ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2015 р. Справа № 911/4556/15
за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» ;
до Фермерського господарства «Даниленко Олександр Степанович» ;
про стягнення 22 322,16 грн.
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність №174 від 27.05.2015 року);
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Фермерського господарства «Даниленко Олександр Степанович» про стягнення 22 322,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 24.04.2015 року представниками позивача було здійснено перевірку електроустановок, а саме, приладу обліку, на предмет дотримання правил користування електричною енергією у відповідача за адресою: Київська область, Бородянський район, ОСОБА_2. Під час проведення перевірки було встановлено порушення споживачем ПКЕЕ, а саме: «зупинка розрахункового механізму лічильника шляхом дії на нього постійного магнітного поля» . За встановленим фактом складено ОСОБА_3 про порушення № К029991 від 24.04.2015 року. На підставі зазначеного ОСОБА_3 та рішення комісії по розгляду спірного акту, яке оформлено протоколом № 0251 від 24.06.2015 року, комісією з розгляду актів порушень ПКЕЕ прийнято рішення провести нарахування суми збитків за згаданим актом. Відповідно до розрахунку, відповідачу нараховано до оплати 22322,16 грн. збитків.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.10.2015 року порушено провадження у справі № 911/4556/15 та призначено справу до розгляду на 17.11.2015 року.
В судове засідання, яке відбулось 17.11.2015 року представник відповідача не з'явився, сторони вимоги ухвали Господарського суду Київської області від 09.10.2015 року не виконали, у зв'язку з чим, розгляд справи відкладався до 30.11.2015 року.
В судовому засіданні, яке відбулось 30.11.2015 року, позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Відповідач у судове засідання 30.11.2015 року не звЂ�явився.
Оскільки, про поважні причини неявки в судове засідання відповідача суд не повідомлений; клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило, тому суд вважає, що, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши надані докази, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Київобленерго (позивач, Постачальник) є суб'єктом господарювання, що отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території Київської області.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються законом України Про електроенергетику (далі - Закон), Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - ПКЕЕ).
20.07.1999 року між Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» (позивач, Електропостачальна організація) та Фермерським господарством «Даниленко Олександр Степанович» (Споживач, відповідач) було укладено Договір про постачання електричної енергії за № 39, відповідно до умов якого Електропостачальна організація зобов'язується постачати електричну енергію у відповідності з умовами Договору в межах 63 кВт приєднаної потужності, а Споживач своєчасно проводити сплату за використану електроенергію та виконувати інші умови, визначені цим Договором.
Відповідно до підпункту 15 п. 8.1 Правил користування електричною енергією Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів.
У зв'язку з чим, 24.04.2015 року представником ПАТ «Київобленерго» проводилась перевірка правил користування електричною енергією відповідачем за адресою: Київська область, Бородянський район, ОСОБА_2.
Згідно п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року за № 28, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих правил або умов договору, на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Під час проведення перевірки було виявлено порушення правил користування електричною енергією, а саме: «зупинка розрахункового механізму лічильника шляхом дії на нього постійного магнітного поля, під час конторольного огляду було виявлено та вилучено магніт» , про що оформлено ОСОБА_3 про порушення відповідачем правил користування електричною енергією за № К029991 від 24.04.2015 року, який було складено в присутності представника відповідача (споживача) ОСОБА_3, який вищезазначений ОСОБА_3 підписав та зазначив, що зауважень до складеного акта не має.
Відповідно до пункту 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
24.06.2015 року комісією Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» по розгляду ОСОБА_3 про порушення № К029991 від 24.04.2015 року Правил користування електроенергією прийнято рішення про нарахування відповідачу збитків, яке оформлене протоколом № 0251 від 24.06.2015 року, згідно п. 6.40 ПКЕЕ і 2.1.3 Методики.
Як вбачається з протоколу № 0251 від 24.06.2015 року, рішення комісії було прийнято у присутності представника споживача - ОСОБА_3, який з рішенням комісії погодився.
Відповідно до п. 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Методика застосовується на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕ у разі пошкодження розрахункових засобів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів засобів обліку (п. 2.1.3 Методики).
Відповідно до розрахунку вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, згідно ОСОБА_3 про порушення ПКЕЕ № К029991 від 24.04.2015 року, вартість спожитої та не облікованої енергії становить 22322,16 грн.
Рахунок - фактуру № НОМЕР_1 від 24.06.2015 на суму 22322,16 грн. відповідач отримав особисто, що підтверджується підписом останнього на означеному рахунку.
Згіно ч. 1-2 п. 6.43 ПКЕЕ кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушеннями в електроенергетиці є пошкодження приладів обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Частиною 1 ст. 236 Господарського кодексу України встановлено, що у господарських договорах сторони можуть передбачати використання таких видів оперативно-господарських санкцій встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Таким чином, зі змісту вказаних положень чинного законодавства України вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недорахованої спожитої електричної енергії є оперативно-господарською санкцією.
Пунктом 6.42 ПКЕЕ встановлено, що споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Однак, відповідачем не подано до суду ні доказів оскарження рішення комісії про нарахування відповідачу збитків, яке оформлене протоколом № 0251 від 24.06.2015 року, ні доказів скасування означеної оперативно-господарської санкції.
Крім того, позивачем до позову додано заяву відповідача б/н від 24.07.2015 року, в якій останній просить розбити суму заборгованості по спірному ОСОБА_3 в розмірі 22322,16 грн. на рік, та відповідь позивача на вказану заяву, якою останній погоджується на реструктуризацію заборгованості в розмірі 22322,16 грн. строком на 2 місяці і просить відповідача звернутися до Бородянського районного відділу Пат Київобленерго для приведення відносин по розтроченню заборгованості у відповідність до чинного законодавства.
Однак, станом на день прийняття рішення у справі відповідач так і не звернувся до Бородянського районного відділу ПАТ Київобленерго для приведення відносин по розтроченню заборгованості у відповідність до чинного законодавства та не оплатив вартість спожитої та не облікованої енергії у розмірі 22322,16 грн., що відповідачем не заперечено і не спростовано.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства України, повно та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та обгрунтовані, відповідачем не заперечені і не спростовані, тому підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Даниленко Олександр Степанович» (07810, Київська область, Бородянський район, ОСОБА_2 , код 24884311) на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 2-б, код 23243188) 22322 грн. (двадцять дві тисячі триста двадцять дві гривні) 16 коп. збитків та 1218 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішенн складено: 21.12.2015 р.
Суддя Т.П. Карпечкін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2015 |
Оприлюднено | 06.01.2016 |
Номер документу | 54763113 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні