. Пролетарське Зміївського району Харківської області.

Рішенням Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 30 вересня 2003 року було внесено зміни в рішення № 161 від 22.10.1996 року щодо передачі у приватну власність ОСОБА_5 та їй передано у власність замість 0,10 га 0,2278 га за адресою: вул. Перемоги, 52 в с. Пролетарське для обслуговування будівництва житлового будинку.

02 червня 2004 року між ОСОБА_9 та ОСОБА_4 було укладено договір дарування, відповідно до якого ОСОБА_9 подарувала ОСОБА_4 недобудований жилий будинок з надвірними будівлями, що розташований по вул. Перемоги, 53 г в с. Пролетарське Зміївського району Харківської області.

Рішенням XII сесії XXIV скликання Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 4 червня 2004 року ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку, площею 0,2500 га., для обслуговування житлового будинку та його будівництва, що розташована по вул. Перемоги, 25 в с. Пролетарське Зміївського району Харківської області. ОСОБА_4 у встановленому законом порядку отримав відповідні дозволи на корегування проекту забудови та продовження подальшого будівництва житлового будинку і господарських споруд від Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області, КП Архітектурне бюро Зміївського району .

Водночас, розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації №453 від 01.09.2004 року, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо створення нових землеволодінь із земель колективної власності КСП Зміївський .

Розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації № 71 від 26.01.2006 року, затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо організації території земельних часток(паїв) та складання державних актів на право власності земельні ділянки громадянам із колишнього КСП Зміївський .

05.07.2006 року на ім*я ОСОБА_7 був виданий ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 432633 за яким вона є власником земельної ділянки площею 6,2514 на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

05.07.2006 року на ім*я ОСОБА_2 був виданий ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 432634, за яким він є власником земельної ділянки площею 6,2583 на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

За відомостями Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області від 3 березня 2010 року, після померлої 27 серпня 2008 року ОСОБА_7 спадщину прийняла її донька ОСОБА_1 29 січня 2010 року були видані свідоцтва про право власності на спадщину за законом, зокрема за реєстром №3-49 на земельну ділянку площею 6,2514 га в межах згідно з планом, що розташована на території Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області для ведення товарно сільськогосподарського виробництва.

Доводи представника ДП Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою про те, що питання про надання позивачам спірних земельних ділянок вирішено з порушенням діючого законодавства не підтверджені належними та допустимими доказами. Рішення виконкому Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області за якими ОСОБА_4 виділені спірні земельні ділянки незаконними у встановленому порядку не визнані.

Висновками Зміївського районного відділу земельних ресурсів від 03 жовтня 2007 року та актами встановлення та погодження меж земельних ділянок ОСОБА_5 та ОСОБА_4 встановлено, що земельні ділянки, що розташовані на землях Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області площею 0,2278 га та 0,2500 га відповідають рішенням Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 30 вересня 2003 року та 4 червня 2004 року, межі земельної ділянки встановлені на місцевості та закріплені межовими знаками встановленого зразка вірно, земельні ділянки не мають обмежень у використанні.

Згідно висновків відділу містобудування та архітектури Зміївської районної державної адміністрації від 05 липня 2007 року відносно земельних ділянок позивачів, заперечень проти надання в приватну власність вказаних земельних ділянок за адресою: вул. Перемоги с. Пролетарське, відповідно №№52 в та 52 г не має. Фірмою Промінь було виготовлено технічну документацію по оформленню права власності ОСОБА_4 і ОСОБА_5 за вказаними адресами.

Сторонами не заперечується, підтверджено матеріалами справи, що земельна ділянка ОСОБА_4 та ОСОБА_5 має перетин з ділянками кадастровий номер 6321786500020000118 що знаходиться у власності ОСОБА_7 та кадастровий номер 6321786500020000119 що знаходиться у власності ОСОБА_2 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 користувалися зазначеними земельними ділянками відповідно з 1991 та 1996 років.

Таким чином, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що на момент набуття права власності ОСОБА_7 та ОСОБА_2 - 05.07.2006 року, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на достатній правовій підставі користувалися спірними земельними ділянками, які увійшли до складу земельні ділянок відповідачів ОСОБА_2.

За змістом ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

За таких обставин, правильним є висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_4 та ОСОБА_5, оскільки надання у власність ОСОБА_7 та ОСОБА_2 земельних ділянок якими на належній правовій підставі тривалий час користуються ОСОБА_4 та ОСОБА_5 порушує права позивачів.

Судова колегія вважає, що не ґрунтуються на законі доводи відповідачів про те, що спір, який виник між сторонами слід розглядати в порядку адміністративного судочинства

За змістом ст. 15 ЦПК України, справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних та земельних відносин суди розглядають у порядку цивільного судочинства.

Оскільки зазначений спір виник із земельних правовідносин, то підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Судом першої інстанції правильно досліджені і оцінені обставини по справі, надані сторонами докази, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 303, 304, п.1 ч.1 307, 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія судової палати,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, який діє в інтересах державного підприємства Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою відхилити.

Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 07 грудня 2010 року залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий -

Судді -

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.04.2011
Оприлюднено05.01.2016
Номер документу54710465
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —31872

Ухвала від 14.04.2011

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Пилипчук Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні