Справа № 404/5667/15-ц
Номер провадження 2-о/404/230/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2015 року Кіровський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого - судді Галагана О.В.,
при секретарі - Голенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Високобайрацька сільська рада Кіровоградського району Кіровоградської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась в суд із заявою просить встановити факт, що вона постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини 18.01.2014 року.
На обґрунтування вказувала, що 18.01.2014 року померла її мати, ОСОБА_2, після смерті якої залишилася спадщина: земельна ділянка площею 5,60 га, яка розташована на території Високобайрацької сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зважаючи на вік матері та стан її здоров'я, вона постійно проживала з нею, аж до смерті, однак зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. На даний час, вона, має намір оформити право на спадщину, проте, оскільки вона була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2, а фактично проживала разом з матір'ю, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутній документ, який підтверджує постійне проживання її із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В судовому засіданні заявник заяву підтримала та просили її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві. Додатково зазначала, що проживала разом з матір'ю все життя, проте, коли в м. Кіровограді купила квартиру для доньки то в ній і прописалась, хоча фактично в цій квартирі не проживала.
Заінтересована особа: Високобайрацька сільська рада Кіровоградського району Кіровоградської області, її представник надав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечували проти задоволення заяви.
Заслухавши пояснення заявника, свідків, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Глава 6 Цивільного процесуального кодексу України, а також постанова Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 (із змінами, внесеними постановою від 25.05.1998 року № 15) "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії. Факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин.
18 січня 2014 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 5).
Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 5,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3522582100:02:000:0311, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю (а.с. 6-7).
Згідно постанови №252/02-31 від 30.07.2015 року приватний нотаріус Кіровоградського районного нотаріального округу ОСОБА_3 відмовив спадкоємцю ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої 18.01.2014 року її матері - ОСОБА_2 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,60 га, за відсутності документа підтверджуючого її постійне проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с. 9).
Згідно ст. 256 ЦПК України, суди можуть встановлювати також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Померла ОСОБА_2 є матір'ю заявниці, що підтверджується свідоцтвом про народження, серії ІІ-УР № 982008 від 17.01.1961 року, виданого Високобайрацьким сільським ЗАГС Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запис за № 2 (а.с. 4).
Разом з тим, на запит суду приватний нотаріус Кіровоградського районного нотаріального округу ОСОБА_3 повідомив, що 30 липня 2015 року була заведена спадкова справа № 33/2015 після смерті 18.01.2014 року ОСОБА_2 на підставі заяви її дочки - ОСОБА_1 про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом, заяви від інших спадкоємців не надходили.
Згідно довідок № 1017 від 18.11.2015 року та № 649 від 22.07.2015 року виданої секретарем виконкому Високобайрацької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, підтверджено, що ОСОБА_1 на території сільської ради постійно проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, та постійно проживала на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла 18.01.2014 року.
За змістом частини 3 статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , місце проживання це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місце перебування це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Реєстрацією визнається внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації .
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
За вище наведеного, дослідивши решту доказів та доводів заявника, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-214 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини 18.01.2014 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, до апеляційного суду Кіровоградської області, через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Кіровського О. В. Галаган
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2015 |
Оприлюднено | 06.01.2016 |
Номер документу | 54734110 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Галаган О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні